Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • CyBeRSPiN
  • Registratie: Februari 2001
  • Laatst online: 10:59

CyBeRSPiN

sinds 2001


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Zwerius
  • Registratie: Maart 2012
  • Laatst online: 07:26
Tomexergie schreef op woensdag 13 november 2024 @ 00:52:
[...]


Bij de CV monitoring kunnen de deelnemers zien hoever ze boven of onder de trendlijn zitten waar ze wat mee kunnen doen. Daar heb je wat aan.

Met jaren informatie kunnen we een gemiddelde COP voor SWW bepalen waarmee je kunt toetsen.
Maar toetsen kan verkeerd uitpakken omdat:

De oudere warmtepompen met R32 of R410A zullen boven 55C gaan bijstoken vooral bij de legionella run. De WP vlakt af boven 55C en bijverwarming wordt niet gemeten en daarom hebben ze een hogere COP dan de R290 WP die alles zelf doen tot 70C.
Bij de externe warmtemeters Mse het moeilijk om CV en SWW te scheiden. Het is de vraag of dat bij deelnemers goed gebeurt.

We zijn in het verleden met monitoring SWW begonnen omdat we geen idee hadden hoeveel energie er voor SWW wordt gebruikt t.o.v. CV. We hebben nu nuttige informatie omdat we weten dat SWW thermisch 40-160 kWh/maand of 500-2000kWh per jaar kost. SWW bedraagt c.a 5 tot 20% van de totale warmte behoefte.

Het is maar een voorstel om te stoppen met SWW. Nog even andere leden afwachten.
Automatiseren, ja , ga er maar aan staan. Wie corrigeert de foute invoer en geeft antwoord op de meettechnische vragen? Als iemand dat wil overnemen, graag.
Ik heb er geen probleem mee als het stopt. Ik heb een aparte WPB.
Ik weet wel dat ik daar over het jaar gemiddeld een COP van 2,2 haal, maar dat is inclusief stilstands(=warmte)verliezen.
Als ik de warmteverliezen er uit haal, kom ik jaargemiddeld op ca. 3,6. Dat is nog niet zo gek bij een ingestelde warm watertemperatuur van 52°C.
Maar dat komt mede, doordat de WP-boiler in een vrij grote (onverwarmde) kelderruimte staat, waar de temperatuur varieert tussen ruwweg 10°C (winter) en 20°C (zomer).
De getallen zijn berekend adhv een aparte kWh-meter en een watermeter en uiteraard 2 thermometers (warm tapwater en kelder temperatuur).

Zwerius Kriegsman


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Seafarer
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 20-06 22:49

Seafarer

XXX

Blihi schreef op woensdag 13 november 2024 @ 12:11:
[...]


En nu weten we nog niet hoe het is afgelopen....
Vastgevroren. ;)

Een CV-Ketel is een vlamkoeler en een radiator is een waterkoeler.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

-JB- schreef op woensdag 13 november 2024 @ 11:41:
[...]

Top dat je nog gegevens hebt van februari 2021! Daar zien we dat je zo’n 18m3 verbruikt per dag bij een gemiddelde temperatuur van -5. Als je je warmtepomp op -7 uitkiest mag je daar nog zo’n 10% bij op tellen.
Oh, ik had verwacht dat er gewoon een standaardwaarde zou zijn waarop warmtepompen worden uitgekozen, niet dat je daar zelf maar wat voor moet kiezen.
En wat houdt dat eigenlijk in een warmtepomp op -7 kiezen? Dat je WP als het -7°C buiten is je huis niet meer warm krijgt en dan het elektrische element bijspringt?

Dan is het wel een beetje gokken of je niet teveel koude dagen krijgt omdat je anders beter voor een zwaardere WP had kunnen gaan die minder vaak het element aan hoeft te zetten en daarmee zuiniger is.
En worden de winters ook niet steeds kouder? Is -10°C dan niet een veiligere keuze?
Voor 20m3 krijg je waarschijnlijk zo’n 20*8= 160kWh thermisch vermogen in je huis.
Is de hoeveel thermisch vermogen uit een m3 gas niet afhankelijk van de CV ketel?
Aangezien ik een VR ketel heb en geen HR ketel haal ik toch minder warmte uit dezelfde m3 gas.
Mijn ketel is een Bosch Eurostar 25 VRC met deze technische gegevens voor de warmtecapaciteit:
CV ketel - Bosch Eurostar 25 VRC - capaciteit gegevens
Weet er te weinig vanaf maar hopelijk is het daar uit te halen
Als je dat met een warmtepomp wilt opwekken deel je die door 22 uur (andere 2 uur voor SWW/Defrost). Dan heb je een warmtepomp nodig die minimaal 7,3kWh levert bij een buitentemperatuur van -7gr.

Met koevlaas kom je op 1875*8/1650=9 voor dat jaar. Wellicht dat de oude ketel dat verschil verklaart?
Ik heb inderdaad een VR ketel en niet een HR ketel waar de Koevlaas formule vanuit gaat, en dan ook nog zo’n stom 35L boilertje eraan ipv dat de ketel zelf SWW maakt.
Zou het kunnen zijn dat die VR ketel boiler combi van mij 23% minder zuinig (7,3 kWh vs 9kWh) is dan een HR ketel?
2022 en 2023 waren wel siginificant lager. Wellicht heb je daar zelf een verklaring voor? Ander stookgedrag, isolatie maatrelegen?
Extra isolatie in een deel van het dak was al in 2020 geplaatst en februari 2021 is er beneden HR++ glas geplaatst ter vervanging van het 30 jaar oude dubbelglas. Op de bovenverdieping is het echter nog allemaal oud dubbel glas maar daar wordt het sowieso niet zo warm omdat de thermostaat beneden hangt.
Maar deze maatregelen zijn dus al van eerder.

Het verschil komt zeer waarschijnlijk vanwege het feit dat we de thermostaat omlaag hebben gezet toen de energieprijzen omhoogschoten vanwege de Oekraïne oorlog.
Daarvoor stond de thermostaat op 20,5° of 21° en is toen teruggezet naar 19°C. Dat vond mijn vrouw na enige tijd toch te koud en zijn we op 19,5°C uitgekomen.
Weet niet meer precies wanneer het was dat die andere temperaturen zijn ingesteld maar wel dat we al minstens anderhalf jaar op 19,5 zitten.
We hebben de thermostaat ook niet op iets van een schema ingesteld, deze staat permanent hier op ingesteld.
Wat SWW betreft; in mijn ervaring (+/- 10 vergelijkbare situaties) verbruikt een gezin met 4 personen over het algemeen tussen de 0,5 en 1m3 per dag voor SWW.
14m3 gedeeld door 31 dagen (augustus) is 0,45m3 per dag.
Dat valt me dan heel erg mee moet ik zeggen, had veel erger verwacht. :)
Kan me eigenlijk niet voorstellen dat dat klopt maar misschien dat jouw waarden uitgaan van een gezin waarbij iedereen dagelijks doucht, dat is bij ons niet het geval.

Acties:
  • +2 Henk 'm!
@Vliegvlug
Qua ontwerptemperatuur van de warmtepomp:
Lees dit even (beide):
JBtL in "Lucht/Water warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen #11"
JBtL in "Lucht/Water warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen #11"

Dus in bijv Zeeland en Zuid-Holland is een ontwerptemperatuur van -5 tot -8 prima, in Twente neem je -10. Let op het gaat om daggemiddelde temperaturen.

[ Voor 14% gewijzigd door SebastiaanPs op 13-11-2024 13:54 ]

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

SebastiaanPs schreef op woensdag 13 november 2024 @ 13:52:
@Vliegvlug
Qua ontwerptemperatuur van de warmtepomp:
Lees dit even (beide):
JBtL in "Lucht/Water warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen #11"
JBtL in "Lucht/Water warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen #11"

Dus in bijv Zeeland en Zuid-Holland is een ontwerptemperatuur van -5 tot -8 prima, in Twente neem je -10. Let op het gaat om daggemiddelde temperaturen.
Dank voor deze info. Ik zou dan op -8,1°C uitkomen op basis van die laatste tabel, dat ligt namelijk om de hoek.
Is het ook niet handig om toch wat lager te gaan zitten om koudere winters op te vangen en zo’n WP gaat toch wel 10 jaar mee hoop ik.
Dat -8,5°C dan bijv een mooie ontwerptemperatuur is voor mij?
Wat is eigenlijk het probleem van een lagere nemen, dat de WP overgedimensioneerd is en daardoor duurder in aanschaf en bedrijf?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • -JB-
  • Registratie: September 2002
  • Laatst online: 07:12
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 13:47:
[...]
Dan is het wel een beetje gokken of je niet teveel koude dagen krijgt omdat je anders beter voor een zwaardere WP had kunnen gaan die minder vaak het element aan hoeft te zetten en daarmee zuiniger is.
En worden de winters ook niet steeds kouder? Is -10°C dan niet een veiligere keuze?
Zie bovenstaande reactie met de links naar eerdere posts over de gemiddelde temperaturen.

natuurlijk kan je ook een 12kW warmtepomp plaatsen, maar die kan minder ver terug moduleren. Dat zorgt ervoor dat hij in het voor en najaar minder goed bij de gevraagde capaciteit past.

Uit je eerdere post begreep ik dat je op zoek was naar een installateur, en de installatie dus niet zelf gaat doen. Volgens mij kan je op basis van deze gegevens prima met de installateur in gesprek en weet je nu ook dat een 12kW warmtepomp teveel van het goede is.

Edit: volgens mij worden de winters hier steeds warmer. Ik heb hier nog van niemand gelezen dat ze een extra grote WP plaatsen ivm de steeds kouder wordende winters.

[ Voor 8% gewijzigd door -JB- op 13-11-2024 14:17 ]

Gasloos sinds september 2024 - Itho Amber 65 - 7830Wp APSystems DS3L


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 14:04:
[...]

Dank voor deze info. Ik zou dan op -8,1°C uitkomen op basis van die laatste tabel, dat ligt namelijk om de hoek.
Is het ook niet handig om toch wat lager te gaan zitten om koudere winters op te vangen en zo’n WP gaat toch wel 10 jaar mee hoop ik.
Dat hopen wij allemaal. Op basis van mijn aantallen starts en bedrijfsuren kom ik toch op een aanzienlijk hogere levensduur (maar goed, je weet het maar nooit).
Dat -8,5°C dan bijv een mooie ontwerptemperatuur is voor mij?
Het is hier in Eindhoven de afgelopen jaren nooit een etmaal kouder geweest dan -6, gemeten op het dak van mijn eigen woning.
Wat is eigenlijk het probleem van een lagere nemen, dat de WP overgedimensioneerd is en daardoor duurder in aanschaf en bedrijf?
Hoe zwaarder de WP hoe duurder en hoe zwaarder de aansluiting moet zijn. Vaak is een zwaardere WP ook weer wat minder geschikt voor de tijd van het jaar dat je minder vermogen nodig hebt. Of dat zo is hangt heel erg van het merk af.

Om je een idee te geven, dit is een grafiek van mijn warmteverlies uitgezet tegen de buitentemperatuur. Rode stippen is het daadwerkelijk geproduceerde vermogen per dag. Groen is het minimum vermogen van de WP bij de gegeven buitentemperatuur en een Ta van 35 (mijn Ta is 30, maar daarvoor heb ik de data niet). Geel is het gemiddeld vermogen en rood het maximum vermogen van deze 8 kW Toshiba Estia WP. Exact dezelfde WP in de 11 kW versie heeft precies dezelfde groene lijn, alleen de rode ligt wat hoger.

