Sinds gister is de 25-jarige (volgens mij gebouwd begin 1999 vóór April) Peugeot 306 1.4 XN Break uit 1999 niet meer in bezit, we hebben na 17 jaar (was in 2007 een dealerauto voor 7K met zo'n 76K op de teller) de beslissing genomen om hem maar in te ruilen.
Hoewel hij motorisch nog prima is beginnen er andere zaken op te spelen die vrijwel niet meer repareerbaar zijn, hij heeft inmiddels ~312.580KM gelopen in al die tijd en buiten 1x afslepen i.v.m. gesprongen druklager altijd zelfstandig betrouwbaar van A naar B gegaan. Met zo'n 11 euro p/m in wegenbelasting was dat ding te rijden voor een appel en ei met een zee van praktische ruimte.
En ondanks veel korte ritten toch maar een laag olieverbruik, vrijwel nietszeggend i.v.m. hedendaagse standaarden.
Hij heeft in die jaren 3 aanrijdingen gehad.
Een keer op de rotonde (linksachter) wat uitgedeukt is maar sinds 2007 dus daar zonder modderkuip mee doorgereden.
De tweede keer was iemand die niet oplette en achterop klapte, de achterklep bevestiging was iets verbogen wat met een rubberen hamer terug naar positie is gehamerd, de bumper was nog vrijwel prima gelukkig maar de Opel die achterop reedt was compleet verbogen met een voorbumper die uit zijn voegen was geklapt aan weerskanten. We moesten de klep maar wat harder dichtgooien voortaan maar het sloot prima af.
Het kunstof van de achterklep zat toen wel wat losser maar die is maar met parkers vastgeschroefd.
De derde keer met 130KM/h een vos aangereden op de snelweg in de buurt van het linker voorwiel, er is gewoon doorgereden sindsdien enkel het spatbord onder de voorbumper lag half om gort dus die is eraf getrokken.
En tja min of meer de vierde keer een Duitser die met z'n BMW linksachter langs de achterbumper schuurde bij het uitparkeren, wij wat lak op de kunststof bumper, bij een hele schaafwond in zijn lak, de Duitser wilde m'n pa de schuld geven maar die zei vrolijk in perfect Duits dat de auto niet verzekerd was en dat parkeerschade voor hun zelf zijn, die Duitser begon te schelden en te tieren.
De grootste reparaties die in de afgelopen paar jaar nog zijn gedaan:- Druklager/koppeling
- Nieuwe distributie set + multi-riem
- Achteras voor 2e hands vervangen
- Radiator koelwater vervangen
- Gaatje in de flexibele remslang
- Kachel printplaat van sloopbedrijf erin gezet omdat de oude de geest gaf en geen ventilator aanging
- Pookknop was afgebrokkeld en vervangen voor een aftermarket
Maar inmiddels stapelen de gebreken van meer dan 15 jaar achterstallig onderhoud zich wel op, recentelijk bij het tanken begon de vulpijp benzine te lekken en de meter leek ook sneller terug te lopen dan gewenst, het koelwater is niet duidelijk of het lekte want het leek prima op niveau en te koelen maar er werd linksvoor toch soms wel een plas gevonden. Hielp ook niet dat het bij een dorps-beunhaas werd onderhouden.
De verdere (bekende) gebreken op dit moment:- CD Speler van aftermarket radio is kaduuk
- Rechtsvoor doet de speaker het op laag volume soms niet
- Voortrein rammelt waarschijnlijk i.v.m. totaal afgebroken/versleten rubbers en kraakt op drempels maar een hoofdverdachte is hierbij ook de toplagers van de schokbrekers die nog steeds origineel zijn.
- Hendel van de benzinetank klep is niet langer functioneel
- Contactslot gaat niet automatisch terug bij aanzetten motor anders blijft de startmotor lopen.
- Bestuurdersstoel is versleten
- Interieurbekleding hangt los van de deuren (dak is nog prima).
- Lekkage van water bij linkerzijde van de kofferbak, wellicht door de missende modderkuip.
- De airco werkt al ruim 10 jaar niet meer i.v.m. lekkages en er is nooit echt goed onderhoud aan gedaan.
