Ik was al een tijdje het gezeur met de antiaanbaklaag in m'n koekenpannen zat. Elk jaar kocht ik weer een nieuwe die dan, ondanks dat ik ze altijd met de hand afwas, na een maand of 10 toch weer een versleten antiaanbaklaag had.
Dus, na veel te lang inlezen een gietijzeren 28cm koekenpan gescoord voor twee tientjes op Black Friday om maar eens met te experimenteren. Als rite of passage heb ik natuurlijk eerst een paar keer het inbranden verpest, maar uiteindelijk kreeg ik een mooie gladde pan na drie laagjes arachideolie. Ik heb op het moment geen oven en deed het dus op m'n gasfornuis en dat ging eigenlijk prima. Onhandig was alleen dat ondanks de ventilatie en afzuigkap op standje tornado stonden m'n woonkamer alsnog een beetje blauw stond.
De volgende ochtend bakte ik een paar eitjes met wat roomboter. Waarom simpel beginnen, immers? Eerst één ei geprobeerd en die bakte natuurlijk meteen grandioos aan. Het temperatuurmanagement met gietijzer werkt wat anders dan een met een Tefal pannetje leerde ik.

M'n huiswerk vooraf had me al gewaarschuwd, maar de praktijk is toch de beste leermeester.
Gelukkig kon ik de pan met wat heet water en een afwasborstel eenvoudig ontdoen van de resten ei en poging #2 ging helemaal prima. Inmiddels heb ik er nog heel wat meer eitjes, vlees, pannenkoeken etc. in gebakken en het gaat me steeds beter af. En met kerst wat biefstukjes er in gebakken, medium rare, en dat was geweldig. Dat lijkt op gietijzer me ook beter af te gaan dan in m'n oude koekenpannen.
Mijn 12 jaar oude Handy (Blokker) braadpan was na intensief gebruik ook wel aan z'n einde en toen kwam ik een gietijzeren geëmailleerde pannenset tegen voor weinig met Black Friday korting. Van CS Koch, geen idee hoe goed dat is, en in traditioneel oma-oranje. Het is een set bestaande uit een 22cm sauteerpan, een 25 centimeter braadpan, een 14 centimeter braadpannetje en een 26 cm koekenpan. Hele set voor 100 euro, met Black Friday korting. Geen geld dacht ik zo en goedkoper dan een paar pannen los. En als ik het niks zou vinden kan ik het zo kwijt aan kookgekken in m'n vriendenkring die altijd op zoek zijn naar meer pannen.
Maar goed, uiteindelijk bevalt dat meer dan prima. De sauteerpan heb ik nog niet gebruikt, maar de braadpan is al intensief aan het werk gezet. Stoofvlees, hachee, een paar lekkere gehaktballen, een Iers stoofpotje maar ook goeie soepen heb ik er al in gemaakt. Ik vind het eerlijk gezegd makkelijker om mee te koken dan met m'n oude pannen. Ik vermoed dat mijn kookstijl (if any

) sowieso al wat meer aansloot bij het wat langzamere koken en rustiger temperatuurmanagement en dat werkt beter met deze gietijzeren pannen.
Qua soepen is het wel even aanpassen. Ik heb een normale 5 liter soeppan en dan is het simpel even het gas lager zetten als het te hard gaat of hoger als de kook eraf gaat. Dat werkt met gietijzer veel langzamer en dus moet ik wat meer vooruit denken. Maar tegelijk, als ik niet oplette met m'n oude pan werd de bodem te heet en bakte daar vanalles aan. Zeker als het van de kook ging na het toevoegen van nieuwe ingrediënten was het heel makkelijk om dingen op de bodem aan te laten koeken voor de hele soep weer kookte. Dat heb ik m'n braadpan nog niet gehad.
Ik zal vast één of andere culinaire barbaar zijn als ik soepen kook in een braadpan ipv een soeppan maar voor mij werkt het.
De koekenpan is een beetje hit/miss. Ik merk dat ik toch vooral m'n eerder beschreven koekenpan gebruik. De ingebrande antiaanbaklaag daarvan is extreem handig, maar tegelijkertijd is het vrijwel onmogelijk een geëmailleerde koekenpan te verpesten. En het is fijn dat ik ook een koekenpan heb waar zuurdere dingen in mogen, of notoir irritante dingen voor je ingebrande laag zoals bacon of en zure saus etc. Deze pan blijft dus ook wel.
Voor dat 14cm pannetje had ik absoluut geen nut en ik kon ook echt geen doel verzinnen, tot ik afgelopen weekend een sausje in elkaar wilde draaien. Normaal gebruik ik daar gewoon een steelpannetje voor, maar nu zag ik een kans dat pannetje eens in te zetten. Dat werkt eigenlijk ook prima en heeft als bijkomend voordeel dat je dat pannetje zo op tafel kunt zetten en het gietijzer de saus nog lang warm houd. Of ik 'm ga houden weet ik nog niet, maar een pannetje van 14 centimeter neemt nu ook weer niet zoveel ruimte in...
Qua kookpannen heb ik ooit een setje van Sola gekocht met drie pannen in verschillende maten en een steelpan en die zijn inmiddels ook alweer 12 jaar oud. Maar goed, ze voldoen en zien er nog netjes uit en dus zie ik geen reden om die te vervangen. Het is een set met metalen ipv plastic handvaten en ik begrijp dat die zo ongeveer je hele leven meegaan, dus ik zie geen reden om die te vervangen. Eerlijk gezegd kan ik me ook niet voorstellen dat een nieuwe set van een duurder merk nu ineens veel lekkerder gekookte groentes oid oplevert dan deze pannen?
Het zal me niks verbazen als op termijn die gietijzeren koekenpan het veld ruimt voor een RVS dingetje, want lichter en da's fijn met sommige dingen.Dan houd ik de geëmailleerde gietijzeren koekenpan ook. Die gietijzeren pan vind dan vast een meer dan prima tweede leven bij vrienden of voor op de barbecue of open vuur.
Al met al zijn het tot nu toe prima aankopen. Lekker m'n mise en place regelen terwijl de pannen langzaam op temperatuur komen. 's Ochtends wakker worden en superlangzaam wat eitjes bakken. Zondagmiddag wat spelletjes spelen terwijl de hachee staat te pruttelen. Ideaal, als je het mij vraagt.
edit:
En ik kocht ook een nieuwe messenslijper. Man man man, hoe fijn is het om weer een echt scherp koksmes te hebben?! Al is na 14 jaar m'n messenset ook wel aardig aan het verslijten, dus nu maar eens richting
Welke keukenmessen - Deel 2 voor wat informatie rondom keukenmessen.
[
Voor 3% gewijzigd door
AtleX op 29-01-2022 17:18
]