Immutable schreef op dinsdag 28 mei 2024 @ 06:56:
[...]
Dat is niet helemaal waar. Ik viel ook in die val. De hele verandering met de energielabels en hypotheken had nog een verandering... De woonquote is versoberd. Dus pakt het voor lage labels juist slechter uit. En voor hogere energie labels "normaal" naar net even wat beter.
Het is vooral de loonstijging + dalende rente. Vorige jaar nog een hypotheek afgesloten voor 4.6%.
De energielabels met hypotheken zorgde meer voor normalisering van hogere labels en een flinke schop tegen lage labels omlaag. (Woonquote is strenger geworden waardoor je een lagere percentage van je bruto salaris kan lenen in 2024 ten opzichte van 2023)
Sentiment speelt ook een grote rol. Na de vorige woningcrisis is er een tijd geweest waarop de woningmarkt al een tijd uit de dip was, maar waarbij er toch geen verkeerde prijzen werden betaald als je kijkt naar de maandlast van de hypotheek. Veelal zitten woningen uit die tijd op een max van 1500 in de maand.
Voor die periode gold dat een hypotheek goedkoper was dan huren, maar waar jongvolwassenen veelal een aankoop uitstelde met afwachting van het krijgen van een partner en/of je juist met je partner eerst de relatie wilde testen in een huurwoning. Inmiddels geldt toch wel dat ik zelf in ieder geval negatief uitkom op de korte termijn. Huurlasten zijn, vrije sector overigens, lager dan de hypotheek en dan komt onderhoud etc er nog bij. Onder de streep win je alsnog op de lange termijn door aflossing, overwaarde en vooral het vastzetten van het bedrag, maar kopen is goedkoper dan huren gaat lang niet altijd meer op.
Daarna kwam de gigantische kwartaal op kwartaal stijging van de corona periode. Men gaf minder uit, dus er was maand op maand meer geld over voor een woning. Ondertussen daalde de rente ook nog iets, maar alles tussen de 1 en 2% is niet zo heel spannend op het totaalplaatje.
Dan komt dus de stijging van de rente in 2022. Je zou eerst xxxx per maand kwijt door de lage rente, maar effectief zou je maandlast alsnog hoger worden dan wanneer je niet had gewacht die 2-4 jaar ervoor. Zo zijn er genoeg rijtjeswoningen in de randstad die nog geen vijf jaar gelegen zijn opgeleverd met een overwaarde die gelijk is aan of boven de VON prijs zit.
Dan stijgt opeens de rente en komt er paniek in de markt. Combineer dit met andere energieprijzen en opeens is de visgraat woning met label G toch niet meer zo hip. Nieuwswebsites en social media ligt vol met paniek op de woningmarkt. Waarom zou jij kopen en/of meer bieden als de rest dat ook niet doet. Echter wordt dit weer te niet gedaan door het gebrek aan woningen die worden gebouwd met de hoge prijzen voor nieuwbouw door de inflatie en regelgeving.
Ja, natuurlijk zijn mensen meer gaan verdienen. Al denk ik zelf dat de markt vooral dichter bij elkaar is gekomen. De mensen met een topsalaris 2-5 jaar geleden hebben veelal bijna stilgestaan. Leuk effect hiervan is dat dan ook dat vooral alles tot de grens van “betaalbaar” (laten we zeggen het verzamelinkomen van een bovengemiddeld stel, dus tot zo’n 150k als verzamelinkomen) weer een feestje biedingen is alsof er niets is veranderd. Het sentiment in de markt past er echter bij, want wanneer je zoekt op huizenmarkt, huizenprijzen etc dan wordt je alweer gebombardeerd met berichten dat je alweer de boot aan het missen bent als je nu geen huis bemachtigd, want het gevoel leeft dat je anders de volgende keer nog meer zult moeten bieden. Dat laatste is overigens best realistisch gezien hoe we ervoor staan

.
offtopic:
Ondertussen zit ook nieuwbouw weer in de lift, en al helemaal als je in de Randstad de penthouse appartementen even links laat liggen. Al vind ik veel appartementen alsnog erg duur oveirgens. Hier in Utrecht lijkt alles tot de 1.2 miljoen wel weer te verkopen. Als ik zo’n woning had die opeens verdubbeld is in waarde in een periode van 5-8 jaar dan had ik misschien ook wel zo’n dure nieuwbouwwoning overwogen. Vooral omdat ik het gevoel heb dat vrijstaande woningen met een dubbele eigen oprit, garage etc op 10 minuten fietsen van het centrum niet oneindig gebouwd kunnen gaan worden in de toekomst. Voor mij voelt het een beetje als de straten ten noorden van het Beatrixpark in Amsterdam. Vrijstaande woningen en tweekappers met een eigen oprit. Iets wat inmiddels niet eens meer wordt gebouwd binnen de ring. In het slechtste geval ben je een stuk overwaarde kwijt op de lange termijn en in het beste geval heb je iets wat aardig uniek gaat zijn op de lange termijn.