Nouja, je geeft eerst aan dat verhuurders niet prijsopdrijvend kunnen zijn omdat huurders immers bereid zijn om meer te betalen en ze wel zouden kopen als ze zoveel te besteden hadden.
Nu leg ik je uit hoe dat komt... en wat begrijp je nu dan niet?
Is het een probleem dat particuliere verhuurders flexibeler zijn qua eisen voor huurders dan grote beleggers en banken voor hypotheken?
Ja, dat zorgt indirect voor een probleem. Het uiteindelijke probleem is dat beleggers 'makkelijker' een woning kunnen kopen, dan dat starters dat kunnen.
Het gevolg is dat de belegger vervolgens datzelfde appartement zal verhuren aan dezelfde jonge mensen die het eigenlijk hadden willen kopen. Dat kan je verdraaien alsof de belegger zo 'flexibel' is, maar dat is natuurlijk eigenlijk niet wat er hier aan de hand is.
Het gaat er onder de streep om dat de bijbehorende vermogensopbouw (door de aflossing) die bij koopwoningen hoort, volledig bij de belegger terecht komt, terwijl de starter feitelijk een hogere maandlast kent dan wat voor hypotheekverstrekkers als een 'veilige' maandlast gezien zou worden, en hierdoor steeds lastiger de koopwoningmarkt nog kan bereiken. Immers: weinig spaargeld en geen overwaarde.
Wil je dat die eisen ook strenger worden?
Dat zou op lange termijn in het grote plaatje wel helpen als je het mij zou vragen.
Maar nee: ik heb liever dat je verhuurders aan banden legt (bijvoorbeeld door het doortrekken van het WWS) ipv die eeuwige focus op inkomens bij verhuur, waardoor je per definitie gaat opzoeken wat iemand kan betalen ipv wat het eigenlijk kost.
Daarnaast moet je zien beleggers verdere toegang tot de woningmarkt zien te beperken en juist starters een sterkere kans geven. Het liefst natuurlijk wel zonder startersleningen en/of meer leenruimte, want dat werkt natuurlijk alleen maar prijsopdrijvend en zorgt voor het vicieuze overwaardecirkeltje.
Als je een stabiele woningmarkt wilt kan je beter de twee groepen met veel geld gaan beperken, dan de nieuwkomers stimuleren met extra geld, want dat extra geld zal door die 2 andere groepen direct doorgezet worden waardoor je per saldo niks oplost.
[
Voor 8% gewijzigd door
Richh op 31-05-2021 16:36
]