Een financieel adviseur in Nederland die producten "verkoopt" (hypotheken, beleggingen etc) of hij nu bij een bank werkt of als "onafhankelijke" zelfstandige adviseur is alles behalve volledig onafhankelijk en ongekleurd in zijn advies. Vroeger voor het provisieverbod was het natuurlijk nog erger. Maar ook nu moet je zeker niet iedere adviseur op zijn blauwe ogen gelovenRubbergrover1 schreef op maandag 12 oktober 2020 @ 15:12:
[...]
Ik denk dat we hier een beetje tegen het verschil tussen de Nederlandse en Belgische situatie aanlopen. In Nederland is al een paar jaar een zeer strikt provisieverbod, waarbij ook commissies en retrocessies van de eigen huisfondsen van de bank verboden zijn. In België is dat nog wel toegestaan bij niet-onafhankelijke beheerders, wat dus niet bepaald tot onafhankelijk advies leidt.
Het maakt voor je 'huisbank' daarom in Nederland ook weinig uit of in welk fonds je belegt. Daarom hebben de meeste banken in Nederland ook niet meer apart rekeningen voor fondsbeleggen, maar is het gewoon alles of niets: of je hebt een beleggingsrekening waarmee je in 'alles' op de beurs kunt handelen, of je hebt vermogensbeheer waarbij je alles uit handen geeft. Maar het niet-objectieve 'adviseren' om in de huisfondsen te beleggen is in Nederland dus verleden tijd. Een adviseur krijgt geen geld meer van de maatschappijen die hij 'verkoopt', dus hij heeft er geen verborgen belang bij om een bepaalde maatschappij te adviseren.
Een paar voorbeelden:
- Het provisieverbod geld niet voor verzekeringen. Hier worden nog altijd provisies betaald door de verzekeringsmaatschappijen aan de adviseur. Zal hij je de goedkoopste verzekering aanbieden of degene waar hij het meeste aan verdient..............
- De adviseur bij de groot bank zal bij beleggingsadvies toch altijd naar bank eigen producten neigen omdat deze altijd meer opleveren voor de bank (hier wordt ook op gestuurd). Deze producten zijn altijd duurder en de bank verdient zelf. Goedkope index oplossingen en de goedkopere vermogensbeheerders zullen nooit geadviseerd worden.
- De onafhankelijk hypotheek adviseur (zonder beleggings WFT certificaat) die dus geen beleggingsproducten mag verkopen. Hoe zal hij reageren als je zegt dat je geld overhebt dat je wilt wegzetten voor de toekomst. Hij zal met een vastgoed koop en verhuur constructie aankomen en je hiervan proberen te overtuigen. Dat is wat hij kan en waar hij geld aan kan verdienen (hypotheken, contracten, taxaties etc)
- Vermogensbeheerders bieden adviseurs aan om als een cliënt bij hun gaat beleggen dat de adviseur dan d.m.v van een eenmalig door de klant te tekenen formulier jaarlijks een percentage van zijn portfolio (0.2-0.3%) of een flat fee per jaar krijg. Wat verder niet meer voor de klant inzichtelijk is in de jaar rapportages aan hem. Als de klant dan 0,9% kosten voor de vermogensbeheerder betaald, 0,3% aan de adviseur en nog eens 0,4% voor het fonds dan is er al 1.6% van het rendement weg van een neutrale portefeuille met zeg een rendement van 4%. Dat zijn dan 40% aan kosten. Dan heb je het nog niet gehad over de inflatie of de VRH. Toch zullen adviseurs dit verkopen aan hun klanten ,daar zij gemakkelijk de 0.2-0.3 % per jaar kunnen verdienen. Deze constructie is legaal en is mij ook aangeboden
The best investment is in yourself (Warren Buffett), www.sciplan.nl, ELGA, 23 PV-panelen Oost-West