In Nederland gaat de SDE++ subsidieregeling (= hoe grootschalige CO2-verlagende energie projecten worden gesubidieerd) verdwijnen, en wordt waarschijnlijk vervangen door een CfD systeem zoals in veel andere Europese landen, waar de overheid bijbetaalt als prijzen laag zijn, en terugbetaald wordt als ze hoog zijn. Het "budget" voor subsidie wordt in de toekomst daardoor nog onzekerder: als energieprijzen hoog zijn kost het niets of is het zelfs winstgevend, als prijzen laag zijn wordt het duur. Hoe dit systeem er precies uit komt te zien (welke prijsniveaus, hoeveel volume) wordt pas later bekend, voor invoering rond 2027.
https://solarmagazine.nl/...-tot-die-tijd-gehandhaafd
SDE++ (met een budget van circa 8-10 miljard euro per jaar) lijkt voorlopig te blijven. Bedenk dat ook SDE++ prijsafankelijk is, dus een "hard" bedrag hoeveel subsidie we geven is er niet: bij hoge energieprijzen (bv zoals in 2022-2023) wordt het SDE++ potje nauwelijks gebruikt, bij lage prijzen wel. Dit overzichtje laat het goed zien:
https://www.rvo.nl/subsid...nvragen/feiten-en-cijfers
Additionele subsidies staan hier los van, zoals de lagere wegenbelasting voor BEVs (kost nu circa 500 miljoen per jaar, de korting wordt geleidelijk afgebouwd van 75% nu naar 30% in 2030, maar door de groeiende verkoop gaan de totale kosten ervan wel weer omhoog) en aankooppremie (verdwijnt in 2025), de BTW vrijstelling voor PV installaties (circa 2.4 miljard per jaar, dit blijft voorlopig, al verwacht ik persoonlijk dat de komende jaren het bouwtempo van PV bij particulieren wat omlaag gaat en de kosten van deze maatregel dus eerder dalen dan stijgen) en de subsidie van warmtepomp installaties (circa 30% van de kosten, uit een subsidiepot van circa 150 miljoen, dit gaat wel behoorlijk groeien verwacht ik).
Saldering van PV productie voor particulieren wordt afgebouwd in 2027. Al komt het gros van de kosten daarvan voor rekening van de energieleverancier, de overheid loopt ook zo'n 2-3 miljard mis aan BTW en EB. De extra kosten voor netverzwaring zijn formeel ook geen subsidies, ze worden verwerkt in de netwerk tarieven.
[
Voor 34% gewijzigd door
Dreamvoid op 19-08-2024 10:11
]