gambieter schreef op dinsdag 31 augustus 2010 @ 23:53:[...]Ware het niet dat dat geen bewijs is. Of ik het geen geweldige positie vind is niet relevant, het zet Craig precies neer waar hij hoort: iemand die geen onderbouwing voor zijn aannames heeft en zijn opperwezen op alle mogelijke manieren probeert te pushen.
Je vroeg niet om bewijs, je vroeg of hij zou kunnen komen zonder uitgebreidde aannames en dat is de aanname “God bestaat”. Hoe simpeler wil je het hebben? Het is inderdaad niet onderbouwd, maar daar vroeg je niet om. Het valt me op hoe jij elke keer als je krijgt waar je om vraagt je pijlen richt op waar je om vroeg.
Zo'n pavlovachtige manier van reageren is bijna knap te noemen.
Ik herhaal even mijn zin: “Overigens komt Dawkins ook met uitgebreidde aannames. Dus waarom
die kritiek wel bij de een en niet bij de ander?”
Jouw antwoord is stromman aangezien ik niet heb gezegd dat Dawkins niet bekritiseerd wordt of dat je Dawkins op alle fronten steunt.
Laat ik die vraag herstellen in een ietsje gewijgde vorm en kijken of je dit keer wel een antwoord geeft: Craig en Dawkins komen beiden met uitgebreidde aannames. Je bekritiseer Craig
omdat hij uitgebreidde aannames gebruikt en vind dat hij een Godsbewijs moet leveren
zonder uitgebreidde aannames. Vind je dan ook dat Dawkins moet schrijven wat hij schrijft
zonder uitgebreidde aannames ?
Dawkins wordt hier zelden letterlijk aangevoerd als onderbouwing (in feite wordt de positie religiezen zijn dit of dat nauwelijks onderbouwd in dit topic) maar zijn gedachtegang wordt hier wel regelmatig verwoord. Het lijkt me dus erg relevant in hoeverre zijn gedachtegang gebaseerd is op uitgebreidde aannames, wetenschappelijke feiten, achterhaalde theorieën etc etc.
Het is dus niet omdat hij niet letterlijk geciteerd wordt, dat hij niet wordt gebruikt.
gambieter schreef op dinsdag 31 augustus 2010 @ 23:53:[...]Ik ben beter van je gewend dan deze BS

. Als jij een stuk taart en een drol gelijkwaardig noemt, en ik zeg dat de drol toch echt stinkt en het stuk taart niet, dan bewierook ik de taart? Kom svp met argumenten in plaats van deze drogredenering die het puberen niet overstijgt, ipv mij dat te verwijten.
Je blijft maar iets roepen (namelijk dat Craig een drol is en Dawkins een stuk taart) wat niet meer is dan een persoonlijke mening die je maar niet kunt onderbouwen. Wat dat betreft is het inderdaad niet meer dan puberfanclubgedrag.
Zelfs als je er op wordt gewezen, ga je verongelijkt nog zeggen ja, maar als Craig een drol is en ik zeg dat die drol toch echt stink ...
gambieter schreef op dinsdag 31 augustus 2010 @ 23:53:[...]Vergeet niet: jij bent degene die Dawkins omlaag probeert te halen tot het niveau van Craig. Ik ben geen fan van Dawkins, maar Craig staat een stuk lager op de lijst. Ik ben noch fan van Manchester United noch van Manchester City, maar als ik zeg dat Manchester United een stuk beter heeft gepresteerd in de laatste decennia ben ik jouw redeneringsstijl opeens een ManU fan. En zo ken ik er nog wel meer...
Ik haal Dawkins op geen enkele manier omlaag. Of haal Craig omhoog. Zoiets is alleen mogelijk vanuit jouw positie van puberfanclubkijk op die twee. Ik bekijk ze neutraal.
Verder gaat jouw vergelijking behoorlijk mank: het niet gaat om twee voetbalclubs die je naast elkaar kan zetten (alhoewel, je kan het aantal verwijzingen in filosofische discussies door filosofen in gerenomeerde filosofische tijdschrift opzoeken.... en de kans dat er veel vaker naar Craig wordt verwezen dan naar Dawkins sluit ik niet uit).
(Laat me jouw puberfanclubantwoord even voor zijn: [verongelijkte toon aan] ja, maar het aantal verwijzingen zegt niks over de kwaliteit van de een of ander op filosofisch gebied, want Dawkins is nou eenmaal beter dan Craig [verongelukte toon uit].
Wat ik doe is twee stukken taart vergelijkbaar noemen. Of duidelijker gezegd: twee filosofische werken op een bepaalde terrein vergelijkbaar.
Vertel eens, welke filosoof ken jij die op een andere manier dan Craig ter werk gaat?
Overigens laat je (wederom) met je antwoord zien dat je zelf ook uitgaat van bepaalde premissen en die premissen ook nog eens invult. Ik zeg nergens dat Craig discussie wilt. Ik schreef “Maar hoe wil je discussieren over onderwerpen (wat is een tijd, wat is een stoornis, wat is abnormaal, wat is leven, wat is etc etc) waar overeenstemming zo goed als onmogelijk is, zonder een bepaalde positie in te nemen om de discussie verder te krijgen?”
