siggy schreef op dinsdag 20 september 2022 @ 17:10:
[...]
Niet? Misschien niet het huis wat jij wilt op de locatie die je wenst, maar dat zijn keuzes. Ik ben ook gaan wonen daar waar de arbeidsmarkt niet geweldig was. En dan zijn de salarissen daar ook nog eens na, ongeacht het werk.
Tja, als je sociaal en economisch gebonden bent aan een regio (zorg voor je ouders, werk, sociaal vangnet) verhuis je niet 1-2-3 naar de andere kant van het land natuurlijk. Het is fijn dat woningen in Drenthe en Groningen goedkoper zijn, maar zoals je zelf al aangeeft is er ook minder werk en liggen de lonen er ook lager. Dus op-en-neer-tuffen naar plekken waar wél werk is, kost je reistijd en brandstof (dat niet goedkoop is). Met het OV is het vast geen pretje om van en naar de goedkoopste plekken in Groningen en Drenthe te reizen.
De economische centra van die provincies hebben overigens ook gewoon last van een overspannen woningmarkt en stikstof-gerelateerde bouwstops.
[...]
Niemand dwingt je om te huren. Kon ik ook doen, niet gedaan. En dat het keuzes maken waar je woont etc ect.
Maar die keuze heeft niet iedereen. Ik kan bijvoorbeeld niet kopen van mijn inkomen. ik huur noodgedwongen een vrije sector woning ad € 1.000/maand. Voor een sociale huurwoning verdien ik te veel (als die er al zouden zijn).
1. De maximale hypotheek die ik kan krijgen, is ongeveer 240.000 euro. Daar vind je geen huizen voor, tenzij je gaat kijken in Friesland, Groningen en Drenthe. Maar daar is mijn werk niet, dus zal er een auto moeten komen (die met die afstanden ook rustig enkele honderden euro's per maand drinkt... en dat geld heb ik natuurlijk ook niet).
2. Nog los van de zorg voor onze ouders, die dan in een klap zo'n 200 km weg wonen.
3. De huizen die (ook in die provincies) te koop staan, hebben allemaal een slecht energielabel en hangen nog aan het gas. Dus bovenop de aankoopprijs komt de komende 10 - 15 jaar nog een flinke investering om het huis van het gas te halen. Hoe kom ik aan dat geld?
4. Ik heb, door de economische crisis en de daaropvolgende coronacrisis, nauwelijks spaargeld meer. In ieder geval niet voldoende om de kosten-koper te betalen of eigen inleg aan te brengen bij de bank. Het aanvullen van het spaargeld gaat tergend langzaam door alle tegenslagen van de afgelopen jaren.
5. Ik hoef niet luxe te leven, maar drie slaapkamers is een voorwaarde vanwege mijn gezinssamenstelling.
Laat ik voorop stellen dat ik niet zielig ben hoor, maar ik wil je wel laten zien dat de keuzes die voor jou mogelijk zijn of waren, dat niet voor iedereen zijn. Het is het "Eva Jinek" denken dat al eerder langskwam. Het "maar zo moeilijk is het allemaal toch niet? Mij lukte het toch ook prima?"-mantra dat vanuit een eigen referentiekader wordt gezongen. Zonder te realiseren dat er voor 1000 mensen ook 1000 situaties zijn.
Niet iedereen heeft dezelfde mogelijkheden. Zelfs niet bij een gelijk inkomen.
Maar ja, Nederland is steeds meer een land van babies aan het worden waar verantwoordelijkheid voor eigen keuzes niet mer bestaat.
De waarheid ligt ergens in het midden. Niemand had kunnen zien aankomen dat de energieprijzen in 2022 een veelvoud van die in 2019 zouden zijn. De consument als het MKB hebben hier in het bijzonder last van. De energieleveranciers, en dan vooral de partijen die zelf ook een producent in de holding hebben, spinnen hier echter garen bij.
Er worden zeer ruime winsten gemaakt op iedere factuur in het consument/mkb-segment (KV). Men doet dat door de tarieven te laten naijlen op de marktprijzen en het verhandelen van opwek door zon/wind/biomassa tegen hetzelfde tarief als aardgas. Hier mag de markt best op aangesproken worden, maar dat kan alleen de overheid. Als consument en MKB sta je machteloos.
Dat de energie nu zo duur is, is een direct gevolg van het
niet handelen van de overheid. Men had al veel eerder moeten ingrijpen in de markt. Alleen hield de partijpolitiek van VVD en D66 dat tegen. Dan is het dus niet zo gek dat men nu ook naar die overheid kijkt om een en ander op te lossen.
De overheid
is ook de enige partij die dit kan oplossen. Alleen zij kunnen afdwingen dat er gemaximeerd wordt op de factuur; een energiebedrijf zal dat niet snel uit zichzelf doen (de aandeelhouders zouden de directie lynchen).
Vergeet ook niet dat stijgende prijzen ook betekenen dat de schatkist beter gevuld wordt. Dus het geld is er: het gaat alleen sneller of aan andere doelen de deur uit dan men voor ogen had.
De volgende stap is ingrijpen bij de supermarkten. Maar dat is een ander topic.