Mga1600 schreef op zondag 15 september 2024 @ 10:01:
[...]
Nederland is op dit moment zo’n beetje het enige land waar nog volop EV’s worden gekocht. Misschien zijn de auto’s waar jij het over hebt contract auto’s van Care uit Zweden of iets dergelijks? Ik heb zelf wel eens een 1 jaar oude Volvo gehad die door de dealer uit Zweden was geïmporteerd toen er in Nederland sprake was van hele lange levertijden. Niets mis mee toch?
Ik denk dat we pas echt wat kunnen zeggen over dit soort zaken (schaarste, lange levertijden, stijgende prijzen) als je echt aan de beurt bent voor een andere wagen.
Het kan géén kwaad om een jaar of 4 vooruit te kijken en alvast in te schatten wat er gaat gebeuren, dan kun je je ergens op voorbereiden.
Als ik kijk naar mijn hypotheek, destijds voor 20 jaar vastgenageld op 1,5 % rente, loopt in 25 weer af en moet worden herzien. Twee jaar geleden zag het er naar uit dat de rente zondermeer hoger zou worden, die steeg als een raket de laatste jaren.
Momenteel daalt het weer, maar ik ben voorbereid en heb inmiddels boetevrij een heel groot deel afgelost (het is aflossingsvrij en is al ouder dan 30 jaar, dus mag). Zelfs als de rente naar 4% gaat zou ik nog steeds ongeveer hetzelfde betalen als de laatste jaren.
Zo ook met de auto, onze leasebudgetten versoberen, en de geluiden zijn niet ginstig wat betreft de plannen van werkgever voor de mobiliteit. Een kantoor openen dat verplicht alleen per OV mag worden bezocht, leasebudgetten afknijpen, recht op leasewagens van 10.000 zakelijk per jaar naar 15.000 gooien als voorwaarde... ze willen gewoon van het leasewagenpark af en wat er blijft rijden moet kleiner en goedkoper, maar wel verplicht EV.
Mijn idee is nu om einde leasecontract (eind 2027) in ieder geval voldoende financiele ruimte te hebben om de huidige XC40 over te nemen van de leasemaatschappij. Wellicht is een occasion dan wel wat goedkoper, maar van deze weet ik helemaal wat er mee is gebeurd en wat er wel en niet aan mankeert. Dan heb ik een auto prive die ook mijn caravan aankan, en waar ik toch per jaar max 10.000 km prive mee rij dus die kan best wat jaren me nog dan. En tegen dat de accu vervangen moet worden is de keuze ofwel een andere auto voor gemiddeld 15.000 ofwel een nieuwe accu voor wellicht 12.000 euro (want die prijzen van nu 15.000 zullen dan wellicht wat gezakt zijn, even zonder inflatie mee te rekenen). Dat zie ik tegen die tijd dan wel weer.
Dan kan ik voor zakelijk een auto met "verklaring geen privegebruik auto" leasen, dat kan dan een kleinere zijn (geen caravan trekkerij als voorwaarde) en ik hoef geen bijtelling te betalen, en als ik onder de budgetprijs kan leasen is het verschil bij ons voor de werknemer. Dus als het budget 600 euro is en ik lease wat van 500, krijg ik maandelijks 100 euro terug waarvan ik de privewagen weer deels mee financier :-)
Bovendien, na deze wagen kan ik nog eenmaal een leaseperiode aangaan tot aan pensioen. Daarna MOET ik een eigen wagen aanschaffen wil ik kunnen blijven rijden.
Oke, dit hoort in een lease of koop topic thuis, maar het gaat even in antwoord op een aantal van jullie berichten hier. Bovenal staat voor mij als paal boven water dat ik supergraag een XC40 wil blijven rijden, van alle wagens tot nu toe is dit de meest comfortabele en meest rug-vriendelijke die ik heb gehad ooit. (mijn rug heeft nu eenmaal heel snel last omdat de ruggegraat niet recht is, aangeboren)
Bovendien ben ik gewoon erg gecharmeerd van de XC40, ik vind de uitstraling binnen en buiten heel fraai, precies wat ik van een wagen verwacht. Ik hoef geen vensterbankjes met ipads, ik hoef ook geen superdrukke dashboards, maar wat onze wagen heeft is gewoon precies goed voor mij.
Dus ik kijk vooruit, ga uit van een bepaald scenario en bereid daar op voor, maar hou wel alles open voor als het toch anders gaat. Kan nooit kwaad.