flippy in "Ervaringen / advies Hoogtemperatuurwarmtepomp"
Hier maar verder, want het gaat weer alle kanten op.
(nb: in tegenstelling tot de topictitel wil TS geen hogetemperatuurwarmtepomp)
flippy schreef op woensdag 8 juni 2022 @ 23:31:
de kritieke temperatuur is niet geweldig relevant in warmtepompen die toch niet boven de 65 komen. en zelfs R32 systeem zoals een simpele oude H panasonic prompen vrolijk met persgassen rond de 75 als ze opstarten. probleem is dat de efficeintie gewoon ver te zoeken is als ze dat doen. onnodig hoge temperaturen is juist wat je niet wilt. dus daarom zie je dat de HT versies ook veel grotere (dure) koperen warmtewisselaars hebben om die onnodig hoge temperaturen te voorkomen en heb je ook hogere flowsneheden dan bij de LT variant.
en de echte reden waarom je propaan niet ziet in grotere systemen is simpelweg dat o.a. verzekeraars hun vingers er niet aan willen branden (ha!) als er een chiller of zo op een fabriekshal staat met 80 kilo puur propaan erin die niet onderhevig is aan o.a. de bestaande f-gassen regelgeving (!), immers is propaan geen CFK maar een koolwaterstof. (dus een ATEX stempel kan je vergeten) iets wat die italiaanse omgebouwde chillermeuk van euroclimat nu al een paar jaar wanhopig probeert te slijten aan de industrie. en verassend genoeg zonder veel sucses. mede omdat ze zelfs op propaan niet veel verder komen dan 45 graden als je de boel heel wilt houden langer dan de garantieperiode.
om deze redenen is CO2 nu ook zo populair bij supermarkten ook al is de installatie pokkeduur en is bij lange na niet zo efficent en moet je met zijden handschoentjes, een grijze baard en de tong in de juiste hoek de boel inregelen.
opletten dat je niet teveel focust op diagrammen en dergelijke maar ook even stapje achteruit doet en kijkt naar het financele aspect. elk koelmiddel heeft zijn plaats, zelfs R718. maar verwar niet de keuze op specificaties op de financiele voordelen die het de fabrikant oplevert. de periode dat het beste koelmiddel wed gekozen op specs hebben we lang achter ons gelaten, nu is het de tijd voor winstmaximalisatie.
onder de streep maakt het de consument geen biet uit wat er voor gas in zit, zolang het maar efficenter is dan de conccurent en als het even kan goedkoper met de specs die je nodig hebt/wilt, net als een auto....
Slecht verhaal. Je zegt dat persgastemperatuur belangrijk is voor de levensduur, laat dat nou onder andere door het koudemiddel bepaald worden.
Op een 0-30 traject krijgt R32 minimaal 50 graden persgas en R290 misschien 35? Reken het alsjeblieft na

Bij SWW temperaturen (iedereen wil douchen, liefst met een boiler boven de 40 graden en af en toe 60) wordt het verschil nog significanter.
Vervolgens trek je er grote installaties bij - in een topic om 2000 m³ gas te vervangen, dat gaat met hooguit 1500 gram koudemiddel, de kosten op het totaal zijn verwaarloosbaar.
Concreet: wat is er op tegen om een "HT warmtepomp" op lage temperatuur te gebruiken?
Die warmtepompen kunnen toch gewoon op hun eigen merites overwogen worden?