In dit geval kan het dus helemaal geen kwaad om de 11 kW versie te nemen. Dat is technisch hetzelfde apparaat, maar de compressor kan op 100 Hz draaien in plaats van 90 Hz (dat is dus softwarematig geregeld). Op 100 Hz verbruikt de compressor meer, dus je hebt ook een zwaardere aansluiting nodig (20A in plaats van 16A). Daarom was de 8 kW voor mij de betere keuze.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/8HOcaGN3B-6M6LnZ7HwYwdDLpgs=/800x/filters:strip_exif()/f/image/MAz6ti713KEBYaSHqeuVf3YX.png?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • arniej
  • Registratie: Mei 2011
  • Laatst online: 20-06 19:09
Ik wou ook eens een vraag stellen hierzo. Ik ben zelf ook al de topic wat aan het rond kijken wat het beste bij mij zou passen en wat mij een mooi systeem lijkt. Maar nu heb ik ook al wat installateurs langs gehad. De 1 kwam met een Hitachi Yatuki S 2.5 split en de andere kwam met een viessmann vitocal 222-s. Nu kan ik over beide niet heel veel informatie vinden dus zou graag willen weten als er hier ook mede tweakers zijn die deze systemen een beetje kennen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
arniej schreef op woensdag 13 november 2024 @ 14:35:
Ik wou ook eens een vraag stellen hierzo. Ik ben zelf ook al de topic wat aan het rond kijken wat het beste bij mij zou passen en wat mij een mooi systeem lijkt. Maar nu heb ik ook al wat installateurs langs gehad. De 1 kwam met een Hitachi Yatuki S 2.5 split en de andere kwam met een viessmann vitocal 222-s. Nu kan ik over beide niet heel veel informatie vinden dus zou graag willen weten als er hier ook mede tweakers zijn die deze systemen een beetje kennen.
Als je gericht hulp wilt, is het handig een topic te maken met daarin wat informatie over jouw woning, jouw wensen etc.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

-JB- schreef op woensdag 13 november 2024 @ 14:14:
[...]

Zie bovenstaande reactie met de links naar eerdere posts over de gemiddelde temperaturen.

natuurlijk kan je ook een 12kW warmtepomp plaatsen, maar die kan minder ver terug moduleren. Dat zorgt ervoor dat hij in het voor en najaar minder goed bij de gevraagde capaciteit past.

Uit je eerdere post begreep ik dat je op zoek was naar een installateur, en de installatie dus niet zelf gaat doen.
Oh, weet niet waar ik dat beeld heb opgeroepen, wil de installatie juist het liefst wel zelf doen maar dan moet het wel een monoblock zijn, bij split ontkom je natuurlijk niet aan een installateur vanwege de F-gassen.

Misschien omdat ik aangaf er nu nog weinig van te snappen maar dat is een kwestie van inlezen en hier vragen stellen :)
Volgens mij kan je op basis van deze gegevens prima met de installateur in gesprek en weet je nu ook dat een 12kW warmtepomp teveel van het goede is.
Ja dat is fijn om te weten dat ik rond de 8kW moet zitten.
Ik ga ook nog de pagina voor de warmteverliesberekening invullen die iemand hier eerder linkte, ben benieuwd wat daar uit komt.
Edit: volgens mij worden de winters hier steeds warmer. Ik heb hier nog van niemand gelezen dat ze een extra grote WP plaatsen ivm de steeds kouder wordende winters.
Dat heb ik in mijn hoofd zitten, dat vanwege de klimaatverandering de extremen steeds verder uit elkaar gaan liggen; warmere zomers die ook nog eens natter zijn vanwege stortbuien en strengere winters.
Maar misschien is dat een trend op globale schaal en is het lokaal in Nederland juist warmere zomers en zachtere winters.
Nu je het zegt, de laatste Elfstedentocht is ook al weer wat jaartjes geleden. ;)

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 20-06 23:54
Uit het Nefit warmtepomp topic, daar heeft hij de oplossing gepost:
https://gathering.tweakers.net/forum/view_message/80698512

Bedieningsfoutje dus 😃

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • SBL
  • Registratie: November 2022
  • Laatst online: 19-06 15:17

SBL

Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 14:04:
Is het ook niet handig om toch wat lager te gaan zitten om koudere winters op te vangen en zo’n WP gaat toch wel 10 jaar mee hoop ik.
Jij denkt echt dat winters steeds kouder worden, he?
Wanneer was de laatste 11stedentocht?
edit: asked and answered

[ Voor 3% gewijzigd door SBL op 13-11-2024 16:42 ]

WP: Quatt 4,5kW hybride monoblock op garagedak, T6, radiatoren met 25gr Speedcomforts. PV: 15x 320Wp Phonosolar MWT met SolarEdge optimizers en 5000H omvormer. EV: Polestar2 68kWh, laadpaal Volt Time Source 2s


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • martijn v o
  • Registratie: Januari 2020
  • Nu online

martijn v o

Certified by Enphase.

bensss schreef op dinsdag 12 november 2024 @ 20:41:
[...]


Dat gaat heel goed. Ik heb in mn hele huis wandverwarming aangelegd. Het is gewoon verticale vloerverwarming en een prima combi met warmtepomp. Warp, Variotherm, WEM zijn allemaal goeie producten. Ik heb leem gebruikt maar je kan diverse soorten stucmiddel toepassen. De Variotherm heeft overigens alu inlage dus zijn de buizen ook redelijk makkelijk op te sporen mocht je toch nog iets aan je want willen bevestigen.

Als je de wand ook nog wat massa meegeeft dan is het trouwens meteen een mooie warmtebuffer.
enige probleem kan zijn, hoe krijg je de lucht eruit? soieso de leidingen horizontaal leggen maar het lucht uit de bovenste pijpen?

PV Output 12*suntech 325wp met Enphase IQ7+ op zuid-oost 116 en 45 graad. WP Panasonic J serie 5kw. Gasloos sinds juni 2021. ID-4


Acties:
  • +1 Henk 'm!
-JB- schreef op woensdag 13 november 2024 @ 11:41:
Top dat je nog gegevens hebt van februari 2021! Daar zien we dat je zo’n 18m3 verbruikt per dag bij een gemiddelde temperatuur van -5. Als je je warmtepomp op -7 uitkist mag je daar nog zo’n 10% bij op tellen.
Voor 20m3 krijg je waarschijnlijk zo’n 20*8= 160kWh thermisch vermogen in je huis.
Als je dat met een warmtepomp wilt opwekken deel je die door 22 uur (andere 2 uur voor SWW/Defrost). Dan heb je een warmtepomp nodig die minimaal 7,3kWh levert bij een buitentemperatuur van -7gr.
De berekening is goed, maar je verwart de eenheden en grootheden.
Die 160 kWh is warmte, of thermische energie. Vermogen is wat anders.
En het vermogen van de WP druk je uit in kW. Dus geen kWh.
2022 en 2023 waren wel significant lager. Wellicht heb je daar zelf een verklaring voor?
Die winters waren (net als die van 2024 trouwens) geen echte winters, maar meer een soort lange herfst. Toen was bij iedereen het energieverbruik flink lager.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
master1104 schreef op woensdag 13 november 2024 @ 16:30:
[...]

Uit het Nefit warmtepomp topic, daar heeft hij de oplossing gepost:
https://gathering.tweakers.net/forum/view_message/80698512

Bedieningsfoutje dus 😃
Aha, de befaamde pibcac.

Acties:
  • +1 Henk 'm!
martijn v o schreef op woensdag 13 november 2024 @ 17:11:
enige probleem kan zijn, hoe krijg je de lucht eruit? soieso de leidingen horizontaal leggen maar het lucht uit de bovenste pijpen?
Net als met vloerverwarming waarbij de verdeler een verdieping lager hangt: De kringen één voor één doorspoelen. Dat heeft mijn installateur hier ook gedaan en werkte prima.
(VVW-verdeler van de 2e verdieping is gecombineerd met die van de 1e verdieping en hangt in de Technische Ruimte op de 1e verdieping).
Geen probleem dus.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • 0 Henk 'm!
pibcac? :? 8)7

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • +6 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Problem Is Between Chair And Computer.

Dat gebruik je als er weer eens een computerprobleem is terwijl de gebruiker "echt nergens aan heeft gezeten hoor".

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

Andrehj schreef op woensdag 13 november 2024 @ 17:21:
[...]

De berekening is goed, maar je verwart de eenheden en grootheden.
Die 160 kWh is warmte, of thermische energie. Vermogen is wat anders.
En het vermogen van de WP druk je uit in kW. Dus geen kWh.
Oké, dus het maakt voor die berekening niet uit dat ik een VR ketel heb ipv HR, of is daar al rekening mee gehouden?
[...]

Die winters waren (net als die van 2024 trouwens) geen echte winters, maar meer een soort lange herfst. Toen was bij iedereen het energieverbruik flink lager.
Dat zal ook nog meespelen dan en het feit dat we de thermostaattemperatuur hebben teruggeschroefd. :)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • bensss
  • Registratie: September 2020
  • Laatst online: 20-06 17:02
martijn v o schreef op woensdag 13 november 2024 @ 17:11:
[...]


enige probleem kan zijn, hoe krijg je de lucht eruit? soieso de leidingen horizontaal leggen maar het lucht uit de bovenste pijpen?
Goed doorspoelen per kring. Dus eerst alle groepen dicht en kogelkranen dicht. En dan een voor een doorspoelen.

Zelfinstallatie Vaillant Arotherm Plus 55/6 | Enphase Envoy S + IQ7x Panasonic 7x335WP


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • SBL
  • Registratie: November 2022
  • Laatst online: 19-06 15:17

SBL

Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 17:34:
[...]
Oké, dus het maakt voor die berekening niet uit dat ik een VR ketel heb ipv HR, of is daar al rekening mee gehouden?
In de gebruikte 8 zit stiekum efficiency van je ketel. Eigenlijk 9,8 kWh/m3 * 82% efficiency
(als je vindt dat een HR ketel meer dan 100% efficiënt is bij lage watertemperaturen, mag je niet met 9,8 rekenen, maar voor straf met 8,8)

[ Voor 4% gewijzigd door SBL op 13-11-2024 17:57 ]

WP: Quatt 4,5kW hybride monoblock op garagedak, T6, radiatoren met 25gr Speedcomforts. PV: 15x 320Wp Phonosolar MWT met SolarEdge optimizers en 5000H omvormer. EV: Polestar2 68kWh, laadpaal Volt Time Source 2s


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • silverball
  • Registratie: September 2013
  • Laatst online: 10:49

silverball

De wagen voor moderne mensen

Members only:
Alleen zichtbaar voor ingelogde gebruikers. Inloggen


Grindput is gegraven !
Hij is in ieder geval.....groot genoeg, de rest van de tuin komt waarschijnlijk aankomend jaar.
Spierpijn joh van het graven :+

3640 Wp ZO pvoutput | FOSS | Gasloos sinds dec. 2024 | Vaillant AroTHERM 55/6


Acties:
  • +1 Henk 'm!
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 17:34:
Oké, dus het maakt voor die berekening niet uit dat ik een VR ketel heb ipv HR, of is daar al rekening mee gehouden?
Dat maakt zeker wel uit. Dan moet die 8 iets lager, misschien wel naar 7.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

SBL schreef op woensdag 13 november 2024 @ 17:55:
[...]

In de gebruikte 8 zit stiekum efficiency van je ketel. Eigenlijk 9,8 kWh/m3 * 82% efficiency
(als je vindt dat een HR ketel meer dan 100% efficiënt is bij lage watertemperaturen, mag je niet met 9,8 rekenen, maar voor straf met 8,8)
&
Andrehj schreef op woensdag 13 november 2024 @ 18:49:
[...]

Dat maakt zeker wel uit. Dan moet die 8 iets lager, misschien wel naar 7.
Ik merk een zekere discrepantie. ;)

Of is die 8 van SBL juist voor een HR ketel?
Dan begreep ik de tekst niet…

Acties:
  • 0 Henk 'm!
Tomexergie schreef op dinsdag 12 november 2024 @ 18:32:
MONITORING OKTOBER 2024

Er ontbreken nog:
@Grolsch @LangeFries @koevlaas2 @Arnold @JBtL @xoror @LeonTebbens @HaTe @STEL24b @TeslaNerd @blb4 @verguldebarman @gsalakirov @Robindd @rykers

Als je niet meer mee wilt doen (het is vrij blijvend s.v.p. doorgeven) dan schrap ik je van de lijst.
O ja, hold on ik geef het door.

13,1 kWp, Ecodan R32 7,5 , WTW ventilatie, Daikin FTXM35M(R) (5x), Doorstroomverwarmer, Douche WTW, Emco Novette Twin met LFP accu 51.2V 40Ah, Opel Vivaro DC L3H1 75kW (12-2022).


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 18:53:
[...]

&

[...]

Ik merk een zekere discrepantie. ;)

Of is die 8 van SBL juist voor een HR ketel?
Dan begreep ik de tekst niet…
Ja die 8 is al voor HR, met 7 zit je goed voor VR.

Acties:
  • +2 Henk 'm!
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 18:53:
Ik merk een zekere discrepantie. ;)

Of is die 8 van SBL juist voor een HR ketel?
Dan begreep ik de tekst niet…
Ik snapte het vroeger ook niet. Maar de factor 8 geldt is toch echt een aardige vuistregel voor een HR-ketel i.c.m. radiatoren. Voor VVW mag je wat hoger gaan zitten (8.5 a 9).
@PentaClover heeft hiervoor ooit een hele mooi tabel gemaakt: PentaClover in "Gas besparen door middel van CV tuning deel III"

Voor een VR-ketel zit je echt nog wat lager, dus misschien 7.5 oid.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • -JB-
  • Registratie: September 2002
  • Laatst online: 07:12
Andrehj schreef op woensdag 13 november 2024 @ 17:21:
[...]

De berekening is goed, maar je verwart de eenheden en grootheden.
Die 160 kWh is warmte, of thermische energie. Vermogen is wat anders.
En het vermogen van de WP druk je uit in kW. Dus geen kWh.
Thnx! Deze was blijkbaar even te snel tussendoor gepost :+

Gasloos sinds september 2024 - Itho Amber 65 - 7830Wp APSystems DS3L


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

Blihi schreef op woensdag 13 november 2024 @ 19:33:
[...]

Ja die 8 is al voor HR, met 7 zit je goed voor VR.
Andrehj schreef op woensdag 13 november 2024 @ 19:36:
[...]

Ik snapte het vroeger ook niet. Maar de factor 8 geldt is toch echt een aardige vuistregel voor een HR-ketel i.c.m. radiatoren. Voor VVW mag je wat hoger gaan zitten (8.5 a 9).
@PentaClover heeft hiervoor ooit een hele mooi tabel gemaakt: PentaClover in "Gas besparen door middel van CV tuning deel III"

Voor een VR-ketel zit je echt nog wat lager, dus misschien 7.5 oid.
Dank beiden! dan houd ik rekening met een waarde tussen de 7.0-7.5 (y)

Ik heb beneden vloerverwarming maar boven van die standaard plaatradiatoren van 35 jaar oud.

Acties:
  • +1 Henk 'm!
@Vliegvlug
OK dus je had met je VR ketel een verbruik van 18 m3 gas bij een daggemiddelde van -5 graden. SWW is bij jou zo’n 0.5 m3 per dag, resteert 17.5 m3 voor verwarmen.
Als je uitgaat van een opbrengst van 7.25 kWh thermisch per m3 gas (ivm de VR ketel, zie boven), dan was je warmtebehoefte op zo’n dag 127 kWh thermisch.
Vervolgens extrapoleren naar jouw ontwerptemperatuur van -8 graden, dus uitgaande van een stookgrens van 18 graden, krijg je dan 26/(18 - - 5) * 127 = 143 kWh thermisch nodig bij daggemiddelde -8.

Delen door 21 (2 uren voor defrosts, 1 uur voor SWW) maakt 6.8 kW vermogen benodigd bij -8.

Edit: foutje gecorrigeerd :)

[ Voor 26% gewijzigd door SebastiaanPs op 13-11-2024 20:29 ]

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • +1 Henk 'm!
SebastiaanPs schreef op woensdag 13 november 2024 @ 20:23:
OK dus je had met je VR ketel een verbruik van 18 m3 gas bij een daggemiddelde van -5 graden. SWW is bij jou zo’n 0.5 m3 per dag, resteert 17.5 m3 voor verwarmen.
Als je uitgaat van een opbrengst van 7.25 kWh thermisch per m3 gas (ivm de VR ketel, zie boven), dan was je warmtebehoefte op zo’n dag 302 kWh thermisch.
Euhm, beetje moe na een lange dag hard werken? ;)
7.25 kWh/m³ * 17.5 m³ = 127 kWh. Delend door 21 uur kom je dan op 6.1 kW, wat een prima vermogen is voor een WP.
Ik vraag me alleen af of die 7.25 kWh/m³ van een VR-ketel ook geldt i.c.m. VVW. Wellicht dat je dan toch wel van 8 moet uitgaan (misschien dat @PentaClover hier iets zinnigs over kan zeggen?), waarmee het WP-vermogen uit zou komen op 6.7 kW.
(@Vliegvlug)
Edit: En dan nog extrapoleren van -5 naar -8, waardoor je op dik 7 kW uit zou komen.

[ Voor 21% gewijzigd door Andrehj op 13-11-2024 20:34 ]

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • +1 Henk 'm!
Andrehj schreef op woensdag 13 november 2024 @ 20:27:
[...]

Euhm, beetje moe na een lange dag hard werken? ;)
7.25 kWh/m³ * 17.5 m³ = 127 kWh. Delend door 21 kom je dan op 6.1 kW, wat een prima vermogen is voor een WP.
Ik vraag me alleen af of die 7.25 van een VR-ketel ook geldt i.c.m. VVW. Wellicht dat je dan toch wel van 8 moet uitgaan (misschien dat @PentaClover hier iets zinnigs over kan zeggen?), waarmee het WP-vermogen uit zou komen op 6.7 kW.
(@Vliegvlug)
Oeps, gecorrigeerd :) . Ik heb wel nog geëxtrapoleerd van -5 naar -8, al kan je natuurlijk discussiëren of dat nodig is. Die -5 was de laagste daggemiddelde temp in 3 jaar tijd.

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

@SebastiaanPs & @Andrehj hartelijk dank beiden voor de gezamenlijke berekening! d:)b

Dan heb ik nu een heel mooi startpunt om naar een geschikte warmtepomp te kunnen kijken. :)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

Blihi schreef op woensdag 13 november 2024 @ 14:31:
[...]

Dat hopen wij allemaal. Op basis van mijn aantallen starts en bedrijfsuren kom ik toch op een aanzienlijk hogere levensduur (maar goed, je weet het maar nooit).
Dat is goed om te horen.
Jij hebt jouw WP dus al langer dan tien jaar draaien. (y)
[...]

Hoe zwaarder de WP hoe duurder en hoe zwaarder de aansluiting moet zijn. Vaak is een zwaardere WP ook weer wat minder geschikt voor de tijd van het jaar dat je minder vermogen nodig hebt. Of dat zo is hangt heel erg van het merk af.

Om je een idee te geven, dit is een grafiek van mijn warmteverlies uitgezet tegen de buitentemperatuur. Rode stippen is het daadwerkelijk geproduceerde vermogen per dag. Groen is het minimum vermogen van de WP bij de gegeven buitentemperatuur en een Ta van 35 (mijn Ta is 30, maar daarvoor heb ik de data niet). Geel is het gemiddeld vermogen en rood het maximum vermogen van deze 8 kW Toshiba Estia WP. Exact dezelfde WP in de 11 kW versie heeft precies dezelfde groene lijn, alleen de rode ligt wat hoger.

In dit geval kan het dus helemaal geen kwaad om de 11 kW versie te nemen. Dat is technisch hetzelfde apparaat, maar de compressor kan op 100 Hz draaien in plaats van 90 Hz (dat is dus softwarematig geregeld). Op 100 Hz verbruikt de compressor meer, dus je hebt ook een zwaardere aansluiting nodig (20A in plaats van 16A). Daarom was de 8 kW voor mij de betere keuze.

[Afbeelding]
Interessante informatie allemaal, gaat zo toch een stuk meer voor mij leven met concrete gegevens van een echt product. :)

Mooie grafiek ook, je bent dus nooit boven de 6kW uitgekomen zo te zien.

Vind de rode lijn ook verhelderend, zou verwacht hebben dat je met een 8kW WP niet boven die waarde uit zou kunnen komen maar dat is dus afhankelijk van de buitentemperatuur.
Alleen bij flinke vorst loop je daar dus tegenaan, zodra het warmer is maakt dat zo te zien niet meer uit want de lijn treedt snel buiten de grafiek.
Wel apart dat de 8kW limiet waar ze die warmtepomp blijkbaar op speccen bij -7.5°C ligt. Lijkt me nu niet de meest voor de hand liggende temperatuur.
En dus blijkbaar iets om op te letten bij het kijken naar verschillende warmtepompen. Want ik vermoed dat er niet een vaste waarde is die elke fabrikant gebruikt en je daar dus wel op moet letten bij welke minimum temperatuur hij het opgegeven vermogen nog haalt.

Acties:
  • 0 Henk 'm!
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 21:16:
[...]
Wel apart dat de 8kW limiet waar ze die warmtepomp blijkbaar op speccen bij -7.5°C ligt. Lijkt me nu niet de meest voor de hand liggende temperatuur.
En dus blijkbaar iets om op te letten bij het kijken naar verschillende warmtepompen. Want ik vermoed dat er niet een vaste waarde is die elke fabrikant gebruikt en je daar dus wel op moet letten bij welke minimum temperatuur hij het opgegeven vermogen nog haalt.
Het is juist wel logisch om het max vermogen bij -7 of -10 graden te rapporteren, want dat is het moment wanneer de gebruiker dat vermogen nodig heeft.

De meest relevante specs zijn globaal:
- minimumvermogen bij buitentemp 12 gr en Ta 25 graden (of iets hoger bij radiatoren)
- max vermogen bij buitentemp -7 of -10 gr en Ta 35 graden (of 45 graden bij radiatoren).

De vermogenswaarden die de fabrikanten geven zijn bij sommige merken inderdaad erg misleidend, omdat het werkelijke vermogen bij sommige modellen WPen veel lager ligt bij -10 buitentemp.

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • 0 Henk 'm!
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 00:03:
[...]

8, 11, 12 en 13 februari 2021 waren hier inderdaad de koudste dagen die maand met rond de -5°C, de 8e een halve graad warmer en de 11e een halve graad kouder.

Toch heb ik juist op die warmere dag het hoogste gasverbruik van de gehele maand met een goede marge.
[Afbeelding: Gasverbruik - februari 2021]
Nog even teruggekeken (omdat Koevlaas zoveel hoger uitkomt):
Je moet eigenlijk per dag even kijken wat de gemiddelde etmaaltemperatuur was en hoe zonnig het was (data kun je bij het knmi vinden) en dan per dag even het wp-vermogen bij -8 berekenen. Ik heb het vermoeden dat op veel van die dagen het etmaalgemiddelde hoger lag dan -5 waardoor het WP-vermogen bij -8 wat hoger uitkomt.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

SebastiaanPs schreef op woensdag 13 november 2024 @ 21:33:
[...]

Het is juist wel logisch om het max vermogen bij -7 of -10 graden te rapporteren, want dat is het moment wanneer de gebruiker dat vermogen nodig heeft.
Dat snap ik wel omdat het bij koude moeilijker is om voldoende warmte uit de buitenlucht te halen. Ik bedoel dat die -7,5°C die ik uit de grafiek aflees bij 8kW me vrij willekeurig leek, zou ten eerste eerder een geheel getal verwacht hebben en ten tweede een rond getal, -10 bijv.
De meest relevante specs zijn globaal:
- minimumvermogen bij buitentemp 12 gr en Ta 25 graden (of iets hoger bij radiatoren)
- max vermogen bij buitentemp -7 of -10 gr en Ta 35 graden (of 45 graden bij radiatoren).
Oké, zal ik me eerst nog even moeten verdiepen in wat Ta is, zie het hier veel voorbijkomen dus zal wel belangrijk zijn. :D
De vermogenswaarden die de fabrikanten geven zijn bij sommige merken inderdaad erg misleidend, omdat het werkelijke vermogen bij sommige modellen WPen veel lager ligt bij -10 buitentemp.
Moet er in mijn geval dus op letten dat de WP bij -8°C nog de 7kW haalt, check.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • nMad
  • Registratie: Augustus 2004
  • Laatst online: 07:04
Andrehj schreef op woensdag 13 november 2024 @ 21:50:
[...]

