SvMp schreef op donderdag 30 juli 2020 @ 11:18:
In badkamer en toilet van mijn nieuwbouwhuis worden standaard hele eenvoudige tegels geleverd, zoals je dat in sociale huurwoningen ook ziet.
Ik wil wat luxere tegels. Dus heb ik iets grotere vloer- en wandtegels uitgekozen.
In eerste instantie wilde ik grote vloer- en wandtegels maar dat zou enorm duur worden. Dus heb ik kleinere tegels gekozen die wat groter zijn dan de originelen.
De tegens kosten 300 euro meer. Dat is te overzien, al vind ik het prijsverschil best groot.
Ik heb middelgrote rechthoekige tegels voor de wanden. Deze wilde ik horizontaal hebben liggen. Meerprijs 1300 euro voor arbeid!!
Ik heb gevraagd waar dat aan ligt: 1000 voor de horizontale oriëntatie en 300 voor het feit dat de tegels iets groter zijn.
Is dat normaal? Vooral die 1000 euro..
Tja. Wat is normaal? Ik zou ook niet weten waarom het meer werk is om ze horizontaal te hangen, behalve dat je beter moet opletten hoe en waar je begint. Met kleine, verticale tegels wordt vaak gewoon in een hoek begonnen. Met grote(re) horizontale tegels moet je meten, want je kunt geen kleine strookjes aan de zijkant over houden. Je hebt dus sowieso meer verlies.
Daarbij, zodra iemand ergens over moet nadenken wordt het al snel duurder.
Ik heb bij de tegelboer mijn eigen legplan aangeleverd, zowel voor de vloer als voor de wanden. Dat zagen ze niet vaak, maar ze hebben het keurig netjes conform de tekeningen uitgevoerd.
--------------
Wij hebben nu een dingetje met de airco. Tijdens de bouw heb ik alles al voor laten bereiden voor airco. Zachte blokken in de vloer, eigen groep op het dak, etc. Dus een maand of twee geleden offertes voor airco gevraagd en gekregen. Uiteindelijk akkoord gegaan met de offerte van een bedrijf uit Nijmegen. Airco met een 6,8 kW buitenunit (op het dak) en in totaal 11kW aan binnenunits. We hebben het er nog over gehad dat ik zou meehelpen met het naar boven sjouwen van de buitenunit en dat ik zelf de gaten tussen de verdiepingen en naar het dak en de elektra/afvoer zou voorbereiden.
Dinsdag kwamen twee monteurs de boel installeren. Een monteur om het werk te doen en een om erbij te kijken of de andere het werk goed deed. Letterlijk.
Ik had alles netjes voorbereid, maar de eerste opmerking was: "die buitenunit is veel te zwaar om naar het dak te tillen. Dat moet met een lift."

Tja, dan hadden ze die mee moeten nemen. Ik heb uitgelegd dat het zo afgesproken was met de verkoper.
De tweede opmerking was dat de plaats van een van de binnenunits niet goed was. Daar konden ze niet goed bij (kan wel hoor, wilden ze niet), dus hij stelde een alternatieve plaats voor. Prima, ook goed. Maar, door die alternatieve plaats had hij wel meer leiding nodig. En hij moest meer gaten boren. En toen begon de ellende.
Het leek alsof de beide heren voor het eerst een airco zagen

. Ze hebben wel 20 minuten staan bepalen waar de schroeven in de muur moesten, althans, een van hen. De ander stond er bij en keek er naar. Elke centimeter van de unit heeft hij opgemeten (zonder even in het boekje te kijken waar alle exacte maten in staan), maar allemaal voor niets

. Op de montageplaat stond namelijk "middle of unit" aangegeven, dus een streepje midden op de muur was genoeg voor een goede plaatsing maar dat begrepen ze niet

. Een potloodje had hij niet bij zich en zijn rolmaat raakte hij halverwege kwijt. Ook een fatsoenlijke boormachine ontbrak en in plaats dat je eerst een schroef in het midden doet en daarna waterpas gaat stellen, probeerde ze eerst de plaat met de hand waterpas te hangen en dan met de andere hand gaten te boren
Stap 2 zijn de leidinggaten (60mm). Die moesten overal door kalkzandsteen, dat was afgesproken. Dat wilden ze met een gatenzaag voor hout doen, dus die verbrandde direct. Toen pakten ze een 70 mm steenboor, maar bleek dat ze door de andere plaatsing in een betonnen latei zaten, dus dat duurde even. Een betonboor hadden ze niet bij zich. Vervolgens kreeg ik discussie dat het geen Ytong was, zoals afgesproken. Nee, kalkzandsteen is geen gasbeton

. Ik snap dat je liever door Ytong blokjes boort.
Afijn. 7 uur later

hebben twee monteurs het voor elkaar gekregen om twee binnenunits op te hangen, een buitenunit op het dak te zetten (met hulp van nog twee collega's die in de buurt waren en even kwamen helpen) en (veel te lange) koelleidingen te trekken. En toen vertrokken ze weer.... Het moest later maar een keer afgemaakt worden. Overal zooi, meerdere ruimtes met losse leidingen lieten ze achter. Nergens zitten nog afwerkgoten, het stucwerk is vrijwel overal beschadigd (gelukkig niet in het zicht) en ga zo maar door. Ik schat dat ik er zelf niet meer dan 4 uur werk aan zou hebben gehad om precies hetzelfde te doen.
Pas op woensdagmiddag kreeg ik iemand van het bedrijf aan de telefoon. Hij probeerde in eerste instantie de schul bij mij neer te leggen. Het was mijn schuld dat ze meer leiding moesten gebruiken (nee, de monteur kan niet rekenen. Hij sneed stukken van 13 meter af waar 7 meter nodig was). Het was mijn schuld dat de binnenunit verplaatst was (nee, dat wilde de monteur) en ze hadden pas op 15 augustus tijd om het af te maken. Of ik die nieuwe datum wilde accepteren.....
Toen heb ik maar gedreigd om lokaal een mannetje te zoeken die het afmaakt en de kosten op de factuur in te houden. Dat hielp, want nu komen ze maandag terug. Niet dezelfde monteurs, maar een ervaren monteur is me beloofd. Ik ben benieuwd.
PS. Ja, er is dus door een betonnen latei geboord, maar daar maak ik me geen zorgen over. Het is een latei boven een binnendeur onder het dak. Er gaat geen naad van de breedplaten over de latei en alle omliggende muren zijn dragend, dus het gaat echt niet instorten.
WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp