Gisterenavond nog testen gedaan met jullie input. O.a. de CV losgekoppeld en Elga op aan/uit dipswitch gezet. Geen verbetering, dus de 180graden aanvoer buis aansluiting van de CV op de Elga is niet de oorzaak van dit probleem. Wel kon ik tijdens de testen de Elga pomp op stand 3,5 zetten voordat deze in flow storing kwam. (maar toen ik de CV weer aansloot via modulering bleek hij nog op pomp stand 3,5 te werken)
Op basis hiervan ben ik verder gaan testen. Ik heb op de 2e alle radiatoren opengezet, met als effect dat ik de pomp van elga terug kon draaien naar standje 0,5 voordat deze in flow storing kwam!
Dit bewijst volgens mij dat vloerverwarming verdelers inderdaad de oorzaak zijn van de weerstand, zoals een aantal van jullie al aangaven.
Echter...de Elga is nog altijd niet in staat de CV temperatuur enigsinds te verhogen. Hij blijft er maximaal 1c op leggen. Ook als alle radiatoren open staan en de pomp op stand 3,5 staat (waarbij dus een flow storing ontstaat onder stand 0,5).
Dús mijn andere conclusie is dat de weerstand niet het (enige) probleem is waarom de Elga niet functioneert.
Wat ik dus nog zie aan de Elga:
- De leiding tussen Elga en de Toshiba unit wordt loeiheet. De rechter wordt kan je niet langer aanraken dan een paar tellen, de linker is kouder dan lichaamstemperatuur. Het feit dat hier zo'n verschil in zit, zou zeggen dat hij wel ergens zijn warmte in kwijt kan?
Ik heb dit tegen de monteur aangehouden, zijn reactie was dat de flow 100% de oorzaak is van waarom de Elga zijn vermogen niet kwijt kan in CV leidingen.
Snap ik het nou niet of houdt hij mij voor de gek?
Zwerius schreef op dinsdag 19 november 2019 @ 15:24:
[...]
Ik begrijp nooit dat er door installateurs nog steeds verdelers /verzamelaars met thermostatische regelklep en recirculatiepomp toegepast worden in WP installaties. Ook als die er al zaten. Dan moet je de boel aanpassen. Soms moeten ook aanvoer en retour naar en van verdelers vergroot worden, omdat er bij WP gebruik ruwweg een 4 x zo grote flow (massastroom) door moet. De regelklep is een nauwe doortocht en belemmert de flow en recirculatie leidt altijd tot een lagere watertemperatuur naar de vloer, dan wat er van de WP komt.
Als die lagere temperatuur naar de vloer kennelijk genoeg is om het huis warm te krijgen, kun je dus ook zeggen: de warmtepomp maakt altijd water van een te hoge temperatuur. En elke graad extra scheelt je ruwweg 2,5% extra stroomverbruik.
Dus: verdeler aanpassen van open verdeler naar gesloten verdeler en elke onnodige stromingsweerstand (lees bijv. thermostatische klep) er uit!
Bedankt, ik heb meerdere aanwijzingen dat de installateur van de VV inderdaad geen enkele rekening heeft gehouden met de WP. Dus aan de verdelers is ook nog werk aan de winkel. Echter moet nu eerst de Elga aan de praat gemaakt worden, dan gaan we de verdelers aanpakken.
Als de temperatuur dan te hoog wordt dan wordt het circuit dichtgezet door de thermostaat en stopt de flow vanaf de CV. Dat lijkt me geen wenselijke situatie?
Domosapiens schreef op dinsdag 19 november 2019 @ 20:50:
[...]
Oorzaak en gevolg?
Geen flow en daarom geen temperatuurverhoging ?
Gewoon even een proefje doen zonder pompschakelaar (kost minder tijd dan tegenargumenten bedenken)
[...]
Daarom de CV in maximale aanvoer temperatuur verlagen (in overeenstemming met de mengtemperatuur)
Edit
...besef zojuist ...
[...]
Zou een slimme move van de monteur kunnen zijn:
Hiermee wordt het mengen tussen aanvoer en retour voorkomen ??
En daarmee een LaagTemperatuurVerdeler ??
Zie boven, ik heb nu dus wel flow maar de Elga doet het nog niet goed.
Temperatuur verlagen vanaf de CV tot 35C is dan de enige optie. Op de 2e heb ik nog radiatoren, ik ben bang dat dit te te laag wordt. Daarom ben ik opzich wel blij met een mengende verdeler. Alleen hij mengt nu teveel, er komt 40graden aan via de aanvoer bij de verdeler maar in de aanvoerbalk komt maar 25graden aan. Dus dat moet wel beter.
