hoi allen,
dank voor de vele nuttige bijdragen op dit forum. Heerlijk grasduinen
Maar uiteraard komen er dan ook steeds meer vragen en alternatieven. Pfff.
Ergo voordat ik een zonne-knoop doorhak, lijkt het met zinvol/leuk om hier om advies/raad te vragen.
Uitgangspunten :
- ik ga er van uit dat de huidige (riante) saldering op termijn gaat veranderen (lees : lagere vergoeding voor geleverde stroom)
- te genereren stroom dus zoveel mogelijk aan laten sluiten op verbruik. En waar mogelijk ook andersom
- ergo : Solar Frontier panelen met vergelijkbare (misschien tikkie lagere) totale opbrengst als poly/mono panelen maar wel meer gespreid over dag/seizoenen.
Situatie:
- zuid
- dakhelling ca. 45 graden
- west Nederland, 25 km van de kust
- verbruik ca. 7.000 Kwh (incl. warmtepomp)
- plaatst voor 24 SF panelen, vrijwel schaduwvrij
- plaats voor nog 4 SF panelen die aan het eind van de middag (nu om half 4) geheel in de schaduw komen te liggen
- eventueel nog 2 paneeltjs te plaatsen (volle zon) op een plat dak, maar liever niet...
- 3*25Amp hoofdaansluiting
Eerste idee
(van mezelf en twee leveranciers)
- 28 SF-170 panelen (4.760 Wp) met 14 Solar Edge Optimizers en de SE4000 omvormer
Second thoughts
Inmiddels toch wel een tikkie twijfel over zin/onzin van het gebruik van optimizers.
Mede gevoed door enthousiaste verhalen op Tweakers over de Steca/Solar Frontier combi.
Verder doe ik er waarschijnlijk wel verstandig aan om een 3-fase omvormer te kiezen.
Solar Edge claimt wel dat ze eenvoudige/goedkope omvormers hebben, maar echt goedkoop vind ik ze niet....
Ze claimen wel dat de omvormers efficient zijn, maar ze blijven echt een stukje achter bij de Steca’s.
En de optimizers zelf gebruiken natuurlijk ook wat.
Solar Edge lijkt me goede spullen, maar heeft ook wel de neiging naar een supplier lock-in, en daar hou ik nooit zo van....
En tenslotte komen de omvormers (m.i.) voor mij niet echt lekker uit qua capaciteit.
Bij 4.760 Pw (bij 28 panelen) is de SE4000 aan de krappe kant en de SE5000 aan de ruime kant
Ergo, ineens de aandacht verschoven naar SF/Steca combi. En dan rijst de vraag : hoe zit het met m’n 4 “schaduw”-panelen???
Steca claimt een “Optimiertes Schattenmanagement durch globales MPP-Tracking” . Klinkt veelbelovend, maar ik heb nergens (zelfs niet op Duitse fora) kunnen vinden hoe het nu precies werkt. Feit blijft dat er maar 1 tracker op zit….
Gaat het goed met m’n 4 “schaduw” panelen erbij, of kan ik maar beter “gedoe” uit de weg gaan en simpelweg 24 “zon” panelen installeren??
4 strings van 6 SF-170's lijkt me prima te passen op de 4003
Nog een overweging om voor een Steca 3-fase omvormer te kiezen is het feit dat deze voorbereid zijn op koppeling aan een accu-systeem.
Aan accu-systemen zal m.i. niet te ontkomen zijn als de huidige (riante) saldering ophoudt.
In elk geval om overdag opgewekte stroom 's avonds en 's nachts zelf te gebruiken
Hebben ook nog een lager start voltage (250 ipv 350)
Wat is wijsheid?
- 28 panelen (4.760 Wp) met Solar Edge optimizers en SE5K omvormer
- 24 panelen (4.080 Wp) met Stecagrid 4003 omvormer
- 28 panelen (4.760 Wp) met Stecagrid 4003 of 4803 (configurator vindt 4 strings van 7 op de 4003 prima)
- 30 panelen (5.100 Wp) met Stecagrid 4803 omvormer
Als de 4 "schaduw" panelen niet handig gaan werken met Steca, dan wordt de keuze vrij simpel :
28 panelen met optimizers of een "referentie" systeem van 24 panelen met een Steca 4003 of 3600 omvormer.
Of nog een lumineus idee van een van jullie
grateful for your expert views.
Bij voorbaat dank