Ik heb een relatief gunstige ziekenhuis-prognose, en zelfs die moert elke keer worden bijgetseld omdat de cijfers nog gunstiger uitvallen

Ik ga even terug naar wat ik een halve week geleden schreef:
t_captain schreef op zaterdag 15 januari 2022 @ 10:14:
[...]
Ziekenhuisopnames:
* week 1: 125 per dag
* week 2: prognose was 135-140 (+10%). Is 117 geworden (-6%). De verwachte stijging is dus nog niet ingezet, waarmee we tenminste 1 week hebben gewonnen in de start en daarmee de lengte van de opnamegolf.
[...]
Prognose ziekenhuis:
NICE heeft per gisteren einde dag 1011 patienten staan op de verpleegafdeling en 355 op de IC.
Ik werk met 7-daagse periodes, "week 1" was 1 t/m 7 jan. We zitten vandaag op de eerste dag van "week 3" (15-21 jan).
Ik verwacht dat we de komende weken alsnog een stijging van de nieuwe opnames gaan inzetten. Gewoon omdat er altijd wat van de aanhoudend hoge aantallen infecties gaat doorsijpelen naar de leeftijdsgroepen boven de 60. Boosters doen hun werk goed, maar bieden geen 100% isolatie.
Aan de andere kant verwacht ik een versterking van de uitstroom omdat de delta-patienten gaandeweg plaats maken voor omicron-patienten die korter blijven.
Week 3:
Verwachte instroom kliniek: 130-140 gemiddeld per dag
Verwachte uitstroom kliniek: 150-160 gemiddeld per dag
Saldo: -20 gemiddeld per dag, -140 per week.
Prognose NICE vrijdagavond 21-1 einde dag: 871.
Verwachte instroom IC: 15 gemiddeld per dag
Verwachte uitstroom IC: 22 gemiddeld per dag
Saldo: -7 gemiddeld per dag, -50 per week.
Prognose NICE vrijdagavond 21-1 einde dag: 305.
[...]
Weekdag gecorrigeerd zit de instroom van de afgelopen 3 dagen op ongeveer 114 gemiddeld. Dat is een fractie onder week 2 (117 gemiddeld). De stijging zet dus weer later in dat ik had verwacht.
Intussen loopt de uitstroom lekker vlot (meer omicron = sneller naar huis. @RIVM: opletten, we zien het ligdagen-effect nu ook in Nederland). Gevolg: voor het eerst in enkele weken tijd zelfs een netto-daling in het weekend. De voorgaande twee weken zagen we van vrijdag tot maandag een p[lus van 100 patienten, nu een min van 40.
Voor aanstaande vrijdagavond 21-1 voorzag ik 871 bedden op de verpleegafdeling. Nu kijk ik naar 800-820.
Ook de IC loopt beter dan verwacht. Ik voorzag voor deze week gemiddeld 15 IC-opnames per dag, we zitten op 12 a 13. Bijgevolg voorzie ik een daling op de IC richting 290 vrijdagavond (i.p.v. 305).
Ik voorzie uiteindelijk wel een stijging in opnames. Dat komt omdat de zeer scheve incidentie (veel bij jongeren, weinig bij ouderen, vermoedelijk veroorzaakt door een verschil in aantallen boosters per leeftijdsgroep) op enig moment een beetje gaat rechttrekken. Als tegen die tijd de besmettingen in absolute zin niet evenredig zijn gedaald, komen er meer besmettingen bij ouderen terecht dan nu het geval is. En daaruit meer opnames.
Laat me een voorzichtige prognose maken voor de iets langere termijn.
Uitgangspunten:
(1, realistisch): leeftijdsverdeling incidentie ontwikkelt zich in de richting van hoe deze bij delta was
(2, een beetje pessimistisch): verdeling incidentie naar groepen gevaccineerd/ongevaccineerd idem
(3, realistisch): observatie kans op ziekenhuisopname is -40% tov delta
Nummer 2 noem ik een beetje pessimistisch omdat we weten dat omicron juist wat makkelijker bij gevaccineerden rondgaat dan delta. Maar de mate waarin de besmettingen uiteindelijk ook minder bij ongevaccineerden blijven komen is op termijn onzeker. Vandaar deze conservatieve aanname.
Nummer 3: ik rekende eerst met -33% (internationale waarneming). RIVM gaat inmiddels uit van -40%. Omdat ik telkens te hoog zit met de verwachte opnames, neem ik dat getal over.
Dan de infecties. Nu zitten we in een stijging vanwege de heropening van het onderwijs. We zien dat infecties onder twintigers afnemen, maar onder tieners en kinderen juist een flinke stijging inzetten. Dat gaat ook doorwerken naar de leeftijdsgroep 30-49. Per saldo denk ik dat we redelijk vlot richting de 50.000 positieve tests per dag gaan.
Stel dat de R-waarde daarna een aantal weken rond 1.0 blijft hangen. De effecten van toenemende verzadiging en stapsgewijze heropening houden elkaar in balans en we blijven hangen op 50k positieve tests per dag.
Dat zou betekenen dat we tot een weekgemiddelde van ongeveer 430 opnames per dag zouden kunnen stijgen in de eerste helft van februari. In dat geval zullen we een nieuwe piek in de ziekenhuisbezetting gaan zien. Maar vanwege de kortere verblijfdsuur zou die niet hoger dan 1500 (verpleegafdeling) plus 250 (IC) moeten komen.
Zelf vind ik het een vrij pessimistisch model, ik denk dat we lager gaan uitkomen.