De discussie slaat op de discussie over
over een van de eerdere genoemde onderwerpen. Het gaat puur om het principe van het aannemen van een bepaalde premissen in een discussie.
Ik vraag me echt af hoe jij een discussie over een onderwerp waar men geen natuurkundige bewijzen voor kan hebben (zoals wat is tijd, wat is een stoornis, bestaat god, wat is leven etc etc etc) wilt voeren als je de volgende beperkingen wilt opleggen:
- je mag geen uitgebreidde aannames maken
- je mag geen premissen nemen die een bepaalde richting op gaan
Wow, een bijna filosofische uitspraak van je. Ik zou zeggen, schrijf maar een essay die dat verwoord, stuur het maar op naar verschillende filosofische tijdschrijften en wie weet gaat men het woord Godsbewijs in de filosofie voortaan vervangen door Godshypothese.
gambieter schreef op dinsdag 31 augustus 2010 @ 23:53:[...]Als iets niet wit is, is het zwart? Het zegt nog steeds heel veel over de kromheid van de redenering. Dat het filosofisch misschien toegestaan is (door de door filosofen vastgestelde regels) betekent nog niet dat het buiten de filosofie enige waarde heeft. Dan zul je met wat rechters moeten komen.
De zin “Een cirkelredenering is rond. Als het niet rond is, is het geen cirkelredenering. “ is niet te vergelijken met “als iets niet wit is, is het zwart”
X = y Als X ≠ y dan is er geen sprake van y
is niet hetzelfde als
Als A niet B, dan C (waarbij C het tegenovergestelde is van B )
Het is filosofisch inderdaad toegestaan om geen cirkelredeneringen te gebruiken. Nog erger, dat verwachten ze zelfs van een filosoof. Deal daarmee.
En of iets waarde heeft buiten de filosofie heeft niks te maken met het feit of jij de redenering recht genoeg vind, maar met de waarde die filosofen eraan hangen (en of ze er verder op gaan borduren), met de invloed dat een bepaalde gedachte heeft, hoe goed die gedachte wordt geïntegreerd in andere gedachtes, discussies naar aanleiding van die gedachte etc etc.
Dido schreef op woensdag 01 september 2010 @ 00:56:
[...]Niet helemaal. Craig stelt een premisse, en doet moeite die te bewijzen. Dat bewijs steunt op interpretatie X van theorie Y. Als dan interpretatie Z van theorie Y ook mogelijk is, is de premisse niet bewezen, maar slechts de mogelijkheid ervan.
Yep

Dido schreef op woensdag 01 september 2010 @ 00:56:
[...]Craig zet een
bewijs op voor een premisse, maar het enige dat hij aantoont is dat de premisse
mogelijk waar is. Dan is elke conclusie die hij uit de premisse trekt ook slechts
mogelijk waar. De conclusie is dan dus niet "het universum heeft een oorzaak (en die oorzaak is god)", maar "het universum kan een oorzaak hebben (en die oorzaak zou god kunnen zijn". Dat is nogal lafjes voor een "godsbewijs".
Nope
Volgens mij is er domweg niet mogelijk voor een filosofisch Godsbewijs. Het is domweg niet mogelijk om meer te doen in de filosofie voor welke filosofische onderwerp dan ook.
Ik sprak kort geleden met een student die om die reden haar studie filosofie was gestaakt. Het onderwerp maakt niet uit, je zal nooit meer dan
mogelijk waar kunnen bereiken. Zij vond dat afschuwelijk, ik vind dat geweldig. Dat is niet lafjes, dat is juist prachtig. Dat is filosofie.
Dido schreef op woensdag 01 september 2010 @ 00:56:[...]Als jij een stelling wilt bewijzen, zal je bewijs niet alleen aan moeten tonen dat je stelling wellicht waar is, maar dat je stelling niet onjuist kan zijn. Als je stelling aan het einde van je bewijs waar of onwaar kan zijn, heb je niets bewezen. Hardere kritiek is nergens voor nodig.
Nope
Je kan in de filosofie zelden bewijzen dat je stelling niet onjuist kan zijn.
Dido schreef op woensdag 01 september 2010 @ 00:56:[...]Het is een foute aanname dat je, om een bewijs voor stelling X te ontkrachten, je de stelling "niet X" moet bewijzen. Dat is slechts 1 mogelijkheid (de onwaarheid van "de aarde is plat" is te bewijzen door "de aarde is rond" te bewijzen.), maar dat gaat lang niet voor alles op. Om een bewijs van Fermats laatste stelling af te schieten hoef je niet te bewijzen dat Fermats laatste stelling niet juist is. Maar als iemand een aanname doet die onjuist
kan zijn, is zijn bewijs ongeldig.
