Ontwikkelingen op de huizenmarkt - Deel 5 Vorige deel Overzicht Volgende deel Laatste deel

Dit topic is onderdeel van een reeks. Ga naar het meest recente topic in deze reeks.

Pagina: 1 ... 44 ... 319 Laatste
Acties:
  • 2.024.329 views

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Richh
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 14:50
MaStar schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 15:48:
Op basis van statistieken vandaag net zoveel aangeboden als de afgelopen weken hoor :)
Over heel Nederland:

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/Vq3TRUo.png

Gemiddelde over de afgelopen 30 dagen: 632 huizen per dag
Gemiddelde over de afgelopen 10 dagen: 618 huizen per dag
Gemiddelde over de afgelopen 5 dagen: 576 huizen per dag

De kortere periodes zijn nikszeggend omdat het wel erg schommelt. In het weekend komt er immers bijna niks online, op de vrijdag vaak extra. Als je die twee er bij zet wordt het beeld wel ernstiger.

Er is, hoe dan ook, wel degelijk een afname. Bedenk ook dat het gemiddelde van de afgelopen 5 dagen wordt meegenomen in het gemiddelde van de afgelopen 30 dagen.

Hier in Zwolle komen er gemiddeld ~5 huizen per dag online (mijn fundafilter is al een half jaar 'vandaag'; kijk dagelijks. Heb best een beeld van de markt hier, die afname in aanbod vormt zich al een poosje). De afgelopen 3 dagen zijn er slechts 9 huizen totaal te koop gekomen, waarvan er 1-2 huizen al direct de status 'verkocht onder voorbehoud' hadden toen ze online kwamen. In Almere zie je dat vaker gebeuren, maar hier is dat wel nieuw.
Dataset is veel te klein om conclusies te trekken, maar dat is uiteindelijk ook het hele fucking probleem. Aanbod droogt volledig op.

Overigens denk ik niet dat dat komt door het coronavirus (dat speelt pas een paar dagen echt serieus, terwijl makelaarfoto's en het plaatsen van een advertentie even duurt) maar wel door algehele marktonwikkelingen en economische ontwikkelingen.
Heel eerlijk gezegd denk ik dat mensen ook Corona-moe worden en we over 3 weken het gewone leven weer rustig kunnen opstarten . En dus ook huizen gaan kopen en verkopen
Ik moet nog zien of dit over 3 weken voorbij is. In China deden ze er 2 maanden over, met maatregelen die in een democratie ondenkbaar zijn. Ik heb het idee dat we in West Europa toch iets meer contact hebben met elkaar en dat het tegengaan een stuk meer moeite kost.

Corona-effecten zullen over een maand of 3-4 duidelijker worden.

[ Voor 23% gewijzigd door Richh op 17-03-2020 16:52 ]

☀️ 4500wp zuid | 🔋MT Venus 5kW | 🚗 Tesla Model 3 SR+ 2020 | ❄️ Daikin 3MXM 4kW


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Blaze85
  • Registratie: Februari 2003
  • Niet online
Caros schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 07:05:
[...]


Dit viel mij ook op. Echter wat betekent dit voor de hypotheekrentes? Gaan die (uiteindelijk) meestijgen met de kapitaalrente, of gaan die juist dalen gezien de mogelijke recessie.
De hypotheekrente is sterk gelieerd aan de Nederlandse obligatierentes. Momenteel staat de 10-jaars NL-staatsobligatie op -0,2%, terwijl hypotheken voor 10 jaar voor 1% zijn te krijgen. Een verschil van 1,2% dus. Wat als de 10-jaars NL-staatsobligatie naar 1 procent gaat (wat nog steeds historisch laag zou zijn)? Dan zou de hypotheekrente waarschijnlijk naar 2,4% gaan, dat is een stijging van +140%. Aangezien Nederlanders vaak maximaal lenen, betekent dat ze opeens fors minder kunnen lenen. Wat denk je dat dat met de huizenprijzen doet? En wat als de Nederlandse rente naar 2 of 3% gaat? Je hoeft eigenlijk alleen maar de rente in de gaten te houden om te zien of huizenprijzen gaan crashen.
Fraggert schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 08:44:
FUUUUUUUUU......mijn hele reactie weg |:( :( verkeerde tabblad gesloten 8)7 dan maar opnieuw :P


[...]


Wordt er niet nog steeds uitgegaan van 60-70% besmetting?

Bevolking: 17.428.040

Worst case 70% = 12.199.628


1% = 121.996
3% = 365.989

Nog steeds een schrikbarend aantal maar een stuk minder.

edit: ik vind het gewoon surrealistisch dat ik het hier uberhaupt nu over moet nadenken -O-


Dit betekent natuurlijk niet dat elke "Corona-overledene" een huis achterlaat. Hoeveel van de kwetsbare bevolkingsgroep ligt al niet in een zorginstelling waar een wachtlijst voor bestaat van hier tot Wuhan Tokio (too soon? :P :+ ). En in hoeveel gevallen blijft een partner in leven en blijft die in de huidige woning zitten?.

Daarbij hebben we al een tekort van minstens 300.000 woningen.

Het zal geheid een aanvulling kunnen betekenen op het huidige aanbod maar zoveel aanbod als vóór de 2008crisis gaat echt niet meer gebeuren.
Groepsimmuniteit klinkt leuk, maar ik denk dat dat in praktijk moeilijk te halen is: of je moet iedere risicogroep compleet isoleren voor een heel jaar. Corona lijkt zo besmettelijk te zijn dat ik denk dat ook veel risicogroepen het zullen krijgen.

In 2008 was er ook een woningtekort, maar dat voorkwam niet dat de huizenprijzen daarna flink daalden. Er zijn vast ook honderdduizenden Nederlanders die een Tesla willen kopen, maar dat simpelweg niet kunnen veroorloven. Dat geldt voor woningen net zo.

Mensen worden heel creatief als ze een woning niet kunnen kopen: blijven huren, langer bij ouders wonen, langer studeren, uitstellen van kroost krijgen, in hetzelfde huis blijven wonen terwijl je gescheiden bent etc. Bovendien, de woningnood is natuurlijk al deels in de hoge huizenprijzen verdisconteerd. En banken zullen nogal weerhoudend worden om grote hypotheeksommen te blijven lenen als banen en inkomsten zwaar onder druk staan.

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Richh
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 14:50
Blaze85 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 16:39:
Wat als de 10-jaars NL-staatsobligatie naar 1 procent gaat (wat nog steeds historisch laag zou zijn)? Dan zou de hypotheekrente waarschijnlijk naar 2,4% gaan, een verdubbeling. Aangezien Nederlanders vaak maximaal lenen, betekent dat ze opeens de helft minder kunnen lenen.
Zo werkt dat niet :P
Rente komt bovenop de aflossing. Aflossing is nog altijd by far het grootste aandeel in de hypotheeklast.

Als de rente met 1% stijgt mag ik ongeveer 10-13k minder lenen. Met 2% dus 20-25k minder, enzovoort.

Het klopt wel dat stijgende rentes een crash tot gevolg gaat hebben (naar alle waarschijnlijkheid, that is).
Het klopt niet dat je nog maar 50% kan lenen als de rentes met 50% stijgen.

☀️ 4500wp zuid | 🔋MT Venus 5kW | 🚗 Tesla Model 3 SR+ 2020 | ❄️ Daikin 3MXM 4kW


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Blaze85
  • Registratie: Februari 2003
  • Niet online
Richh schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 16:46:
[...]

Zo werkt dat niet :P
Rente komt bovenop de aflossing. Aflossing is nog altijd by far het grootste aandeel in de hypotheeklast.

Als de rente met 1% stijgt mag ik ongeveer 10-13k minder lenen. Met 2% dus 20-25k minder, enzovoort.

Het klopt wel dat stijgende rentes een crash tot gevolg gaat hebben (naar alle waarschijnlijkheid, that is).
Het klopt niet dat je nog maar 50% kan lenen als de rentes met 50% stijgen.
Berekening klopte niet helemaal; aangepast ;)
Maar in een notendop: mensen kunnen bij hogere rentes veel minder lenen en dus veel minder op een woning bieden.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • HaNS1443
  • Registratie: Juni 2011
  • Laatst online: 16:30
@Blaze8 Het is niet waar dat mensen de helft minder kunnen lenen. Om dat even met jou getallen duidelijk te maken kan iemand met een inkomen van 34.000 maximaal € 149.754 lenen tegen 1%, tegen 2,4% is dit € 148.954. Praktisch geen verschil. Maar over het algemeen kan je inderdaad wel stellen dat je minder kan lenen als de hypotheekrente stijgt, denk aan zo'n 2% daling per procentpunt hypotheekrente stijging.

[ Voor 25% gewijzigd door HaNS1443 op 17-03-2020 17:03 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • icarus007
  • Registratie: Juni 2017
  • Laatst online: 11-10 17:10
Blaze85 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 16:39:
[...]

De hypotheekrente is sterk gelieerd aan de Nederlandse obligatierentes. Momenteel staat de 10-jaars NL-staatsobligatie op -0,2%, terwijl hypotheken voor 10 jaar voor 1% zijn te krijgen. Een verschil van 1,2% dus. Wat als de 10-jaars NL-staatsobligatie naar 1 procent gaat (wat nog steeds historisch laag zou zijn)? Dan zou de hypotheekrente waarschijnlijk naar 2,4% gaan, een verdubbeling. Aangezien Nederlanders vaak maximaal lenen, betekent dat ze opeens de helft minder kunnen lenen. Wat denk je dat dat met de huizenprijzen doet? En wat als de Nederlandse rente naar 2 of 3% gaat? Je hoeft eigenlijk alleen maar de rente in de gaten te houden om te zien of huizenprijzen gaan crashen.
Geloof je echt dat de overheden en centrale banken de kapitaalmarkt rente laten stijgen?
" Whatever it takes" QE3/4/5/6.
Zeker in zo'n markt laten ze dat niet gebeuren.

Verder, we weten niet wat de pijzen gaan doen.

Ik las hier eerst dat men het opvallend vond, dat er opeens meer huizen op Funda zag, door mensen die ff snel verkopen. En nu ziet men opeens minder aanbod, is het ook weer niet goed....

Huizenprijzen gaan niet zoals de beurs in eens in elkaar storten. Het zal, als het al een negatief impact gaat hebben, eerst stabiliseren, daarna mischien eerste jaar paar procent minder, maar verwacht geen 10% dit jaar of volgend jaar.

Tja, je kunt altijd afwachten, maar voor hoelang, jaartje? 2 jaar, 3 jaar?
Je had niet voor niets aankoopplannen, dat zal niet opens anders zijn, voor diegenen die het kunnen betalen. 3 jaar verder huren, is ook kapitaal vernietiging

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Blaze85
  • Registratie: Februari 2003
  • Niet online
icarus007 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 16:53:
[...]


