Rubbergrover1 schreef op dinsdag 9 juli 2024 @ 10:25:
[...]
In een schaarse huizenmarkt, waar alleen de hoogste bieders een woning kunnen kopen, zal ook alleen de (kleine) groep met de hoogste inkomens een woning kunnen kopen. Waardoor die hoogste inkomens (en de leencapaciteit van die groep) haast vanzelf de referentie wordt voor het inkomen dat nodig is voor een koopwoning.
Het is een heel andere vraag of het principieel verkeerd is dat een koopwoning alleen bereikbaar is voor de 'hoogste' inkomens. Daarover kun je van mening verschillen. Maar wat je wel ziet is dat naarmate het aanbod schaarser wordt, dit effect sterker wordt. En de "gemiddelde" huizenkoper dus een nog hoger inkomen nodig heeft, zodat de huizenmarkt voor steeds meer mensen onbereikbaar wordt.
Wat dat betreft is de post van dikkiedik een goede. Een huis kopen zou niet de standaard en de facto de énige mogelijkheid moeten zijn om ergens te kunnen wonen. Het zou de standaard moeten worden dat je in een nieuwe woonomgeving een huurhuis kunt krijgen. Dat hoeft geen luxe te zijn, maar wel een degelijke woning. (Overigens was dit in het verleden ook helemaal niet de standaard, maar was het wel een stuk makkelijker dan nu.)
Ik wil ook zeker niet zeggen dat het de enige manier hoeft te zijn
In het geval van @
dikkiedik is het ook een beetje kiezen of delen. Als 'ie bij het deel hoort wat de koopwoning vooral voor de hogere inkomens vind, dán denk ik dat het zaak is dat er wél voldoende betaalbare huurwoningen zijn. Dan zijn sociale huurwoningen geen vangnet meer, maar moeten ze óók bereikbaar zijn voor de gewone, modale, werkende middenklasse. En dat zal ook vereisen dat er kwantitatief meer gebouwd zal moeten worden, zo mogelijk op goedkopere grond. Inderdaad niet luxe, wel degelijk.
Of je dat overigens schaart onder 'sociale huurwoningen' of een andere noemer 'middenhuur' dat maakt me niet zoveel uit.
Waar het om draait is dat het jonge stel twintigers met een modaal inkomen niet iedere maand 1500 euro naar de huisjesmelker hoeft over te boeken voor een woning zonder kinderkamer.
Persoonlijk denk ik dat het goed zou zijn als die categorie wél zou kunnen kopen en zo vermogen op zou kunnen bouwen. Ja, dat zal ten koste gaan van dit op lange termijn sowieso onhoudbare piramidespel

Maargoed, de belangen van de meerderheid liggen natuurlijk anders. En dat belang meegenomen, lijkt mij een bouwgrondkorting voor woco's een heel fair compromis.
Mja, dan hebben we dus vooral meer aanbod nodig, en vooral voor een prijs die niet haalbaar is als alleen de grond onder een rijwoning al 3,5 ton moet kosten. Daar moet je dan dus echt iets gaan veranderen.
Duur is relatief. En dat komt ook vandaag weer naar voren bij RTL. Gemiddeld hebben we 185k overwaarde. Gemiddeld kopen we een gemiddeld huis als koppel. Gemiddeld kost een woning 450k. Gemiddeld kost je deze woning dan per persoon 130k.
Helaas zijn we allemaal niet zo gemiddeld.
En daar wringt de schoen inderdaad. Starters hebben geen overwaarde.
De 'grap' is dat doorstromers de gemiddelde prijs kunnen blijven opstuwen, voornamelijk dóór die overwaarde De enige manier voor starters om dit bij te benen, is meer geld te bieden. Met als gevolg dat dit extra geld weer beland bij de doorstromers. Een vicieuze cirkel die op lange termijn onhoudbaar is. En je dus des te sneller zal moeten doorbreken.
Los van dat ik het persoonlijk heel oneerlijk vind dat wie toevallig iets eerder de woningmarkt kon betreden, daar bijzonder veel meer woongenot voor krijgt, voor minder geld.
[
Voor 21% gewijzigd door
Richh op 09-07-2024 11:05
]