Dat is het mooie als je een auto 11 dagen onder je kont hebt. Dan leer je behoorlijk wat meer dan tijdens een proefrit van een halfuur
Zo reden we de eerste twee dagen in het Frans, maar kon ik na wat Googlen eindelijk alles in het Nederlands krijgen. Was dat via logische stappen? No way. Ik kan nu nog niet uitleggen hoe dat menu van VW werkt. Ik zit al 30 jaar in de software-ontwikkeling, indertijd gestart als UI-specialist (wat tegenwoordig heel hip "UX" heet), maar echt: die menu-toestand bij VW is niet te volgen. Waarom iets "leuks" maar onbegrijpelijks verzinnen, als het voorbeeld van hoe zoiets eenvoudig en begrijpelijk werkt er al ligt? En dan doel ik niet alleen op Tesla, want dat is gewoon een afgeleide van hoe een moderne smartphone werkt.
Als ik zo vrij mag zijn, nog wat observaties t.o.v. MY:
- Phantom-braking is niet een specifiek Tesla-probleem.
- VW-navigatie is redelijk dramatisch te noemen. We zijn na ons enige laadstress-moment, veroorzaakt door VW-navigatie die belachelijke laadpunten aangeeft, en vervolgens er ook helemaal niet naartoe navigeert, overgestapt op Google Maps via Carplay.
- CarPlay is wel echt een trieste oplossing, en ik snap beter waarom Tesla terughoudend is om het te (laten) implementeren. Mogelijk is het VW die het niet voor elkaar krijgt om het goed te laten interfacen, maar het is niet vlot, je raakt bij het openen van de bestuurdersportier telkens je Google Maps navigatiedoel kwijt, en draadloos ook regelmatig de hele verbinding met de auto.
- Op de enige draadloze telefoonoplader in de ID.3 werden onze iPhones gloeiend heet, waar we in de MY totaal geen last van hebben (ik weet het, sommigen hier wel)
- De "B" stand voor rijden staat waarschijnlijk voor "Belachelijk slechte regeneratie", want het is echt abominabel. Omdat deze, zeker op bergweggetjes, telkens net effe te weinig remkracht levert, moet je constant toch over naar de rempedaal. Dat geeft een heel onrustige 'flow', zeker voor de bijrijder. Zelfs al moet je bij Tesla bijremmen, dan nog gaat dit soepel(er).
- Stoelen zijn ongeschikt voor lange ritten. Ik dacht: "ik zeg niks, maar ik krijg echt pijn in m'n rug", maar het werd door de bijrijdster toch ook opgemerkt.
- Die lane-assist was vrij onnozel, want was inderdaad meer een beetje tegensturen
als ie al detecteerde dat je over een lijn ging (wat je continu, met opzet doet op leuke bergwegen), maar je kon het redelijk eenvoudig uitzetten of negeren.
Maar er waren ook positieve punten: assistentie-systemen grijpen niet zo invasief en overdreven in als bij Tesla, ACC vond ik ook wel iets assertiever dan bij de MY. En dan die draaicirkel, om te zoenen!
Maar goed, ik begrijp nu wel beter waarom VW CEO Diess het veld moest ruimen: als zoiets onder jouw verantwoordelijkheid op de markt komt, dan zit er iets goed mis.
Ik kan nu helaas niet zeggen hoe de MY zich gedraagt op bergweggetjes, dat vind ik wel jammer. Maar daar komt nog wel een herkansing voor...