Geloof je echt dat de overheden en centrale banken de kapitaalmarkt rente laten stijgen?
" Whatever it takes" QE3/4/5/6.
Zeker in zo'n markt laten ze dat niet gebeuren.
Laten we het hopen. Maar de laatste weken zie je dat centrale banken de controle flink aan het verliezen zijn. De volgende stap is misschien de obligatiemarkt. Lagarde is bovendien een amateur vergeleken met Draghi. Haar persconferentie vorige week werd compleet afgeslacht door alles en iedereen.

[ Voor 13% gewijzigd door Blaze85 op 17-03-2020 16:58 ]


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Richh
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 14:50
icarus007 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 16:53:
Geloof je echt dat de overheden en centrale banken de kapitaalmarkt rente laten stijgen?
" Whatever it takes" QE3/4/5/6.
Zeker in zo'n markt laten ze dat niet gebeuren.
Je verwacht dat de EU massaal de euro minder waard laat worden? De rente is al tenenkrommend laag, hij kan niet eeuwig verlaagd worden aka geld bij drukken. Dat brengt veel meer andere negatieve gevolgen met zich mee. De rente verlagen moet ooit stoppen. Sterker nog: hij zal ooit omhoog moeten.

Als de coronacrisis voorbij is zal dat echt een keer moeten.

Om een gevolgje te noemen: wat is de dekkingsgraad van het ABP eigenlijk op dit moment? :+ :+ :+
Ik las hier eerst dat men het opvallend vond, dat er opeens meer huizen op Funda zag, door mensen die ff snel verkopen.
Dat was een N=1 opmerking die ook al heel snel debunked werd. Ik heb hierboven de cijfers van heel Nederland gepakt. Volgens mij is dat beeld overduidelijk.
Huizenprijzen gaan niet zoals de beurs in eens in elkaar storten. Het zal, als het al een negatief impact gaat hebben, eerst stabiliseren, daarna mischien eerste jaar paar procent minder, maar verwacht geen 10% dit jaar of volgend jaar.
Huizenprijzen zijn inderdaad een olietanker tov de volatiele beurs. Desalniettemin ging het in 2008 wel degelijk in een jaar tijd.
Tja, je kunt altijd afwachten, maar voor hoelang, jaartje? 2 jaar, 3 jaar?
Je had niet voor niets aankoopplannen, dat zal niet opens anders zijn, voor diegenen die het kunnen betalen. 3 jaar verder huren, is ook kapitaal vernietiging
Gewoon de toekomstplannen nog verder uitstellen. Je ziet niet voor niks dat mensen eeuwig bij hun ouders blijven wonen en veel later aan kinderen beginnen. Huren is kapitaalvernietiging, maar op het toppunt in een ondoordringbare startersmarkt stappen is dat ook; en nog vele malen sterker.
Gijsje22 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 17:33:
Ook gaven de banken de afgelopen dagen signalen dat ze ergens de komende dagen wel de maximale leencapaciteit gaan bespreken. Als ze dat terug gaan schroeven kan dat ook nog wel eens pijn gaan doen op de huizenmarkt.
De signalen dat de LTV omlaag moet, worden al jaren gegeven :+ dat gaat alleen altijd ten koste van de starters.

[ Voor 14% gewijzigd door Richh op 17-03-2020 17:38 ]

☀️ 4500wp zuid | 🔋MT Venus 5kW | 🚗 Tesla Model 3 SR+ 2020 | ❄️ Daikin 3MXM 4kW


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Gijsje22
  • Registratie: Augustus 2012
  • Niet online
Ook gaven de banken de afgelopen dagen signalen dat ze ergens de komende dagen wel de maximale leencapaciteit gaan bespreken. Als ze dat terug gaan schroeven kan dat ook nog wel eens pijn gaan doen op de huizenmarkt.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • SvMp
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
Gijsje22 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 17:33:
Ook gaven de banken de afgelopen dagen signalen dat ze ergens de komende dagen wel de maximale leencapaciteit gaan bespreken. Als ze dat terug gaan schroeven kan dat ook nog wel eens pijn gaan doen op de huizenmarkt.
Dat kan alle kanten uit.

Volgens mij wijken banken bij non-NHG-leningen amper af van de NHG-normen. NHG-normen gaan al uit van een lagere woonquote bij lagere rente. Ik kan mijn nieuwbouwhuis daarom wel financieren met 1,2% rente, maar niet met 0,99%.

Misschien een plafond om te voorkomen dat mensen enorm kunnen lenen als de rente ver onder 1% komt. Bijvoorbeeld door lening te maximeren op 4,5x inkomen.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • 3x3
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 31-12-2024

3x3

Gijsje22 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 17:33:
Ook gaven de banken de afgelopen dagen signalen dat ze ergens de komende dagen wel de maximale leencapaciteit gaan bespreken. Als ze dat terug gaan schroeven kan dat ook nog wel eens pijn gaan doen op de huizenmarkt.
Heb je daar een bron van?

| live and give like no one else |


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Gijsje22
  • Registratie: Augustus 2012
  • Niet online
3x3 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 17:43:
[...]

Heb je daar een bron van?
https://www.rtlz.nl/life/...jzen-woningmarkt-covid-19

“ Wat de terughoudendheid onder potentiële kopers zou kunnen versterken is als leennormen verder aangescherpt worden. Dat betekent bijvoorbeeld dat je aan strengere voorwaarden moet voldoen om voor een hypotheek in aanmerking te komen, of dat je minder geld kunt lenen ten opzichte van de waarde van de woning die je op het oog hebt.

Vooralsnog zijn geldverstrekkers daar niet mee bezig. "Het is nog te vroeg om het over concrete aanpassingen van de voorwaarden te hebben", laat woordvoerder Carina Kloet van de Hypotheker weten.

Toch is dat niet uitgesloten. Woordvoerder Eric Lagerwey van de Rabobank, waar ook Obvion en Vista Hypotheken onder vallen, laat weten: "De voorwaarden voor het verstrekken van een hypotheek zijn nu nog niet aangepast. Maar wij hebben de koppen bij elkaar gestoken en voeren voortdurend overleg naar aanleiding van deze crisis. Ik verwacht dat wij later deze week concreter kunnen zijn over het al dan niet aanscherpen van de voorwaarden."”

[ Voor 15% gewijzigd door Gijsje22 op 17-03-2020 21:00 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blaze85
  • Registratie: Februari 2003
  • Niet online
Gijsje22 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 18:56:
[...]


https://www.rtlz.nl/life/...jzen-woningmarkt-covid-19

“ Vooralsnog zijn geldverstrekkers daar niet mee bezig. "Het is nog te vroeg om het over concrete aanpassingen van de voorwaarden te hebben", laat woordvoerder Carina Kloet van de Hypotheker weten.

Toch is dat niet uitgesloten. Woordvoerder Eric Lagerwey van de Rabobank, waar ook Obvion en Vista Hypotheken onder vallen, laat weten: "De voorwaarden voor het verstrekken van een hypotheek zijn nu nog niet aangepast. Maar wij hebben de koppen bij elkaar gestoken en voeren voortdurend overleg naar aanleiding van deze crisis. Ik verwacht dat wij later deze week concreter kunnen zijn over het al dan niet aanscherpen van de voorwaarden."”
Ze hoeven de voorwaarden niet aan te passen om minder te gaan lenen. Als nu de gemiddelde Nederlander naar de bank gaat zal men een lager inkomen hebben, veel minder zekerheid over hun baan en toekomstige inkomsten. Dat zal per definitie al een rem geven. Of de bankiers moeten massaal aan de wiet gegaan zijn.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ANdrode
  • Registratie: Februari 2003
  • Niet online
Blaze85 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 19:12:
[...]


Ze hoeven de voorwaarden niet aan te passen om minder te gaan lenen. Als nu de gemiddelde Nederlander naar de bank gaat zal men een lager inkomen hebben, veel minder zekerheid over hun baan en toekomstige inkomsten. Dat zal per definitie al een rem geven. Of de bankiers moeten massaal aan de wiet gegaan zijn.
Zolang het niet terugkomt in de risico modellen zal de bank maximaal geld uitlenen.

Als je wilt voorkomen dat alle woningen bij lagere verkoopprijzen (maar zelfde huurquote) door investeerders gekocht worden zal je bezit van- en vruchtgebruik van woningen anders moeten gaan belasten.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Richh
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 14:50
Laten we nou niet doen alsof een woning kopen bij de huidige rentestanden een enorm financieel risico is. Qua maandlast is er helemaal niks aan de hand.

☀️ 4500wp zuid | 🔋MT Venus 5kW | 🚗 Tesla Model 3 SR+ 2020 | ❄️ Daikin 3MXM 4kW


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • 3x3
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 31-12-2024

3x3

ANdrode schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 21:56:
[...]


Zolang het niet terugkomt in de risico modellen zal de bank maximaal geld uitlenen.

Als je wilt voorkomen dat alle woningen bij lagere verkoopprijzen (maar zelfde huurquote) door investeerders gekocht worden zal je bezit van- en vruchtgebruik van woningen anders moeten gaan belasten.
Probleem in Nederland is juist dat de particuliere huursector de laatste jaren veel te klein is geworden. En daarnaast bijzonder hoog wordt belast.

Wil je minder boom & bust in de Nederlandse huizenmarkt heb je een grotere particuliere huurmarkt nodig. Een grotere particuliere huurmarkt heeft meer dempend vermogen.

Als je een eerlijker speelveld wilt in de markt, met particuliere huurprijzen waarbij huurders ook nog wat vermogen kunnen opbouwen, zou je de extreem hoge belastingen die huurders nu betalen idealiter allemaal moeten afschaffen. Nu betaald een particuliere huurder de eerste 3 a 4 maanden van het jaar de vermogensbelasting van de eigenaar, daarna, 1 maand ozb, dan 1 of 2 maand overige belastingen die zijn gebaseerd op de waarde van het huis.

Dit terwijl de woningeigenaar hypotheekrenteaftrek ontvangt, en de sociale huurder vaak huursubsidie mag trekken.

| live and give like no one else |


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Gijsje22
  • Registratie: Augustus 2012
  • Niet online
Richh schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 22:06:
Laten we nou niet doen alsof een woning kopen bij de huidige rentestanden een enorm financieel risico is. Qua maandlast is er helemaal niks aan de hand.
Maar wel als je al daarnaast nog een woning hebt die je dan opeens niet meer kwijtraakt. Dan heb je wel een probleem.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Richh
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 14:50
Gijsje22 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 22:32:
[...]


Maar wel als je al daarnaast nog een woning hebt die je dan opeens niet meer kwijtraakt. Dan heb je wel een probleem.
NHG op een 2e hypotheek is inderdaad een beetje gek.

