Bedankt voor de heldere uitleg. Ik waardeer dat ten zeerste als 'koffie n00b'.Nomad schreef op woensdag 17 januari 2018 @ 19:42:
[...]
De gedachte dat puur omdat ze er veel van verbouwen, ze ook verstand hebben van het eindproduct is natuurlijk sowieso wat naïef (bedoel ik niet negatief of aanvallend). In Afrika zijn zo ongeveer de grootste mijnen ter wereld voor meerdere grondstoffen, maar wat die grondstoffen uiteindelijk worden of waar het voor dient, 80% daar zal het amper weten.
In de westerse wereld zijn we sinds een jaar of 10(?) bezig met de third wave coffee, waarin er veel meer gefocust wordt op de kwaliteit van koffie en de oorsprong/oogst/traject van de boon. Waarin we op zoek gaan naar smaken als dadel/caramel/fruittonen, grondsmaken, noten/chocola etc. We branden zo licht mogelijk, waarbij de ontwikkeling van de boon nauwlettend in de gaten houden. En zeker niet te ver doorbranden, want dan verlies je alle mooie smaken en houd je de typische DE rood koffie smaak over (brandsmaak met bittere/droge nasmaak). Je stopt de branding zodra de (suiker) ontwikkeling is afgerond en houd de boon verder eerder licht bruin dan richting donker (full city roast, zoals ze dat vroeger deden voor espresso)
En die focus op kwaliteit vind je in delen van USA, in west europa, in Australië en zo nog wat landen. Maar minder tot niet in oost Europa, Azie en Zuid-Amerika. Zelf in Italie, het koffieland volgens iedereen van 40+ () is daar minder mee bezig dan sommige andere Europese landen.
En omdat de vraag naar steeds hogere grading steeds groter wordt, is de vraag en interesse in landen zoals Brazillie ook gewekt naar wat dan dan inhoud/betekent. Coffee Grading zelf zegt iets over het aantal fouten die de bonen mogen bevatten, of er "floaters" (drijvers) in mogen zitten...maar ook wat de smaken en complexiteit is van koffie's. Nu zijn ze in Brazillie niet zozeer op zoek naar wat er allemaal aan smaakjes in de koffie kan zitten, maar zijn ze zeker wel geïnteresseerd in wat zij moeten doen om de koffie duurder te verkopen en waar wij bereid zijn toe te betalen. Daarom is er wel overleg in het proces van plukken, drogen, verpakken en opslag daar.
Om die interesse en kennis bij de boeren en koffiehuizen daar aan te wakkeren, zijn er meerdere projecten lopende waar koffiebranderijen van de westerse wereld hun gebrande bonen ter info terug sturen. Om te laten zien wat voor smaken er in kunnen zitten in de bonen die de boeren/exporteurs/huizen zelf aanvankelijk als groene boon verstuurden naar "ons" toe. Zodat zij snappen waar onze steeds strenge eisen en vragen vandaan komen. Maar dat is dus, zoals ik hierboven al noem niet zozeer omdat zij daar ook fijnproevers zijn, maar omdat wij feedback willen geven in het waarom wij dingen vragen.
In Brazillie zelf leeft koffie vooral als product om te verbouwen en niet zozeer als delicatesse of luxe product. Het is vooral een export product. Neemt niet weg dat ze er zelf ook liters van drinken trouwens, net als Nederlanders drinken Brazilianen gemiddeld aardig wat koffie per dag (al wint de Nederlander het geloof ik wel en staan we op nummer 1 van de wereld misschien wel qua koffie per inwoner?)
Je vraagt om een bron, die kan ik je niet als link zo geven. Ik werk veel samen met meerdere branders en zodoende krijg je dit mee. Daarnaast ben ik actief op meerdere internationale koffie-fora, omdat het mij interesseert.
[...]
Dat is zeker waar. Helemaal eens. Over smaak valt niet te twisten, maar als 1 boon een goed voorbeeld is van "donker (ver)brande bonen zonder enige mooie smaken", dan is dat wel de bekende dark roast lidl bonen van 5'ish euro de kilo. Beter nog, dat is ongeveer de helft goedkoper dan een high grade groene boon inkoop kost voor een branderij. Waarbij je met branden dus zo'n 10% vocht verliest, dus inkoop kost een kilo bonen als zo'n 11 euro voor specialty coffee grade bonen.
Als je dus die Lidl bonen lekker vind en goed gebrand en goed van smaak, dan is dat prima, geniet er zeker van! Maar dat is wat anders dan wat de koffiesnobs (zo je wilt) zoeken in koffie.
Misschien verwachtte ik een topic vol met koffiefielen, fanatiekelingen zoals je die in het 'zilveren kabels gesmeed door elfen bij maanlicht' topic ook wel ziet.
Ik probeer zojuist die kilozak Lidlbonen en inderdaad; het is niet geweldig. Op de verpakking raden ze 7-8gr bonen aan per kopje, maar dan krijg je slappe bende. Ik heb nu 12gr gekozen, en dat is zeker smaakvoller. Maar inderdaad ook een gebrande en nogal bittere smaak.
De 2 zakjes Braziliaanse koffie die ik heb zijn van het merk Café del Ponto. Het zegt mij niets, maar die bonen smaken écht stukken beter. En die zijn nu al bijna twee maanden oud...
Ik heb ook nopg zo'n houten tonnetje staan van de Lidl met bonen uit Honduras. Die zal ik dit weekend eens proberen.
Ik zal in ieder geval snel eens een leuk proefpakket bestellen, om een goed referentiekader op te bouwen.
En met de tijd wil ik zéker wel eens proberen boontjes zelf te branden. Maar eerst... proeven!