De move was inderdaad een verbetering, want zoals het eerst zat, zaten de aanvoer en retour op de verdeler naast elkaar op de retour balk. Oftewel het warme aanvoer water stroomde voor een groot deel weer terug. Er moest 70graden worden aangevoerd om de temp in de verdeler boven de 20graden te krijgen. Echt een Hoge Temperatuur aansluiting. Zoals hij nu aangesloten zit werkt het al veel beter, maar er wordt steeds teveel bijgemengt. Dus nog geen echte lage temperatuur verdeler.
Zie boven.
DJKroon schreef op dinsdag 19 november 2019 @ 22:01:
[...]
Die verdeler gaat zo niet werken.
Sluit hem gewoon aan zoals het hoort.
Je aanvoer gaat via de bovenste balk in en hoort met je retour te "mengen" door de pomp naar de onderste balk. Daarom is beneden je aanvoerverdeler. Vanuit daar moet het de vloer in en koud terug de bovenste balk in, de retourverdeler.
Jouw retour van je cv zit op de aanvoerverdeler, wat is hiervan de gedachte?
Dit brengt namelijk het volgende probleem op:
Je verdelerpomp heeft nu namelijk invloed op je cv systeem. Hij staat in serie met je cv installatie!
Dit levert een ongewenste flow op je cv installatie.
Je ketel heeft geen flowswitch maar je warmtepomp wel vandaar dat er een storing kan optreden!
Door het gebrek aan een flowswitch in de cv merk je dit probleem niet op.
Dus best verklaarbaar naar mijn idee zoals ik het begrijp, echter ken ik de situatie niet volledig, waardoor ik kan missen.
Maar sluit de retour weer aan op de "oude" aansluiting.
Dan ben je vermoedelijk van je storing af.
Zie boven hoe hij was aangesloten, maar dat was waarschijnlijk niet je gedachte hoe hij 'was' aangesloten.
Het is de vraag of deze verdeler echt goed aangesloten kan worden. Want:
- De pomp kan niet omgedraaid worden, hij stroom nu van de bovenbalk naar beneden
- Op de bovenbalk zitten 3 aansluitingen, 2 linksboven die je op de foto ziet waarvan 1 afgedopt, en 1 rechtsboven. Ik zat wat foto's toevoegen.
- Op de onderbalk zit eigenlijk maar 1 aansluiting, rechtsonder, waar nu dus de retour zit. Linksonder zit nu wel de voeler van de thermostaat, dus die zou misschien vervangen kunnen worden door een CV buis aansluiting.
- De verbindingen tussen de boven en onderbalk zijn: via de pomp, en via de vloerverwarmingsbuizen natuurlijk.

DJKroon schreef op dinsdag 19 november 2019 @ 22:01:
Om toch je lage temperatuur capaciteit met deze verdeler te halen is het volgende mogelijk.
Ga je installatie doorrekenen bij welke pompstand, welke drukverschil en daarbij horende capaciteit de pomp doet over je vloer.
Belangrijk is doorrekenen hoeveeliter water er per uur door je vloerverwarmingset gaat.
Dan moet je zorgen dat de flow van WP naar de vloerverdeler dit 1 op 1 kan leveren. Als je vloervetdeler bv 1200l/u doet, zorg ook voor toevoer van 1200l/u naar je vloerverdeler.
En het vervangen van de "thermische radiatorkraan" naar een echte (inregel)klep scheelt een hoop weerstand en kan je doorstroming nameten of je het haalt.
Echter beide capaciteit gelijk krijgen vraagt wel om expertise qua berekening en inregelen van de installatie.
"Mengen" heb ik tussen de haakjes omdat bij 1:1 toevoer de pomp niet meer mengt. Als je deze juist inregelt overwint hij het drukverlies wat voldoende is voor stroming over de vloer. Bij een zltv kan je dit zonder berekening en inregelen niet garanderen dat je vermogen ook afgegeven word. Gevolg is vaak hoge energiekosten of volle bak draaien, vandaar dat ikzelf daar niet echt voorstander van ben.
Hier zal ik echt expertise voor bij moeten halen want ik begrijp niet alles wat je zegt.
De flexibuizen naar de verdeler zijn 26mm buiten diameter, dus 22mm binnen diameter met een wanddikte van 2mm.
De koperen buizen zijn 22mm dik, dus 20mm binnen diameter met een wanddikte van 1mm.
Wat wel zo is, is dat de dezelfde 26mm flexibuis vanaf de CV&Elga langs de VV verdeler BG (75m2) gaat en daarna ook door naar VV verdeler 1e (85m2). Dus de vraag is, of het eerste gedeelte vanaf Elga&CV tot aan VV verdeler BG, groot genoeg is. Hier moet dus 160m2 vloerverwarming doorheen. Nou zijn het wel kleine 10mm buisjes die de vloer in gaan maar ze liggen wel dicht op elkaar.
[
Voor 56% gewijzigd door
Shifty-PK op 20-11-2019 10:22
]