Allereerst allen bedankt voor de reacties! Voor de duidelijkheid, dit is
projectmatige nieuwbouw dus allerlei dingen laten meestorten/aanpassen gaat gewoon niet gebeuren, de bouwer gaat daar helaas niet in mee. Ik noemde expliciet dat het een nieuwbouwwoning is omdat die dingen zover ik begrijp supergoed geisoleerd zijn en in de zomer heel slecht hun warmte kwijt kunnen. Ik kan ook niet koelen via de vloerverwarming, dus volgens mij is een airco om te koelen echt een must. Ik ben dus benieuwd hoe ik dat het beste aan kan pakken gegeven dat eigenlijk alle kamers wel ramen op het zuiden hebben omdat de woning onder een hoek van 45 graden is gedraaid. Ik ben niet primair bezorgd om energieverbruik omdat ik niet verwacht dat de airco's 24/7/365 draaien, al is het natuurlijk wel fijn als dat zo laag mogelijk kan zijn. Ik zoek vooral een manier om alle ruimtes fatsoenlijk te kunnen koelen (BG: combinatie woonkamer/keuken een grote ruimte, 1e verdieping: 2 grote slaapkamers, zolder: 1 slaapkamer en een werkkamer onder schuindak).
Kartmans1 schreef op zondag 17 november 2024 @ 00:50:
[...]
Hier in een vierlaagse nieuwbouwwoning uit 2023 deze zomer multisplit laten plaatsen op de eerste etage waar mijn kantoor en onze slaapkamer is. Als we deze op 21 graden zetten met de deuren open dan wordt het in de woonkamer niet warmer dan 23 graden.
Voor koelen werkt naar mijn weten een multisplit prima. Als we bijvoorbeeld alleen de slaapkamer koelen zie ik soms een verbruik van 100-200 watt terug op de homewizard als de kamer op temperatuur komt.
Thanks! Heb je de unit dan hangen in een van de kamers of op de overloop? En mag ik vragen waarom je hem niet op de bovenste 2 verdiepingen, ik redeneerde zelf dat onder het dak het warmer wordt want daar staat de zon direct op + dat warme lucht stijgt?
Dat gaat helaas echt niet gebeuren in projectmatige nieuwbouw. Ik mag bij wijze van blij zijn dat er loze leidingen getrokken kunnen worden, er is geen maatwerk mogelijk.
Bedankt, begrijp ik dus dat het probleem van het pendelen een minder groot probleem is als je primair wilt koelen met de aircos? Ik heb de hele topicstart gelezen en zelf me wat geprobeerd verder in te lezen maar het is veel materie en ik verwacht ook dat de techniek is verbeterd met de jaren.
Tommie12 schreef op zondag 17 november 2024 @ 08:57:
[...]
Als je nu al zo bang bent voor overhitting, dan zou ik eerder de volgende stappen zetten:
- heel goede zonnewering aan de buitenkant, zeker op alle ramen aan oost, zuid, west kant.
- ventilatie D (niet per se vee energieverschil, maar een stuk beter wat betreft tegen houden van lawaai, en warmte
- beperkt koelen via de VVW en de L/W WP
Dan heb je normaal gezien die L/L units niet nodig. Bovenstaande maatregelen gaan je huis wel een pak,comfortabeler maken. En natuurlijk ga ik uit van top isolatie op bijna energieneutraal niveau.
En natuurlijk het dak vol PV.
Bedankt, ik ga al 12 zipscreens laten plaatsen op alle ramen op zuid-oost-west. Zoals gezegd bovenaan, de rest kan allemaal niet, helaas, en de top isolatie gecombineerd met grote ramen zorgt er juist voor dat de warmte het huis niet meer uitkomt.
w00key schreef op zondag 17 november 2024 @ 09:05:
[...]
@
Tiuri niet te ingewikkeld maken en gewoon per verdieping minimaal 1 unit installeren, met 1 of 2 multi buitenunits. Daikin kan je goed knijpen met Demand Control, dan stel je in dat die max x% capaciteit gebruikt en daarmee aan-uit pendelen voorkom.
Stadsverwarming is overigens erg duur per GJ vergeleken met l/l of zelfs gas, vergelijk je tarieven maar. Op stroom van 25 cent (mijn GC vast contract is 21) en COP van 4.5 kom ik uit op €15 per GJ. ACM tarief is €46, als je geluk hebt is de lokale provider goedkoper maar tis een monopolie, ze rekenen heel vaak gewoon het maximum.
Betere units (single split MHI ZSX) halen een SCOP van 5+.
Bedankt, ik sta ook niet te springen om stadsverwarming maar het is wat het is, daar kan ik niets aan veranderen. Als je zegt "per verdieping minimaal 1 unit installeren", bedoel je dan op de overloop of op een van de kamers? Als het op een van de kamers is dan moeten de deuren zeker openblijven om de koude lucht een beetje te verdelen? Dat is op slaapkamers wellicht niet optimaal..
Heel interessant dat je het vermogen van de Daikin kan knijpen om aan-uit pendelen te voorkomen, dat wist ik niet. Zijn er nog concrete modellen waar ik mij het beste verder in kan verdiepen? Ik leun liever op jullie expertise dan die van een airco-verkoper