CVTTPD2DQ schreef op maandag 14 februari 2022 @ 19:14:
[...]
Nou ja, dat bedoelde ik om aan te geven wat je ongeveer zou moeten uitgeven om een
eerlijke vergelijking te maken. Zo kostte de 2e maasvlakte bijvoorbeeld 2,8 miljard euro. Dan kun je zeggen dat daar de hele Nederlandse industrie van profiteert, maar de lusten komen natuurlijk buitenproportioneel bij het Rijnmondgebied terecht. Zuidasdok (1 miljard), verlenging Noord-Zuidlijn naar Schiphol (nog eens 1,5 miljard). Allemaal investeringen in gebieden waar het economisch al goed gaat. Misschien dat Nederland in het algemeen ervan profiteert, maar een inwoner van Sittard heeft niet zo heel veel aan een metrolijn tussen Amsterdam Zuid/WTC en Schiphol.
Zou een infrastructuurproject van ongeveer 1 miljard in, pakweg, Zuid-Limburg, bespreekbaar zijn, of zou dat worden weggehoond?
Het grote probleem daarmee is dat je voor het Rijnmondgebied een goede business-case kunt maken. Er was daar een duidelijke vraag naar en gezien wat er verder in de buurt zit is de kans groot dat het een zinvol project is. Als je echter naar Z-Limburg gaat kijken, zit daar momenteel helemaal niets en is het dus een project die vanaf 0 moet worden opgebouwd. Daar zitten dus veel meer risico's aan en is ook vee lastiger rendabel te krijgen.
Overigens wordt er dankzij het Europees structuurfonds wel wat in 'de regio' geinvesteerd, dus het lijkt me dat je zou moeten kunnen uitzoeken of dit tot blijvende werkgelegenheid leidt.
De controle daarvan laat nogal te wensen over. Zo heel duidelijk is dat (helaas) dus niet echt te maken.
[...]
Je bedoelt denk ik meer, maar dat lijkt me niet vanzelfsprekend.
Nee, ik bedoel minder. Als je bedrijven zwaarder gaat belasten zullen ze hun produkten duurder maken, maar zeer waarschijnlijk ook bezuinigen waardoor ze minder werknemers krijgen (oftewel minder werkgelegenheid). Een andere optie is dat ze niet meer winstgevend zijn en dus helemaal stoppen.
We subsidiëren nu de forens, en de bedrijven die forenzen in dienst hebben. Als je die subsidies weghaalt, hebben andere bedrijven weer een voordeel. Misschien zitten die ook in de Randstad, maar de bedrijven die nu profiteren van het fiscaal faciliteren van forenzen zitten zeker in de Randstad.
Waarom zouden andere bedrijven dan een voordeel hebben? Er is een reden waarom er veel forensen zijn, en dat is niet omdat er bij de meeste mensen er werk naast de deur is te vinden. Als je dat meer gaat belasten worden bedrijven minder winstgevend en zullen er bedrijven stoppen of wegtrekken. En aangezien er buiten de Randstad maar lastig aan werknemers te komen is, zal dat waarschijnlijk naar het buitenland zijn.
[...]
Als het mogelijk is de groei gelijkmatiger te verdelen (en dat weet ik niet) zal het de prijsdruk in de randstad ook uitsmeren. Dat lijkt me hoe dan ook zeer wenselijk.
Bedrijven moeten een reden hebben om ergens anders te gaan zitten. En de voornaamste reden is dat er voldoende werknemers moeten zitten, er een goede infrastructuur moet zijn en dat bedrijven waarmee ze samen werken in de buurt zitten. Al die dingen vind je niet in Z-Limburg, en dus zullen mensen daar niet heen gaan. Wil je dat wel voor elkaar krijgen zul je dus veel meer moeten doen. En dat is een samenwerking tussen bedrijven en de regering/gemeentes.
Al met al is het gewoon lastig en is het niet zo simpel om bedrijven naar een plek te krijgen waar nu nog weinig zit. Er is ten slotte een reden dat er nu nog niet veel zit

En dit wil niet zeggen dat je er niet aan moet werken, de vraag is alleen wel of het haalbaar is. Als je wereldwijd kijkt heeft elk land zijn grote hubs.