brambond schreef op zondag 17 maart 2019 @ 22:54:
Ik ga binnenkort zonnepanelen op mijn schuur leggen en heb hier twee vragen over, hopelijk kunnen jullie me helpen.
Vraag 1: ik ga 12 panelen à 310Wp aansluiten (totaal dus 3720Wp) op een GoodWe 3600D-NS. Deze heeft de mogelijkheid twee strings/MPP trackers aan te sluiten. Alle panelen liggen op hetzelfde dak en ze hebben geen last van schaduw. Kan ik de panelen dan het beste als één of als twee strings aansluiten voor meeste opbrengst?
12x de Vmpp van het paneel, wil je zo dicht mogenlijk bij de +/-340V hebben.
gewoon omdat de omvormer intern tussen de mpp en de DC/AC convertor en ook 340V van maakt.
minder te converteren is minder verlies.
zie grafiek:

(goodwe heeft die grafiek niet, betere merken geven dit wel aan, maar deze grafiek kun je ook voor goodwe gebruiken.
zo heel veel verschil zal er wel niet zijn.
hoewel een goodwe niet zo een heel hoog efficiëntie omvormer is als deze, maar dat is te veel mieren seksueel mishandelen, zal allemaal wel mee vallen.)
(wil je het heel erg goed doen, dan meet je de V die je van de netbeheerder krijgt en tel je alles wat boven de 220V is op bij de 340V. de interne V die stijgt met de netbeheerder V mee.
ook is een stukje boven de 340V gaan zitten niet erg dom, omdat als de panelen warm zijn dan daalt de Vmpp een stukje.
dus een stukje meer voor de warme zomer dagen kan handig zijn.
maar ja hoever wil je gaan voor perfectie, het word op een gegeven moment onzinnig voor kleine beetje rendement.)
maar normaal kunnen mpp's maar een max aantal W verwerken, met dit soort omvormers is dat vaak rond de 2500W per mpp.
(goodwe is hier gewoon weg zeer vaag over in zijn specs helaas.)
dit los je normaal op door de 2x mpp parallel aan te sluiten, de 2x mpp werken dan in tandem als 1 grote mpp.
(soms moet je dan wel een dipswitch om zetten in de omvormer, zodat de mpp's gelijk reageren.
soms een bios instelling, etc etc..
soms is het autodetectie (wat eigenlijk betekend hij detecteert geen fuck, maar laat de mpp's minder efficiënt gewoon door lopen, op zich zelf geen probleem, tenzij je hele hoge efficiëntie zoekt, dan moet je dat uit zoeken, of eigenlijk gewoon geen goodwe gebruiken.))
ik zou zeggen, hang alles in 1 serieel string aan de GoodWe 3600D-NS.
met een beetje logging zie je snel genoeg of de mpp een grens heeft.
dan kun je hier ook vertellen waar de grens precies zit.
een kabeltje voor parallel is zo aangeschaft en tussen geplugd.

je kunt ook gerust 2x6x310Wp ophangen.
wil je dan 1x12x310Wp proberen, gewoon de stekkers binnen door lussen en je maakt er van wat je wil.
die extra kabel met een paar stekkers, dat is nu ook weer niet de grote kosten post.
dus experimenteer maar wat je wil.
(het na meten wat het beste is, lijkt mij wel lastig, die standaard logging van goodwe noem ik niet fantastisch.
ik geloof niet dat die precies genoeg is om het na te meten.

maar het aftoppen op 1 mpp, die zien je met gemak, alleen efficiëntie tussen 2x6 of 1x12 dat word lastig ben ik bang. )
[
Voor 12% gewijzigd door
migjes op 18-03-2019 11:17
]
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)