Nog even teruggekeken (omdat Koevlaas zoveel hoger uitkomt):
Je moet eigenlijk per dag even kijken wat de gemiddelde etmaaltemperatuur was en hoe zonnig het was (data kun je bij het knmi vinden) en dan per dag even het wp-vermogen bij -8 berekenen. Ik heb het vermoeden dat op veel van die dagen het etmaalgemiddelde hoger lag dan -5 waardoor het WP-vermogen bij -8 wat hoger uitkomt.
Dit is een fijne website om dit op te zoeken vind ik: https://weerstatistieken.nl/de-bilt/2021/februari
Je kunt weerstation wijzigen naar één in de buurt.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/CqlaAKjW_Q8Oe4OZJjuiYuMCAss=/800x/filters:strip_exif()/f/image/xWEs4SvYQYjHuJwLm3Nbm5KV.png?f=fotoalbum_large

[ Voor 19% gewijzigd door nMad op 13-11-2024 21:56 ]

PV: 10,4 kWp | EV: Tesla M3 LR ‘19 | L/W WP: Panasonic WH-MDC07J3E5 + PAW-TD20C1E5 | L/L WP: Daikin FVXM35A/RXM35R + Daikin FTXM25R/RXM25R + MHI 2x SRK25ZS-WF/SCM40ZS-W


Acties:
  • 0 Henk 'm!
@Andrehj @nMad @Vliegvlug
Vanwege de ontwerptemperatuur van @Vliegvlug waren er 2 weerstations die in aanmerking kwamen, eentje gecheckt en bingo. Hij gebruikte wel de juiste etmaalgemiddelde temperaturen. Hier februari 2021. De website die @nMad noemt www.weerstatistieken.nl geeft overigens exact dezelfde etmaalgemiddelden als het weerstation van het KNMI in dezelfde plaats dus komt vermoedelijk van hetzelfde weerstation. Www.weerstatistieken.nl is iets makkelijker in het gebruik, maar geen data over wind en zoninstraling.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/lX_6gcWE8cxEGMjjsWpV0KnrLc8=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/0pNlodCQTzuwDnX3sswQvRQC.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 33% gewijzigd door SebastiaanPs op 13-11-2024 22:32 ]

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

Andrehj schreef op woensdag 13 november 2024 @ 21:50:
[...]

Nog even teruggekeken (omdat Koevlaas zoveel hoger uitkomt):
Je moet eigenlijk per dag even kijken wat de gemiddelde etmaaltemperatuur was en hoe zonnig het was (data kun je bij het knmi vinden) en dan per dag even het wp-vermogen bij -8 berekenen. Ik heb het vermoeden dat op veel van die dagen het etmaalgemiddelde hoger lag dan -5 waardoor het WP-vermogen bij -8 wat hoger uitkomt.
Is voor mij niet ‘even’ uitgerekend helaas, begrijp er nog wat te weinig van merk ik.

Dit is de data van knmi voor februari 2021, heb de opties geselecteerd die met temperatuur en zonlicht/bewolking te maken hebben:
# TG : Etmaalgemiddelde temperatuur (in 0.1 graden Celsius) / Daily mean temperature in (0.1 degrees Celsius)
# TN : Minimum temperatuur (in 0.1 graden Celsius) / Minimum temperature (in 0.1 degrees Celsius)
# TX : Maximum temperatuur (in 0.1 graden Celsius) / Maximum temperature (in 0.1 degrees Celsius)
# SQ : Zonneschijnduur (in 0.1 uur) berekend uit de globale straling (-1 voor <0.05 uur) / Sunshine duration (in 0.1 hour) calculated from global radiation (-1 for <0.05 hour)
# NG : Etmaalgemiddelde bewolking (bedekkingsgraad van de bovenlucht in achtsten; 9=bovenlucht onzichtbaar) / Mean daily cloud cover (in octants; 9=sky invisible)
# STN,YYYYMMDD, TG, TN, TX, SQ, NG
. 215,20210201, 15, 2, 28, 0, 8
. 215,20210202, 51, -3, 99, 0, 7
. 215,20210203, 84, 73, 104, -1, 8
. 215,20210204, 70, 33, 94, 51, 6
. 215,20210205, 73, 51, 98, 9, 8
. 215,20210206, 32, -11, 75, 0, 8
. 215,20210207, -38, -49, -11, 0, 8
. 215,20210208, -46, -56, -36, 0, 8
. 215,20210209, -33, -73, -14, 65, 6
. 215,20210210, -35, -84, -9, 74, 5
. 215,20210211, -56, -110, -12, 89, 0
. 215,20210212, -48, -66, -27, 82, 1
. 215,20210213, -50, -82, -18, 89, 3
. 215,20210214, -14, -77, 29, 70, 8
. 215,20210215, 34, 11, 59, 0, 8
. 215,20210216, 71, 41, 101, 14, 8
. 215,20210217, 91, 65, 109, 13, 8
. 215,20210218, 82, 54, 123, 23, 6
. 215,20210219, 71, 27, 95, 47, 7
. 215,20210220, 123, 72, 164, 86, 8
. 215,20210221, 107, 45, 170, 64, 5
. 215,20210222, 110, 41, 158, 55, 6
. 215,20210223, 128, 83, 164, 49, 7
. 215,20210224, 138, 108, 179, 87, 7
. 215,20210225, 101, 64, 148, 49, 8
. 215,20210226, 55, 7, 88, 97, 1
. 215,20210227, 34, -11, 102, 61, 6
. 215,20210228, 45, -23, 107, 92, 4

Is me niet duidelijk wat ik met die zonneschijn en bewolkingswaarden moet doen.
SebastiaanPs schreef op woensdag 13 november 2024 @ 22:06:
@Andrehj @nMad @Vliegvlug
Vanwege de ontwerptemperatuur van @Vliegvlug waren er 2 weerstations die in aanmerking kwamen, eentje gecheckt en bingo. Hij gebruikte wel de juiste etmaalgemiddelde temperaturen. Hier februari 2021. De website die @nMad noemt geeft overigens exact dezelfde etmaalgemiddelden als het weerstation van het KNMI in dezelfde plaats dus komt vermoedelijk van hetzelfde weerstation. Www.weerstatistieken.nl is iets makkelijker, maar geen data over wind en zoninstraling.
[Afbeelding]
Dat zijn inderdaad dezelfde temperaturen! :)
Alleen bij jou wel in normale graden ipv tiende graden wat een stuk makkelijker leest .

Wie bedoel je eigenlijk met ‘hij’?

Acties:
  • 0 Henk 'm!
@Vliegvlug daar bedoelde ik jou mee (of ben jij een ‘zij’?)

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

nMad schreef op woensdag 13 november 2024 @ 21:55:
[...]

Dit is een fijne website om dit op te zoeken vind ik: https://weerstatistieken.nl/de-bilt/2021/februari
Je kunt weerstation wijzigen naar één in de buurt.

[Afbeelding]
Ziet er wel makkelijker uit qua interface moet ik zeggen.
Helaas is dit wel zo’n website die bewust zo’n super arbeidsintensieve cookie melding gebruikt waar je om bezwaar te maken tegen “legitiem belang” een lijst van ettelijke tientallen schuifjes op nee moet zetten waar je meer dan 10 minuten mee bezig bent (ja ik heb het een keer helemaal gedaan, iets met sunk costs enzo ;) ).
Kan ik natuurlijk een private tab openen maar boycot liever websites die bewust dergelijke cookie interfaces aan hun bezoekers voorschotelen.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
Krijg momenteel best veel aanvragen/dms/mails om nog snel een warmtepomp te leveren en factuur met montage. Terwijl montage volgend jaar plaatsvind.
Volgens mij heet zoiets fraude..

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

SebastiaanPs schreef op woensdag 13 november 2024 @ 22:30:
@Vliegvlug daar bedoelde ik jou mee (of ben jij een ‘zij’?)
Dat niet maar dacht niet dat je mij bedoelde, vooral omdat ik nergens etmaalgemiddelden heb gebruikt heb zover ik weet.

Had wel de ontwerptemperatuur opgezocht in de tabel die je eerder gelinkt had: JBtL in "Lucht/Water warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen #11"
Bedoelde je dat?

Acties:
  • 0 Henk 'm!
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 22:38:
[...]

Dat niet maar dacht niet dat je mij bedoelde, vooral omdat ik nergens etmaalgemiddelden heb gebruikt heb zover ik weet.

Had wel de ontwerptemperatuur opgezocht in de tabel die je eerder gelinkt had: JBtL in "Lucht/Water warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen #11"
Bedoelde je dat?
Nee jij noemde -5 als temp voor een aantal dagen in februari 2021 en ik zag in de data van weerstatistieken.nl dat er op al die dagen een etmaalgemiddelde temp van -5 was.

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • nMad
  • Registratie: Augustus 2004
  • Laatst online: 07:04
Dit is de meest koude periode uit de recente geschiedenis die ik nog goed weet. Heb de gehele Elfstedentochtroute kunnen schaatsen destijds. Etmaalgemiddelde op 4 februari van -12,7 graden in Eelde, minimum van -19,5!

Hoop dit nog eens mee te maken. Ook een leuke test voor de warmtepomp :)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/80LmJn64eNaV75CfuFOTVHSCqUs=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/jKcX9jF5VXJ3FHYzZpDEc1vF.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 7% gewijzigd door nMad op 13-11-2024 22:45 ]

PV: 10,4 kWp | EV: Tesla M3 LR ‘19 | L/W WP: Panasonic WH-MDC07J3E5 + PAW-TD20C1E5 | L/L WP: Daikin FVXM35A/RXM35R + Daikin FTXM25R/RXM25R + MHI 2x SRK25ZS-WF/SCM40ZS-W


Acties:
  • +1 Henk 'm!
Technician- schreef op woensdag 13 november 2024 @ 22:34:
Krijg momenteel best veel aanvragen/dms/mails om nog snel een warmtepomp te leveren en factuur met montage. Terwijl montage volgend jaar plaatsvind.
Volgens mij heet zoiets fraude..
Hoeft toch ook niet?
Ik zag dit bericht van @Carboy54 voorbij komen
Carboy54 in "Panasonic monoblock warmtepompen topic deel 3"
Met deze screenshot uit de Staatscourant
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GfPlZKTE3jK54N7v8vzBa3TnkOo=/fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_exif()/f/image/aBPYEkseKOC3W4z9QWIM6yxx.webp?f=user_large

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

SebastiaanPs schreef op woensdag 13 november 2024 @ 22:40:
[...]

Nee jij noemde -5 als temp voor een aantal dagen in februari 2021 en ik zag in de data van weerstatistieken.nl dat er op al die dagen een etmaalgemiddelde temp van -5 was.
Verrek, je heb helemaal gelijk! Ik begin blijkbaar wat geheugenproblemen te krijgen want dit was aflopen nacht om 0:00 maar was het al compleet vergeten :X

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
SebastiaanPs schreef op woensdag 13 november 2024 @ 22:42:
[...]

Hoeft toch ook niet?
Ik zag dit bericht van @Carboy54 voorbij komen
Carboy54 in "Panasonic monoblock warmtepompen topic deel 3"
Met deze screenshot uit de Staatscourant
[Afbeelding]
Aaaah dat wordt dan nog wat pompjes leveren! _/-\o_
Ik kende de overgangsregeling nog niet.

[ Voor 3% gewijzigd door Technician- op 13-11-2024 23:02 ]


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

SebastiaanPs schreef op woensdag 13 november 2024 @ 22:42:
[...]

Hoeft toch ook niet?
Ik zag dit bericht van @Carboy54 voorbij komen
Carboy54 in "Panasonic monoblock warmtepompen topic deel 3"
Met deze screenshot uit de Staatscourant
[Afbeelding]
Goed gevonden.

e. een verwarmingstoestel dat is geïnstalleerd op of na 1 januari 2025 en waarvoor kan worden aangetoond dat deze is aangeschaft tussen 1 januari en 31 december 2024 de in onderdeel c genoemde bedragen;

Wel apart dat je nu dit jaar nog een WP kan kopen en dan ergens na 1 januari 2025 pas hoeft te installeren om alsnog voor de hogere subsidie van dit jaar in aanmerking te komen. Wel erg fijn voor installateurs dat ze dan het werk in het nieuwe jaar kunnen laten overlopen. Zal waarschijnlijk ook de reden zijn dat het zo gedaan is.

Zie op de staatscourant pagina zelf dat enkel het bedrag voor de categorie 1 - 70 kW aangepast is.

Aanschaf in 2024:
vanaf 1 kW tot en met 70 kW ontwerpvermogen en behorend tot de energie-efficiëntieklasse A++ of hoger: € 2.100, vermeerderd met € 150 voor elke kW thermisch vermogen bij bivalente temperatuur vanaf 1 kW;

Aanschaf in 2025:
vanaf 1 kW tot en met 70 kW ontwerpvermogen en behorend tot de energie-efficiëntieklasse A++ of hoger: € 1.250, vermeerderd met € 225 voor elke kW thermisch vermogen bij bivalente temperatuur vanaf 1 kW;

Edit:
Als je een warmtepomp met een ontwerpvermogen van meer dan 11 1/3 kW koopt kan je trouwens juist beter tot 2025 wachten want dan krijg je meer subsidie dan nu. Fijn om te zien dat ons kabinet zo begaan is met het verduurzamen van de vrijstaande villa’s, lijkt me precies de doelgroep die deze extra subsidie hard nodig heeft! ;)

[ Voor 9% gewijzigd door Vliegvlug op 13-11-2024 23:10 ]


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • ASW1
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 09:58
Zoveel scheelt het toch helemaal niet?
Ik kom uit op 400 euro verschil voor een 7 kW versie.
Interessant misschien voor de doe het zelvert met een inbedrijfstelling erbij, maar als je laat installeren ben je zo 10 a 15k kwijt en dan is die 400 euro peanuts.
Maar wel leuk voor de installateurs dat de klanten voor volgend jaar zich nu vast leggen met een aanbetaling. 8)

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 22:31:
[...]

