kgl schreef op woensdag 11 december 2024 @ 13:55:
[...]
Je hebt gelijk, er wordt een aparte tabel met financieringslastpercentages gehanteerd voor een box 3 hypotheek.
Bij afschaffing van de HRA zou echter de inkomstenbelasting omlaag moeten gaan (voor iedereen), waardoor de financieringslastpercentages moeten worden aangepast. Dat zal deels het effect opheffen.
En dus kom ik weer terug bij mijn punt: iedereen die nu een huis koopt betaalt de prijs op basis van de financieringslasten inclusief de HPA. En dus een hogere woningwaarde. En dus zou je nu de mensen die pas een huis gekocht hebben verdomd hard straffen als je het nu zou afschaffen. Dan moet je een (lange) overgangstermijn realiseren. Dan wordt de pijn verzacht.
Laapo schreef op woensdag 11 december 2024 @ 11:19:
[...]
Er is een tekort aan betaalbare koopwoningen. Buurten met veel sociale huurwoningen verschralen vanwege inkomensvereisten. We beschouwen 'scheefhuurders' als ongewenst. Zijn allemaal issues. Met heel veel bezit bij woco's van wat het betaalbare deel zou moeten zijn van de woning voorraad krijg je daarmee een scheve verhouding.
Het betaalbare drijft daarmee in de portefeuilles van de woco's en vanwege inkomensvereisten drijven daarmee andere mensen naar wat er resteert, hele dure particuliere huur en koop.
Dat er met verlies in meer huur wordt geïnvesteerd is eigenlijk ook een negatieve voorbode. Dat is weinig bestendig. Maar goed, dit komt er ook van als ze de waardestijgingen niet of nauwelijks meecalculeren.
Yes, true. Daarom hebben we toch de VVD aan de macht gehad? Zij wilden toch alles liberaliseren, ook de huizenmarkt? De sociale sector
moest krimpen. Want als er genoeg aanbod is, daalt de vraag(prijs) vanzelf.
Ik werk zelf in de corporatiesctor, ben dan ook bevooroordeelt. Mijn droom is om onszelf te kunnen opheffen. Niet omdat een overheid dat wil, maar omdat we niet meer nodig zijn. Zodat de vele kwetsbaren en mensen met een laag inkomen prima in hun eigen vaste lasten kunnen voorzien.
Met het aanbieden van sociale huurwoningen in de 'lage koopprijs' los je het probleem niet op. Ja, je nivelleert (meer goedkopere koop, minder sociale huur) maar er komen geen woningen bij. En dat is het probleem. We hebben een tekort aan huizen. Of een overschot aan mensen, ik vermoed eerder dat laatste maar dat is een andere discussie.
Wij beschouwen scheefhuurders niet als ongewenst. We vinden alleen dat als ze meer inkomen hebben, ze dan ook iets extra's kunnen betalen. Zoals nu ook gebeurt met mensen met een laag inkomen. Als ze worden ontslagen gaat de huurtoeslag omhoog. Hoe doen mensen dat als ze een koopwoning hebben. Gaan dan ook de hypotheeklasten of hypotheekrente omlaag? Lijkt me niet.
Je haalt ook veel dingen door elkaar, en toch vind ik jouw reacties fascinerend. Je zet me constant aan het denken, en dat waardeer ik. Je persoonlijke afkeer tegen de sector valt me wel constant op. Het lijkt wel alsof je ooit mot met hen hebt gehad.
Wat als we nu eens gaan 'omdenken'? Buurten verschralen niet omdat wij dit willen. Buurten verschralen omdat wij mensen moeten huisvesten. Even wat regels
opgelegd door de overheid:
- 30% van onze huurders die wij huisvesten zijn ex-gedetineerden, komen uit een GGZ-instelling, hebben (heftige) (vecht)scheidingen achter de rug of zijn statushouders. --> wetgeving
- Wij moeten 95% van onze woningvoorraad passend toewijzen tot de aftoppingsgrenzen. Dat wil zeggen: inkomen lager dan € 27.725 of € 37.625 bij huren tot de 1e of 2e aftoppingsgrens --> wetgeving
- Wij mogen niet hoger toewijzen aan meerpersoonshuishoudens dan € 54.847. --> wetgeving
- Wij kunnen niet grond aankopen of 'speculeren' --> wetgeving
- We hebben de afgelopen jaren miljarden betaalt aan verhuurdersheffing --> wetgeving
- We mochten alleen nog maar het minimale doen aan leefbaarheid --> wetgeving
Alles wat je aangeeft, is wet- of regelgeving opgelegd door de overheid. Net zoals de maximale huur die we mogen vragen.
Wat als we het nu eens omdraaien? De sociale sector wordt weer voor mensen met een hoger inkomen. Zoals het vroeger was. We worden
niet meer verplicht om 30% kwetsbaren te huisvesten. We mogen weer gaan 'speculeren' of grondposities verwerven zodat we niet met alles in concurrentie met de overheid zitten? Als we nu ook eens stoppen met het betalen van VPB (een theoretische waarde van gestegen vastgoed waar we niets aan kunnen doen) dan komen we wellicht nog eens ergens.
Aan de ene kant worden we gesubsidieerd middels een goedkopere grondprijs. Aan de andere kant moeten we alles weer afdragen aan de overheid wat we overhouden.
Overigens ben ik ook niet percé voorstander van 30% sociale woningbouw in projecten. Ik ben voorstander van zo snel mogelijk bouwen. Maar dat is de crux. Ontwikkelaars hebben daar geen belang bij, want als zij heel snel heel veel gaan bouwen, daalt de waarde van hun nog te verkopen woning. Het zou helpen als we daar iets aan kunnen doen. Bijvoorbeeld grond kopen en de verplichting om binnen 5 jaar iets te realiseren.
Richh schreef op woensdag 11 december 2024 @ 14:47:
[...]
Ja, het slaat nergens op inderdaad als je er goed over nadenkt.
Maar toch werkt het wel

en dat komt allemaal door
grondprijzen. Die zijn namelijk afhankelijk van de afnemer en het gebruik, in plaats van de gebruikelijke vraag/aanbodbalans waarop we gewend zijn dat een prijs afhankelijk van is.
Veelal worden sociale huurwoningen gebouwd op goedkopere grond. Alleen een sociale woningbouwvereniging kan aan betaalbare bouwgrond komen. Dat is ook vaak een politieke wens - "we willen meer betaalbare woningen" -> dan wordt er een akkoord met de sociale woningbouwer uit de regio gemaakt.
Particulieren of gewone woningbouwers kunnen geen grond kopen voor die prijzen. Zij betalen heel snel het dubbele per vierkante meter - en omdat de grond vaak al >60% van de totaalprijs betreft, gaat dit dus over tienduizenden euro's, soms wel een ton, per kavel. Grondprijzen voor de vrije markt volgen namelijk de prijsontwikkeling van de prijzen van bestaande bouw, verminderd met de bouwkosten.
Als je sociale huurwoningen bouwt op goedkope grond, vervolgens op de vrije markt verkoopt voor de marktprijs, verdient zo'n cooperatie dus flink wat geld. Daarmee kan je meer huizen bouwen, zeker omdat zij deze weer gaan bouwen op betaalbare grond (ipv grond welke 'marktconform' geprijsd wordt, zoals de rest van de mensen moet betalen).
Een prachtig vliegwiel, wat je draaiende houdt met oplopende schulden van particulieren

Niet helemaal waar. We hebben gemeentelijke wetgeving waarin is vastgelegd dat wij de huurwoningen voor tenminste (bijvoorbeeld) 15 jaar moeten verhuren. En terecht: ik vind ook dat als de gemeente ons 'subsidieert' ze er ook wat regels aan mogen opleggen waarvoor deze subsidie bedoeld is.
Als de sector ze marktconform zou verkopen zou er theoretisch winst gemaakt kunnen worden. Gelukkig hebben veel corporaties afgesproken dat ze geen 'rotzooi' meer aan de markt aanbieden: de woning moet vaak degelijk onderhouden zijn. Geldt niet voor alle corporaties: sommigen zitten nu eenmaal in financieel zwaar weer.
De grondprijs wordt inderdaad in de commerciële sector residueel bepaald (wat blijft over na het sommetje v.o.n. prijs -/- kosten). De ontwikkelaars verdienen vaak nog steeds bakken met geld, zelfs nadat ze de hogere grondprijs hebben betaald. Zeker met eengezinswoningen. Appartementen zijn minder geliefd, maar in een A'dam of R'dam nog steeds dik rendabel.
Maar goed: ook zij mogen goedkopere koop bouwen. Niemand houdt ze tegen. Maar dat willen ze niet. Want de bouwkosten zit in de basis (warmtepomp, keuken, toilet, badkamer) en veel minder in vierkante meters beton extra.
RonJ schreef op woensdag 11 december 2024 @ 15:19:
[...]
IIg goed dat de ambities omhooggaan. Die betaalbaarheids eis is wel jammer weer, vereist onnodig veel subisidie in een markt waar het geld in principe tegen de plinten klotst en doet mij toch vermoeden dat de grote steden weer erg/te dominant zijn geweest achter de schermen. Dit soort eisen voor de buhne maken het allemaal alleen maar lastiger om rond te krijgen en uiteindelijk maakt het op de totale woningvoorraad toch niet zo heel veel uit in welk segment er nou een paar
procent promille huizen bijkomt, dat schuift toch allemaal wel door.
Of anders gezegd, 1/3e ipv 2/3e betaalbaar/sociale huur op het dan makkelijk(er) realiseerbare dubbele bouwvolume zou net zoveel betaalbare huizen opleveren, maar dan zonder miljardensubsidies, als bij het nodeloos vasthouden aan dit achterhaalde en arbitraire verdeelsleuteltje. Maar dan wel het tekort voor de hele markt veel sneller oplossen op kosten van randstedelijke stadsyuppen die toch al in het duurdere segment kijken ipv de schatkist.
Ambities al genoeg. We hebben grond nodig. Posities. Geen bezwaren van de omgeving bij nieuwbouw. Geen 100.000 extra regels bij projecten (meer duurzaamheid, water in je project compenseren, € 10.000,- per parkeerplaats betalen, extra geluidsmaatregelen etc.). Als ze meer woningen willen, zullen we terug moeten naar de Vinex tijd. Gevoelsmatig teren we daar nu nog steeds op in Nederland en wordt daar het meest gebouwd (Leidsche Rijn, Brandevoort, Groote Wielen etc.)
[
Voor 40% gewijzigd door
MiCoo op 11-12-2024 20:45
]