Ha, ja, toen ik dat terug las dacht ik dat er toch sprake is van een vorm van FO. Maar het is denk ik toch niet helemaal hetzelfde. Mensen die echt gaan voor FO pakken de formule maandelijkse uitgaven x 25 als bedrag benodigd voor FO, en dan leven het rendement van dat bedrag (de 4%).
In mijn situatie heb ik er dus geen moeite mee om de opgebouwde spaarpot ook weer helemaal op te eten, en dus niet te kunnen 'rentenieren'. Als je onverhoopt echt oud wordt en geconfronteerd met kosten voor zorg en welzijn, dan mag je toch je interen op je eigen geld (en mijn gevoel zegt dat dit alleen maar erger wordt in de toekomst). Dus dat geld moet gewoon 'op' zijn op een bepaald moment (zeg bij de 80 jaar).
Dus mijn insteek is denk ik net even iets anders dan bij anderen...
[...]
Het goede nieuws is dat je voor AOW alleen maar ingeschreven hoeft te zijn in Nederland. Of je wel of geen premie betaald is irrelevant. Dus hier hoef je geen maatregelen voor te treffen.
Goeie tip, dat was ik even vergeten ja. Voorlopig zal dat ook wel zo blijven denk ik :-)
[...]
Om te beginnen moet je uitvinden wat de hoogte van je pensioen uitkering zal zijn op je pensioen leeftijd als je doorwerkt tot die tijd. Dit kan op de pensioen pagina van je pensioen aanbieder of op mijnpensioenoverzicht.nl
Op dit moment, op basis van mijn huidige pensioensopbouw, alles bij elkaar, is dat 2500 netto in de maand. Ik verwacht hier nog wel een stijging in, omdat ik nog wel wat carrièregroei zie. En als ik het goed begrijp is deze schatting inclusief indexatie vanuit de pensioenfondsen?
Vervolgens moet je bekijken wat 10 jaar eerder stoppen voor gevolgen heeft voor je pensioen, wat is dan de verwachtte uitkering van je pensioen.
Helaas kan ik dat niet terugvinden op die site. Ja, je kunt aangeven wat er zou gebeuren als je bijvoorbeeld 2 jaar eerder stopt, en dan je pensioenuitkering naar voren halen. Maar dat is juist niet de bedoeling...
Wat ik wel kan bereken is grofweg wat ik tot op heden heb opgebouwd door de jaren, en als ik deze lijn nog zo'n 25 jaar doortrek wat ik dan heb. Nu zit ik op zo'n 42K, ik denk dat ik dan op de 32K uit ga komen als ik 10 jaar eerder zou stoppen. Als de belasting over dat geld (ook) ongeveer 30% is, kom ik op een kleine 1900 netto. Is dat een beetje een vergelijkbaar getal met wat jij hebt berekend?
Ik denk dat die 2500 wel een mooi streefbedrag is per maand, voor zowel de periode vóór als na pensioneren (op z'n minst 10 jaar dus). Dat is dus 3 ton vóór het pensioen, en 72K erna.
De volgende vraag is bedenken hoeveel je nodig hebt aan inkomen op je pensioen leeftijd.
Ok, stel je pensioen leeftijd is 70 en je wil 1500 EUR netto + AOW
Je hebt uitgevonden dat als je 10 jaar eerder stopt krijg je op je pensioen leeftijd slechts 1000 EUR netto + AOW krijgt.
Je wil eerder stoppen met werken, dus van 60 jaar tot 70 jaar heb je geen inkomen. Je wil die 10 jaar 2000 EUR p/m netto aan inkomsten hebben.
10x 2000 x 12 = 240.000 EUR*
Juist ja, ik kom ongeveer op hetzelfde uit... Ik heb geen koopwoning, wil ik ook niet, dus mijn woonlasten op de lange termijn zullen (waarschijnlijk) wat hoger uitvallen dan van iemand die tzt alles al afbetaald heeft.
Daarnaast moet je extra inleggen in je pensioen of extra kapitaal opbouwen om het verschil tussen 1500 EUR en 1000 EUR netto te compenseren. Een simpele berekening bij brandnewday zegt dat als ik nu 150 eur p/m inleg dat ik dan op mijn pensioenleeftijd 9.052,69 per jaar (bruto) heb. Dat is genoeg om het verschill tussen de gewenste 1500 en de 1000 die je van je pensioen aanbieden krijgt te compenseren.
In mijn voorbeeld heb ik nu dus bedacht dat ik 240.000 EUR aan kapitaal wil opbouwen (op mijn 60ste) en dat ik nu ga beginnen met 150 eur p/m inleg bij BND (waarvan je weer een gedeelte via de inkomstenbelasting terug krijgt).
*ik ga er in dit voorbeeld even vanuit dat je geen risico neemt met dit bedrag en het dus allemaal op de bank zet waardoor je geen rendement maakt tussen 60 en 70
Ah, ik heb ook even een berekening gedaan. In mijn geval heeft een aparte pensioenspaarrekening fiscaal weinig nut, omdat mijn jaarruimte nihil is. Maar ik kan natuurlijk wel prima berekenen wat ik moet sparen om aan 300k te komen op m'n 60e, en dat andere bedrag na m'n pensioen. Met 500 a 600 in de maand en een gezegende markt moet dat toch wel gaan lukken... Zo'n gek bedrag is dat niet eens, zeker als ik mensen hoor over 50% spaarquota's enzo (wat ik dus echt absoluut niet wil)...
Bedankt voor je uitleg!