SkyFlyer schreef op donderdag 23 mei 2019 @ 21:32:
Hoi allemaal,
Ik ben nog bezig met de puzzel/zoektocht naar Warmtepomp. Ik verwacht nog 1 advies, maar tot nu toe heb ik:
* 8kW Daikin hybride ; waarvan het WP deel de volledige verwarming voor zich zou nemen.
* 7kW Hitachi all-electric.
Mijn eigen berekening:
We gebruiken momenteel ongeveer 1400m3 gas, voor verwarming en SWW. Onze douche gebruikt ongeveer 12 L/m. Voor het gemak rond ik onze douchetijd (totaal) af op 15min/dag (is minder, maar dan pak ik het andere warm water gebruik mee). Kom ik op 12*15 = 180 L per dag. Voor het gemak rekening ik dan 350 dagen in het jaar, dus 63 m3 warm water van 40 graden. Per m3 warm water op 40 graden is ongeveer 4m3 gas, dus kom ik uit 63*4 = 252 m3 gas voor SWW en 1150m3 voor verwarming.
(Er is een kleine op komst, dus watergebruik zal stijgen)
Alles terugrekenend kom ik dat uit op 1150 * 8 = 9,2 MWh voor verwarming en 250 * 8 = 2 MWh voor warm water.
Verder door rekenen met duimregels, voor de capaciteit van de warmtepomp op basis van 1650 vollast uren: 9,2 MWh / 1650 = 5,6 kWh Warmtepomp capaciteit nodig.
Dit komt overeen met de aangeboden warmtepompen.
Huis is verder jaren 60 woning (5,5 cm spouw). Dak isolatie, verdieping isolatie, bodem isolatie, 3 cm XPS vloerisolatie en spouw geïsoleerd (Supafill). Beneden vloerverwarming (Speetherm) en verwarm het hele huis met 45 graden CV temperatuur.
De derde aanbieder vandaag, wil een Remeha WP aanbieden, maar stelt dat dit minimaal 16kW moet zijn en dat mogelijk te weinig is...
Is bovenstaande berekening te optimistisch en zijn de eerdere advisen ook niet goed, of moet ik heel hard wegrennen bij de laatste aanbieder?
Inmiddels weer een stapje verder, we hebben besloten voor All-Electric te gaan. Dus de Daikin hybride optie komt te vervallen. Daarnaast hebben we de Airco losgetrokken van de warmtepomp, deze wordt deze week al geïnstalleerd. (
www.aircodeal.nl blijkt (bijna) mijn buurman te zijn) Hier komen 2 Daikin FTXF35A voor te hangen (woonkamer + grote slaapkamer). lucht-lucht, dus lichtelijk offtopic, maar ze kunnen eventueel wel ondersteunen mocht dat nodig zijn.
Eerder dus al de Hitachi aangeboden gekregen (komt volgende week vrijdag langs voor uitwerking), maar heb nu ook een zeer goede aanbieding gekregen voor een Techneco Loria Duo (190L) met 50L buffer € 6900 (netto) i.c.m. zonnepannelen (9920WP/Optimizers €0,95/Wp).
Nu vermoed ik dat de 190L te weinig is voor ons (2 persoons, stortdouche, 2 persoonsbad, kleine op komst), dus er zal nog wel een bedrag bijkomen, maar het blijft een flink stuk goedkoper dan de Hitachi.
Alleen lijkt de Hitachi wel veel betere COP waardes te hebben op papier (beneden verdieping is vloerverwarming, maar boven heb ik 40-45 graden nodig).
Iemand wijze woorden om de Techneco Loria te vergelijken met de Hitachi Yutaki S?
Daarnaast begreep ik van de installateur dat bij het gebruik maken van 2 circuits (beneden 35 graden, boven 45 graden), de warmtepomp het buffervat continue op 45 graden zal houden, dus geen COP voordeel. (hij kon ook alleen COP waardes van 35 graden geven, "want zo installeer ik ze altijd.. ") Klopt dit?