2500 met vakantiegeld, zonder 13e maandHertog_Martin schreef op maandag 9 december 2019 @ 18:47:
[...]
Wat een onzin, of je nou chargeert of niet. Als tweeverdieners heb je aan top 40% genoeg. Stel de een is 25 en begint net een commerciële functie a 2500 per maand en z'n vriendin heeft pabo gedaan en begint als lerares op basisschool a 2563 (CAO PO) met 13e maand. Er is een studieschuld van 15.000 euro.
Dan kan je een hypotheek krijgen van 331.000 voor bestaande bouw en 340.000 bij nieuwbouw.
Dat is nog boven de NHG grens..
Er word echt overdreven qua hoe moeilijk het is voor starters.
1794 als beginnend lerares basisschool ( 0,7 fte, beginnende docenten in mijn omgeving beginnen meestal part time, of krijgen bij meerdere scholen een paar uur, wel vakantiegeld en 13e maand ingevuld bij de berekening)
Dit geeft volgens de hypotheker 275.883 als leenbedrag bij 1,54% annuïteit 30 jaar, wanneer geen van beiden een studieschuld hebben, dat is toch een stuk minder dan het bedrag waar jij mee kwam.
Hun gezamenlijke inkomen is dan 4294 per maand, of ongeveer 50.000 bruto per jaar
https://longreads.cbs.nl/.../inkomen-van-huishoudens/
hoofdstuk 2.1.2 laat zien dat je dan idd wel in de top 40% van huishoudinkomens zit, wat ook betekend dat het voor 60% van de huishoudens niet haalbaar is, en dat zijn echt niet allemaal starters.
Het blijft gewoon lastig om in de huidige markt een goede en betaalbare woning te vinden.