☀️ 4500wp zuid | 🔋MT Venus 5kW | 🚗 Tesla Model 3 SR+ 2020 | ❄️ Daikin 3MXM 4kW


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
Het kan toeval zijn, maar gisteren zijn er juist relatief veel woningen op Funda gekomen. Lijkt toch dat mensen nog even willen verkopen

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • CVTTPD2DQ
  • Registratie: Augustus 2019
  • Laatst online: 17:55
Groot-Brittannië wil een 'mortgage holiday' van drie maanden, en ik kan me niet voorstellen dat zoiets ook voor huurders gaat gelden. Als Nederland ook zulke plannen heeft lijkt het me voor zowel hypotheeknemers als huisbazen vervelend.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Gijsje22
  • Registratie: Augustus 2012
  • Niet online
Hier in de regio Arnhem-Nijmegen juist extreem rustig, (bijna) geen nieuwe huizen vandaag.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Wilke
  • Registratie: December 2000
  • Laatst online: 20:35
CVTTPD2DQ schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 08:21:
Groot-Brittannië wil een 'mortgage holiday' van drie maanden, en ik kan me niet voorstellen dat zoiets ook voor huurders gaat gelden. Als Nederland ook zulke plannen heeft lijkt het me voor zowel hypotheeknemers als huisbazen vervelend.
Kan ook HRA beïnvloeden, je moet minimaal annuïtair aflossen, als je enkele maanden niet betaalt voldoe je daar dus niet meer aan.

Dus zou o.a. een wetswijziging vereisen. Ik zie deze zo snel nog niet gebeuren in NL.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • TMC
  • Registratie: Juli 2003
  • Laatst online: 09:49

TMC

Wilke schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 08:31:
[...]


Kan ook HRA beïnvloeden, je moet minimaal annuïtair aflossen, als je enkele maanden niet betaalt voldoe je daar dus niet meer aan.

Dus zou o.a. een wetswijziging vereisen. Ik zie deze zo snel nog niet gebeuren in NL.
Hoezo? Als je een lineaire hypotheek hebt kan je toch ook gewoon gebruik maken van HRA. Hoe minder rente je betaalt, hoe minder je kan aftrekken. Waarom is daar een wetswijziging voor nodig? :?

[ Voor 8% gewijzigd door TMC op 18-03-2020 08:46 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Tehh
  • Registratie: Maart 2013
  • Niet online
TMC schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 08:45:
[...]
Hoezo? Als je een lineaire hypotheek hebt kan je toch ook gewoon gebruik maken van HRA. Hoe minder rente je betaalt, hoe minder je kan aftrekken. Waarom is daar een wetswijziging voor nodig? :?
Waarschijnlijk doelt hij op de zinsnede "je moet binnen 30 jaar aflossen". Als je dus enkele maanden niet hoeft te betalen dan zou dat 30 jaar en 'enkele maanden' kunnen worden. Dan zou je niet meer voldoen aan die eis.

Nu een halfjaar niet betalen en die in een latere periode inhalen is natuurlijk wel gewoon een optie, dan voldoe je nog steeds aan de 'aflossen binnen 30 jaar' eis

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
Kan toeval zijn - In Utrecht toch opvallend veel huizen aangeboden gister en eergister. Mensen willen toch nog even verkopen :). Wat ik me kan voorstellen, wand sommige mensen hebben misschien al een ander huis gekocht. Normaal is deze insteek 'verkoop mijn eigen huis toch wel' - nu is dat iets meer onzekerheid als veel mensen wachten.

Al verwacht ik op korte termijn weinig verandering. Mensen die moeten verhuizen zetten hun huis toch wel te koop.

Verder:

Oosterling van MUNT Hypotheken ziet op dit moment geen knellende regels vanuit de overheid die het afsluiten van hypotheken moeilijker maken. Hij wijst erop dat hypotheekadvies nu wel belangrijker is dan normaal, aangezien de risico's voor sommige klanten groter kunnen zijn door de coronacrisis.

[ Voor 82% gewijzigd door MaStar op 18-03-2020 09:10 ]


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Extera
  • Registratie: Augustus 2004
  • Laatst online: 05-05 16:02
ik heb -na hier mijn overwegingen te hebben gedeeld- ook mijn huis terug aangeboden aan de woningbouw (koopgarant).

Ik zie toch een onzekere tijd aankomen, dus kan het maar kwijt zijn.
Hopelijk verloopt het proces een beetje soepel

Mijn Serverrack - iRacing Profiel


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
[quote]Extera schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 09:30:
Ik zie toch een onzekere tijd aankomen, dus kan het maar kwijt zijn.
[/quote]

Dit zeker..

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • HaNS1443
  • Registratie: Juni 2011
  • Laatst online: 16:30
Ik wel benieuwd naar de verwachtingen over de huizenprijzen de komende maanden, drie vier polls maar liefst.

Poll: De huizenprijzen in maart ... t.o.v. februari
Dalen
Blijven gelijk
Stijgen
Tussenstand:
Afbeeldingslocatie: http://poll.dezeserver.nl/results.cgi?pid=402537&layout=1&sort=org

Poll: De huizenprijzen in april... t.o.v. maart
Dalen
Blijven gelijk
Stijgen
Tussenstand:
Afbeeldingslocatie: http://poll.dezeserver.nl/results.cgi?pid=402538&layout=1&sort=org

Poll: De huizenprijzen in mei... t.o.v. april
Dalen
Blijven gelijk
Stijgen
Tussenstand:
Afbeeldingslocatie: http://poll.dezeserver.nl/results.cgi?pid=402539&layout=1&sort=org

Poll: De huizenprijzen augustus... t.o.v. februari
Dalen
Blijven gelijk
Stijgen
Tussenstand:
Afbeeldingslocatie: http://poll.dezeserver.nl/results.cgi?pid=402540&layout=1&sort=org
Ook een poll maken? Klik hier

[ Voor 12% gewijzigd door HaNS1443 op 18-03-2020 09:53 . Reden: Poll toegevoegd ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
HaNS1443 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 09:41:
Ik wel benieuwd naar de verwachtingen over de huizenprijzen de komende maanden, drie polls maar liefst.

Poll: De huizenprijzen in maart ... t.o.v. februari
Dalen
Blijven gelijk
Stijgen
Tussenstand:
[Afbeelding]

Poll: De huizenprijzen in april... t.o.v. maart
Dalen
Blijven gelijk
Stijgen
Tussenstand:
[Afbeelding]

Poll: De huizenprijzen in mei... t.o.v. april
Dalen
Blijven gelijk
Stijgen
Tussenstand:
[Afbeelding]
Ook een poll maken? Klik hier
Zo snel zal dat niet gaan. Je kan beter een "Trend-vraag" opnemen. Huizenprijzen over 6 maanden ->
In een maand gaat dat niet zo snel hoor.

Vorige crisis duurde het ook zo'n jaar na de aandelen crashte...

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
Wel interessant - vanuit USA:

18% of U.S. workers have lost jobs or hours since coronavirus hit

Dat is echt fors! Ook die mensen hebben huizen , hypotheek.

https://www.latimes.com/b...s-layoffs-work-hours-jobs

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Wilke
  • Registratie: December 2000
  • Laatst online: 20:35
TMC schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 08:45:
[...]
Hoezo? Als je een lineaire hypotheek hebt kan je toch ook gewoon gebruik maken van HRA. Hoe minder rente je betaalt, hoe minder je kan aftrekken. Waarom is daar een wetswijziging voor nodig? :?
Tehh schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 08:49:
Waarschijnlijk doelt hij op de zinsnede "je moet binnen 30 jaar aflossen". Als je dus enkele maanden niet hoeft te betalen dan zou dat 30 jaar en 'enkele maanden' kunnen worden. Dan zou je niet meer voldoen aan die eis.
Inderdaad, die zinsnede is alleen nog incompleet: "binnen 30 jaar de schuld helemaal aflost volgens tenminste een annuïtair schema"

Die is zo opgesteld om te voorkomen dat je pas op het laatste moment ineens alles aflost (met resultaten uit beleggingen, of andere constructies die als niet meer wenselijk werden gezien).

Als je een paar maanden niet betaalt maar deze mag verschuiven naar een later moment, ook al valt dat netjes binnen die 30 jaren, dan los je dus per onmiddelijk niet meer af volgens tenminste een annuitair schema. Want dat schema slaat op elke termijn (=maand).

Lineair kan wel want daar los je (vanaf het begin) meer af dan annuitair.

Wat zonder wetswijziging in theorie wel zou mogen is dat je de betaling van rente wat uitstelt, maar wel de aflossing netjes betaalt. Alleen met de huidige rentestanden helpt dat de meeste mensen in de praktijk bijzonder weinig - je betaalt namelijk al vanaf maand 1 een stuk meer aflossing dan rente.

[ Voor 25% gewijzigd door Wilke op 18-03-2020 10:00 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • HaNS1443
  • Registratie: Juni 2011
  • Laatst online: 16:30
MaStar schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 09:47:
[...]


Zo snel zal dat niet gaan. Je kan beter een "Trend-vraag" opnemen. Huizenprijzen over 6 maanden ->
In een maand gaat dat niet zo snel hoor.

Vorige crisis duurde het ook zo'n jaar na de aandelen crashte...
Goede tip, ik heb deze toegevoegd, zie:

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • RM-rf
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 20:50

RM-rf

1 2 3 4 5 7 6 8 9

HaNS1443 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 09:41:
Ik wel benieuwd naar de verwachtingen over de huizenprijzen de komende maanden, drie polls maar liefst.
ik denk dat er vooral een (tijdelijke) daling van de vraag zal bestaan, minder mensen zullen de moeite nemen bezichtigingen te doen of zullen eventjes een tijdje wat minder hard zoeken
... mensen kunnen echter in veel gevallen gewoon besluiten _niet_ te verkopen.

Ongetwijfeld zal er achteraf een tijdelijke prijsdaling te zien zijn in de statistieken, maar deze zal vermoedelijk gepaard gaan met ook een duidelijke terugloop in omzet.
Dat is dan het 'korte termijns'-effect

Over drie maanden,a ls vermoedelijk de zwaartse maatregelen weer teruggebracht zijn geworden, zal deze echter heel snel weer gecorrigeerd kunnen worden en dan zal je zowel zien dat het verlies aan omzet weer gecorrigeerd worden door eerder meer verkopen en ook zal juist dan de prijs weer snel kunnen opveren en mogelijk eventjes initieel hoger zijn.

Of het daarna echter tot minder prijsgroei komt op de langere termijn, zal afhangen of er ook een blijvend effect op de economie bestaat, bepaalde sectoren zullen zeker een klap hebben gekregen (reisbranche, horeca, freelancers en entertainment sector alswel trainings/scholing/events) en hierbij kan het beklangrijk zijn of er een 'terugveer-effect' is waarbij bestedingen die in deze maanden niet gedaan zijn dan met uitstel alsnog gedaan worden, of geheel uitblijven.

[ Voor 4% gewijzigd door RM-rf op 18-03-2020 09:59 ]

Intelligente mensen zoeken in tijden van crisis naar oplossingen, Idioten zoeken dan schuldigen


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Mark31
  • Registratie: Oktober 2019
  • Laatst online: 15-01-2022
Daarnaast heeft Rutten al gezegd dat ze bedrijven willen helpen dmv 90 procent van de lonen te betalen als het niet goed gaat, daar tegenover mag je dan niet je personeel ontslaan.
Daarnaast hebben we de afgelopen jaren goede jaren gehad, als je slim bent geweest heb je toen een buffer gespaard .
Dus zo een vaart zal het niet lopen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
Mark31 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 10:12:
Daarnaast heeft Rutten al gezegd dat ze bedrijven willen helpen dmv 90 procent van de lonen te betalen als het niet goed gaat, daar tegenover mag je dan niet je personeel ontslaan.
Houd je nooit maanden vol

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Metro2002
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 18-10 11:34

Metro2002

Memento mori

Richh schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 22:06:
Laten we nou niet doen alsof een woning kopen bij de huidige rentestanden een enorm financieel risico is. Qua maandlast is er helemaal niks aan de hand.
Zolang je je baan niet verliest, er geen onverwachtse kinderen komen, je niet gaat scheiden of je werkgever niet gaat verhuizen is er inderdaad weinig aan de hand als je je maandlasten kan betalen.

Als de woningprijzen echter 30-40% dalen en je moet op dat moment verkopen vanwege wat voor reden dan ook dan heb je een gigantisch probleem. Zeker met de huidige woningprijzen die echt torenhoog zijn.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Jovatov
  • Registratie: April 2008
  • Laatst online: 22:11
Allemaal afhankelijk van de uiteindelijke impact.

Blijft het bij deze tijdelijke maatregelen waarbij het zorgsysteem alles aankan en alleen een deel van de economie getroffen wordt, welke in grote mate gecompenseerd kan worden door de overheid. En draait de economie in juni weer als vanouds dan is de impact over een jaar denk ik klein.
Maar dat is, denk ik, het meest positieve scenario.

In slechtere scenario's, dit hele jaar zoveel mogelijk thuiswerken, vakantiesector die niet bestaand is het hele jaar, zorg die de vraag niet aankan met gevolgen voor ziektes buiten corona om, scenario's die niet onmogelijk lijken. Dan zijn er (uiteraard) ook grote gevolgen voor de huizenmarkt.

Maar dat is allemaal koffiedikkijken, en vooral hopen op het eerste scenario natuurlijk.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Mark31
  • Registratie: Oktober 2019
  • Laatst online: 15-01-2022
MaStar schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 10:18:
[...]


Houd je nooit maanden vol
Dan heb je ook nog recht op WW , en als je slim was heb je een buffer gespaard.
Mooi voorbeeld bij ons , mijn vrouw zou in mei een vast contract krijgen dat is nu heel onzeker.
Als ze dat niet krijgt heeft ze recht op 6 maanden WW.
We hebben een buffer van 10 duizend euro op dit moment, dus kunnen zeker nog een jaar zonder problemen doorgaan.
Na een jaar verwacht ik dat Corona wel weer onder controle is en de economie dus weer recht trekt.
Maar dan moet je wel idd voorruit denken en rationeel en verantwoord met je geld omgaan.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Richh
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 14:50
Jovatov schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 10:22:
en vooral hopen op het eerste scenario natuurlijk
Dat ligt volledig aan je positie op de markt hoor :+

☀️ 4500wp zuid | 🔋MT Venus 5kW | 🚗 Tesla Model 3 SR+ 2020 | ❄️ Daikin 3MXM 4kW


Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • RM-rf
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 20:50

RM-rf

1 2 3 4 5 7 6 8 9

Metro2002 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 10:22:
[...]


Als de woningprijzen echter 30-40% dalen en je moet op dat moment verkopen vanwege wat voor reden dan ook dan heb je een gigantisch probleem. Zeker met de huidige woningprijzen die echt torenhoog zijn.
en waarom zouden de huizenprijzen plots 30% dalen?
hebben opeens mensen geen behoefte meer aan het eigendom van een woning? hoe stel je dat voor?

Zelfs in de kredietcrisis die gewoon een substantieel onderdeel van de huizenmarkt ondergroef, namelijk e mogelijkheid omeen financiering te krijgen, was de prijsdaling over 5 jaar maar rond de 25%.
en bovenal, het herstel hierna ging sneller, waardoor juist het dieptepunt eigenlijk het _beste_ moment was om een huis te kopen, mits je maar de financiering erdoorheen kon krijgen (wat toen het moeilijke punt was en vaak vereiste dat mensen een beetje eigen geld over hadden en niet zich al voorheen te diep in de schulden gestoken)

Juist bv de kredietverlening zal momenteel eerder niet aangetast worden en blijven bestaan waardoor mensen nog steeds een hypotheek kunen regelen.
de enige grond waarom bepaalde mensen misschien wat voorzichtiger worden zal wegens baan- en inkomenszekerheid zijn, maar zelfs dat is heel erg afhankelijk vand e sectoren waarin ze werkzaam zijn.

Overigens... hoe graag mensen ook beweren dat de huizenprijzen 'belachelijk' zouden zijn, de werkelijkheid is objectief gezien wat anders... koophuizen zijn nog nooit zo betaalbaar en bereikbaar geweest, waardoor mensen die een paar tiental jaar terug nooit zouden kunnen nadenken over een woning nu uiteindelijk wel een koophuis willen bezitten...
Een interssante paradox is dat mensen pas gaan klagen als ze iets nét niet kunnen betalen dat 'bereikbaar' schijnt, terwijl ze zich niet beklagen als ze dusdanig arm zijn dat een bepaald eigendom helemaal niet in vrage zou komen voor hen

Om deze reden is het eigendom van een koopwoning ook iets geworden dat normaal lijkt te zijn, maar misschien moet je je realiseren dat bv in de jaren tachtig of negentig van de vorige eeuw hooguit 20-25% van de bevolking dit kon betalen.... Terwijl dat nu voor 60% van de nederlanders toetreft

Intelligente mensen zoeken in tijden van crisis naar oplossingen, Idioten zoeken dan schuldigen


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
RM-rf schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 10:39:
[...]


en waarom zouden de huizenprijzen plots 30% dalen?
hebben opeens mensen geen behoefte meer aan het eigendom van een woning? hoe stel je dat voor?
Mensen gaan scheiden
Raken banen kwijt
Verliezen hun vaste contract

Kortom - > minder vraag naar woningen, waardoor prijzen langzaam dalen.

Wie had in 2014 gedacht dat prijzen tot nu toe ineens zouden verdubbelen. Je kan het effect - ook m.b.t. daling - gewoon niet voorzien.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Metro2002
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 18-10 11:34

Metro2002

Memento mori

RM-rf schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 10:39:
[...]


en waarom zouden de huizenprijzen plots 30% dalen?
hebben opeens mensen geen behoefte meer aan het eigendom van een woning? hoe stel je dat voor?
Stijgende rente, forse werkloosheid door een recessie, het coronavirus dat uit de hand loopt en onze complete oudere bevolking omlegt en een immigratiestop afdwingt waardoor er ineens veel huizen vrijkomen, landen in de EU die omvallen en gered moeten worden waardoor onze belastingen de lucht inschieten en mensen geen geld hebben om bv de kosten koper te betalen en zo kan ik nog wel 1000 redenen neerzetten.

Het zal ook niet bepaald de eerste keer zijn dat de huizenprijzen een forse tik krijgen. En juist op die momenten loopt het economisch vaak ook spaak en heb je probleem op probleem. Baan kwijt door slechte economie dus je hypotheek niet meer kunnen betalen en je huis ook nog eens in waarde gedaald is echt niet iets dat alleen in sprookjesboeken voorkomt :P
Overigens... hoe graag mensen ook beweren dat de huizenprijzen 'belachelijk' zouden zijn, de werkelijkheid is objectief gezien wat anders... koophuizen zijn nog nooit zo betaalbaar en bereikbaar geweest, waardoor mensen die een paar tiental jaar terug nooit zouden kunnen nadenken over een woning nu uiteindelijk wel een koophuis willen bezitten...
Nee de werkelijkheid is dat de huizenprijzen dermate hoog zijn dat mensen met een modaal inkomen geen huizen meer kunnen betalen. Dat betekent dus dat de huizenprijzen belachelijk zijn.
Als je denkt van niet: Leg maar iets meer dan 3 ton op tafel. Dat is namelijk wat een gemiddeld huis momenteel kost. Of de maandlasten door de extreem lage rente nu lager zijn of niet, de prijs blijft extreem hoog en is alleen maar zo hoog door de kunstmatig lage rente. En die gaat weer stijgen, de geldpers kan niet aan blijven staan anders krijg je hyperfinflatie op den duur.

[ Voor 34% gewijzigd door Metro2002 op 18-03-2020 11:17 ]


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • RM-rf
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 20:50

RM-rf

1 2 3 4 5 7 6 8 9

MaStar schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:09:
[...]


Mensen gaan scheiden
Raken banen kwijt
Verliezen hun vaste contract

Kortom - > minder vraag naar woningen, waardoor prijzen langzaam dalen.
dat verklaart geen 30% prijsdaling... sterker nog,zulke effecten bestaan altijd en het effect nu is heel tijdelijk...

juist in de huizenmarkt is het korte-termijns-effect relatief gering omdat het daar juist veel meer gaat om langetermijns-besligingen en mensen die heel makkelijk hun contracten kunnen verliezen zijn niet dezelfde doelgroep die precies op dat moment overweegt een huis te kopen.

Ik snap dat sommige mensen nu helemaal in de paniek schieten en de meest donkere 'apocalyptische' dingen gaan roepen...
maar voorlopig is er helmaal geen rente-verhoging te verwachten, in tegendeel zelfs de centrale banken verlagen juist de rente om korte termijnseffecten op de economie te verzachten.
wat betreft de werkloosheid is deze nu op een dieptepunt, zelfs als die best langzaam weer kan gaan stijgen, zal het lang duren voordat die weer op een hoog niveau komt.


Natuurlijk, er zullen economische gevolgen zijn, maar het is goed aan te radene en verschil te zien tussen korte-termijns-effecten en wat er op de lange termijn gebeurt..

zelfs als er bv door een of twee maanden lockdown een economisch verlies is, zal een groot deel van bv werkzaamheden die dan uitgesteld worden, alsnog uitgevoerd moeten worden als de situatie zich weer ontspant en dus er nadien juist een relatieve 'terugveer-boom' kan ontstaan waarbij er veel vraag naar arbeidskrachten is en veel werk juist wel alsnog uitgevoerd moet worden.

het zal voral een vraag zijn wanneer lockdown maatregelen langzaam verlicht gaan worden... dat kan over een maand of over twee maanden, maar onwaarschijnlijk is het eerder dat dat nog veel langer gaat duren, (omdat de incubatie-fase ongeveer 3 tot 4 weken zal zijn, verwacht ik dat de scherpe fase vand e lockdown, mits deze ook goed negaleeft wordt ongeveer die periode zal duren, hierna zal men een goede blik hebben welke gebieden een hoge verspreiding hebben enw elke juist relatief 'verschoond' gebleven zij en kan men gericht per regio meer vrijheden bieden)

[ Voor 54% gewijzigd door RM-rf op 18-03-2020 11:28 ]

Intelligente mensen zoeken in tijden van crisis naar oplossingen, Idioten zoeken dan schuldigen


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • MrNiceGuyIT
  • Registratie: Juli 2011
  • Laatst online: 11:28
MaStar schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:09:
[...]