Ziet er wel makkelijker uit qua interface moet ik zeggen.
Helaas is dit wel zo’n website die bewust zo’n super arbeidsintensieve cookie melding gebruikt waar je om bezwaar te maken tegen “legitiem belang” een lijst van ettelijke tientallen schuifjes op nee moet zetten waar je meer dan 10 minuten mee bezig bent (ja ik heb het een keer helemaal gedaan, iets met sunk costs enzo ;) ).
Kan ik natuurlijk een private tab openen maar boycot liever websites die bewust dergelijke cookie interfaces aan hun bezoekers voorschotelen.
Ik zou zeggen, installeer eens een andere browser met de juiste plugins. Dan heb je geen last van cookiemeldingen (of advertenties, of paywalls).

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Vliegvlug
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 11:59

Vliegvlug

Flight Simple

Blihi schreef op donderdag 14 november 2024 @ 07:42:
[...]

Ik zou zeggen, installeer eens een andere browser met de juiste plugins. Dan heb je geen last van cookiemeldingen (of advertenties, of paywalls).
offtopic:
Ik heb al Firefox maar ben daar op de iPad eigenlijk niet zo over te spreken maar Safari is nog erger helaas. Vroeger prima maar nu te buggy om te gebruiken helaas. :|
Wil bewust niet naar Chrome .

Zal eens kijken of in FF plug-ins kunnen onder iPadOS maar welke moet ik dan hebben en wat doen die?
Gaat me ook wel om het principe, wil sites die dergelijk obstakels bewust opwerpen niet belonen vanwege minachten van hun bezoekers en denk dat ze alsnog advertentie inkomsten krijgen wanneer je ze toch bezoekt zelfs met alle cookies uit of direct weer weggegooid.

  • Wimhaw
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 12:00
Zwerius schreef op woensdag 13 november 2024 @ 13:28:
[...]


Ik heb er geen probleem mee als het stopt. Ik heb een aparte WPB.
Ik weet wel dat ik daar over het jaar gemiddeld een COP van 2,2 haal, maar dat is inclusief stilstands(=warmte)verliezen.
Als ik de warmteverliezen er uit haal, kom ik jaargemiddeld op ca. 3,6. Dat is nog niet zo gek bij een ingestelde warm watertemperatuur van 52°C.
Maar dat komt mede, doordat de WP-boiler in een vrij grote (onverwarmde) kelderruimte staat, waar de temperatuur varieert tussen ruwweg 10°C (winter) en 20°C (zomer).
De getallen zijn berekend adhv een aparte kWh-meter en een watermeter en uiteraard 2 thermometers (warm tapwater en kelder temperatuur).
Over het jaar een COP van 2,2 dat is niet best. :( Mijn boiler staat in mijn onverwarmde enkelsteens gargage waar het ruim onder de 10°C kan zijn.
Jaar COP was bij mij ca. 3.8. Of er is iets mis met je systeem of je berekend het verkeerd.
Zou dit toch even laten checken waar het probleem bij je ligt, want in mijn ogen is dit niet best voor een WP.

Fossielbrandstofloos huis en -vervoer vanaf november 2024


  • snameroc
  • Registratie: Maart 2004
  • Laatst online: 08:40
Blihi schreef op donderdag 14 november 2024 @ 07:42:
[...]


Ik zou zeggen, installeer eens een andere browser met de juiste plugins. Dan heb je geen last van cookiemeldingen (of advertenties, of paywalls).
Als dat allemaal nodig is deugt het in mijn ogen niet.

Ik begin nu te merken dat tweakers ook al reklame in de forums heeft. In mijn ogen gooien ze zo hun eigen ruiten in.

snameroc


  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 04:37
Wimhaw schreef op donderdag 14 november 2024 @ 08:19:
[...]

Over het jaar een COP van 2,2 dat is niet best. :( Mijn boiler staat in mijn onverwarmde enkelsteens gargage waar het ruim onder de 10°C kan zijn.
Jaar COP was bij mij ca. 3.8. Of er is iets mis met je systeem of je berekend het verkeerd.
Zou dit toch even laten checken waar het probleem bij je ligt, want in mijn ogen is dit niet best voor een WP.
Het is geen wp, maar een wp-boiler. En dan is 2.2 incl stilstandsverlies (wat bijna niemand in zn specs meerekent) vrij normaal in zo’n ruimte. Ik zit daar met een tank in de garage voor het SWW deel ook niet ver vanaf, en toch staat dezelfde WP sinds vannacht met cop 5.8 de vloer te verwarmen.

All-electric.


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Vliegvlug schreef op woensdag 13 november 2024 @ 21:16:
[...]

Dat is goed om te horen.
Jij hebt jouw WP dus al langer dan tien jaar draaien. (y)
Euhmm nee, hij draait nu iets meer dan 2 jaar en begint dus net aan het derde stookseizoen.
Ik houd het aantal starts en de duur van iedere compressor-sessie bij. Daaruit kun je een beetje inschatten hoe lang de WP mee zou moeten gaan. De compressor is namelijk ontworpen voor een bepaald aantal starts en een bepaald aantal draaiuren. Hoeveel is natuurlijk een gok, maar getallen van rond de 150,000 starts en 100,000 draaiuren komen geregeld voorbij. Dat laatste is ruim 10 jaar fulltime en de compressor draait niet de volle tijd (hoewel het niet veel scheelt).

Het aantal starts kan, vooral op de echte defrost-dagen, hoog oplopen, tot wel 45 per dag (een defrost elke 45 minuten, betekent 64 starts per dag, dus 45 is echt defrost-mania).

Concreet, tussen 1 oktober 2023 en 30 september 2024 heb ik 2486 starts geregistreerd en 4355 draaiuren. De defrosts duurden gemiddeld 2.3 minuten (met een mediaan van 3) en de langste sessie van de compressor was 129 uur aaneengesloten (dat moet tijdens vakantie geweest zijn, dus dagenlang geen SWW, maar wel verwarming).
[...]

Interessante informatie allemaal, gaat zo toch een stuk meer voor mij leven met concrete gegevens van een echt product. :)

Mooie grafiek ook, je bent dus nooit boven de 6kW uitgekomen zo te zien.
Niet gemiddeld gedurende een volledige dag nee. Ik kan dezelfde data ook per uur of per 4 uur plotten, dan zie je wel hogere pieken (tot zelfs meer dan 11 kW tijdens de SWW runs).

Je zoekt dus ook een WP waar die bovenste rode lijn echt wel ruim boven je warmteverlies ligt, dus niet er strak boven. Overigens is die rode lijn wel inclusief defrosts, dus dat zit daar al in verwerkt (ook daar moet je op letten, want dat is niet altijd het geval).
Vind de rode lijn ook verhelderend, zou verwacht hebben dat je met een 8kW WP niet boven die waarde uit zou kunnen komen maar dat is dus afhankelijk van de buitentemperatuur.
Inderdaad. Een uitgebreider plaatje is dit:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/tU_0SE7ej9OHwUp_ozf7Aj1mhkM=/800x/filters:strip_exif()/f/image/aDK5v7jjatn64zLsMn2JCHL4.png?f=fotoalbum_large

Dit is data van een heel jaar en hier staat alles behalve koelen in. Met rood de verwarming per dag, maar ook per dagdeel van 4 uur. Roze is SWW en de kleine groene en blauwe stippen zijn de COP voor SWW en verwarming (op de rechter as). Je ziet in de groene een mooie spreiding in de COP omdat daar ook een wekelijkse legionella-run in zit.

Helemaal Links het paarse ruitje. Dat is de Koevlaas berekening voor mijn woning op basis van historisch gasverbruik en daar is de WP dus op uitgezocht. De gele lijn ligt bij -10 boven die waarde. Je ziet ook dat het 4-uurs gemiddelde voor de buitentemperatuur nooit onder de -6.2 geweest is (die temperatuur wordt overigens gemeten door de buitenunit van de airco, die naast de WP staat). Dit is niet echt de temperatuur, want bijvoorbeeld 's zomers meet die sensor soms wel 42 graden. Zo warm is het dan ook echt op het platte dak tussen de zonnepanelen, dus voor de WP is dat wel de juiste waarde)
Alleen bij flinke vorst loop je daar dus tegenaan, zodra het warmer is maakt dat zo te zien niet meer uit want de lijn treedt snel buiten de grafiek.
Klopt, maar je loopt er eigenlijk nooit echt tegenaan.
Wel apart dat de 8kW limiet waar ze die warmtepomp blijkbaar op speccen bij -7.5°C ligt. Lijkt me nu niet de meest voor de hand liggende temperatuur.
En dus blijkbaar iets om op te letten bij het kijken naar verschillende warmtepompen. Want ik vermoed dat er niet een vaste waarde is die elke fabrikant gebruikt en je daar dus wel op moet letten bij welke minimum temperatuur hij het opgegeven vermogen nog haalt.
Er is wel een standaard voor het bepalen van de vermogenstabellen, maar niet welke naam ze aan de WP geven. Dus 8 kW in de naam betekent niet per se 8 kW bij -7 ofzo. Er zijn volop merken waar 8 kW in de naam betekent 8 kW bij +7, maar nog maar een fractie daarvan bij -10.
Blihi schreef op donderdag 14 november 2024 @ 08:47:
De compressor is namelijk ontworpen voor een bepaald aantal starts en een bepaald aantal draaiuren. Hoeveel is natuurlijk een gok, maar getallen van rond de 150,000 starts en 100,000 draaiuren komen geregeld voorbij.
Dat is volgens mij telkens obv dezelfde bron (warmtepompweetjes), waar ze schrijven:

Wij zochten ook contact met een compressor-fabrikant en ‘off the record’ kregen wij onderstaand te horen:
Bij goed gebruik, jaarlijks onderhoud en geen installatie fouten gaat normaal gesproken een warmtepomp compressor, bedoeld voor gebouwverwarming tussen 5 en 20 kW:
- van een modulerende warmtepomp 100.000 draaiuren mee
- van een modulerende warmtepomp 150.000 starts mee


Wat betreft jouw data: het blijven mooie plaatjes. Is dit obv een gecertificeerde kWh meter en Kamstrup, of interne metingen van de warmtepomp zelf? Standbyverbruik niet meegenomen? Legionella cycli ook niet?

[ Voor 4% gewijzigd door SebastiaanPs op 14-11-2024 08:59 ]

WP: Mitsubishi Electric SUZ-SWM80VA2 + ERSD-VM2D. PV 3330 Wp. Huis 1931, gasloos sinds jan '24.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
SebastiaanPs schreef op donderdag 14 november 2024 @ 08:58:
[...]


Dat is volgens mij telkens obv dezelfde bron (warmtepompweetjes), waar ze schrijven:

Wij zochten ook contact met een compressor-fabrikant en ‘off the record’ kregen wij onderstaand te horen:
Bij goed gebruik, jaarlijks onderhoud en geen installatie fouten gaat normaal gesproken een warmtepomp compressor, bedoeld voor gebouwverwarming tussen 5 en 20 kW:
- van een modulerende warmtepomp 100.000 draaiuren mee
- van een modulerende warmtepomp 150.000 starts mee


Wat betreft jouw data: het blijven mooie plaatjes. Is dit obv een gecertificeerde kWh meter en Kamstrup, of interne metingen van de warmtepomp zelf? Standbyverbruik niet meegenomen? Legionella cycli ook niet?
Dit zijn metingen van gecertificeerde meters (Brummerhoop warmtemeter en drie kWh meters). Deze plaatjes specifiek zijn gemaakt in Excel, op basis van puntmetingen met ongeveer 30s resolutie en daar zit dus alles in, ook legionella en standby-verbruik, hoewel de punten waarbij de warmteopbrengst gedurende 4 of 24 uur niet boven de 50 Watt gemiddeld uit komen er uit gefilterd zijn om het plaatje leesbaar te houden.

