jongetje schreef op donderdag 12 maart 2026 @ 07:56:
[...]
Volgens mij is dat een hardnekkig verhaal wat iedereen blijft napraten. Ik zie echt genoeg particulieren in een 2e hands elektrische wagen. En als dat wel zo zou zijn, dan is dat toch mooi voor de uitstoot in de buurlanden. Is niet zo dat de vervuiling van onze wereld stopt bij de grens.
Het probleem is imo dat die auto's verdwijnen naar het buitenland, incl. de subsidies die gegeven zijn aan de eerste eigenaar om de aanschaf van die auto's te stimuleren. Dat belastinggeld verdwijnt dus naar het buitenland.
IMO kun je alleen een aankoopsubsidie geven onder de voorwaarde dat die auto in ieder geval de eerste 10 jaar in Nederland blijft. Als iemand de auto binnen 10 jaar exporteert, zal die persoon de subsidie moeten terugbetalen. Of in ieder geval deels.
Want die subsidie was bedoeld om mensen die zich een EV konden veroorloven te bewegen zo'n ding aan te schaffen, zodat die auto's daarna via de occasionmarkt bij de minder vermogenden terecht zouden komen.
En het is geen broodje aap verhaal oid, ik weet van meerdere ex leaseauto's (EV) die direct na het leasecontract op export zijn gegaan. Nogmaals, dat was bepaald niet de bedoeling van die regeling. Helaas is de overheid (zoals zo vaak....) ook hier weer vergeten enige voorwaarden tegenover die subsidie te zetten.
IMO zou je de bijtelling ook nog kunnen verdelen in schalen (vergelijkbaar met de IB), en baseren op het aantal privé kilometers dat is toegestaan. In het geval van ons ZZP'ers dus de hoeveelheid kilometers je rijdt/jezelf laat rijden. Dus bijvoorbeeld, ik rijdt 15K per jaar met de bedrijfsauto waarvan ~6K privé. De buurman (ook ZZP'er in dit voorbeeld) rijdt diezelfde 15K per jaar, maar daarvan is 10K privé. En dat dan op basis daarvan de buurman iets meer bijtelling betaalt dan ik. Dan kan het dus zijn dat het minder interessant is om een auto die je vooral heel veel privé gebruikt van je balans te halen (of daar niet in op te nemen).
En ja, ik ken ook mensen die bij zo'n regeling benadeeld zouden worden. Maar ja... Dat zijn ook ondernemers met meerdere auto's op de balans waarvan ze 1 auto vooral privé en bijna nooit zakelijk gebruiken (je kunt je afvragen of dat voldoet aan de eisen ook), dan moet zo iemand imo iets anders regelen.
Ik bedoel, naast mijn vorige bedrijfsauto had ik nog een klein auto'tje staan. Maar die was dus privébezit. Sowieso vraag ik me af hoe ik als ZZP'er verantwoord dat ik meerdere auto's op de balans heb staan (waar zijn die dan voor?) en zeker als die 2e auto helemaal niks voor de zaak rijdt (omdat 't ding daar niet bruikbaar voor is in mijn geval) kun je dat ook niet uitleggen.
[
Voor 42% gewijzigd door
Destruction op 12-03-2026 15:03
]
Peugeot 307 1.6 16v '05 | Yamaha XJ900S Diversion '01 & Honda PS150i '07 | | Gravity is a myth, earth sucks.