geekeep schreef op dinsdag 25 april 2023 @ 16:29:
[...]
Een inzakkende vraag ligt aan een mismatch tussen vraag en aanbod, niet aan stikstof. Ik kan mij namelijk niet voorstellen dat huizenzoekers géén huis zoeken vanwege de stikstofcrisis

.
Precies, stikstofproblemen zouden juist de prijzen de andere kant op laten gaan. Omdat er minder gebouwd kan worden gaat het aanbod omlaag. Als de vraag hetzelfde zou blijven geeft dat hogere prijzen. De stikstofproblemen zal de huidige daling van de huizenprijzen dus juist dempen ipv er de oorzaak van te zijn.
Als je echter gaat kijken naar de bouw van huizen zelf, dan versterken de 1 elkaar weer. Doordat er minder vraag is en de huizenprijzen dalen wordt er minder gebouwd. Door de stikstofcrisis wordt er echter nog minder gebouwd.
[...]
Ook hier, het probleem is nu opeens van ons allemaal en de overheid moet te hulp schieten.
Waarom zoeken die bouwbedrijven het niet eens bij zichzelf, door te kijken naar vraag i.p.v. winst? Jarenlang de meest winstgevende woningen voor leuke marges verkopen en nu in een hoekje gaan huilen. Kijk waar je kunt samenwerken met andere bouwbedrijven en processen/ontwerpen kunt standaardiseren. Modulaire woningen zijn de toekomst.
"Privatizing profits and socializing losses" lijkt ook hier weer het geval.
Dit is precies waarom de overheid hier meer zou moeten doen. Het is een cyclische markt, maar wel een markt die je draaiende wil houden. Wil je voldoende huizen bouwen, moet je juist in deze tijd zorgen voor voldoende bouwprojecten. Daarmee behaal je de bouwdoelen en blijf je niet achter de feiten aanlopen. Daarbij zorg je ervoor dat tijdens de down-turn de bouwbedrijven nier leeglopen waardoor je in de upturn ook voldoende kunt bouwen.
Want in de laatste crisis zag je dat er te weinig gebouwd werd en de bouwbedrijven leeg liepen. Toen de vraag weer aantrok konden de bouwbedrijven niet voldoende bouwen doordat ze teveel mensen kwijt waren. En pas nu, na heel wat jaren waren ze weer enigszins op sterkte.
En wederom de grote partijen die het niet eens kunnen worden:
[...]
https://www.telegraaf.nl/...over-begroting-en-klimaat
Bezuinigen op wat? Wat wil de VVD in hemelsnaam nog verder uitkleden? Zo te zien het verder verschralen van/voor de 'zwakkeren'; werklozen en zorgbehoevenden...
Wat had je anders verwacht? De bedrijven moeten worden gesponsord en dat haal je bij de bevolking weg, waarbij vooral de zwakkeren er inderdaad last van hebben. Maar dat zijn niet de VVD-stemmers dus dat komt goed uit. Dat je daarmee meer problemen veroorzaakt is van latere zorg en daar wordt pas wat aa ngedaan als het echt uit de hand loopt.