De automatische anti-bots-rem zit al heel wat jaren in moderne auto’s. Heel langzaam rijdend heb ik wel eens een ingreep gehad als een fietsen die van rechts kwam en (voor hem) linksafsloeg en zijn bocht wat krap nam. Die kwam zó dicht bij de hoek van mijn auto dat de auto ingreep en op de rem stampte. Ik reed nog niet eens stapvoets, maar toch.
Het echte werk bij iets serieuzere snelheiden heb ik nog niet bij de hand gehad. Gelukkig was ik tot nu toe altijd alert genoeg om zelf op tijd te reageren op wat dan ook.
Toch ben ik al jaren nieuwsgierig hoe die ingreep gaat zijn. Grijpt de auto op tijd in om helemaal geen contact met ‘het object’ voor je te maken, of grijpt die nét iets later in en vermindert die de schaden ten opzichte van helemaal nix doen?
En ook hoor ik wel eens zeggen dat die remingreep door de auto onmiddellijk afgebroken wordt zodra ik zelf mijn rempedaal gebruik; hard of zacht. Zo van: jij bent nu bezig, zoek het zelf dan ook maar uit.
Nu heb ik een grote kartonnen doos (>1x1 m zijkant) en wil dat wel eens gaan proberen op een lege weg of groot parkeerterrein. Met ca. 30 km/h op afrijden en kijken wat de auto doet om het zo IRL eens zelf te ervaren. Geen probleem als er niet op tijd geremd wordt, want ik verwacht geen schade van tegen een lege doos aan rijden. Die geeft aan alle kanten mee.
Ik heb het er met twee buurtgenoten over gehad en die gaan meedoen. Die zijn ook nieuwsgierig.
MAAR. Vannacht vroeg ik me opeens af –zo gaat dat als je weer eens even wakker ligt– zou bij een eventuele botsing met die doos ook een airbag kunnen ploffen? De auto weet niet of die tegen een betonnen blok aan rijdt of een lichte kartonnen doos van nix.
Is er een drempelsnelheid, waaronder die luchtzak niet ploft? Hangt het ploffen af van de werkelijke (=gemeten) vertraging of van het feit dat de auto detecteert dat je met snelheid X ‘ergens’ tegenaan rijdt?
Wie weet de antwoorden?
Want het zou jammer (=erg kostbaar) zijn als dit onschuldige spelletje eindigt in een paar geplofte zakken…