Prima, de feiten dan.
De bezuinigingen (en politiek wensdenken) door de VVD.
In 2011:
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) schrapt honderden banen. In het hoofdkantoor gaat het om 40 procent van de ongeveer 500 arbeidsplaatsen.
Daarnaast worden uiterlijk 1 maart zeven asielzoekerscenta (azc's) gesloten, waar in totaal ongeveer honderd mensen werken. Dat heeft de COA-top vandaag op personeelsbijeenkomsten bekendgemaakt.
https://nos.nl/artikel/27...banen-weg-bij-asielopvang
Vanaf 2016:
Al tien jaar zijn VVD’ers verantwoordelijk voor het asielbeleid, ‘een ongeluk in slow-motion’
Bezuinigingen en politiek wensdenken hebben geleid tot de huidige crisis in de asielopvang. Het is de VVD die al tien jaar de bewindspersoon levert die daarvoor verantwoordelijk is.
De crisis in de asielopvang, en de beelden die in de zomer van 2022 uit Ter Apel komen, zijn als een auto-ongeluk dat zich in slow-motion voltrekt. De problemen begonnen al in 2016, toen toenmalig VVD-staatssecretaris Klaas Dijkhoff besloot dat het Centraal orgaan opvang asielzoekers (Coa) na een razendsnelle groei ook razendsnel weer moest gaan krimpen.
De keuzes die toen zijn gemaakt waren “buitengewoon onverstandig”, erkent zelfs de huidige VVD-staatssecretaris voor asiel, Eric van der Burg. Dat deed hij vorige week in Tweede Kamer, toen hij zich moest verdedigen tegen kritiek dat het kabinet de wet overtreedt door gezinshereniging op te schorten om lucht te creëren in de asielopvang.
Wat gebeurde er, in dat najaar van 2016? Staatssecretaris Dijkhoff besloot al in september dat het Coa weer locaties moest sluiten en medewerkers moest ontslaan, vlak nadat in een moordend tempo asielzoekerscentra waren geopend en medewerkers waren aangenomen.
Een volgend zogeheten ‘krimpbesluit’ volgde in april 2017. Het was een duizelingwekkend jaar: het Coa stootte vijfenveertig locaties af en ontsloeg bijna duizend medewerkers. Contracten met gemeenten en vastgoedeigenaren werden niet verlengd of tussentijds opgezegd. De kosten daarvan waren 115 miljoen euro, blijkt uit het jaarverslag van het Coa.
Die snelle krimp was het gevolg van de manier waarop de asielopvang wordt gefinancierd. Dat gebeurt voor het grootste deel per asielzoeker. Wanneer er minder mensen aankloppen, gaat er ook onmiddellijk minder geld naar het Coa. Dit leidt tot een ‘strakke sturing op financiën’. Een zinsnede die in alle jaarverslagen van het Coa terugkeert.
Het werd oktober 2017, het kabinet-Rutte III trad aan en Mark Harbers begon namens de VVD als staatssecretaris voor asiel. In maart gaf hij het Coa de opdracht opnieuw locaties te sluiten, ditmaal waren dat er elf.
Maar al in de zomer van 2018 bleek dat de verwachtingen over het aantal asielzoekers dat het COA moest opvangen niet klopten. Het is een probleem dat in de jaren die volgden hardnekkig terugkeerde, tot en met nu. Het ministerie van justitie en veiligheid maakt twee keer per jaar schattingen van het aantal asielaanvragen in Nederland en uit de jaarverslagen van het Coa blijkt dat die ramingen sinds 2018 vaker níet dan wel correct zijn.
https://www.trouw.nl/poli...3A%2F%2Fwww.bnnvara.nl%2F
Uitleg over het zogeheten hamonicamodel, wat iedere keer als excuus wordt gebruikt om bezuinigingen door te voeren:
Schrover wijt dit aan het zogenoemde harmonicamodel: wanneer er een dip is in het aantal asielzoekers dat Nederland bereikt, worden medewerkers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) herplaatst. "Wanneer het aantal weer toeneemt, moet je nieuwe mensen aannemen, opleiden en inwerken. Dat is een zware taak." Dit probleem speelt tijdens alle kabinetten van Rutte, zegt Schrover, maar ook al in regeringen voor hem.