Mensen gaan scheiden
Raken banen kwijt
Verliezen hun vaste contract

Kortom - > minder vraag naar woningen, waardoor prijzen langzaam dalen.

Wie had in 2014 gedacht dat prijzen tot nu toe ineens zouden verdubbelen. Je kan het effect - ook m.b.t. daling - gewoon niet voorzien.
Mensen gaan scheiden? Dat is toch juist extra vraag..?

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • AceAceAce
  • Registratie: Februari 2011
  • Laatst online: 21:57
MrNiceGuyIT schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:15:
[...]


Mensen gaan scheiden? Dat is toch juist extra vraag..?
In de lagere prijsklasses ja, maar niet in de de duurdere prijsklasses neem ik aan. Ook al moeten de blijvers de verlaters uitkopen

Acties:
  • +5 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
Je kan ook zeggen. Een huis die in 2015 in de Randstad 225.000 waard was, en nu verkocht wordt voor 410.000 is ook geen gezonde situatie.

Bubble moet knappen!

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Señor Sjon
  • Registratie: Juli 2003
  • Laatst online: 21:25
3x3 schreef op dinsdag 17 maart 2020 @ 22:20:
[...]

Probleem in Nederland is juist dat de particuliere huursector de laatste jaren veel te klein is geworden. En daarnaast bijzonder hoog wordt belast.

Wil je minder boom & bust in de Nederlandse huizenmarkt heb je een grotere particuliere huurmarkt nodig. Een grotere particuliere huurmarkt heeft meer dempend vermogen.

Als je een eerlijker speelveld wilt in de markt, met particuliere huurprijzen waarbij huurders ook nog wat vermogen kunnen opbouwen, zou je de extreem hoge belastingen die huurders nu betalen idealiter allemaal moeten afschaffen. Nu betaald een particuliere huurder de eerste 3 a 4 maanden van het jaar de vermogensbelasting van de eigenaar, daarna, 1 maand ozb, dan 1 of 2 maand overige belastingen die zijn gebaseerd op de waarde van het huis.

Dit terwijl de woningeigenaar hypotheekrenteaftrek ontvangt, en de sociale huurder vaak huursubsidie mag trekken.

[YouTube: Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank | Buitenhof]
De particuliere verder heeft geen HRA op woningen die hij verhuurt. ;)
Metro2002 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:13:
[...]


Stijgende rente, forse werkloosheid door een recessie, het coronavirus dat uit de hand loopt en onze complete oudere bevolking omlegt en een immigratiestop afdwingt waardoor er ineens veel huizen vrijkomen, landen in de EU die omvallen en gered moeten worden waardoor onze belastingen de lucht inschieten en mensen geen geld hebben om bv de kosten koper te betalen en zo kan ik nog wel 1000 redenen neerzetten.

Het zal ook niet bepaald de eerste keer zijn dat de huizenprijzen een forse tik krijgen. En juist op die momenten loopt het economisch vaak ook spaak en heb je probleem op probleem. Baan kwijt door slechte economie dus je hypotheek niet meer kunnen betalen en je huis ook nog eens in waarde gedaald is echt niet iets dat alleen in sprookjesboeken voorkomt :P


[...]


Nee de werkelijkheid is dat de huizenprijzen dermate hoog zijn dat mensen met een modaal inkomen geen huizen meer kunnen betalen. Dat betekent dus dat de huizenprijzen belachelijk zijn.
Als je denkt van niet: Leg maar iets meer dan 3 ton op tafel. Dat is namelijk wat een gemiddeld huis momenteel kost. Of de maandlasten door de extreem lage rente nu lager zijn of niet, de prijs blijft extreem hoog en is alleen maar zo hoog door de kunstmatig lage rente. En die gaat weer stijgen, de geldpers kan niet aan blijven staan anders krijg je hyperfinflatie op den duur.
Rente had al gestegen moeten zijn, dat gaat dus niet gebeuren. We hebben nog steeds mensen te weinig voor werk, maar weer teveel mensen voor het aantal huizen. Die 700k-1m huizen loop je niet zomaar in. En we hebben nog de halve Eurozone aan onze kar hangen die een renteverhoging helemaal niet kan trekken.

Overigens verdient een modaal werkende ca. 45-50k. Modaal is over iedereen.
MaStar schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:37:
Je kan ook zeggen. Een huis die in 2015 in de Randstad 225.000 waard was, en nu verkocht wordt voor 410.000 is ook geen gezonde situatie.

Bubble moet knappen!
Dat is omdat je zelf een huis zoekt. Denk dat je ook weer niet wil kopen als je nog voor levering 10k bij moet lappen omdat de waarde gedaald is tussen koop en notaris.

[ Voor 6% gewijzigd door Señor Sjon op 18-03-2020 11:43 ]

This is my signature. There are many like it, but this one is mine.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • digifun
  • Registratie: Mei 2000
  • Niet online

digifun

 

Het koelt wel hard af, bij mij in de straat was net voor de griepcrisis een huis voor de hoofdprijs binnen een dag verkocht.

Nu staat er een ander huis te koop voor een lagere prijs en dat alweer een paar weken. Zal dat wel weer aantrekken maar de oververhitting is minder geworden.

u can fool all people some time and fool some people alltime


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • BFmango
  • Registratie: December 2005
  • Laatst online: 15-12-2024
Señor Sjon schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:42:
Rente had al gestegen moeten zijn, dat gaat dus niet gebeuren. We hebben nog steeds mensen te weinig voor werk, maar weer teveel mensen voor het aantal huizen. Die 700k-1m huizen loop je niet zomaar in. En we hebben nog de halve Eurozone aan onze kar hangen die een renteverhoging helemaal niet kan trekken.

Overigens verdient een modaal werkende ca. 45-50k. Modaal is over iedereen.
Modaal is 37k per jaar.

Geen idee hoe jij aan 50k komt :S

Da's 3800 bruto per maand. Geloof je dat zelf. Net alsof een kassameisje, bouwvakker, postbezorger, treinconducteur, helpdeskmedewerker of orderpicker ooit zo'n salaris gaat verdienen de komende 10 jaar...

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • 3x3
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 31-12-2024

3x3

Señor Sjon schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:42:
[...]

De particuliere verder heeft geen HRA op woningen die hij verhuurt. ;)
Ik doelde op de burger, die als woningeigenaar in z'n eigen woning woont. Die heeft nog steeds HRA.

De extreme tax-seeking op de particuliere (ver)huurder is echt disproportioneel, en gaat zelfs richting het onrechtvaardige. Die huurder wordt fiscaal helemaal uitgekleed, en het zijn ook vaak burgers die inkomenstechnisch al in een zéér hoge belastingklasse vallen.

| live and give like no one else |


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Metro2002
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 18-10 11:34

Metro2002

Memento mori

Señor Sjon schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:42:
[...]

De particuliere verder heeft geen HRA op woningen die hij verhuurt. ;)


[...]

Rente had al gestegen moeten zijn, dat gaat dus niet gebeuren.
Stevige uitspraak. De huidige rente is onhanteerbaar voor de lange termijn.
We hebben nog steeds mensen te weinig voor werk, maar weer teveel mensen voor het aantal huizen. Die 700k-1m huizen loop je niet zomaar in. En we hebben nog de halve Eurozone aan onze kar hangen die een renteverhoging helemaal niet kan trekken.
1 recessie en we hebben veel te veel werknemers. Kijk eens naar de vorige crisis hoeveel mensen er toen op straat kwamen te staan. En nu ook al 15000 bedrijven die werktijd verkorting hebben aangevraagd, de KLM die even 2000 man op straat zet , een bloemenveiling die zijn waar aan de straatstenen niet meer kwijt kan en waar bv veel poolse en andere oostblokkers werken die wellicht massaal teruggaan naar hun eigen land, etc etc. Het kan hard gaan hoor. Vergis je daar niet in.

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Fraggert
  • Registratie: September 2009
  • Laatst online: 22:22

Fraggert

Whiskey Tango Foxtrot

digifun schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:46:
Het koelt wel hard af, bij mij in de straat was net voor de griepcrisis een huis voor de hoofdprijs binnen een dag verkocht.

Nu staat er een ander huis te koop voor een lagere prijs en dat alweer een paar weken. Zal dat wel weer aantrekken maar de oververhitting is minder geworden.
N = 1

zonder meer bijzonderheden kunnen we kan ik hier niks mee, hoe goed je het misschien ook bedoelt. :)

Wat is de lagere prijs? 5K 10K....25K?

Hoe vergelijkbaar zijn de woningen?.......tuin zuiden versus tuin noorden, de een wel parkeren eigen terrein, de ander niet? Hoe vergelijkt het afbouwniveau zich onderling? Per item (badkamer, keuken, mate van isolatie, et cetera.) shceelt dat zo 5000 euro

Dit soort vergelijkingen is gerommel in de marge in zo'n topic.

“I have not failed. I’ve just found many ways that won’t work” - Thomas Edison


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • digifun
  • Registratie: Mei 2000
  • Niet online

digifun

 

Fraggert schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:51:
[...]


zonder meer bijzonderheden kunnen we kan ik hier niks mee, hoe goed je het misschien ook bedoelt. :)
Of je zit zelf in de ontkenningsfase en bent aan het irrationaliseren.

Het huis wat te koop staat is in de populairste wijk van de stad, waarin standaard de verkooptijd de afgelopen tijd al 5 dagen was.

u can fool all people some time and fool some people alltime


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Señor Sjon
  • Registratie: Juli 2003
  • Laatst online: 21:25
BFmango schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:49:
[...]

Modaal is 37k per jaar.

Geen idee hoe jij aan 50k komt :S

Da's 3800 bruto per maand. Geloof je dat zelf. Net alsof een kassameisje, bouwvakker, postbezorger, treinconducteur, helpdeskmedewerker of orderpicker ooit zo'n salaris gaat verdienen de komende 10 jaar...
Sorry, het is gemiddeld.
https://longreads.cbs.nl/...019/inkomen-van-personen/ onder 3.3.1 en 3.3.2.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/hzcRZCeszQwhhyCks7tzsjc6VGg=/f/image/ZZRwjiWoKGkuv9mJUVxA4rHc.png
41,6k bij alle werknemers in 2017. Met loonstijgingen van 2% in 2018, 3% in 2019 en 2% in 2020 (aanname) zit je op 44.580 euro.

En dan nog heb je in de leeftijdsgroepen wel wat verschillen
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/KU08DqE4JsF99x5WsaKrbNmrbD0=/f/image/lCzwhJukK2vKaCculHNNR4wl.png
Metro2002 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:51:
[...]