Het verbruik wat ik niet (kan) meten is dat van de twee externe pompen en thermische motoren, want die zitten op andere groepen en een paar externe relais die ik gebruik om de signalen van de thermostaat te vertalen naar input voor de WP (ik onderbreek bijvoorbeeld het warmtevraag signaal gedurende 120 minuten na start van een SWW run, zolang de compressor draait. Daardoor zorg ik ervoor dat de SWW run niet op vol vermogen draait, maar op een rustiger niveau, dus met hogere COP). Dit gaat met twee 24V tijdrelais.

Voor de COP data die ik bij de monitoring aanlever gebruik ik de cumulatieve meterstanden, dus niet de puntmetingen. Die zijn iets nauwkeuriger, maar het scheelt niet heel veel.

Voor koelen moet ik het doen met de puntmetingen, want de warmtemeter kan geen koelen meten (wel negatief vermogen, maar dat wordt dus niet opgeslagen).

Mijn target voor dit stookseizoen is om te kijken of ik nog iets meer COP uit de installatie kan knijpen. Daarvoor heb ik wat met de instellingen geprutst. De interne pomp staat nu in automatische modus, niet meer op een vast debiet, de stooklijn is 1 graad verlaagd (in de hoop dat dat goed blijft gaan, met name in de badkamer) en ik heb het SWW-moment verlaat naar later in de middag als het buiten warmer is. Ook heb ik de legionella-instellingen aangepast: nog steeds 1 run per week, maar nu op een ander tijdstip en door de andere pompinstellingen komt de backup-heater er later in.

Oktober 2024 was iets kouder dan Oktober 2023 en ik heb daar al een behoorlijke verbetering gezien in COP (van 3.0 naar 3.6 voor SWW, maar dat is niet helemaal eerlijk, want er zijn wat legionella-runs uitgevallen en van 5.1 naar 5.9 voor verwarming).

November is dit jaar vergelijkbaar met november vorig jaar qua weer, temperaturen en zon en ik zie nu een COP-stijging van 3.0 naar 3.1 voor SWW en van 5.0 naar 5.4 voor verwarming, dus so far, so good.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
Ik stel deze vraag nog maar eens.
Schijnt lastig een eenduidend antwoord op te vinden te zijn.

R290 valt onder de A3 koudemiddelen maar is een natuurlijke stof, niet toxisch, niet millieu belastend maar wel brandbaar.
In de nieuwe Europese F gassen verordening wordt er met geen woord over gerept. Het valt niet onder de HFK’s en HFO’s

Toch roept NVKL en consorten dat er zware en lage keuringplichten op propaan installaties zitten. (Al boven >1kg bij niet hermetisch)

Maar op welke wetgeving is dat dan gestand?
Want volgens mij roept men maar wat momenteel.

Er is wel een veiligheidsblad NEN IEC 60335-2-40,
waarin ook propaan toegestaan binnenshuis is verhoogd van 150gr naar bijna 1kg met bepaalde eisen.
Maar een veiligheidsnorm is geen wetgeving.

Stel de Omgevingsdienst komt langs en zegt, die propaan warmtepomp moet gekeurd worden, onder welke wetgeving valt die eis?

[ Voor 21% gewijzigd door Technician- op 14-11-2024 09:36 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 04:37
Technician- schreef op donderdag 14 november 2024 @ 09:33:
Ik stel deze vraag nog maar eens.
Schijnt lastig een eenduidend antwoord op te vinden te zijn.

R290 valt onder de A3 koudemiddelen maar is een natuurlijke stof, niet toxisch, niet millieu belastend maar wel brandbaar.
In de nieuwe Europese F gassen verordening wordt er met geen woord over gerept. Het valt niet onder de HFK’s en HFO’s

Toch roept NVKL en consorten dat er zware en lage keuringplichten op propaan installaties zitten. (Al boven >1kg bij niet hermetisch)

Maar op welke wetgeving is dat dan gestand?
Want volgens mij roept men maar wat momenteel.

Er is wel een veiligheidsblad NEN IEC 60335-2-40,
waarin ook propaan toegestaan binnenshuis is verhoogd van 150gr naar bijna 1kg met bepaalde eisen.
Maar een veiligheidsnorm is geen wetgeving.

Stel de Omgevingsdienst komt langs en zegt, die propaan warmtepomp moet gekeurd worden, onder welke wetgeving valt die eis?
Goede vraag, ik weet het antwoord ook niet. Maar ik zie de lokale Propaan-BOA al vrolijk fluitend langs de 28kg propaan in roestige gasflessen voor de haard lopen om vervolgens met een ernstig gezicht de warmtepomp met net een kilo'tje erin te komen besnuffelen.

All-electric.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Zwerius
  • Registratie: Maart 2012
  • Laatst online: 07:26
Wimhaw schreef op donderdag 14 november 2024 @ 08:19:
[...]

Over het jaar een COP van 2,2 dat is niet best. :( Mijn boiler staat in mijn onverwarmde enkelsteens gargage waar het ruim onder de 10°C kan zijn.
Jaar COP was bij mij ca. 3.8. Of er is iets mis met je systeem of je berekend het verkeerd.
Zou dit toch even laten checken waar het probleem bij je ligt, want in mijn ogen is dit niet best voor een WP.
Zoals ik al aangaf, haal ik ook 3,6. Maar dat is zonder de stilstandsverliezen (warmteverliezen) mee te rekenen. Dus dat is puur hoe goed de WP van mijn WP-boiler presteert. Maar niet de prestatie van het hele systeem (incl warmteverliezen boiler). En uiteindelijk gaat het natuurlijk om het systeemrendement. Dat bepaalt hoeveel kWh ik per jaar nodig heb voor SWW.
Ik kan me bijna niet voorstellen dat jij 3,8 haalt voor warm tapwater als dat ook nog eens eerlijk gerekend is met warmteverliezen er bij. Hoe kom jij aan je COP?

Zwerius Kriegsman


  • Wimhaw
  • Registratie: Juni 2009
  • Laatst online: 12:00
Foutje!! ander forum

[ Voor 94% gewijzigd door Wimhaw op 14-11-2024 10:52 ]

Fossielbrandstofloos huis en -vervoer vanaf november 2024


  • Martin7182
  • Registratie: Juni 2020
  • Laatst online: 12:17
Blihi schreef op donderdag 14 november 2024 @ 08:47:
[...]

Het aantal starts kan, vooral op de echte defrost-dagen, hoog oplopen, tot wel 45 per dag (een defrost elke 45 minuten, betekent 64 starts per dag, dus 45 is echt defrost-mania).
Jouw dagen duren dan zeker 48 uur? ;)

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • SBL
  • Registratie: November 2022
  • Laatst online: 19-06 15:17

SBL

Martin7182 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 11:35:
[...]

Jouw dagen duren dan zeker 48 uur? ;)
Dacht ik ook even, maar: start defrost + start verwarmen na defrost

WP: Quatt 4,5kW hybride monoblock op garagedak, T6, radiatoren met 25gr Speedcomforts. PV: 15x 320Wp Phonosolar MWT met SolarEdge optimizers en 5000H omvormer. EV: Polestar2 68kWh, laadpaal Volt Time Source 2s


  • PeteSplit
  • Registratie: Oktober 2023
  • Nu online

PeteSplit

HN091MR.NK5 HU051MR.U44

SBL schreef op donderdag 14 november 2024 @ 12:12:
[...]

Dacht ik ook even, maar: start defrost + start verwarmen na defrost
Bij een defrost maak mijn warmtepomp best wel een raar geluid, daarom zou je een defrost ook wel dubbel kunnen tellen. :+

Maar de warmtepomp maakt bij mijn WP maar 1 extra start
(eerste defrost van 5 november na het aanzetten van de warmtepomp) :

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/BJh9R4b7jbie9vUrST0rBd5p6r0=/800x/filters:strip_exif()/f/image/UywVhJZF6ncrVPZptBHy7T9K.png?f=fotoalbum_large

Vorig jaar tijdens de koude januari, maakte de warmtepomp elk uur een defrost (24x per hele dag)

[ Voor 5% gewijzigd door PeteSplit op 14-11-2024 12:32 ]

LG AWHP / ESPhome / GoodWe 4K-DT / Homewizard / Home Assistant


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Martin7182 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 11:35:
[...]

Jouw dagen duren dan zeker 48 uur? ;)
Zo voelen ze af en toe wel, maar nee hoor:

Elke 45 minuten start de WP twee keer. Een keer voor de defrost en een keer na de defrost. Bij sommige merken gaat dat laatste zonder herstart, maar bij Toshiba niet. De WP stopt echt heel eventjes tussen de normale cyclus en de defrost cyclus en daarna ook weer.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
PeteSplit schreef op donderdag 14 november 2024 @ 12:24:
[...]


Bij een defrost maak mijn warmtepomp best wel een raar geluid, daarom zou je een defrost ook wel dubbel kunnen tellen. :+

Maar de warmtepomp maakt maar 1 extra start
(eerste defrost van 5 november na het aanzetten van de warmtepomp) :

[Afbeelding]

Vorig jaar tijdens de koude, maakte de warmtepomp elk uur een defrost (24x per hele dag)
Zoals ik zei, dat is inderdaad merkgebonden. Volgens het service manual komt de compressor zowel voor als na de defrost tot volledige stop gedurende 40 seconde.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
RonJ schreef op donderdag 14 november 2024 @ 10:27:
[...]


Goede vraag, ik weet het antwoord ook niet. Maar ik zie de lokale Propaan-BOA al vrolijk fluitend langs de 28kg propaan in roestige gasflessen voor de haard lopen om vervolgens met een ernstig gezicht de warmtepomp met net een kilo'tje erin te komen besnuffelen.
Dat klopt. Er zijn nu veel lobby’s waar de adviseurs roeptoeren dat het allemaal heel gevaarlijk is en niet propaan gecertificeerde installateurs “beunhazen”. (Voor monobloc hoeft dat niet, wel de fabrikanten voorschriften goed naleven.)

Die hebben net een cursus gehad “veiligheid met propaan”.
Zelfs de NVKL beweert dat propaaninstallaties 1kg jaarlijks gekeurd moeten worden.
Dat is zover mijn kennis van rijkt helemaal (nog) niet opgenomen in wetgeving.

Ja dan komen ze met NPR veiligheidsbladen over brandbare gassen maar die gelden dus altijd.

Ik weet precies hoe het gaat in het wereldje. Straks bij elke foto van een propaanmachine grote verontwaardiging waar overal wel niet aan voldaan had gemoeten.
Ze bedenken er zo vanalles bij.

[ Voor 13% gewijzigd door Technician- op 14-11-2024 12:40 ]


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • sbijlsma
  • Registratie: December 2013
  • Laatst online: 20-06 14:44
RonJ schreef op donderdag 14 november 2024 @ 10:27:
[...]


Goede vraag, ik weet het antwoord ook niet. Maar ik zie de lokale Propaan-BOA al vrolijk fluitend langs de 28kg propaan in roestige gasflessen voor de haard lopen om vervolgens met een ernstig gezicht de warmtepomp met net een kilo'tje erin te komen besnuffelen.
Als gasflessen of een gasfornuis nu niet zouden bestaan, en je zou dat willen introduceren dan zal je dat niet lukken verwacht ik.
Stel je eens voor, je eten bereiden op open vuur ! In huis of in je camper ! Belachelijk toch, ontploffingsgevaar, brandgevaar, fijnstof, koolmonoxide 8)7

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
sbijlsma schreef op donderdag 14 november 2024 @ 12:59:
[...]


Als gasflessen of een gasfornuis nu niet zouden bestaan, en je zou dat willen introduceren dan zal je dat niet lukken verwacht ik.
Stel je eens voor, je eten bereiden op open vuur ! In huis of in je camper ! Belachelijk toch, ontploffingsgevaar, brandgevaar, fijnstof, koolmonoxide 8)7
Er zijn inmiddels sporadisch full-electric caravans te vinden, maar de meeste campings zijn niet blij met een 3000 Watt inductieplaatje....

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • marcop23
  • Registratie: December 2009
  • Nu online
Blihi schreef op donderdag 14 november 2024 @ 08:47:
[...]


Concreet, tussen 1 oktober 2023 en 30 september 2024 heb ik 2486 starts geregistreerd en 4355 draaiuren. De defrosts duurden gemiddeld 2.3 minuten (met een mediaan van 3) en de langste sessie van de compressor was 129 uur aaneengesloten (dat moet tijdens vakantie geweest zijn, dus dagenlang geen SWW, maar wel verwarming).
Een leuk feitje: De Vaillant Arotherm Plus schakelt de compressor niet uit bij het schakelen van CV-bedrijf naar SWW-bedrijf of andersom :)

129 uur is wel een prestatie overigens.

