Pimmeh schreef op woensdag 16 september 2015 @ 14:47:
Ik ben bezig met mijn eerste koopwoning: een appartement in utrecht van ongeveer € 175.000 k.k.. Ik ben op zoek naar iets betrekkelijk modern (na 1995 gebouwd) waardoor ik niet verwacht dat het in een slechte staat zal zijn. Mijn hypotheekman van de HypotheekVisie bood aan ook wel te willen helpen met het aankoopproces omdat hij dat ook wel gewoon leuk vond om te doen. Een aankoopmakelaar kost wel weer een goede € 2300 euro wat uit mijn eigen geld moet komen wat ik liever niet doe als het niet hoeft.
Hebben jullie hier een mening over of tips? Ik heb zoiets van "how hard can it be", dus waarom een aankoopmakelaar als iemand anders ook kan helpen, maar dat is altijd een gevaarlijke aanname.

Wat verwacht je ervan? Het kopen van een huis is een simpel proces, wij hebben ook geen aankoopmakelaar gehad.. wij hebben hier dus op bespaard. Waarbij ze zouden kunnen helpen:
- Taxatie (ik heb hier een taxateur voor genomen a 300 euro)
- Huis zoeken (heb ik zelf gedaan via Funda)
- Onderhandelen (maar let op: de verkoopmakelaar kan een vriendje/kennis van hem zijn, en uiteindelijk heeft de aankoopmakelaar ook vooral baat bij een snelle deal.. niet een wekenlange onderhandeling)
- Helpen bij proces kopen (hypotheek/notaris, etc) - stelt niet zoveel voor
Ik ben ervan overtuigd dat een aankoopmakelaar met zo weinig moeite een deal wil sluiten en dat dat soms haaks staat op de belangen van de koper (bv. tot het naatje gaan qua onderhandelen, of blijven doorzoeken naar een droomhuis).
Als je na de taxatie weet wat het huis waard is, en hebt bepaalt wat je budget is, kun je ook prima zelf onderhandelen. Uiteindelijk ben jij de enige die weet of je bereid bent om weg te lopen of niet. Aan het einde was de verkoopmakelaar in mijn geval meer een doorgeefluik van communicatie tussen koper/verkoper.
Greencap schreef op woensdag 16 september 2015 @ 15:04:
Het grootste voordeel (en tevens nadeel) is dat je gewoon sneller een deal gegund wordt indien je een aankoopmakelaar hebt. De meeste aankoopmakelaars zijn ook verkoopmakelaars en ze staan dus vaak aan beide kanten en gunnen elkaar wat meer dan buitenstaanders. Ze zullen ook meer informatie over de kopers en verkopers uitwisselen (bijv. het budget van de kopers en de hypotheek van de verkopers). Dit zijn nogal dubieuze praktijken natuurlijk, maar wel de realiteit.
Dit is speculatie (dat een bod sneller wordt gegund), zoals je zegt heeft het ook nadelen (nml. open boekje tussen de makelaars wat betreft jouw budget) en een aankoopmakelaar is een extra tussenpartij wat natuurlijk ook vertragend kan werken.
Een huis kopen is al duur genoeg en m.i. is dit 1 van de punten waar je 2000 euro op kunt besparen.. er komen nog genoeg andere (wel essentiele) kostenposten aan.