Stevige uitspraak. De huidige rente is onhanteerbaar voor de lange termijn.
En toch doen we er al jaren mee. Denk niet de ECB nu de boel gaat verhogen, zeker niet gezien het mediterrane karakter van het kader.
Wikipedia: European Central Bank

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/kO9UnBk80nBuIgMqwonx-jbKN7o=/f/image/NsuEs3eASza1pWSoa6IGP0rX.png
[...]


1 recessie en we hebben veel te veel werknemers. Kijk eens naar de vorige crisis hoeveel mensen er toen op straat kwamen te staan. En nu ook al 15000 bedrijven die werktijd verkorting hebben aangevraagd, de KLM die even 2000 man op straat zet , een bloemenveiling die zijn waar aan de straatstenen niet meer kwijt kan en waar bv veel poolse en andere oostblokkers werken die wellicht massaal teruggaan naar hun eigen land, etc etc. Het kan hard gaan hoor. Vergis je daar niet in.
De basis werkgelegenheid is hoog genoeg dat we die mensen vanzelf weer nodig hebben. Als land kan je niet de boel op slot blijven gooien.

[ Voor 39% gewijzigd door Señor Sjon op 18-03-2020 12:06 ]

This is my signature. There are many like it, but this one is mine.


Acties:
  • +5 Henk 'm!

  • BFmango
  • Registratie: December 2005
  • Laatst online: 15-12-2024
Señor Sjon schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 12:01:
[...]

Sorry, het is gemiddeld.
https://longreads.cbs.nl/...019/inkomen-van-personen/ onder 3.3.1 en 3.3.2.
[Afbeelding]
41,6k bij alle werknemers in 2017. Met loonstijgingen van 2% in 2018, 3% in 2019 en 2% in 2020 (aanname) zit je op 44.580 euro.

En dan nog heb je in de leeftijdsgroepen wel wat verschillen
[Afbeelding]
In discussies die gaan over een extreem grote groep mensen die onderling enorm verschillend zijn zegt een gemiddelde he-le-maal niks.

Er kunnen enkele personen tussen zitten (salarissen van € 250.000.000,- per jaar) die het gemiddelde enorm omhoog trekken en de statistieken verbuigen tot het niet meer representatief is voor de rest van de groep. Daarom reken je in zulke situaties met de mediaan.

Een gemiddelde zegt alleen iets wanneer de onderlinge verschillen niet enorm groot zijn. Bijvoorbeeld het gemiddelde salaris van alle piloten in Nederland, of de gemiddelde lengte van een notenboom in Zuid-Afrika.

Reken gewoon met de mediaan, en dan is het modaal salaris € 2.800,- bruto per maand oftewel € 36.400,- bruto per jaar.

Dat is heel anders dan 50k.

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Señor Sjon
  • Registratie: Juli 2003
  • Laatst online: 21:25
Punt is dat daar ook mensen tussen zitten met uitkering, AOW, pensioen en wat dan ook die dus effectief nooit of nauwelijks een huis zullen gaan kopen. Vandaar dat ik dat juist vertroebelend vind werken.

This is my signature. There are many like it, but this one is mine.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Fraggert
  • Registratie: September 2009
  • Laatst online: 22:22

Fraggert

Whiskey Tango Foxtrot

digifun schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:57:
[...]


Of je zit zelf in de ontkenningsfase en bent aan het irrationaliseren.

Het huis wat te koop staat is in de populairste wijk van de stad, waarin standaard de verkooptijd de afgelopen tijd al 5 dagen was.
Dan zal er wel wat anders aan de hand zijn.

Geef eens het adres of de link op Funda, kunnen we er even kritisch naar kijken in plaats van nietszeggende reacties op mijn inhoudelijke vragen. d:)b

“I have not failed. I’ve just found many ways that won’t work” - Thomas Edison


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Metro2002
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 18-10 11:34

Metro2002

Memento mori

Señor Sjon schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 12:19:
Punt is dat daar ook mensen tussen zitten met uitkering, AOW, pensioen en wat dan ook die dus effectief nooit of nauwelijks een huis zullen gaan kopen. Vandaar dat ik dat juist vertroebelend vind werken.
Hier hebben ze het toch echt over loon en dat zit modaal op 36k

Je hebt echt een veel te hoge voorstelling van de lonen in dit land.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • 3x3
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 31-12-2024

3x3

Metro2002 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 12:47:
[...]


Hier hebben ze het toch echt over loon en dat zit modaal op 36k

Je hebt echt een veel te hoge voorstelling van de lonen in dit land.
Is dat bruto of netto?
50K bruto zal best wel eens 36K netto kunnen zijn? Of heb een veel te lage voorstelling van de belasting in dit land?

| live and give like no one else |


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Fraggert
  • Registratie: September 2009
  • Laatst online: 22:22

Fraggert

Whiskey Tango Foxtrot

Ik geloof dat we het hier al enkele malen eerder over het modale inkomen hebben gehad

“I have not failed. I’ve just found many ways that won’t work” - Thomas Edison


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Metro2002
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 18-10 11:34

Metro2002

Memento mori

3x3 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 12:53:
[...]

Is dat bruto of netto?
50K bruto zal best wel eens 36K netto kunnen zijn? Of heb een veel te lage voorstelling van de belasting in dit land?
Als je het linkje had geopend zie je bovenaan de tabel "Brutoloon per maand" staan.

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • BFmango
  • Registratie: December 2005
  • Laatst online: 15-12-2024
3x3 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 12:53:
[...]

Is dat bruto of netto?
50K bruto zal best wel eens 36K netto kunnen zijn? Of heb een veel te lage voorstelling van de belasting in dit land?
Staat er toch duidelijk bij?

Salarissen vergelijk je bruto, niet netto.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Wilke
  • Registratie: December 2000
  • Laatst online: 20:35
3x3 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 12:53:
Is dat bruto of netto?
50K bruto zal best wel eens 36K netto kunnen zijn? Of heb een veel te lage voorstelling van de belasting in dit land?
Nee, die 36k is bruto.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Metro2002
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 18-10 11:34

Metro2002

Memento mori


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • FreakNL
  • Registratie: Januari 2001
  • Nu online

FreakNL

Well do ya punk?

Fraggert schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 12:41:
[...]


Dan zal er wel wat anders aan de hand zijn.

Geef eens het adres of de link op Funda, kunnen we er even kritisch naar kijken in plaats van nietszeggende reacties op mijn inhoudelijke vragen. d:)b
Ik geloof best dat dit een (tijdelijke) klap kan zijn voor de woningmarkt.. Kijk, de mensen die nu al in het proces zitten zullen doorzetten.. Maar ik moet er op dit moment TOTAAL niet aan denken om mijn huis te koop te zetten laat staan om te gaan zoeken naar een nieuw huis. Dat proces ga je nu toch niet in, met alle onzekerheden van dien? Ik mag aannemen dat de meeste mensen er zo over denken?

[ Voor 4% gewijzigd door FreakNL op 18-03-2020 14:57 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Señor Sjon
  • Registratie: Juli 2003
  • Laatst online: 21:25

This is my signature. There are many like it, but this one is mine.


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
FreakNL schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 14:57:
[...]

Maar ik moet er op dit moment TOTAAL niet aan denken om mijn huis te koop te zetten laat staan om te gaan zoeken naar een nieuw huis. Dat proces ga je nu toch niet in, met alle onzekerheden van dien? Ik mag aannemen dat de meeste mensen er zo over denken?
Hoe zo niet? Als je graag wilt kopen nu de rente nog laag is...

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Napo
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online
MaStar schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 15:10:
[...]


Hoe zo niet? Als je graag wilt kopen nu de rente nog laag is...
Het is maar waar je de focus op wilt leggen. Ik zou veel liever wat meer rente betalen met een minder hoog hypotheekbedrag dan dat ik weinig rente betaal met een laag rentebedrag.

Dat laatste is wellicht in de restwaarde minder kostbaar maar maakt de aflossing significant hoger. Bij een komende stijging zal je eerder zien dat de "waarde" van panden afneemt omdat de leencapaciteit afneemt.

Sowieso kan je veel beter kopen in een dalende markt dan in een stijgende markt als je overstapt van woning. Op een "piek" overstappen is dan zeker potentieel niet de beste keuze.

[ Voor 13% gewijzigd door Napo op 18-03-2020 15:27 ]


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Blaze85
  • Registratie: Februari 2003
  • Niet online
Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/vUMYpWu.png

Als dit zo doorgaat: RIP NL-huizenmarkt

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • MaStar
  • Registratie: November 2003
  • Laatst online: 18-10 09:20
Blaze85 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 16:58:
[Afbeelding]

Als dit zo doorgaat: RIP NL-huizenmarkt
Vertel?

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • naitsoezn
  • Registratie: December 2002
  • Niet online

naitsoezn

Nait Soez'n!

Ik gok dat er gedoeld wordt op minder leencapaciteit ivm stijgende rente, maar ik denk dat een stijgende rente momenteel alleen maar positief kan zijn voor de huizenmarkt: Minder leencapaciteit zal zorgen voor minder gekte, minder gekte zal zorgen voor minder overbieden, en hopelijk uiteindelijk voor dalende (of in ieder geval stabiele) prijzen. Hoezo RIP? Da's juist wat de woningmarkt nodig heeft :)

't Het nog nooit, nog nooit zo donker west, of 't wer altied wel weer licht


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Scr33x0r
  • Registratie: September 2004
  • Laatst online: 10:03
naitsoezn schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 17:02:
Ik gok dat er gedoeld wordt op minder leencapaciteit ivm stijgende rente, maar ik denk dat een stijgende rente momenteel alleen maar positief kan zijn voor de huizenmarkt: Minder leencapaciteit zal zorgen voor minder gekte, minder gekte zal zorgen voor minder overbieden, en hopelijk uiteindelijk voor dalende (of in ieder geval stabiele) prijzen. Hoezo RIP? Da's juist wat de woningmarkt nodig heeft :)
Mwoah, als je je huis nu of binnenkort wilt verkopen omdat je aan het wachten op je nieuwbouwhuis is dat minder leuk hoor :)

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Z___Z
  • Registratie: Maart 2002
  • Niet online
Rentes op staatsobligaties dalen vanzelf weer als de ECB meer gaat inkopen. Het is alleen de vraag wanneer de ECB dit gaat aankondigen.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • naitsoezn
  • Registratie: December 2002
  • Niet online

naitsoezn

Nait Soez'n!

Scr33x0r schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 17:13:
[...]


