Markos schreef op dinsdag 4 mei 2021 @ 13:34:
[...]
Ik weet niet wat de effectieve invloed van de temperatuur is op zonnepanelen want ik weet niet hoe warm zo'n paneel wordt en of ik hiervoor een bepaald percentage kan aannemen van de situatie bij 25 graden.
Maar wat je zegt over rendement klopt volgens mij niet, je moet niet 21% van de straling pakken om het vermogen op de micro-omvormer te berekenen. Het rendement is volgens mij gewoon Wp/m2 ofwel bijvoorbeeld voor het 450Wp paneel levert 450/(2.094*1.038)=207 W per m2 per 1000W/m2 instraling dus 20,7% rendement. Maar dat staat dan los van de opbrengst en het vermogen wat de omvormer aan kan. Want de omvormer kijkt naar het totaal. Als je de hoek en temperatuur weg laat dan brengt een 450Wp bij 1000W/m2 straling dus 450W op wat dus meer is dan de 340W die de omvormer maximaal kan en dus gaat aftoppen. Dus de max van 340W bij de IQ7A bereik je al bij 756W straling als je de hoek en temperatuur weg laat. Stel de panelen liggen op 10 graden helling en 10 graden t.o.v. het zuiden dan is de opbrengst 93%
[
Afbeelding]
Dus dan zou het 756/0.93=813W zijn.
En dan gaan daar de verliezen van de temperatuur nog overheen. Jullie noemen 80%, hierin zal wel meer dan alleen de temperatuurinvloed zijn opgenomen, maar als ik deze factor er dan nog een keer over heen gooi dan kom ik uit op: 813/0.8=1016 W. Dat betekent dat je pas boven de 1016 W gaat aftoppen. Ik denk niet dat dit helemaal klopt maar als dit in de buurt komt dan zal het verlies van aftoppen wel meevallen.
En natuurlijk is die piek van de dag maar kort. Maar ik wil kijken in hoeverre er aftoppen ontstaat wanneer je micro-omvormers gebruikt op panelen die een hoger Wp hebben.
zo als al gezegd, plaatje is toch iets anders.
een paneel kan goed 110 graden worden als hij flink heeft liggen bakken.
tja die cellen zijn aardig zwart, en nemen toch wel veel warmte op.
hoe warmer de cellen de lager de Vmpp word.
die kun je uit rekenen aan de hand van de temperatuur coeffcient die in de specs van de panelen word vermeld.
maar iets makkelijker je kunt kijken naar het STC vermogen van een paneel (dit is de Wp) maar bij de betere panelen staat er ook een NOCT bij.
de STC en nog een beetje meer dat heb je in de lente.
stel je hebt een 300Wp paneel, dan zie je wel eens +/-310W er uit komen.
in de zomer als het wat warmer is dan zie je meer 220W NOCT er uit komen (en soms nog iets minder ook)
nu is het wel lastig om dit allemaal juist te begrijpen.
heb je een 3000W omvormer met daar 12x300Wp=3600Wp aan, dan heb je 12x220W=2640W in de zomer maanden.
maar ja, een 3600W omvormer, tja dat is maar een beetje duurder, dus een beetje lente opbrengst extra mee pikken, het maakt bijna geen bal uit voor je TVT.
(geeft vaak wel ellen lange verhalen hier die nergens over gaan. meer mening/ego als echte waarheid.

)
maar woon je aan de kust, dan heb je in de zomer ook regelmatig een koele wind langs de panelen.
en dan is die zwaardere omvormer toch wel erg interessant.
(een goede lokale installateur houd hier rekening mee.)
verder de micro omvormer's, nee niet mijn ding.
een omvormer onder een paneel word gewoon -10 in de winter en +80 graden in de zomer.
en als ze kapot zijn, dan moet het paneel van dak om het te repareren.
(en het is altijd die 1ne waar je lastig bij kunt, of de duivel er mee speelt.)
nee ik heb liever een string omvormer, die til je van de muur en vervang je binnen een kwartiertje.
maar is maar mijn mening.
micro's zijn leuk als je een schuurtje in de tuin wil doen of zo.
(en leuk voor verkoop verhaaltjes:
zie de b.s. bingo:
https://www.rtlnieuws.nl/...brandweer-brandveiligheid
is dit nieuws of is dit gewoon reclame.

)
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)