Door de WP alle flow te ontnemen.
Is het systeem zo ontworpen, dan zal dat voorkomen zijn, bijvoorbeeld door een bypass erin te hebben die opent wanneer het drukverschil tussen aanvoer en retour oploopt.
Maar besluit je achteraf om toch maar alle groepen afsluitbaar te maken, dan kun je hier best eenvoudig een serieuze fout maken. Maakt je system er de gewoonte van om 'zo maar' alles ineens dicht te gooien terwijl de WP lekker z'n ding probeert te doen (en er ook geen parallelle buffer is), dan gok ik dat de levensduur van je WP zo maar tot pakweg één stookseizoen ingekort kan zijn.
En dat kan ook nog 'ns wat 'ongemerkt' gebeuren, omdat sommige systemen doen aan 'half open' zetten door groepen te schakelen in 10 minuten open, 10 minuten dicht, etc. En dat dan per groep, dus 'toevallig' alles dicht komt voor. (Dat worden er hopelijk wel minder, maar ze zijn er echt nog wel..)
Vandaar de waarschuwing, naar iemand die (mogelijk zelf?) wil gaan aanpassen.
Geloof namelijk echt wel dat m’n installateur de boel niet echt goed heeft ingesteld, heeft hij meerdere keren bewezen… maar gaat dat ook ten koste van de levensduur? Want dan ga ik er nog eens goed in duiken.
Dat kan de moeite waard zijn. In 't algemeen is een master-master systeem lastiger goed af te regelen en is die regeling wellicht ook meer van je eigen gebruikspatronen afhankelijk. Goede afstelling, ter voorkoming van erg korte runs, kan de levensduur en efficiëntie ten goede komen. Maar let wel, mijn installateur zei dat hij zich pas zorgen zou gaan maken als hij meer dan drie starts per uur zou tegenkomen. (Ik zou wat hogere ambities hebben persoonlijk, maar het geeft wel aan dat de rapen echt niet zo maar gaar zijn.)
Dus? Zie je mij dat ontkennen dan? (Ook @
DutchKel.) Het punt dat ik maak, is dat een master-master zeker geen per definitie superieure oplossing is, zoals de vraagsteller wel leek te denken.
(En het is mijn beeld tot dusverre dat de anderen die zo'n opmerking maken ook daarop triggeren: master-slave lijkt onterecht verguisd te worden. Maar dat impliceert zeker niet dat master-master dan maar verguisd moet worden..)
Ik heb zelf ook een master-master systeem. Maar, ik heb dat verkocht gekregen door iemand die dat altijd neer zou zetten en heb pas achteraf geleerd dat het lang niet altijd optimaal is. Dat was een ontdekking die me wel even achter de oren deed krabben! Afijn het werkt wel goed en ik heb het behoorlijk kunnen optimaliseren

.
Flexiilex schreef op donderdag 26 oktober 2023 @ 21:16:Wat betreft de stijging van de warmte, het is vloerverwarming, dat moet eerst in het beton trekken voordat het warmte afgeeft. 2 verdiepingen hoger heb je te maken met 2 betonnen vloeren er tussen. Dat ga je echt niet merken.
Juist ja.. maar vandaar dus mijn vraag: waarom zet je de deuren niet open (van woonkamer naar trappenhuis en van trappenhuis naar zolderkamer)?
En misschien red je het uiteindelijk niet naar wens met zo'n 'hack' en verder inregelen. Maar toch is verder inregelen m.i. wel waar het begint. Ook als je uiteindelijk master-master gaat, wil je dat de warmtevraag zo gelijkmatig mogelijk is. Dus dat die WP niet aanspringt voor alléén die zolderkamer, maar ook een flink stuk warmte nog elders in huis kwijt kan, of (master-slave) weliswaar afslaat omdat de woonkamer warm is, maar tegen die tijd óók die zolderkamer (goeddeels) warmt heeft. Daarop win je levensduur en zeker efficiëntie (= lagere SCOP dan wanneer je dit negeert).
Dus goed dat je hier al naar kijkt

en zie o.a. ook de info die @
bjp en @
KC27 gaven hierover.
Alle flowmeters staan beneden op 2 en boven op 1.5. Dienen deze niet ingeregeld te worden per groep? De monteur gaf hierbij aan dat ze tegenwoordig allemaal even lang zijn en met 5 meter vershil niet gaat merken qua temperatuur. Is dit normaal of jullie weten? De vloeren lijken goed warm te worden maar ik heb dit nog niet eerder gehoord. Buiten het feit dat zowel de monteur als ik niet daadwerkelijk weet hoelang de groepen zijn. Beneden zijn er 7, 1e verdieping 6 en zolder 4
Kan zijn. Doet er m.i. maar beperkt toe, want het is toch maar een beginpunt. Hangt ook samen met hart-op-hart afstand (vaak hoger in slaapkamers), zon inval, dat je die zolderkamer warm wilt hebben..
Je kunt prima de kamers die verhoudingsgewijs te warm worden wat minder flow geven en de kamer(s) die verhoudingsgewijs te koud blijven wat meer. Bij voorkeur stapsgewijs, bijv. van nu af aan elke week wat bijstellen tot je tevreden bent of niet verder meer komt (= zeker weet dat je master-master nodig hebt).