Mwoah, als je je huis nu of binnenkort wilt verkopen omdat je aan het wachten op je nieuwbouwhuis is dat minder leuk hoor :)
Dat ontkent niemand (ik niet iig :P ) maar individuele (uitzonderings) gevallen hebben weinig tot niets te maken met Ontwikkelingen op de huizenmarkt. ;)

[ Voor 4% gewijzigd door naitsoezn op 18-03-2020 17:32 ]

't Het nog nooit, nog nooit zo donker west, of 't wer altied wel weer licht


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • goldmemberf1
  • Registratie: Juni 2005
  • Laatst online: 22:48
Volgende week een bezichtiging gepland voor mijn eerste koopwoning. Het open huis is alvast vervangen voor een 1-op-1-bezichtiging. Benieuwd welke ontwikkelingen nog meer volgen...

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • icarus007
  • Registratie: Juni 2017
  • Laatst online: 11-10 17:10
digifun schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 11:46:
Het koelt wel hard af, bij mij in de straat was net voor de griepcrisis een huis voor de hoofdprijs binnen een dag verkocht.

Nu staat er een ander huis te koop voor een lagere prijs en dat alweer een paar weken. Zal dat wel weer aantrekken maar de oververhitting is minder geworden.
Dit klinkt tegenstrijdig. De andere huis, die goedkoper is, staat al weken te koop, terwijl de corona pas vorige week echt is geescaleerd? In hoeverre komt dat door de Corona? Of bestaat dat huis uberhaupt wel?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Richh
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 14:50
Z___Z schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 17:13:
Rentes op staatsobligaties dalen vanzelf weer als de ECB meer gaat inkopen. Het is alleen de vraag wanneer de ECB dit gaat aankondigen.
Maar ze kopen toch al 240 miljard op en onlangs is er een corona basismaatregel van 120 miljard op toegevoegd. En nu moeten er nog meer miljarden bij om de rente maar verder omlaag te drukken?

Echt: dit kan een keertje niet meer lager.

☀️ 4500wp zuid | 🔋MT Venus 5kW | 🚗 Tesla Model 3 SR+ 2020 | ❄️ Daikin 3MXM 4kW


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Fraggert
  • Registratie: September 2009
  • Laatst online: 22:22

Fraggert

Whiskey Tango Foxtrot

FreakNL schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 14:57:
[...]


Ik geloof best dat dit een (tijdelijke) klap kan zijn voor de woningmarkt.. Kijk, de mensen die nu al in het proces zitten zullen doorzetten.. Maar ik moet er op dit moment TOTAAL niet aan denken om mijn huis te koop te zetten laat staan om te gaan zoeken naar een nieuw huis. Dat proces ga je nu toch niet in, met alle onzekerheden van dien? Ik mag aannemen dat de meeste mensen er zo over denken?
Ik zeg ook niet dat het niet van invloed zal zijn, dat lees je dan echt verkeerd. Ik erger me alleen hier vaak aan dat theoretische geneuzel en een pak aannames.

Een woning die al enkele weken, schijnbaar op dé toplocatie Zwolle, niet verkocht wordt is blijkbaar ineens de maatgevende trend voor de nederlandse huizenmarkt :+
Die woning markeert wat, anders was de verkoop al niet gestagneert, er is één dag corona invloed op de woningmarkt en dat is de reden dat die toko niet al weken erder verkocht is 8)7

Maar ja, ik ga morgen mijn makelaar bellen of zij, desnoods met een P3 masker voor haar snufferd, een rondje wil doen in ons huis.

Ik heb overwaarde, de vraag is alleen hoeveel want dat bepaalt naar welke vrijstaande woning buitenaf ik kan gaan kijken. Ik weet dat corona een effect zal hebben, niemand weet echter nu al wèlk effect precies.
Allicht zet ik mijn verkoopcontract een opleverdatum ergens in december ;)

Mijn te verkopen eengezinswoning zit precies in de categorie "Jan Modaal huizencrisis" en de woningen die ik op mijn shortlist heb staan, die staan minstens al 3 maand roerloos in de markt, veelal zelfs 6+maand.

“I have not failed. I’ve just found many ways that won’t work” - Thomas Edison


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • digifun
  • Registratie: Mei 2000
  • Niet online

digifun

 

icarus007 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 17:58:
[...]


Dit klinkt tegenstrijdig. De andere huis, die goedkoper is, staat al weken te koop, terwijl de corona pas vorige week echt is geescaleerd? In hoeverre komt dat door de Corona? Of bestaat dat huis uberhaupt wel?
Mensen zien het in italie, frankrijk en duitsland fout gaan. Die wachten eerst af voordat ze een paar ton gaan uitgeven en verhuizen. Verhuizen betekent ook nog vaak opnieuw stofferen , behangen en schilderen. Dingen waar je niet op zit te wachten als volgens de media het equivalent van de pest eraan zit te komen.

u can fool all people some time and fool some people alltime


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blaze85
  • Registratie: Februari 2003
  • Niet online
Z___Z schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 17:13:
Rentes op staatsobligaties dalen vanzelf weer als de ECB meer gaat inkopen. Het is alleen de vraag wanneer de ECB dit gaat aankondigen.
ECB heeft een historie van achter de feiten aanlopen. Lagarde straalt helemaal niet de daadkracht uit die Draghi had.

Als beleggers opeens honderden miljarden euro-obligaties dumpen kan de ECB dat niet aan.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • FreakNL
  • Registratie: Januari 2001
  • Nu online

FreakNL

Well do ya punk?

MaStar schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 15:10:
[...]


Hoe zo niet? Als je graag wilt kopen nu de rente nog laag is...
Omdat we de komende maanden aan social distancing moeten doen. Dat strookt niet met een huis kopen en alle processen eromheen. Een hoop kan digitaal, maar een hele hoop ook niet.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Misanthropia
  • Registratie: Oktober 2002
  • Laatst online: 21:54
Een huis kopen en 1,5m afstand bewaren is niet zo'n probleem.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Fraggert
  • Registratie: September 2009
  • Laatst online: 22:22

Fraggert

Whiskey Tango Foxtrot

Misanthropia schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 20:40:
Een huis kopen en 1,5m afstand bewaren is niet zo'n probleem.
Exact dit, social distancing is dat je niet in een overvolle kroeg tegen elkaar op gaat lopen schuren, met 100+ mensen 1 plee gebruiken of op feestjes en partijen met je ongewassen klauwen met zijn allen in hetzelfde schaaltje borrelnootjes graaien :P

“I have not failed. I’ve just found many ways that won’t work” - Thomas Edison


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • digifun
  • Registratie: Mei 2000
  • Niet online

digifun

 

Fraggert schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 18:22:
[...]


Ik zeg ook niet dat het niet van invloed zal zijn, dat lees je dan echt verkeerd. Ik erger me alleen hier vaak aan dat theoretische geneuzel en een pak aannames.
Je zit in de ontkenningsfase en bent dat aan het weg rationaliseren.

u can fool all people some time and fool some people alltime


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Fraggert
  • Registratie: September 2009
  • Laatst online: 22:22

Fraggert

Whiskey Tango Foxtrot

digifun schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 21:45:
[...]


Je zit in de ontkenningsfase en bent dat aan het weg rationaliseren.
Je valt in herhaling en gaat niet in op mijn verdere vragen aan je, einde discussie :w

“I have not failed. I’ve just found many ways that won’t work” - Thomas Edison


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ro3lie
  • Registratie: April 2009
  • Laatst online: 19-10 12:43
FreakNL schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 14:57:
[...]


Ik geloof best dat dit een (tijdelijke) klap kan zijn voor de woningmarkt.. Kijk, de mensen die nu al in het proces zitten zullen doorzetten.. Maar ik moet er op dit moment TOTAAL niet aan denken om mijn huis te koop te zetten laat staan om te gaan zoeken naar een nieuw huis. Dat proces ga je nu toch niet in, met alle onzekerheden van dien? Ik mag aannemen dat de meeste mensen er zo over denken?
Welke onzekerheden doel je hierop?
Het behoud van een baan of je medische gezondheid?

Als we even de krantenkoppen vergeten en kijken naar vraag en aanbod is er nog steeds enorm veel vraag (en te weinig aanbod..).
Jongeren die een eigen woning willen. Starters die een gezin aan het stichten zijn. Mensen die in een scheiding zitten. Etc.
Dit zal altijd blijven, aanbod is nog steeds niet voldoende en zal voorlopig ook niet gelijk komen met de vraag naar woningen.

Zeker nu ook zaken als de bouw (mogelijk!) langzaam stagneert door medische redenen, leveringsproblemen of vertrekkende (buitenlandse) arbeiders.

En ja, mogelijk is er een kleine dip en zal het animo aan bezichtigingen iets terug lopen. Maar huizen worden nu niet opeens -20% goedkoper in 3 maanden tijd.
Mbt de ontwikkelingen is het ook even goed om met twee voeten op de grond te staan.
Nu leven in een angst voor een crisis of medische onzekerheid veroorzaakt alleen veel onrust en stress. Realiteit is dat het mogelijk nog 1-2 jaar duurt of allicht rond augustus al flink is afgezwakt en we grotendeels het dagelijks leven hebben hersteld.

We zien nu een piek in onrust en angst. Maar het dagelijks leven gaat ook gewoon door.
Vele bedrijven werken nog wel en sommigen zelfs beter dan voor het hele COVID19.

Offtopic
Hetzelfde geldt voor wat nu heerst in de supermarkt.
Men is nu bang om mis te grijpen en gaat hamsteren. Vele anderen is hier gevoelig voor en reageert door hetzelfde te doen.
Er lijkt nu schaarste en men wordt daar angstig van, onrustig/bezorgd.
Wat men zich niet realiseert is dat we gigantische voorraden hebben in NL en momenteel last hebben van een grote logistieke uitdaging.

1000 potjes groente is één container op de vrachtwagen. 400 WC-rollen is een halve vrachtwagen..
Er rijden geen 20 vrachtwagens per dag naar jouw lokale supermarkt. Dus dat schap is voorlopig schaars en bevestigt (onterecht) een angst.

Enfin.
Zullen we vooral even kijken wat het effect is op 1-2 maanden alvorens we praten over rampen op de woningmarkt :+

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • kabeltjekabel
  • Registratie: April 2018
  • Laatst online: 13-02-2021
ro3lie schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 22:47:

1000 potjes groente is één container op de vrachtwagen. 400 WC-rollen is een halve vrachtwagen..
Er rijden geen 20 vrachtwagens per dag naar jouw lokale supermarkt. Dus dat schap is voorlopig schaars en bevestigt (onterecht) een angst.
Voor zware dingen is er met de vakbond afgesproken dat de containers niet te hoog gestapeld worden. Daarom gaan er nu ook nog maar 24 ipv 28 kratten bier op een container. Maar daar bovenop is wel vrij voor pleepapier (en chips) ;) .

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blaze85
  • Registratie: Februari 2003
  • Niet online
Blaze85 schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 20:30:
[...]


ECB heeft een historie van achter de feiten aanlopen. Lagarde straalt helemaal niet de daadkracht uit die Draghi had.

