synopsis
Dit topic gaat over de aanleg van, het gebruik van en algemene ontwikkelingen rond het glasvezel netwerk van Delta beter bekend als Delta Fiber Netwerk (DFN).Inhoudsopgave
Inleiding
Delta legt onder de naam Delta Fiber Netwerk een glasvezelnetwerk aan in Nederland waar ze in 2025 minimaal 2 miljoen adressen op willen hebben aangesloten (bron). Het netwerk van Delta is een open netwerk waar in principe elke provider diensten op kan leveren.Aanleg
Vraagbundeling
DFN werkt op veel plekken met een vraagbundeling. Ze informeren de inwoners van een plaats, gemeente of gebied dat er een vraagbundeling is voor de aanleg van glasvezel. Als een vooraf bepaald percentage van de aansluitingen binnen de inschrijftermijn een abonnement afsluit bij een van de providers gaan ze aanleggen. Op sommige plekken leggen ze aan zonder eerst een vraagbundeling te houden.Planning
Is de vraagbundeling succesvol afgesloten dan gaat de aannemer het project inplannen en worden vergunningen aangevraagd. Dit kan enkele maanden tot een jaar duren.Schouw
Op elk adres waar een aansluiting moet komen komt iemand langs om de situatie te bekijken, foto's te maken en de locatie van de NTU (het kastje waar de glasvezel in afgemonteerd wordt) te bepalen.Aanleg
Nu gaat de aannemer aan de slag en wordt naar elk deelnemend adres een plasticbuisje gelegd dat voor de gevel uit de grond steekt. Als een wijk vcoorzien is van deze buisjes komt een ander team deze buisjes naar binnen brengen. Vervolgens wordt er glasvezel in geblazen en wordt dat in de meterkast (of op een andere afgesproken plek) afgemonteerd in een Fiber Termination Unit (FTU).Oplevering
Nu komt voor velen de meest frustrerende fase. De tijd tussen dat de FTU is gemonteerd en dat je er ook echt wat mee kan doen. Dit kan enkele weken tot enkele maanden duren. Wat er nu gebeurt is dat in de (wijk)centrale de apparatuur wordt geïnstalleerd en dat de verbindingen tussen de (wijk)centrale en het internet worden opgeleverd. In deze fase krijg je van je provider een pakket opgestuurd met modem en eventuele tv kastjes die je zelf of door een monteur kunt laten aansluiten.
Type aansluitingen
Er zijn twee soorten aansluitingen bij DFN: AON en XGS-PON(achtergrond info)
AON
Active Optical Network (AON) is een point-to-point (P2P) technologie waarbij er vanaf de wijkcentrale naar elke aansluiting een aparte glasvezel loopt (meestal 2). In de wijkcentrale hangt de apparatuur van de provider die licht door de glasvezel stuurt zodat de klant kan internetten.
Oudere DFN aansluitingen zijn AON aansluitingen waarbij de provider meestal een Genexis Platinum 7840 of Genexis Titanium lervert. Deze infrastructuur heeft een maximale download snelheid van 1 gigabit.
Bij een overstap van provider of een up/downgrade van het abonnement wordt je vrijwel zeker overgezet naar de nieuwere XGS-PON technologie.XGS-PON
XGS-PON staat voor 10 (X) gigabit (G) symetrisch (S) passief (P) optisch (O) netwerk (N) oftewel een manier om via glasvezel een up- en download van maximaal 10 gigabit per aansluiting mogelijk te maken.
Bij de DFN implementatie van XGS-PON loopt er net als bij AON vanaf de wijkcentrale een aparte glasvezel (meestal 2) naar elke aansluiting. In de centrale staat de apparatuur van de provider die licht door de vezels stuurt zodat de klant kan internetten. Doordat de kabels in de grond bij AON en XGS-PON hetzelfde zijn kunnen de technieken naast elkaar bestaan in het netwerk en is het overzetten alleen een kwestie van de kabel in de wijkcentrale ompluggen naar andere hardware en de klant een nieuw modem sturen.
Providers
Op dit moment leveren de volgende providers diensten over DFN de grotere providers hebben een los topic waar veel informatie te vinden is:- Blackgate
- Caiway
- Delta
- Delta Zakelijk
- Eazit
- Enreach
- Freedom
- Glasnet
- Helden van Nu
- Infopact
- Kliksafe
- Libernet
- Matrix
- Multifiber
- Nextpertise
- NG-BLU
- Odido (T-Mobile)
- Online.nl
- Onvi
- Plinq
- Qonnected
- Solcon
- Vodafone business
- W3Serve
Vrije modemkeuze
Op het AON netwerk is het afhankelijk van je provider welk modem je hebt. Bij Delta/Caiway kun je de geleverde Genexis Platinum 7840 niet in bridge laten zetten. In de oudere business abonnementen kreeg je een Genexis Titanium, meestal model 22. Die staat in bridge met het WAN adres op ethernet poort 1.Andere providers leveren andere routers, vaak met bridge mode.
Ook kan je een goedkope SFP module gebruiken om het door de provider geleverde modem helemaal te omzeilen. Bellen en TV kan dan afhankelijk van je router niet of minder goed werken.
OP XGS-PON leveren Delta en Caiway een Nokia XS-2426G-B modem/router of het Sagemcom F@ST 5684 modem/router.
Andere providers op XGS-PON (en Delta/Caiway bij sommige zakelijke abonnementen) leveren een Nokia XS-010X-Q / XS-010X-R ONT met daarachter een router van de provider of klant.
Heel veel informatie over het aansluiten van eigen XGS-PON apparatuur kan je in het volgende topic vinden: [Delta XGS-PON glasvezel] Eigen router installeren (deel 2)
FAQ
Komt laterVersie
V | Datum | Opmerking |
1.0 | 04-09-2023 | het begin |
1.1 | 05-09-2023 | meer providers |
1.2 | 04-10-2023 | Blackgate, Glasnet en Odido zijn live. |
1.3 | 19-12-2023 | nog meer providers. |
1.4 | 26-07-2024 | XS-010X-R ONT toegevoegd. |
[ Voor 7% gewijzigd door esky op 26-07-2024 14:12 ]