  • BernieW
  • Registratie: Februari 2017
  • Laatst online: 20-06 21:45
Technician- schreef op donderdag 14 november 2024 @ 09:33:
Ik stel deze vraag nog maar eens.
Schijnt lastig een eenduidend antwoord op te vinden te zijn.

R290 valt onder de A3 koudemiddelen maar is een natuurlijke stof, niet toxisch, niet millieu belastend maar wel brandbaar.
In de nieuwe Europese F gassen verordening wordt er met geen woord over gerept. Het valt niet onder de HFK’s en HFO’s

Toch roept NVKL en consorten dat er zware en lage keuringplichten op propaan installaties zitten. (Al boven >1kg bij niet hermetisch)

Maar op welke wetgeving is dat dan gestand?
Want volgens mij roept men maar wat momenteel.

Er is wel een veiligheidsblad NEN IEC 60335-2-40,
waarin ook propaan toegestaan binnenshuis is verhoogd van 150gr naar bijna 1kg met bepaalde eisen.
Maar een veiligheidsnorm is geen wetgeving.

Stel de Omgevingsdienst komt langs en zegt, die propaan warmtepomp moet gekeurd worden, onder welke wetgeving valt die eis?
Wordt het niet verward met de bredere eis op de werken met F-gassen certificering uit de herziene F-gassen verordening? De herziening maakt de certificering immers ook verplicht voor oa R290, met daarbij de eis van iedere 7 jaar een hercertificering.

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
marcop23 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 13:55:
[...]

Een leuk feitje: De Vaillant Arotherm Plus schakelt de compressor niet uit bij het schakelen van CV-bedrijf naar SWW-bedrijf of andersom :)
Ik snap ook niet zo heel goed waarom Toshiba dat wel doet, waarschijnlijk omdat ze niet zeker kunnen weten wat voor 3-wegklep er achter zit. Mijn klep heeft een bal die zich verplaatst, waardoor er dus altijd flow mogelijk is, maar er zijn ook kleppen die de flow eventjes 100% blokkeren tijdens het omschakelen, dus dan moet je wel, omdat je anders het risico loopt dat de condensor oververhit raakt bij gebrek aan flow.
129 uur is wel een prestatie overigens.
Ik heb het even opgezocht, dit was van 19 juli tot 25 juli deze zomer: koelbedrijf dus. Het SWW vat is op 14 juli naar 65 graden gebracht tijdens een legionella-run en de rest van de week staat dat vat ingesteld op 45 graden. Die temperatuur heeft het gewoon nooit gehaald, want er was niemand thuis.

  • gebruiker001
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 07:24
Hoe zit het met de mogelijkheid om je warmtepomp te sturen op dynamische energietarieven? Ik verwacht dat dit toch de toekomst is. Eigenlijk wil je zo rond 18u je warmtepomp op een dag als 6 november even uitzetten. Dat kan natuurlijk door je ruimtethermostaat lager in te stellen zodat de warmtepomp uit gaat, maar liever buffer je vooraf wat energie in de vloer/woning door tijdelijk een hogere stooklijn toe te passen. Dat zou toch niet heel moeilijk moeten zijn, maar ik heb nog niet gehoord van warmtepompen die dat kunnen.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/66vzv4oASjYYMyHLn8TUJEhx5B4=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/HdP7G75PtynDySAjD9qwYrhx.jpg?f=fotoalbum_large

  • mr_evil08
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 12:13
gebruiker001 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:15:
Hoe zit het met de mogelijkheid om je warmtepomp te sturen op dynamische energietarieven? Ik verwacht dat dit toch de toekomst is. Eigenlijk wil je zo rond 18u je warmtepomp op een dag als 6 november even uitzetten. Dat kan natuurlijk door je ruimtethermostaat lager in te stellen zodat de warmtepomp uit gaat, maar liever buffer je vooraf wat energie in de vloer/woning door tijdelijk een hogere stooklijn toe te passen. Dat zou toch niet heel moeilijk moeten zijn, maar ik heb nog niet gehoord van warmtepompen die dat kunnen.
[Afbeelding]
Weekplanner gebruiken?, als de tijden steeds hetzelfde zijn kan het daarmee wel.
Gewoon 2c kamertemperatuur op gooien van tevoren dan gaat je stooklijn automatisch mee, en tijdens piekuren natuurlijk weer lager.

geautomatiseerde oplossingen ben ik ook nog naar opzoek, HA en ebus bij Valliant lijkt wel iets te kunnen.

[ Voor 4% gewijzigd door mr_evil08 op 14-11-2024 14:25 ]

WP | SP, Daikin FTXM35M/RXM35M


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
gebruiker001 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:15:
Hoe zit het met de mogelijkheid om je warmtepomp te sturen op dynamische energietarieven? Ik verwacht dat dit toch de toekomst is. Eigenlijk wil je zo rond 18u je warmtepomp op een dag als 6 november even uitzetten. Dat kan natuurlijk door je ruimtethermostaat lager in te stellen zodat de warmtepomp uit gaat, maar liever buffer je vooraf wat energie in de vloer/woning door tijdelijk een hogere stooklijn toe te passen. Dat zou toch niet heel moeilijk moeten zijn, maar ik heb nog niet gehoord van warmtepompen die dat kunnen.
[Afbeelding]
Mijn WP (en er zijn er vele) is "Smart Grid Ready". Dat betekent dat je door middel van een tweetal signalen vier mogelijke verbruiksmodi kunt schakelen:

1) Restricted (maximale compressorvermogen beperkt)
2) Forced off voor maximaal 2 uur
3) Normal operation
4) Forced on (thermostaat setpoint gaat iets omhoog, SWW gaat omhoog en wordt met de backup heater gedaan).

Wat jij wilt kan dus. Wordt het tarief hoog, dan stuur je hem forced off voor 2 uur. Daarna ga je terug naar normal operation. Of je gaat eerst in restricted mode en daarna pas forced off, etc. Is het tarief onder 0, dan forced on, etc.

Nadeel is natuurlijk wel dat je kamerthermostaat van slag raakt, want de binnentemperatuur gaat ineens schommelen, zonder dat de thermostaat snapt waarom. Je moet dit dus niet doen in combinatie met een zelflerende thermostaat.

Ik ken geen apparaatjes die dit ook daadwerkelijk voor je doen. Je moet dus zelf aan de slag met een Raspberry Pi ofzo en twee externe relais om de schakelingen te maken.

[ Voor 7% gewijzigd door Blihi op 14-11-2024 14:28 ]


  • gebruiker001
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 07:24
mr_evil08 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:24:
[...]

Weekplanner gebruiken?, als de tijden steeds hetzelfde zijn kan het daarmee wel.
Gewoon 2c kamertemperatuur op gooien van tevoren dan gaat je stooklijn automatisch mee, en tijdens piekuren natuurlijk weer lager.

geautomatiseerde oplossingen ben ik ook nog naar opzoek, HA en ebus bij Valliant lijkt wel iets te kunnen.
Weekplanner ken ik niet. Maar op een zonnige dag wil je juist overdag wel weer lekker doorstoken met eigen PV energie dus je wil dit echt automatisch laten werken. Ik wist niet dat de stooklijn beïnvloed werd door kamerthermostaat. Ik dacht dat kamerthermostaat alleen aan uit signaal verstuurd? Ik heb nog geen warmtepomp maar wordt waarschijnlijk een Vaillant dus er is hoop dat dit in de toekomst dan gaat werken.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Blackraven
  • Registratie: November 2007
  • Laatst online: 20-06 08:39
gebruiker001 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:15:
Hoe zit het met de mogelijkheid om je warmtepomp te sturen op dynamische energietarieven? Ik verwacht dat dit toch de toekomst is. Eigenlijk wil je zo rond 18u je warmtepomp op een dag als 6 november even uitzetten. Dat kan natuurlijk door je ruimtethermostaat lager in te stellen zodat de warmtepomp uit gaat, maar liever buffer je vooraf wat energie in de vloer/woning door tijdelijk een hogere stooklijn toe te passen. Dat zou toch niet heel moeilijk moeten zijn, maar ik heb nog niet gehoord van warmtepompen die dat kunnen.
[Afbeelding]
Waarom niet zelf sturen?
Mitsubishi Ecodan warmtepomp uitlezen via cn105 + esp32
Ik doe dit met m'n ME Ecodan al, Home Assistant stuurt de ESP op basis van de energieprijzen.

WP: ME PUHZ-SW75YAA+EHST20D-VM2C2+ESP | EVSE: SmartEVSE v2 | PV: 11kWp Growatt


  • Glashelder
  • Registratie: September 2002
  • Niet online

Glashelder

Anti Android

gebruiker001 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:29:
[...]

Weekplanner ken ik niet. Maar op een zonnige dag wil je juist overdag wel weer lekker doorstoken met eigen PV energie dus je wil dit echt automatisch laten werken. Ik wist niet dat de stooklijn beïnvloed werd door kamerthermostaat. Ik dacht dat kamerthermostaat alleen aan uit signaal verstuurd? Ik heb nog geen warmtepomp maar wordt waarschijnlijk een Vaillant dus er is hoop dat dit in de toekomst dan gaat werken.
Volgens mij verschilt dat per warmtepomp. Mijn thermostaat is gewoon aan/uit. De stooklijn logica zit volledig in de warmtepomp zelf.

PV 4915wp op oost, 2680 wp op west, 1900 wp op zuid. pvoutput - AUX 8 kW bi bloc


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Tino Oostdam
  • Registratie: April 2014
  • Laatst online: 17-06 11:08
blb4 schreef op vrijdag 19 januari 2024 @ 23:50:
[...]

Kan zeker interessant zijn. Blijkbaar werkend met modbus warmtepompen, benieuwd of ze van plan zijn om dit uit te breiden naar andere interfaces. Prijs is ook niet direct afschrikwekkend (£ 225 geloof ik gezien te hebben).
Goedemiddag, ik ben bezig om Homely naar Nederland toe te halen. Homely ondersteund alleen Modbus RTU en geen Api`s of andere methodieken als EEBUS of anders. Het aanbod met merken en type warmtepompen zal zich geleidelijk uitbreiden binnen het Modbus RTU protocol.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Tino Oostdam schreef op donderdag 14 november 2024 @ 15:09:
[...]


Goedemiddag, ik ben bezig om Homely naar Nederland toe te halen. Homely ondersteund alleen Modbus RTU en geen Api`s of andere methodieken als EEBUS of anders. Het aanbod met merken en type warmtepompen zal zich geleidelijk uitbreiden binnen het Modbus RTU protocol.
Reageren op een post van 10 maanden oud om reclame te maken voor je eigen zaak.... Niet echt de bedoeling.

  • blb4
  • Registratie: April 2008
  • Laatst online: 08:53
Tino Oostdam schreef op donderdag 14 november 2024 @ 15:09:
[...]


Goedemiddag, ik ben bezig om Homely naar Nederland toe te halen. Homely ondersteund alleen Modbus RTU en geen Api`s of andere methodieken als EEBUS of anders. Het aanbod met merken en type warmtepompen zal zich geleidelijk uitbreiden binnen het Modbus RTU protocol.
Mooi dat 't hier ook beschikbaar komt! Van de compatible heat pumps zijn geloof ik alleen de LG en Daikin actief op de NL markt. Gezien we hier op tweakers zitten zou 't mooi zijn als 't mooi zijn als 't Modbus RTU protocol met diverse parameters e.d. wordt vrijgegeven, dan is er vast wel iemand te vinden die ook andere warmtepompen werkend zal weten te krijgen.

Panasonic J 7kW WP, boiler & HeishaMon, 6022 Wp PV, Enphase+ST GW, SOLAX SK-SU3000E 13kWh BESS, ITHO Qualityflow WTW, Elvi Smart Charging+ laadpunt, Kia EV6 84kWh EA MY25, gasloos '23


  • mr_evil08
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 12:13
gebruiker001 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:29:
[...]

Weekplanner ken ik niet. Maar op een zonnige dag wil je juist overdag wel weer lekker doorstoken met eigen PV energie dus je wil dit echt automatisch laten werken. Ik wist niet dat de stooklijn beïnvloed werd door kamerthermostaat. Ik dacht dat kamerthermostaat alleen aan uit signaal verstuurd? Ik heb nog geen warmtepomp maar wordt waarschijnlijk een Vaillant dus er is hoop dat dit in de toekomst dan gaat werken.
Bij Valliant kun je dat instellen bij optie actief en uitgebreid heeft het invloed op de stooklijn, als de binnentemperatuur afwijking te groot wordt komt er een tijdelijk schepje bovenop de stooklijn.

