Wolly schreef op donderdag 24 december 2020 @ 20:03:
[...]
Een beetje de 0,01 eurocent discussie dus. Maar het blijft triest dat de journalist dit niet goed kan uitleggen en dan maar 1% gebruikt.
[...]
Dan vraag ik mij toch af waarom het RIVM in het NRC artikel bevestigt dat 1/6 tot 1/3 van de mensen die positief zijn getest te onrecht deze uitslag kregen. Met jouw procentuele getal is dat toch schier onmogelijk bij 25k testen per dag die ten tijde van het artikel werden uitgevoerd?
Nee, daarin heeft het RIVM wat anders gezegd.
Het RIVM heeft tegen het NRC gezegd:
Tot een derde van het bron- en contactonderzoek dat de GGD’s de laatste maanden uitvoerden zou onnodig kunnen zijn. „Onvermijdelijk”, zegt viroloog Chantal Reusken van het RIVM daarover.
Dat is wat anders dan stellen dat 1/3 een fout positieve uitslag heeft.
Maar dat zegt bijvoorbeeld, laten we voor het gemak even die 1% hanteren, want er is tenslotte gezegd tot een derde. En alles tot 1% valt dus binnen die marge van onzekerheid.
Maar stel we hebben 10k waar positieve testuitslagen. Dit zijn dus 10.000 geteste personen. Stel daarbovenop hebben we nog 200.000 mensen die zich laten testen. Waarbij 1% fout positief. Dit is dus 2k positieve uitslagen.
Dan heb je 12k positieve uitslagen waarvan 2.000 fout positief. Dit is 1/6 waarbij dus onnodig bron en contactonderzoek ingezet zal worden.
Nu op dit moment is het aantal waar positieven relatief hoog. Dus vertekend dit het alles nog een beetje.
Doe je hetzelfde in een termijn dat bijvoorbeeld slechts 3% van het aantal tests positief uit zou vallen, dan kun je bijvoorbeeld met 50k tests 1500 waar positieve tests hebben (50.000 * 0.03) en 500 vals positieve tests. Dan heb je dus al 500 op de 2000 als vals positief, oftewel 1 op de 4 waarbij onnodig bron en contact onderzoek wordt ingezet.
Dit alles blijft dus bij een gelijk aantal fout positieven. Maar waarbij door de ratio tussen fout positieven en waar positieven bepaald hoe onvoordelig het aandeel is van zinloos bron- en contact onderzoek.
Trek je dit nog verder, en ligt het percentage waar positieven nog lager, stel op 0.5%, en je test 50k personen op een dag dan zit je dus op 250 waar positieven. Je vals positieven aantal blijft gelijk, op 500. Dan is dus zelfs 2 op de 3 bron- en contactonderzoeken zinloos.
Het is allemaal natuurlijk een beetje goochelen met getallen voor gevorderden. En ik kan mij goed inbeelden dat hier voor de leek natuurlijk allemaal geen touw aan vast te knopen is indien je dat zonder enige uitleg in de krant leest. Maar betekend in ieder geval dus niet dat 1 op de 3 of 1 op de 6 van de PCR tests vals positief is.
Ik hoop dat ik dat een beetje heb kunnen verduidelijken

.
Nota bene: om eventuele comments voor te zijn. Bij een kleiner aantal waar positieven zal risico op contaminatie en verwisseling afnemen, dus het percentage vals positieven zal ook niet geheel gelijk blijven. Maar voor het gemak heb ik dat maar even gelijk gelaten voor deze uitleg.
[
Voor 4% gewijzigd door
psychodude op 24-12-2020 21:43
]