CVTTPD2DQ schreef op zondag 28 februari 2021 @ 08:20:
[...]
Nou ja, als ik inkoop voor de afdeling groente van een supermarkt, en ik zie dat de appels op zijn, maar dat er nog stapels bananen liggen, dan ga ik er niet vanuit dat klanten wel bananen zullen kopen.
Wanneer gebeurt dat wel? Als er hongerwinter is. Maar er is nu geen
nood aan huizen. Het daklozenpercentage stijgt, maar zal op zichzelf niet genoeg druk op de markt veroorzaken.
Aha, dus je beweert dat er nul substitutie is tussen fruitsoorten?
Misschien begrijp ik je verkeerd, maar ik om mij heen kijk, dan zie en hoor ik genoeg verhalen als: 'we zijn in Almere gaan wonen omdat Amsterdam te duur is', of 'we willen wel een tuin maar dat is nu nog even niet mogelijk met ons salaris'. Of mensen die in de stad willen wonen, maar toch een wijk verder een huis hebben gekocht. Genoeg appels die bananen worden, toch?
Er is een tekort. Mensen wonen kleiner dan ze willen, bij hun ouders of ex terwijl ze dat helemaal niet willen, in een gedeelde woonsituatie terwijl ze eigenlijk iets voor zichzelf willen. Maar niet tegen elke prijs.
Men wil appels, maar neemt genoegen met bananen. Dat is geen tekort. Deze mismatch zal er altijd zijn, ik wil ook wel een villa met zwembad in de binnenstad.
Denk dan nog even aan de grafiek met het aantal m2 per inwoner, en je ziet zelf toch ook in dat er een verdelingsprobleem is? Oftewel, er zijn voldoende 'appels', maar net als het WC papier in maart 2020, zijn nu de 'appels' niet goed verdeeld.
Wat hebben die krimpregio's met elkaar gemeen? Ze liggen allemaal aan de landsgrens. Wat voor die gebieden geldt, geldt dubbel zo hard voor Belgie en Duitsland.
Of er is iets anders aan de hand, misschien? Wellicht is vraag en aanbod niet in balans. Als deze huizen, net als in de krimpregio's van Italie, voor 1 euro op de markt komen, zul je zien dat er voldoende vraag is.
Volgens mij is het echte probleem dat die huizen in de krimpregio's nog steeds te duur zijn.
Hoeveel van die huizen zijn "bananen"? We hebben in Nederland best wel wat periodes gehad waarin we enthousiast huizen bouwden op iets dat - later - de verkeerde plek bleek te zijn. Die "bananen" verdwijnen nooit meer, want slopen kost ook geld. Ze blijven liggen, steeds verder afgeprijsd, en de bruine plekjes maken ze steeds minder aantrekkelijk ...
Deze bruine plekjes zouden ook kunnen ontstaan omdat de eigenaren deze huizen niet onder een bepaald bedrag kunnen verkopen. Je zegt het zelf al, 'steeds verder afgeprijsd', maar misschien too little too late? Zet ze voor een euro op de markt en ze zijn direct verkocht.