Je kan er ook voor kiezen om dat niet te doen natuurlijk en volledig op buitenvoeler verwarmen.
Zullen ongetwijfeld meer merken hebben.

Ik heb grote ramen op zuid dan werkt dat niet om volledig met buitenvoeler te verwarmen.
Het is geen aan/uit regeling, er wordt gecommuniceerd met ebus(soort opentherm wat CV ketels hebben maar dan uitgebreider).

[ Voor 31% gewijzigd door mr_evil08 op 14-11-2024 15:40 ]

WP | SP, Daikin FTXM35M/RXM35M


  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
BernieW schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:04:
[...]


Wordt het niet verward met de bredere eis op de werken met F-gassen certificering uit de herziene F-gassen verordening? De herziening maakt de certificering immers ook verplicht voor oa R290, met daarbij de eis van iedere 7 jaar een hercertificering.
Ja precies. Dat ja! Dat lees je overal.
Maar het staat helemaal niet in de herziene Europese F gassen verordening.
Want propaan is geen F gas.

  • Magnifique
  • Registratie: Oktober 2019
  • Nu online
gebruiker001 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:15:
Hoe zit het met de mogelijkheid om je warmtepomp te sturen op dynamische energietarieven? Ik verwacht dat dit toch de toekomst is. Eigenlijk wil je zo rond 18u je warmtepomp op een dag als 6 november even uitzetten. Dat kan natuurlijk door je ruimtethermostaat lager in te stellen zodat de warmtepomp uit gaat, maar liever buffer je vooraf wat energie in de vloer/woning door tijdelijk een hogere stooklijn toe te passen. Dat zou toch niet heel moeilijk moeten zijn, maar ik heb nog niet gehoord van warmtepompen die dat kunnen.
[Afbeelding]
Ik ben van plan om een Nibe S type warmtepomp aan te schaffen, deze gaat mijn oude Danfoss DHP vervangen.
Dit in combinatie met Tibber power-ups en My-Uplink van Nibe kun je dit automatisch inregelen.

  • marcop23
  • Registratie: December 2009
  • Nu online
gebruiker001 schreef op donderdag 14 november 2024 @ 14:29:
[...]

Weekplanner ken ik niet. Maar op een zonnige dag wil je juist overdag wel weer lekker doorstoken met eigen PV energie dus je wil dit echt automatisch laten werken. Ik wist niet dat de stooklijn beïnvloed werd door kamerthermostaat. Ik dacht dat kamerthermostaat alleen aan uit signaal verstuurd? Ik heb nog geen warmtepomp maar wordt waarschijnlijk een Vaillant dus er is hoop dat dit in de toekomst dan gaat werken.
De goedkope uren zijn eigenlijk altijd dezelfde uren. De dure uren idem. Daardoor kom je al een heel eind door simpelweg de "weekplanner" (oftewel: de klokthermostaat) in te stellen. Bijvoorbeeld een door een verhoging van de gewenste temperatuur in de middag in te stellen.

  • BernieW
  • Registratie: Februari 2017
  • Laatst online: 20-06 21:45
Technician- schreef op donderdag 14 november 2024 @ 15:41:
[...]

Ja precies. Dat ja! Dat lees je overal.
Maar het staat helemaal niet in de herziene Europese F gassen verordening.
Want propaan is geen F gas.
Staat toch gewoon in artikel 10 lid 1?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/jDW6jcKzaFmTT9FM_ewjK-0eqHo=/fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():strip_exif()/f/image/AZkcYkvnTC46zWbQB79Dade5.png?f=user_large

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • silverball
  • Registratie: September 2013
  • Laatst online: 10:49

silverball

De wagen voor moderne mensen

BernieW schreef op donderdag 14 november 2024 @ 17:33:
[...]


Staat toch gewoon in artikel 10 lid 1?
[Afbeelding]
Wat is dit voor geldklopperij? Ik mag wel een gasleiding door het hele huis prutsen maar niet aan de geringe hoeveelheid in de warmtepomp komen?

3640 Wp ZO pvoutput | FOSS | Gasloos sinds dec. 2024 | Vaillant AroTHERM 55/6


  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
silverball schreef op donderdag 14 november 2024 @ 17:38:
[...]

Wat is dit voor geldklopperij? Ik mag wel een gasleiding door het hele huis prutsen maar niet aan de geringe hoeveelheid in de warmtepomp komen?
Een gasleiding op 30 mBar of een gasleiding op 10 Bar is wel een andere orde, toch?

Acties:
  • +2 Henk 'm!
Blihi schreef op donderdag 14 november 2024 @ 18:43:
Een gasleiding op 30 mBar of een gasleiding op 10 Bar is wel een andere orde, toch?
De druk in gasflessen van mijn caravan (die hier op de garagezolder staan) is wel wat hoger dan 30 mbar.... En daar hoor je (gelukkig) niemand over.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Andrehj schreef op donderdag 14 november 2024 @ 19:29:
[...]

De druk in gasflessen van mijn caravan (die hier op de garagezolder staan) is wel wat hoger dan 30 mbar.... En daar hoor je (gelukkig) niemand over.
Maar het ging om het zelf aanleggen van leidingen, toch? Een monoblock heb je nog steeds geen certificeringen voor nodig.

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
Andrehj schreef op donderdag 14 november 2024 @ 19:29:
[...]

De druk in gasflessen van mijn caravan (die hier op de garagezolder staan) is wel wat hoger dan 30 mbar.... En daar hoor je (gelukkig) niemand over.
Mijn idee is dat een monobloc systeem in de fabriek wordt getest als 1 systeem.
Het is wel zo dat het gas in verschillende fases (gas/vloeistof) aanwezig is in het apparaat en dat samen met elektrische apparatuur.
Dat is wat anders dan in een hermetisch gesloten cilinder.

Maar nu moet je volgend jaar voor het “werken” en ik geloof ook installeren aan propaan machines dus A3 gecertificeerd zijn.

Maar wanneer doe je handelingen aan het propaan circuit?
Voor de duidelijkheid, er wordt ook nieuw gereedschap geëist. Vacuümpomp, terugpompunit, meterset, pbm (denk lel apparatuur) kosten >€6000 p.p. Jaarlijkse kalibratie €1000-2000€
Jaarlijkse certificering leges € 3500
Opleiding en examen €5000.
Herhaling examen met verfrissing € 4000

Voor die ene compressor van de 100 die uitgewisseld moet worden?
Veel meer kan er niet kapot, misschien de 4 weg klep.
Nee goed bezig certificerend Nederland. d:)b

  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
Blihi schreef op donderdag 14 november 2024 @ 19:41:
[...]


Maar het ging om het zelf aanleggen van leidingen, toch? Een monoblock heb je nog steeds geen certificeringen voor nodig.
Jawel. Dat gaat dus wel komen.

De tekst is werken aan machines met propaan.

[ Voor 7% gewijzigd door Technician- op 14-11-2024 19:42 ]


  • Blihi
  • Registratie: Juni 2018
  • Laatst online: 20-06 13:45
Technician- schreef op donderdag 14 november 2024 @ 19:42:
[...]

Jawel. Dat gaat dus wel komen.

De tekst is werken aan machines met propaan.
Werken aan is niet aansluiten van.

Gezien de drukken in zo'n WP, snap ik wel dat er certificering nodig is. De kosten die jij beschrijft zijn absurd, dat ben ik met je eens.

Acties:
  • +6 Henk 'm!
Technician- schreef op donderdag 14 november 2024 @ 19:41:
Voor de duidelijkheid, er wordt ook nieuw gereedschap geëist. Vacuümpomp, terugpompunit, meterset, pbm (denk lel apparatuur) kosten >€6000 p.p. Jaarlijkse kalibratie €1000-2000€
Jaarlijkse certificering leges € 3500
Opleiding en examen €5000.
Herhaling examen met verfrissing € 4000

Voor die ene compressor van de 100 die uitgewisseld moet worden?
Veel meer kan er niet kapot, misschien de 4 weg klep.
Nee goed bezig certificerend Nederland. d:)b
Probleem met die certificeringsclubjes is dat ze hun eigen wetgeving en regels bij elkaar lobbyen, en de politici en ambtenaren te dom zijn om dat door te hebben.
Kijk maar naar de waanzin die er bijvoorbeeld al jaren in de asbestbranche gaande is en waarvan de diverse echte deskundigen zeggen dat het best wat minder kan.

WP: ME PUHZ-SW75YAA + ERSD-VM2D + EV-WP-TWS-1W 300; AC: ME MXZ-2F42VF + 2x MSZ-LN25VGV; PV: 14.08 kWp O/W + SMA STP 8.0; Vent: Zehnder Q600 ERV + Ubbink AirExcellent.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
BernieW schreef op donderdag 14 november 2024 @ 17:33:
[...]


Staat toch gewoon in artikel 10 lid 1?
[Afbeelding]
Het eerste artikel gaat over het doel van de verordening, ik citeer:
Deze verordening:
a) stelt regels vast voor de insluiting, het gebruik, de terugwinning, de recycling, de regeneratie en de vernietiging van
gefluoreerde broeikasgassen, en voor daarmee verband houdende begeleidende maatregelen, zoals certificeringen
opleiding, met inbegrip van de veilige omgang met gefluoreerde broeikasgassen en met alternatieve stoffen die niet
gefluoreerd zijn;
b) stelt voorwaarden aan de productie, invoer, uitvoer, het in de handel brengen, de verdere levering en het gebruik van
gefluoreerde broeikasgassen en van specifieke producten en apparatuur die gefluoreerde broeikasgassen bevatten of
nodig hebben voor hun werking;
c) d) e) stelt voorwaarden aan specifieke wijzen van gebruik van gefluoreerde broeikasgassen;
stelt kwantitatieve limieten vast voor het in de handel brengen van fluorkoolwaterstoffen;
stelt regels vast betreffende rapportage.
Gefluoreerde broeikasgassen is het steekwoord van onderwerp.
Dat is propaan niet.

Het enige regeltje is die over certificering van natuurlijke koudemiddelen.
Het slaat nergens op want propaan is geen F gas en kan nooit onder die verordening vallen.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Pinkys Brain
  • Registratie: December 2007
  • Laatst online: 00:46
BernieW schreef op donderdag 14 november 2024 @ 17:33:
[...]


Staat toch gewoon in artikel 10 lid 1?
Specifieker, de beslissing van de commissie over eisen certificering. Ze hadden in theorie de certificering voor alternatieve gassen weg kunnen wuiven of minimaliseren, in plaats daarvan zijn de relevante klasses een samenraapsel van f-gassen en koolwaterstoffen geworden. Weerzin daarover zag je bij de openbare consultatie, hah, ook een paar keer voorbij komen.

https://eur-lex.europa.eu...TXT/?uri=CELEX:32024R2215

En de aanvraag voor giften voor het ronde archief :

https://ec.europa.eu/info...ts-in-mobile-equipment_en

PS. het is natuurlijk nog geen Nederlandse wetgeving. Zonder dat het ministerie de certificering regelt zit de wet in limbo. Wel geldig, niet te implementeren ... dus je mag hem nog even negeren.

[ Voor 10% gewijzigd door Pinkys Brain op 14-11-2024 20:03 ]


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Technician-
  • Registratie: November 2017
  • Laatst online: 20-06 14:05
Andrehj schreef op donderdag 14 november 2024 @ 19:48:
[...]

Probleem met die certificeringsclubjes is dat ze hun eigen wetgeving en regels bij elkaar lobbyen, en de politici en ambtenaren te dom zijn om dat door te hebben.
Kijk maar naar de waanzin die er bijvoorbeeld al jaren in de asbestbranche gaande is en waarvan de diverse echte deskundigen zeggen dat het best wat minder kan.
Mooi voorbeeld.
En in die lobby’s is het ook weer opgedeeld in opleiding en certificeringsinstituten en de uitvoerende partijen.
Voor wat betreft asbest sprak ik laatst een ondernemer die die hele tak had opgeheven. De verdiensten waren goed, er was werk zat, maar hij werd doodongelukkig van alle regeltjes en papierwerk.
Pagina: 1 ... 174 ... 214 Laatste

Let op:
Bij posten in dit topic wordt aangenomen dat je Het ik-wil-een-warmtepomp FAQ topic al gelezen hebt :)