Lordy79 schreef op woensdag 4 augustus 2021 @ 22:12:
[...]
Tja toevallig ben ik betrokken bij een project voor recycling van bepaalde producten en dat gaat echt een revolutie opleveren. En een van de betrokken partijen herbergt heel veel startups die allerlei soorten producten recyclen. De techniek is er maar er moet opgeschaald worden en geld bij. Maar goed dit is een wellus nietus verhaal.
Wat zeker zo is is dat het economisch interessant moet zijn om te recyclen. Kijk naar de inzameling van oud papier... Dat wordt al meer dan 40 jaar gedaan en waarom? Omdat het de club/goegemeente geld oplevert. Blijkbaar is het kappen van een boom duurder dan recyclen.
Zo moet het met alle grondstoffen.... Delven van nieuwe grondstoffen moet significant duurder worden dan recyclen. Dan wordt de plastic soep en het andere afval ineens reuzesnel weggehaald uit de oceaan en uit de grond.
Ik ben nu dus bezig om voor een bepaald bedrijf onderzoek te doen naar de winstgevendheid van een circulair business model. Korte conclusies; het is minder winstgevend, maar wel winstgevend. Echter zitten er actoren in de nieuwe supply chain die niet winstgevend zijn en daar moet wel wat voor bedacht worden. De volgende dingen zijn opgevallen:
(dit is dus
wetenschappelijk onderzoek
in uitvoering, het project is nog niet af en het artikel moet nog geschreven worden, het is wel een experience report; want een technical action research study)
Tussentijdse conclusies:
* technisch is het voor dit bedrijf geen probleem om nieuwe producten te ontwikkelen die 100% te recyclen zijn.
* alle bestaande producten zijn niet te recyclen naar vergelijkbare producten, dus wat nu verkocht wordt gaat nog de verbrandingsoven in of naar laagwaardige recycling. Het vullen van de loop gaat ook nog 10-15 jaar kosten. Overstappen naar circulair staat binnen 5 jaar op het programma, MITS de winstgevendheid ev enhoog is bij liniear business models.
* Marktprijzen voor herwonnen grondstoffen zijn lager dan de kosten om producten uit elkaar te halen. Ook zijn nieuwe ruwe grondstoffen goedkoper.
* bedrijven die hun recycling goed voor elkaar hebben, moeten wel weer met de markt concurreren voor hun eigen grondstoffen (die ze teruggehaald hebben). Daardoor lastig om een steady flow van grondstoffen te krijgen. Hier moet dus iets voor verzonnen worden.
* om de verliesgevende actoren winstgevend te maken werken we met een verwijderingsbedrage, maar dat systeem is verrot. Je wordt namelijk vooruit vergoed. Daardoor heb je als de producten terugkomen als bedrijf een incentive om zo WEINIG mogelijk te recyclen. Hoe minder er terugkomt, hoe hoger de winst van die actor gaat worden.
De verwijderingsbijdrage in NL is een compleet verkeerd ontworpen mechanisme (zoals er nu naar gekeken wordt).
De UPV werkt trouwens wel, dus via bestuurlijke verantwoordelijkheid bedrijven verantwoordelijk maken.
Aanbevelingen:
De ruwe grondstoffen bij consumenten moet waarde krijgen; nu is het een cost-centre en weggooien is makkelijker voor de consument. Bedrijven moeten een incentive krijgen om die producten terug te halen, ipv een incentive om ze te laten waar ze zijn. Dus de ruwe grondstofprijzen zullen omhoog moeten.
We gaan nog een keer in vervolgonderzoek narekenen wat er gaat gebeuren als je de kosten van co2 en andere vervuiling de kostenstructuur van het business model inschiet. Dan wordt het een heel ander verhaal namelijk. Maar dat is een ander artikel, dus dat laat nog een half jaar ofzo op zich wachten.
Ik geloof niet in extreem fundamenteel onderzoek voor circulaire business models. Alle puzzelstukjes hebben we al. Kort cyclic fundamental en dan meteen uittesten in de echte wereld, experience report schrijven, verbeteren en verder gaan.
Alle onderzoeksrichtingen waar we puur business models gaan evalueren op negatieve gevolgen staat in de kinderschoenen, duurt jaren om daar een goed iets voor te krijgen. En dit is ook niet nodig; je kan vervuiling een waarde (negatieve) geven en dan lost de kostenstructuur en de revenuestructuur het probleem al voor je op.