Ep Woody schreef op dinsdag 13 augustus 2019 @ 11:37:
Ik wil binnenkort mijn installatie uitbreiden van 2x9 naar 1x11 en 1x13 URE F7M320H7A zonnepanelen op een Growatt 5000 MTL-S omvormen. Bij het invullen op de Sunny designer zag ik dat de Max DC spanning op 580 V zit, terwijl de Growatt 5000 MTL-S niet hoger mag/kan dan 550V. Is dit iets om me zorgen over de maken of te kiezen voor een extra (micro omvormer)?
5 van de 6 extra panelen ga ik landscape neerleggen op horizontale rails, omdat dit eenvoudiger te plaatsen is. Voor het laatste paneel zal ik een stuk rails moeten verlengen met een meter.
(ik denk dat dit gewoon kan, maar ken je situatie niet en geen idee op hoeveel safe je wil spelen.
dus jouw situatie moet je zelf beoordelen of het kan of niet.)
de omvormer doet in de ochtend een check of de Voc (+temperatuur coëfficiënt) niet boven de 550V is.
is hij dat wel dan start hij niet. de beveiliging die werkt gewoon.
het is een beetje zonde maar als je een dag hebt in de winter dat de omvormer niet start, dat is geen ramp op je jaar opbrengst.
er is een klein gevaar met die beveiliging:
stel dat in de ochtend 1 of meer panelen in de schaduw liggen.
dan schakelen de diodes een stuk van het paneel uit en leveren die ook niet de Voc die ze normaal doen.
op dat moment kan het dus zijn dat je beveiliging niet je omvormer beveiligd.
en dan start hij wel als het eigenlijk niet kan.
nu heb je op zo een moment dat de omvormer wel al is over gegaan met leveren.
je hebt dan geen Voc meer maar Vmpp, en die is een stuk lager als de Voc.
pas als de Vmpp over de 500 of 550V komt, dan gaat je omvormer stuk.
(geen idee met die goodwe wat hij echt aan kan, de specs zijn erg vaag om daar een goed antwoord op te geven. geen idee of er echt iemand dit geprobeerd heeft of er alleen maar een mening over heeft. aan meningen heb je geen bal, hellaas.

)
maar als je flink onder gedimensioneerd, dan ga je ook aftoppen.
dit doet de omvormer door minder Ampp te trekken, en je Vmpp gaat dan omhoog richting de Voc.
(maar zal nooit Voc bereiken, maar dit alles is wel met de temperatuur coëfficiënt vergeet die niet.

)
dit zie je in de IV curve van je paneel.
een voorbeeld van een ander paneel:
ik weet dat een omnik (erg vergelijkbaar met goodwe) het gewoon weg begeeft na een paar jaar als je er 15 panelen aan hangt in 1 string.
de Voc word gewoon te hoog en dat trekt de Vmpp in de winter maanden naar de gevaar zones.
(dit is helaas ervaring, maar zoals altijd een langer verhaal.

)
(het volgende is een mening en geen feit, dus lees ook zo:)
ik denk dat je gerust 13 van die panelen met onder dimensionering kunt doen zoals je van plan bent.
de kans dat het fout gaat is erg klein, heel klein zelfs.
en als het fout gaat, dan scoor je toch een sma/fronius of iets anders.
die kunnen het wel aan zonder problemen. (vooral fronius doet dit op zijn sloffen, sma heeft liever geen hoger Vmpp als 530V.)
geen probleem voor een particulier om dat te doen, zolang hij de problemen die er mischien zijn begrijp.
erg dom voor een installateur om dit te doen, gewoon omdat hij dan geen correcte werking kan garanderen.
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)