"Elke minister of staatssecretaris in de afgelopen decennia dacht: de afhandeling van asielprocedures moet sneller en effectiever kunnen." Maar in periodes dat het aantal asielaanvragen afnam, zwichtten al die bewindspersonen voor bezuinigingen op de opvangstructuren, zegt Schrover. "Bij het aantreden van Rutte I was al bekend dat dit niet handig is, maar toch gebeurt het steeds."
Een andere bezuiniging onder Rutte:
Het devies van Dijkhoff: opvang in de regio.
Schrover merkt op dat het opvangen van vluchtelingen in de regio van hun herkomstland geen nieuwe ambitie was. "Al sinds Rutte I komt het terug in de regeerakkoorden." Toch gebeurt daar iets opvallends, zegt ze. "In al die akkoorden staat: opvang in de regio moet worden versterkt, maar al vanaf het begin gaat er minder geld naartoe. In Rutte I ging het van 0,8 naar 0,7 procent van het BNP. Dat klinkt als een kleine verlaging, maar het gaat om serieuze bedragen. In 2016 daalt het naar 0,65 procent, en bovendien gaat een groot deel van dat geld nu naar het COA."
https://nos.nl/nieuwsuur/...der-rutte-wel-en-wat-niet
Verdere uitleg over het harmonicamodel en het misbruiken hiervan:
Die subsidie wordt telkens geregeld voor één jaar. En: de hoogte van de subsidie wordt berekend aan de hand van het verwachte aantal bedden dat het COA in dat jaar nodig zal hebben.
Alleen: hoe weet je van tevoren hoeveel bedden je nodig gaat hebben?
Om dit te bepalen maakt het ministerie van JenV de Meerjaren Productie Prognose (MPP): een schatting van de in- en uitstroom in de asielketen, en daarmee een raming van hoeveel bedden het COA nodig zal hebben.
Verwacht het ministerie dat er volgend jaar meer bedden nodig zullen zijn? Dan kan het COA gaan opschalen. Is de verwachting dat er minder bedden nodig zijn? Dan moet het COA mensen ontslaan en locaties sluiten. ‘Een groei-en-krimporganisatie’, noemde voormalig directeur Nurten Albayrak het COA om die reden.
Nu is daar natuurlijk best iets voor te zeggen: je wilt als overheid niet jarenlang half leegstaande asielzoekerscentra (azc’s) financieren. Het probleem is alleen: krimpen gaat een stuk sneller dan uitbreiden. Een azc heb je in een poep en een scheet gesloten – de onderhandelingen met een gemeente over een nieuw azc kunnen weken of zelfs jaren duren. Doordat de subsidie maar voor één jaar verstrekt wordt, wordt er in de praktijk heel vaak op de verkeerde momenten te snel gekrompen.
Die schatting maakte het ministerie namelijk altijd in februari, voor het jaar erna. Er zit dus bijna een heel jaar tussen raming en uitvoering. En in zo’n jaar kan er nogal wat gebeuren in de wereld.
De geschiedenis laat dan ook zien dat deze MPP bar slecht is in voorspellen hoeveel asielzoekers er naar Nederland komen. In de afgelopen 25 jaar waren er 23 waarin de schattingen te laag uitvielen en het COA dus te weinig subsidievoorschot kreeg. Dit jaar wordt voor het eerst gewerkt met schattingen uit augustus, in de hoop dat de COA-begroting dan realistischer is.
De gevolgen hiervan in kosten (heel verrassend, ze stijgen enorm):
En wat gebeurt er als er tóch meer bedden nodig blijken te zijn? Dan moet de begroting van JenV tussentijds worden bijgesteld. Het COA is een openeindesubsidietrekker. Met andere woorden: het Rijk gaat hoe dan ook betalen. Al gaat het COA nog zo ver over zijn begroting heen, de schatkist zal ervoor opdraaien.