Het is een foute aanname dat de filosofie op dezelfde manier werkt als natuurwetenschappen of wiskunde. Het is een foute aanname om aan te nemen dat je op dezelfde manier kan bewijzen “de aarde is rond”, de laatste stelling van Fermat kan bewijzen als dat je zou bewijzen “schoonheid is nuttig”.
Dido schreef op woensdag 01 september 2010 @ 00:56:[...]Nu kun je me gaan vertellen dat dat filosofisch allemaal prima kan, maar het klopt volgens de wetten van de logica voor geen meter. Als ik stel "als op mars marsmannetjes leven, en alle marsmannetjes hebben blauwe tekkeltjes, dan leven er blauwe tekkeltjes op mars", dan klopt de logica volledig, maar ik kan het nooit aandragen als bewijs van het bestaan van blauwe tekkeltjes op mars. Immers, mijn allereerste premisse, hoewel strikt genomen
mogelijk, is op geen enkele manier bewezen.
Blauwe tekkeltjes op mars is van een andere orde dan God. De een is fysiek en het andere is metafysiek, de ene is natuurkundig en het ander is filosofisch.
De bewijslast is verschillend, de manier van bewijzen is verschillend.
Jouw kritiek is niet zozeer een kritiek op het Godsbewijs van Craig, maar een kritiek op de werkmethode van filosofie (en op het gebruik van het woord gods
bewijs).
Dido schreef op woensdag 01 september 2010 @ 00:56:[...]De waarnemingen laten helemaal niet zien dat de zon om de aarde draait, de waarnemingen die jij bedoelt zijn volledig consistent met het tegendeel.
Daarnaast, als er geen reden was om aan te nemen dat wat hij door een telescoop zag een daadwerkelijke weergave van de werkelijkheid was, had hij nooit een reden gehad om door een telescoop te kijken. Nogal een rare stelling dus.
Nog elke dag als ik kijk naar de zon moet ik me eraan herinneren dat de zon niet om de aarde draait

Die stelling is niet raar. Hij nam het aan. Maar welke reden had hij om het aan te nemen? Er was geen theorie van de optiek. Het hadden even goed artefacts kunnen zijn. (vergeet daarbij niet dat de eerste telescopen ook nog eens niet de kwaliteit hadden die ze nu hebben). Hij nam het aan omdat het hem goed uitkwam, omdat het paste binnen zijn theorie.
Dido schreef op woensdag 01 september 2010 @ 00:56:[...]Ik heb het helemaal niet over loops, ik heb het over tijdsdilatie zoals beschreven in de SRT, waarbij tijd onder invloed van snelheidsverschillen vertraagt, en tijd in de ART waarin tijd, evenals ruimte, vervormd wordt door massa.
Wat je bedoelt met coordinate time weet ik niet, maar er zijn verduveld weinig coordinatenstelsels die standhouden in een constant wijzigend inertiaalstelsel zoals in een versneld uitdijend heelal vlak na de big bang.
Coordinate time
Vlak na de Big Bang, als ik de chronologie bekijk, dan gaat men toch uit van een lineair tijdsverloop. Ik kan me natuurlijk vergissen, maar dan zou ik daar toch graag een bron voor krijgen.
Heb je daar de bronnen voor? Want bij alles wat ik over tijd heb gelezen, heb ik daar niks over kunnen vinden. En het lijkt me juist erg interessant. Hoe bewijst men de natuur van tijd (en heb je daarmee de natuur van coordinate time of proper time bewezen)?
Begrijp ik nu goed dat jouw (en volgens mij ook Gambieters) voornamste kritiek is dat je in de filosofie de dingen niet kunt bewijzen zoals je ze in de natuurkunde bewijst? En dat het woord godsbewijs daarom onjuist is?
Ik heb daar zelf geen enkele moeite mee. Een godsbewijs, een verhandeling over de nut van schoonheid, een essay over de dood van god, een theorie dat mensen de werkelijkheid nooit kunnen waarnemen, een theorie dat we de werkelijkheid wel kunnen waarnemen, verantwoordelijkheid en schuld, de verschillende visies op moraal etc etc. Wat maakt dat nou uit? Het is allemaal even geweldig omdat het je tot nadenken stemt, omdat je nieuwe invalshoeken krijgt. Juist die tegenspraak vind ik geweldig. Filosofie is niet bedoelt om harde bewijzen te leveren. Filosofie is bedoelt om na te denken.
Filosofie is nadenken.
Zo'n Godsbewijs van Craig is geweldig. Net zoals Dawkins geweldig is. Niet omdat een van beiden met hun "bewijs" hebben aangetoont voor eens en altijd dat God bestaat (of juist niet bestaat). Dat is, door wat God is (als hij al is!) domweg onmogelijk. Maar omdat een zoektocht naar God en een afwijzing van God best wel waardevol kan zijn. Het is waardevol, niet omdat het iets zegt over God, maar wel omdat het iets zegt over de mens. Omdat het iets zegt over het beeld dat de mens heeft van de mens.