Bedankt voor jullie reacties.
@
onetime . Over die 6 vs 10%, je hebt gelijk zie ik, ik had de
Wikipediapagina te haastig gelezen. Daar lees ik:
In Nederland zijn normen opgesteld waar de spanning aan dient te voldoen. Deze normen zijn vastgelegd als NEN-EN 50160. Voor de spanning is afgesproken dat de spanning naar beneden toe nooit meer dan 15% mag afwijken (195,5 volt) en naar boven nooit meer dan 10% (253 volt). Gedurende minimaal 95% van de meettijd mag de spanning niet meer dan 10% naar beneden afwijken (207 volt).
Mogelijk valt de spanning dan toch nog net binnen de norm met ±10% en incidenteel niet meer dan -15%.
De koelkast en vriezer zijn jonger dan 5 jaar. De vaatwasser en wasmachine waren uitgeschakeld, dus die kunnen het niet veroorzaakt hebben. Het huis wordt momenteel nog door een CV ketel op gas verwarmd waarvan de pomp een aantal jaren geleden nog vervangen is. Daar zit tevens bijna 50 meter kabel tussen
Het is een jaren 60 wijk omringd door andere woonwijken. Van horen zeggen heb ik dat onze wijk nog op een ouderwetse koperkabel zit, met alles op een tegenwoordig kleine transformator.
Twintig jaar geleden bij de overstap van 1 naar 3 fase zat de hoofdzekering nog bij de buren. Die aansluiting is toen door Enexis verwijderd en een aansluiting direct vanaf de straat naar onze eigen meterkast is toen gemaakt. Ik vermoed dat de meeste buren nog steeds op de oude manier zullen zijn aangesloten. Meer informatie heb ik helaas niet.
@
Hermarcel
De frequentie- en spanningspiek is inderdaad wat me het meest ongewenst lijkt. Nu gebeurde het vanaf ca. 230V en schakelt de omvormer redelijk bijtijds af, maar het lijkt me niet goed voor apparatuur als dat straks in de zomer ineens vanaf een veel hogere startspanning zou gebeuren.
Zolang de onderspanning maar incidenteel is en dat er wel voor zorgt dat overspanning minder vaak optreedt in de zomer, vind ik het eigenlijk wel best mits het binnen de norm blijft. Dat de omvormers soms een minuut uitschakelen vind ik ook niet rampzalig, ik wil vooral schadevoorkomen.
Aan de kabels binnenshuis zou het niet mogen liggen. Dan zouden we namelijk alleen bij de omvormers, en niet bij de P1 lezer de spanningspieken moeten zien, lijkt me.
Helaas kan ik de frequentie niet met de P1 lezer uitlezen, maar alleen bij de omvormers. Alle kabels zijn redelijk overgedimensioneerd zoals je in het overzicht ziet (6 mm2 hoofdkabel, 4x6mm2 grondkabel, 5x4mm2 naar panelen). Ik heb alle verbindingen gecontroleerd en daarnaast nagetrokken met een momentsleutel. Daar zou het dus niet moeten zitten.