Probleem opgelost? Integendeel. Omdat het COA niet van tevoren kan anticiperen op een vast budget voor langere tijd – en er dus geen reguliere azc’s van kan openen – moet de organisatie als er te weinig bedden begroot zijn, stante pede op zoek naar noodoplossingen. Je kunt op je vingers natellen dat die veel duurder zijn.
En niet zo’n beetje ook. Een gemiddelde bewoner in een regulier azc kostte het COA vorig jaar 30.500 euro.* Eenzelfde bewoner in een noodopvanglocatie kostte meer dan het dubbele: 69.900 euro.
De huidige werkwijze leidt tot absurde situaties, schetste COA-directeur Joeri Kapteijns in de Volkskrant: ‘Ik heb nu een gemeente die ons voor zeven jaar een locatie aanbiedt. Daar moet ik nee tegen zeggen, omdat ik geen langjarig budget heb. Diezelfde gemeente biedt ook een hotel aan voor twee jaar opvang, maar dat kost dan evenveel als het aanbod voor zeven jaar. Daar zou ik dan wel ja tegen kunnen zeggen. Dat is gewoon niet uit te leggen aan Nederland.’*
Dit zijn geen incidenten, dit is schering en inslag. Inmiddels zijn er dubbel zoveel noodopvanglocaties als reguliere azc’s.
Dat betekent dus dat de kosten die het COA de afgelopen jaren heeft gemaakt totaal de pan uit zijn gerezen. Het COA was ieder jaar zo’n beetje een miljárd meer kwijt dan het jaar ervoor (terwijl het aantal bewoners lang niet zo hard meestijgt).
https://decorrespondent.n...f7-00a4-3034-42ff80116183
Meer uitleg over waarom we een opvangprobleem hebben:
Schrover is ook migratiedeskundige en vertelt dat Nederland eigenlijk helemaal niet te maken heeft met een asielcrisis, maar dat er juist spraken is van een opvangcrisis. "En dat komt doordat het COA al jaren ondergefinancierd wordt."
De opvangcrisis waarin Nederland zich nu bevindt, is dan ook een gevolg van jarenlang beleid. Niet van een toestroom aan vluchtelingen, zegt de migratiedeskundigen.
En zoals al aangegeven is dat bewust beleid:
"Ik weet niet zeker of mensen de cijfers niet willen horen, maar ik weet wel dat een gedeelte van de politici er belang bij heeft om te zeggen dat alle problemen die we in Nederland hebben - van grote welvaartstegenstelling en problemen in de zorg tot aan problemen in onderwijs en woningnood - worden opgelost als het vluchtelingenprobleem wordt opgelost", vertelt ze. "Zo houden zij die anti-immigratiestem vast."
https://eenvandaag.avrotr...iet-goed-uitleggen-163685
Gezien dit alles volgde vorig jaar een 'passend' voorstel door Faber; meer bezuinigingen en deze keer nog veel zwaardere:
De beoogde asielmaatregelen zullen de asielketen zwaarder belasten, voorspelt de VNG. De gemeentekoepel krijgt hierin bijval van de Raad van State, die hier vorige maand in haar advies voor waarschuwde. Ondanks de aankondiging van het ‘strengste asielregime ooit’ wordt de capaciteit van de uitvoeringsorganisaties juist fors afgebouwd: de uitgaven aan de IND dalen van ruim 800 miljoen euro in 2025 naar structureel ruim 200 miljoen vanaf 2028. De COA-begroting voor de asielopvang stijgt in 2025 en 2026 nog naar 4,4 miljard euro, maar vanaf 2027 volgt een scherpe daling, eerst naar 0,9 miljard euro en vervolgens naar 0,6 miljard euro.
Met als logische gevolgen:
‘Deze combinatie van strengere regels en waarschijnlijk meer procedures en minder middelen leidt onvermijdelijk tot lange wachttijden, hogere dwangsommen en een tekort aan opvangplekken, met chaos en dure noodopvang tot gevolg’, aldus Dijksma.
https://www.binnenlandsbe...an-haaks-op-verwachtingen
[
Voor 101% gewijzigd door
Baseman77 op 23-05-2026 01:33
]