Dat beweert niemand. Je moet wel proberen jaarlijks genoeg huizen bouwen waardoor er genoeg (modern) aanbod blijft.
Zo zijn er in Nederland 4 mln woningen, als je 2% vervangt (gemiddeld 1 per 50 jaar) dan moet er minimaal 80.000 per jaar worden gebouwd, haalt Nederland bij lange na niet.
2) afschrijving heeft niets met hypotheken te maken.
Technische afschrijving: het is kapot
Economische afschrijving: het is theoretisch kapot (en je hebt genoeg gespaard om een nieuwe te kopen)
We hebben geen hypotheek om na 30 jaar ons versleten huis plat te walsen en een nieuwe te bouwen. We hebben een hypotheek omdat 98% van de Nederlanders niet 3 ton cash op tafel kan leggen.
Lees mijn eerdere posts eens. De grootste aanbieders van huizen zijn huurcorporaties.
Hun doel is simpele goedkopere woningen bouwen, wie 3 ton te besteden heeft of kan financieren heeft daar weinig te zoeken.
Inherent daaraan is om zo weinig mogelijk te financieren en zoveel mogelijk in eigen beheer te doen en dat is goed mogelijk als je aan je eigen doel houdt.
Zoveel mogelijk afschrijven is inherent aan dat doel. We zijn gezegend met een lage rente op dit moment, maar zo gauw je gaat financieren, en dat doen corporaties dus ook, tegen een rente van 4%, dan heb je 2,24 keer de kosten van het pand betaalt.
Een huis die je voor 100.000 euro hebt gebouwd, daar heb je dus na 30 jaar 224.399 aan rente voor betaald bij 4%.
Mij komt het heel vreemd over dat die kosten altijd terugkomen in de reflectie van een pand. Voor een krot van 80m2 met een oorsprong van 100 jaar geleden wordt schaamteloos 100k (ex grond) voor gevraagd met de mededeling dat het een opknapper is... oftewel er moet hetzelfde bedrag nog in om het bij de tijd te krijgen.
Afbreken en opnieuw opnieuw bouwen, voor minder dan €1000m2 heb je een mooi huis. Grond kan in handen van de gemeente blijven omdat het sociale bouw is, stichting bouwt en 30~40 jaar later stamp je een nieuw huis uit de grond die voldoet aan de eisen.
Alternatief is wat we vandaag de dag zien,
helft van Nederland betaalt €100 tot 300 te veel die we vervolgens compenseren met toeslagen en aftrek.
Is een (belangrijke) zijstraat mbt inkomen wat zelden ten sprake komt. Het inkomen in Nederland is in beginsel niet slecht, we verdienen gruwelijk goed, alleen geven we ook gruwelijk veel uit zonder stil te staan waar het eigenlijk naar toe gaat.