Je eerste link gaat over soepele leennormen en de link van de Rabobank spreekt over een whooping 1.200-3000 transacties (inclusief treintjes btw), op een totaal van 145.000. Dat is nauwelijks significant te noemen. Bovendien spreekt men elkaar jaar van transacties die 'naar voren' worden gehaald, en elk jaar zijn er weer nieuwe transacties die naar voren komen.ph4ge schreef op vrijdag 16 januari 2015 @ 13:57:
[...]
Die piek in de verkopen is een duidelijk bewijs dat men nog gekocht heeft om gebruik te maken van aflopende leningen. Dat was telkens het geval en ik zie geen reden waarom dat nu niet het geval zou zijn. Dit soort berichten laten zien dat mensen in ieder geval werden opgeroepen om er nog snel even gebruik van te maken.
We hebben geen van alle tijd om een uitgebreide studie hiernaar te doen, en de partijen die dat wel hebben gaan nooit een studie uitvoeren waarbij ze het risico lopen dat er geen wenselijk resultaat uitkomt. Maar met simpele logica kunnen we er vanuitgaan dat er aankopen naar voren werden gehaald. Dit effect was er volgens jaar al zelfs volgens de NVM. De Rabo, de club die alleen maar positief nieuws brengt, schat dat het om zo'n 3000 extra transacties gaat en zegt er zelfs bij dat we die in 2015 gaan missen.
Waarom zouden schenkingen niet later worden gegeven? Door de hele schenkingshype zijn veel mensen wakker geworden. Vermogensmanagers en fiscaal adviseurs hebben massaal gewezen op deze mogelijkheid. Ik sluit niet uit dat ouders dit nu door hebben en dat de schenkingen komende jaren gewoon doorgaan. meer van 50K schenken is (zoals je zelf al zegt) niet in elk geval mogelijk en met 50K (eventueel van beide ouders) kom je ook al een heel eind.
Je hoort mij ook niet zeggen dat het de nieuwe norm is. Maar het is (voor het publiek) wel een nieuwe mogelijkheid. Immers; een deel van de ouders die het eerst niet als voordelig zag om te schenken (HRA/rente), doet dat nu wel. En precies dat is het afgelopen jaar veranderd: schenken voor een huis is sociaal geaccepteerd, wellicht zelfs aangemoedigd. Hoe vaak ik afgelopen jaar niet heb gehoord dat schenken met een warme hand fijner is... Ook tijdschriften als Elsevier besteden er aandacht aan. Het staat op de agenda. Nee, die 17x halen we niet. Maar als het 50% daarvan is, is het al significant. Ik weet niet of dat ook gaat lukken, dat moeten we afwachten. Maar het is zeker niet evident dat de stroom van schenkingen compleet opdroogt.Je beredeneert vanuit je eigen situatie, schenkingen zijn uitzonderingen. Ja, er zijn vorig jaar naar schatting in totaal 100.000 schenkingen gedaan, maar dit ging lang niet altijd om nieuwe aankopen. De Volkskrant schat dat bij ongeveer 10% van de transacties een schenking een rol speelde. Daar zitten ook kleine schenkingen bij en je moet er ook rekening houden zowel koper als verkoper die schenking kan hebben gehad.
Het is vorig jaar uitgebreid in het nieuws geweest dat het gemiddelde vermogen van huishoudens in 2012 slechts 27.000 euro betrof. Natuurlijk zullen er relatief veel ouderen bij die rijke groep zitten, maar dan nog hebben we het over een klein deel.
Het vermogen hebben wil in de eerste plaats niet zeggen dat je het wil schenken, daarnaast moet het ook maar kunnen want meestal zit dat vermogen gewoon in steen of hebben ze het zelf nodig. Vervolgens zal het in de meeste gevallen naar meer dan 1 kind gaan.
Ik snap niks van je berekening. Wat heeft het voor nut om een onderscheid te maken tussen ouders die huren en kopen? Mag iemand wiens ouders huren geen schenking krijgen om te kopen of mag een kind uit een gezin met een koophuis niet huren?
Maar je mist sowieso het punt. Het gaat er niet om hoeveel huishoudens er precies hoeveel kunnen schenken. Het gaat erom dat dat altijd al kon en gebeurde, het zit dus al in de prijs. Het zal de prijs dus niet omhoog helpen. Sterker nog, het vermogen neemt rap af waardoor er waarschijnlijk minder geschonken gaat worden. Daar komt het feit dat schenkingen naar voren zijn gehaald nog bovenop voor de komende maanden.
Er is geen enkele reden om aan te nemen dat de verzeventienvoudiging van het schenkingsbedrag de nieuwe norm is en niet een uitschieter.
Life is what happens to you, while you're busy making other plans (John Lennon) - Ioniq 28kWh / 9,9kWP zonnepanelen (west) / Panasonic 9kW WP