Als beleggers opeens honderden miljarden euro-obligaties dumpen kan de ECB dat niet aan.
Hopelijk is het voldoende voor de rest van het jaar:

ECB trekt €750 miljard uit tegen coronacrisis

Door Dorinde Meuzelaar
Updated 6 min geleden
50 min geleden in FINANCIEEL

Amsterdam - De Europese Centrale Bank (ECB) gaat voor €750 miljard aan schuldpapier kopen om de economie te beschermen tegen de impact van het coronavirus. Dat maakte de top van de centrale bank woensdag net voor middernacht bekend na een ingelaste noodvergadering.

Acties:
  • 0 Henk 'm!
digifun schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 20:15:
[...]


Mensen zien het in italie, frankrijk en duitsland fout gaan. Die wachten eerst af voordat ze een paar ton gaan uitgeven en verhuizen. Verhuizen betekent ook nog vaak opnieuw stofferen , behangen en schilderen. Dingen waar je niet op zit te wachten als volgens de media het equivalent van de pest eraan zit te komen.
Een hoop nuttige binnenactiviteiten voor als je zo min mogelijk het huis uit mag...

Ik ben het er mee eens dat een hoop mensen nu een stuk voorzichtiger zullen worden. Maar de huizenmarkt was de laatste tijd zo schreef, dat er nauwelijks over markt gesproken kan worden. 'Oneindige' vraag en zeer beperkt aanbod. Het zou goed zijn als dat nu een beetje zou normaliseren en huizen niet bij bosjes 20% boven de vraagprijs worden verkocht.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • President
  • Registratie: Februari 2015
  • Laatst online: 22:40
ro3lie schreef op woensdag 18 maart 2020 @ 22:47:

Enfin.
Zullen we vooral even kijken wat het effect is op 1-2 maanden alvorens we praten over rampen op de woningmarkt :+
Uiteraard moeten we dit op langer termijn gaan bekijken. De media bericht er nu ook al over

https://www.telegraaf.nl/...-te-maken-aan-huizengekte

Gelukkig heeft iedereen van de crisis van 2008 kunnen leren en zullen we geen mensen meer hebben die een maand geleden een nieuw huis hebben gekocht en pas van plan waren om over een half jaar het oude huis te verkopen. Kom je nu nog in de problemen met een lagere verkoopprijs of een huis dat onder water komt te staan dan heb je gewoon echt niet van het verleden geleerd :-/

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Valorian
  • Registratie: Januari 2002
  • Nu online
President schreef op donderdag 19 maart 2020 @ 07:06:
[...]

Uiteraard moeten we dit op langer termijn gaan bekijken. De media bericht er nu ook al over

https://www.telegraaf.nl/...-te-maken-aan-huizengekte

Gelukkig heeft iedereen van de crisis van 2008 kunnen leren en zullen we geen mensen meer hebben die een maand geleden een nieuw huis hebben gekocht en pas van plan waren om over een half jaar het oude huis te verkopen. Kom je nu nog in de problemen met een lagere verkoopprijs of een huis dat onder water komt te staan dan heb je gewoon echt niet van het verleden geleerd :-/
Voor de meeste doorstromers die nieuwbouw hebben gekocht die pas over 9+ maanden wordt opgeleverd geldt dat zij hun oude huis nog moeten verkopen. Hopelijk hebben zij idd geleerd van 2008 en zitten ze niet op max financiering op basis van een mega-optimistische inschatting van verkoopwaarde oude huis, anders moet de spaarpot toch echt omgedraaid en als die er niet is zijn ze f*cked bij een eventuele flink gezakte prijs.

Ik kocht mijn eerste woning in 2010. In utrecht merkte je bij vorige crisis globaal zon beetje het volgende:
- start crisis vs sep 2008
- start crusis NL medio 2009
- 2009: huizen raakten moeilijker verkocht maar prijzen zakten nauwelijks
- 2010: lichte daling, vooral veel meer aanbod
- 2011-2013 pas echt flinke daling prijzen

Kortom, mensen zijn naar mijn idee koppig em kunnen het bijna niet verkroppen dat ze minder moeten vragen voor hun huis dan x maanden geleden nog normaal was, dus gaan ze vasthouden aan hoge prijzen en dan maar wachten tot die gek langskomt die dat alsnog betaalt. Maar uiteindelijk willen en moeten ze verder, (groter ivm kids, etc) en nemen zd hun verlies. Ik ben geen econoom of huizenmarktspecialist maar mijn persoonlijke glazen bol zegt dat áls de boel echt crasht je het eerste jaar in de randstad weinig merkt aan prijsdaling en vooral weer de luxe hebt van rustiger kunnen kijken, bieden, etc. Pas veel later gaan dan ook echt de prijzen naar beneden. Anderzijds zit er nu wel nóg meer gebakken lucht in dan in ‘08, dus wellicht zal het effect ook iets dramatischer en sneller gaan.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • mierenfokker
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 13-12-2024
Deze crisis is totaal niet te vergelijken met de vorige..

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Vanoverdegrens
  • Registratie: September 2017
  • Laatst online: 22-05 13:34
Nee, deze crisis is ernstiger, want ze raakt de "echte" economie met volle kracht, ipv de financiele economie. (banken)
De financiele gevolgen van de stilstand van de economie gaan imo pijnlijk worden.
De dienstverlening ligt inmiddels volledig op z'n gat. De omzet/winstuitval zal grote vormen aannemen bij veel bedrijven. (mijn werkgevertje gaat beslist ~10% jaaromzet missen, en bij verlenging van de maatregelen nog duidelijk meer)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Mark31
  • Registratie: Oktober 2019
  • Laatst online: 15-01-2022
Snap sowieso niet dat mensen maximaal financieren.
Ik zou dat nooit doen want dan zet je jezelf gewoon vast.
Je moet eigenlijk altijd speling houden in je budget anders geraak je wel heel snel in de problemen.

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Maahes
  • Registratie: Augustus 2018
  • Laatst online: 20:03
De ECB heeft een inflatiedoelstelling (stabiliteit van de munt). De ECB heeft geen doelstelling om de economie aan te wakkeren, dat is aan de markt (en de overheden van lidstaten). Indien als gevolg van deze crisis de inflatie stijgt, dan zal de ECB de rente moeten verhogen. Ook de overheid zal veel moeten lenen om de crisis te bestrijden, waardoor de rente kan stijgen. Dan dalen de prijzen van vastgoed en aandelen enorm.

Toch zou ik hier niet al te veel op speculeren, want de ECB heeft al laten zien niet bijzonder geloofwaardig te zijn en wel degelijk politiek gekleurd. Wellicht gaan ze gewoon door met opkopen van de hele markt (het Japan scenario). Daarnaast kan onze overheid alles op alles zetten met haar beleid om vastgoed duur te houden. Bijvoorbeeld door in te stellen dat mensen hun hypotheek tijdelijk mogen stopzetten (maar huren wel door te laten lopen).

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Maahes
  • Registratie: Augustus 2018
  • Laatst online: 20:03
Mark31 schreef op donderdag 19 maart 2020 @ 08:15:
Snap sowieso niet dat mensen maximaal financieren.
Ik zou dat nooit doen want dan zet je jezelf gewoon vast.
Je moet eigenlijk altijd speling houden in je budget anders geraak je wel heel snel in de problemen.
Welke keuze hebben mensen? Je kan moeilijk kiezen om niet te wonen. Voor een simpel appartement of slecht onderhouden rijtjeshuis zijn als snel 6-8 bruto modale jaarsalarissen nodig en huur is net zo duur (of duurder).

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Mark31
  • Registratie: Oktober 2019
  • Laatst online: 15-01-2022
Ik heb wel een laatste vraag hier over de huizenprijzen.
In mijn regio voor onze huis is het de laatste jaren wel hard gegaan maar niet zo hard als hier gesteld word.
Ons huis is van 2 ton naar 270 duizend euro gestegen, dat betekent een 25-30 procent gestegen.
Als ik dan lees dat sommige voorspellen dat de huizenprijzen met 50 a 60 procent gaan zakken kan ik dat niet geloven omdat dat ook ongeloofwaardig is.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • 3x3
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 31-12-2024

3x3

Maahes schreef op donderdag 19 maart 2020 @ 08:22:
[...]


Welke keuze hebben mensen? Je kan moeilijk kiezen om niet te wonen. Voor een simpel appartement of slecht onderhouden rijtjeshuis zijn als snel 6-8 bruto modale jaarsalarissen nodig en huur is net zo duur (of duurder).
Volgens mij gaan kleine appartementjes nu voor 2 tot 2,5 ton van eigenaar, ook in de randstad
Als je bruto salaris 1/8e daarvan is, zou ik toch vooral werken aan je inkomen vergroten. Want ik denk dat daar dan het probleem zit.

Met een brutosalaris van €25,000 moet je misschien ook wel niet willen dat mensen een huis kopen.

| live and give like no one else |


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Mark31
  • Registratie: Oktober 2019
  • Laatst online: 15-01-2022
Maahes schreef op donderdag 19 maart 2020 @ 08:22:
[...]


Welke keuze hebben mensen? Je kan moeilijk kiezen om niet te wonen. Voor een simpel appartement of slecht onderhouden rijtjeshuis zijn als snel 6-8 bruto modale jaarsalarissen nodig en huur is net zo duur (of duurder).
Wachten totdat de huizenprijzen een beetje normaal zijn.
Dat zou ik ten alle tijden doen, je woont in een huis dat klopt maar het is de kunst om op het goede moment toe te slaan.
Dus niet willen kopen in de afgelopen jaren omdat je persee een huis wil hebben, dat is niet handig.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Sport_Life
  • Registratie: Mei 2002
  • Laatst online: 21:55

Sport_Life

Solvitur ambulando

Mark31 schreef op donderdag 19 maart 2020 @ 08:25:
Ik heb wel een laatste vraag hier over de huizenprijzen.
In mijn regio voor onze huis is het de laatste jaren wel hard gegaan maar niet zo hard als hier gesteld word.
Ons huis is van 2 ton naar 270 duizend euro gestegen, dat betekent een 25-30 procent gestegen.
Als ik dan lees dat sommige voorspellen dat de huizenprijzen met 50 a 60 procent gaan zakken kan ik dat niet geloven omdat dat ook ongeloofwaardig is.
Ik geloof best dat ons huis 50% kan zakken in prijs. Het betreft nieuwbouw, dus historische cijfers zijn niet aanwezig.
Op zich maakt dat weinig uit, zolang de lening nog lager is.

[ Voor 4% gewijzigd door Sport_Life op 19-03-2020 09:16 ]

PV: 9360 WP WZW/ONO | Warmtepomp: Toshiba Estia 8kW 3fase | A+++ | Zappi v2.1

Pagina: 1 ... 44 ... 319 Laatste

Dit topic is gesloten.

Let op:
Let erop dat je in het juiste topic post. Persoonlijke ervaringen en individuele vragen rondom het kopen en verkopen van huizen, vragen rondom de keuze kopen of huren, of ervaringen betreffende het zelf bouwen van huizen kunnen in de desbreteffende topics worden geplaatst.