Ik zou ze niet verder dan 70cm uit elkaar zetten om golven in het hout te voorkomen. Ik heb gewoon geimpregneerd hout gebruikt voor de palen, lengte 275cm. Een hardhouten paal kan natuurlijk ook.
Is zo'n type schutting eenvoudig te monteren voor iemand zonder ervaring met het plaatsen van schutting?
Ja en nee. Je stelt vragen waarvan ik denk dat het een klus is die wellicht te hoog gegrepen is, maar ik zal proberen antwoord te geven.
Ik neem aan dat het niet meer dan het volgende is:
1. Uitlijnen van de plekken waar de palen gaan komen.
Uiteraard. Gewoon een stuk koord spannen.
2. Met een elektrische grondboor de gaten boren.
Waarom elektrisch? Gewoon een gat graven met een schep, paal er in, zak snelbeton er omheen en klaar.
Hoe diep moeten deze gaten worden en hoe voorzorg je ervoor dat alle palen even diep komen te staan?
Een cm of 70 de grond in, of dieper. Ik heb palen van 275 voor een schutting van 200cm gebruikt. Je tekent op alle palen een lijntje op een vaste hoogte en dat stel je gelijk met het koord dat je in stap 1 gespannen hebt. Of je gebruikt een uitlijnlaser als je die toevallig hebt, maar het principe is hetzelfde.
Moeten de palen in de beton komen te staan?
Ja, een zak snelbeton per paal.
3. Gevelbekleding op maat zagen.
Uiteraard. Rekening houden met eventuele naden. Die moeten OP een paal komen en niet tussen de palen in voor het mooiste resultaat.
4. Gevelbekleding voorboren.
Ja, boortje met een net iets kleinere diameter dan de nagels.
Moet de gevelbekleding op een betonnen band geplaatst worden? Om contact met de ondergrond (indien van zand) te vermijden?
Heb ik wel gedaan. Ik heb bloekbakken voor de schutting. Het hout loopt niet door achter de bloembak, daar staan gewoon (gratis opgehaalde) tuintegels rechtop onder. Is ook aanzienlijk goedkoper.
5. Gevelbekleding monteren met RVS bolkop schroefnagels, heb je hier een specifiek apparaat voor nodig? Gewoon met RVS schroeven is wellicht niet mooi?
Die dingen sla je er in met een hamer. Netjes op 1 lijn en op de naden dus 2 lijntjes, 1 in iedere plank. Sla een nagel per profiel in, dus 3 op een rij per plank. Bij 12 meter schutting, met 70cm palen en blokprofiel van 5 cm (180cm hoog) heb je zo'n 800 spijkers nodig voor elke kant van de schutting.
Schroeven is veel bewerkelijker en duurder en moet ook voorgeboord worden. Daarbij loop je kans dat je de schroef in het hout trekt en de boel alsnog splijt. De bolkopnagel heeft al deze problemen niet. Kies een lengte die passend is, dus tenminste de dikte van de plank en ongeveer de helft van de balk. Bijvoorbeeld zoiets:
https://www.wovar.nl/bolkop-schroefnagels-rvs-32x55mm/ (+/- 190 stuks per doos, dus 5 dozen per kant)
6. Bovenkant schutting afwerken met een dakje, gewoon een plank of waar hebben jullie voor gekozen?
Ik heb dat niet afgewerkt, maar je kunt een liggende plank gebruiken. In mijn geval ging dat niet omdat de achterburen een heel andere schutting hebben staan (beton). Daar heb ik tegenaan gebouwd.
Het dilemma waar ik een beetje mee zit is dat mijn buren niet handig zijn en het liefst een zo goedkoop mogelijke maar toch mooie schutting willen. Ik denk als ik zo'n schutting (11/12m) zelf wil gaan plaatsen ik hier wel een paar dagen mee zoet ga zijn.
Ja, reken op meer dan een paar dagen als je het goed wilt doen en goedkoop is het zeker niet. Zelfs bij zelf doen heeft die hele schutting mij zo'n 4k gekost (15 meter) en dat was eenzijdig, want aan de kant van de achterburen stond al een betonschutting.
Je kunt natuurlijk kiezen voor goedkoper hout. Denk aan een thermisch gemodificeerd Ayous blokprofiel (geen hardhout, maar wel dezelfde uitstraling).
WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp