psychodude schreef op woensdag 2 maart 2022 @ 19:48:
[...]
Dat niet iedereen daar capabel toe is, is uiteraard een probleem. Maar niet iets dat men gaat oplossen door censuur toe te passen. Dit moet je structureel aanpakken, er zorg toe dragen dat mensen hier wel toe in staat komen.
Als mensen daar, ondanks soms een HBO en of universitaire opleiding maar beperkt capabel in zijn, maakt de structurele oplossing op dat vlak lastig. Achja een groot deel haalde vakken als "onderzoeksmethodologie" prima, maar had na afloop nog steeds weinig idee waar over het ging en waar het allemaal nuttig voor zou kunnen zijn (breder dan dat vak, breder dan later onderzoeker worden).
Dus ja er ligt ook in het onderwijs een lacune die je zou kunnen proberen te dichten, maar of we daar uberhaupt maar toe bereid zijn, ik heb er onderhand een vrij hard hoofd in.
Censuur is inderdaad dat wat "luiere" (en snellere) methode om de put wat te dempen. En of we echt heel veel missen aan het hier constant in bite-size porties opgelepende propagande danwel misinformatie gevoerd krijgen. Ik betwijfel het. Dus ja het is inderdaad voor een aanzienlijk deel een zwaktebod, namelijk dat we ondanks onze vrijheid en opleidingsniveau er toch ook (deels) instinken.
Het is al enige tijd de 21ste eeuw. Dit soort manieren van propagandavoering zijn niet nieuw. Wat volgt dan na Rusland? Gaan we op een gegeven moment het gehele Europese internet maar afsluiten van een groot deel van de wereld omdat de Europese burger niet in staat is om informatie tot zich te nemen zonder propaganda voor waarheid aan te nemen?
Dat is toch geen oplossing?
Het is niet nieuw, de middelen en wijze van verspreiding zijn dat deels wel, in ieder geval een stuk nieuwer.
En ons er echt goed tot verhouden doen we voorlopig nog niet.
Dus nee geen definitieve oplossing, dat zal nog moeten ontstaan in een betere omgang, dan wel de ondergang van de huidige sociale media. En zeker verregaande mate van clustering en verwording tot een ordinaire populariteitspoll van alles wat we doen en wat we zijn (ja dat was er al tijd al, maar in deze huidige mate betwijfel ik).
Het beide doen is uiteraard prima. Maar de bron moet niet gecensureerd worden. En uiteraard blijft in dit geval een belangrijk deel van de bron verder natuurlijk nog beschikbaar, bijvoorbeeld de website van RT zelf. Maar eventuele social media uitlatingen vallen zo buiten ons zicht. En dat is als je het mij vraagt echt geen goede ontwikkeling. Of je het nu eens bent met de inhoud of niet, dat zou er niet toe moeten doen. Censuur zouden we principieel gewoon niet moeten accepteren.
Tussen natuurlijke personen is dat soms al wat gelimiteerd door wetsartikelen over smaad en laster.
En op zich wordt de bron niet geheel gecensureerd en verboden, maar de reikwijdte waarmee snel "stemming gemaakt" kan worden, die wordt wel beperkt. Inzicht in wat de ander voorgeschoteld krijgt blijft dus grotendeels mogelijk, zeker voor journalisten met wat meer armslag (dus niet de 17 miljoen overige journalisten, want dat schijnt tegenwoordig ook bijkans iedereen te moeten zijn). De inflatie qua begrippen gaat al tijden een stuk harder dan de monetaire.