Gradje schreef op vrijdag 20 februari 2026 @ 09:06:
Beste Tweakers
Ik ben ook zoekende naar een oplossing om maar geen TLV te hoeven betalen als in 2027 de salderingsregeling stopt.
En ik heb er ook geen zin in om de energiemaatschappijen de beurs te spekken door de stroom die ik terug lever (+- 6000 Kwh )bijna voor niks aan hun af te geven.
Mijn omvormer is een SMA sunny tripower 6.0 maar dan geen hybride uitvoering waardoor ik hier geen thuisbatterij aan kan koppelen.
Ik lees veel over plug in thuisbatterijen met een stekker voor een normaal 220 V stopcontact .
Maar weet iemand of er ook thuisbatterijen zijn met een 3 fasen krachtstroom stekker?
Dit zou voor mij een oplossing kunnen zijn aangezien ik in mijn schuur 3 fasen 380V stopcontacten gemonteerd heb en ik dan over 3 fasen de thuisbatterij zou kunnen laden maar ook ontladen .
Dus als iemand van jullie deze batterijen kent of een betere oplossing heeft hoor ik het graag
Mvg Gradje
of je wel of geen terugleverkosten cq boete moet betalen is afhankelijk van je energiecontract en heeft eigenlijk niets met salderen te maken. wil je niu en ook na 2027 geen terugleverkosten willen betalen dan heb je eigenlijk maar twee keuzes.
1) kies voor een modelcontract (maar de ACM is bezig de voorwaarden van deze nieuw te bepalen, nu mag bv geen terugleverkosten hij van berekend worden, maar dat zou dus wel eens anders kunnen worden)
2) de veilige keuze, kies voor een dynamisch contract, want deze kent geen terugleverkosten. en je krijgt dus steeds de marktprijs (netto zonder belasting, na 2026) voor je stroom.
de andere optie is om zoveel mogelijk stroom die je opwekt zelf te gaan gebruiken, dat lukt je echter nooit helemaal compleet, dus de beste optie is om dat met een dynamisch contact te combineren.
je vraag of er ook een 3-fase plug in batterij bestaat is eenvoudig te beantworden, nee die bestaan helaas niet.
wil je een thuis-batterij met 3-fase hebben dan kun je alleen kiezen uit het aanbod van grotere vaste thuis-batterijen en die zijn mn door de grotere capaciteit direct een stuk duurder, een redelijk goedekope versie zijn de
thuis-batterijen van Quatt (wat eigenlijk een wit merk uitvoering is van de AlphaESS batterij, en dat is best een grote speler) voordeel is dat de prijs ook direct inclusief de installatie is. Bij Quatt begint het bij circa 5.000 euro voor een 7,6 kWh groot model (3-fase).
in jouw beschreven situatie (ik vermoed dat in je schuur er ook een onderverdeelkast (groepenkast) aanwezig is, de thuis-batterij moet nameliijk wel zijn eigen zekering hebben, zou je deze dus prima daar kunnen plaatsen. Er is bij Quatt zelfs een optie voor noodstroom aanwezig.
Bedenk echter dat je dus nooit al je zonnestroom in een batterij kunt stoppen, de daarvoor benodigde capaciteit is gewoon op dit moment onbetaalbaar.
kijk dus eerder naar wat je sluipverbruik is over de maanden, mn kijk naar de maanden maart en april en september en oktober.
kijk wat in die periode (per dag) je verbruik en je opwek is, met deze gegevens kun je een redelijk goede inschatting maken hoe groot je thuis-batterij zou moeten zijn, het idee is namelijk dat je de in de dag opgeslagen energie diezelfde avond/nacht ook weer volledig gaat gebruiken zodat de batterij leeg is en weer volledig bij de volgende dag gevuld kan worden.
kijk maar naar deze grafiek wat ik hiermee bedoel. (gegevens van oktober 2025)
:no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/6DMibv39ns6AUcCGB522iVV8.jpg?f=user_large)
bv als je een 15 kWh thuis-batterij hebt, maar slechts die avond/nacht slechts 5 kWh verbruikt, blijft er dus nog 10 kWh in de batterij achter, de volgende dag kun je dus slechts weer 5 kWh vullen, hier was dus een batterij met duidelijk minder capaciteit een veel betere keuze.
vergeet ook niet dat er tijdens het laden en ontladen ook nog verliezen optreden, die kunnen tot wel 25% bedragen, dus altijd een iets grotere capaciteit keizen dan je (gemiddeld) verbruik is.