- Afstandsbediening is versleten maar kan geen goede aftermarket vinden die past.
- Centrale vergrendeling gaat enkel nog open via slot passagierskant, sluit wel via afstandsbediening.
- Reserve sleutel heeft altijd het euvel gehad de auto te laten afslaan en niet meer starten na x aantal kilometers
- Deurvanger bestuurderskant kapot.
- Krakende deuren i.v.m. niet ingevet.

Maar de nekslag is toch wel de vulpijp van de benzine want die lijkt vrijwel niet meer aan te komen, maar desondanks heeft hij al die jaren trouw dienst gedaan maar is nu gewoon echt op, hij heeft zijn geld dubbel en dwars opgehaald en zijn mannetje gestaan met vrijwel geen zichtbare roest.
De elektrische ramen werken ook nog steeds en veel zaken onder de motorkap zijn nog steeds origineel maar niet alles is meer in goede staat, al hadden de ramen wegens kabelbreuk wel een keer vernieuwde kabels o.i.d. nodig en één keer is het raam de deur in gedonderd.
Nu is er voor een zachte prijs van 2.9K (met 100 inruil voor de oude bak) een Peugeot 307 5-Deurs hatchback voor in de plaats gekomen en dus nog prima budget om eventuele zaken op te lossen en goed onderhoud uit te voeren, de bedoeling is hier nu wel bij een betere garage wat beter op te letten.
Het is een auto uit begin 2007 (Januari) phase 2, een 1.6 TU5JP4 16V (TU blok, hoe kan het ook anders) met 110PK, een auto van de eerste eigenaar met nog 'maar' 140K op de teller.
Er zit verder o.a. op:
- Radio + CD speler (fabriek nog)
- Multifunctioneel display type C (die dubbele met temperatuur sensor e.d.)
- Cruise control
- Airco/verwarning handmatig 2-zones
- Climate control optie
- Snelheidsbegrenzer
- Bediening radio stuurkolom
- Elektrische ramen
- Elektrisch verstelbare buitenspiegels + verwarmt zover ik begreep
- Trekhaak
- Automatische verlichting (niet zelf instelbaar, geen auto op schakelaar maar dim gaat aan op starten)
- Armsteunen voor beiden voorstoelen
- Peugeot instaplijsten
Interieur ziet er nog prima uit, vrijwel geen krassen of slijtage, wel klein stukje van het lederen stuurwiel aan de bovenkant gescheurd en een geknakte dakantenne maar dat mag de pret niet drukken, de radio doet het nog prima.
En dat voor een auto van inmiddels 17 jaar oud, trekt goed, schakelt goed, remt goed geen trillingen o.i.d. dus een goede indruk tot dusver. Ook geen kapotte verlichting of rare COM-2000 fratsen of spelingen op de hendels, de knoppen op het dashboard zijn niet afgesleten. Enkel de koppeling voelt een stuk anders aan qua aangrijpen maar dat is wennen. Bij licht intrappen van de rem bij 5KM/h staat hij vrijwel direct abrupt stil dat wel met schijfremmen rondom. Vermoed 15 inch velgen.
Ook aan de buitenkant geen schade dus helemaal prima.
Je kan dus voor een zachte prijs toch nog wel best wat auto kopen blijkt maar weer.
Enkel wat ik begrijp van de 1.6 16V is dat je wat op tijd moet zijn met de distributieriem vervangen en de juiste olie gebruiken zodat de hydraulische klepstoters geen vreemde geluiden gaan maken, maar blijkbaar verder net als de kleinere broers gewoon een lekkere non-nonsense stamper met bij deze versie een gietijzeren onderblok die blijkbaar ook voor de GTI modellen werd gebruikt. Gelukkig geen olie-zuipende VTI.
De puntjes van dit blok dat ik hier las:
https://mymotorlist.com/engines/peugeot/tu5jp4/Disadvantages of the TU5JP4 engine- A reliable unit as a whole most often worries about electrical glitches.
- Many people experience sudden twitching or tripping of the engine. Coils are the weakest link in the ignition system.
- Owners often complain about floating engine idle speeds. The throttle body and idle speed control should be cleaned periodically.
- The timing belt drive is not very reliable, and when it breaks, the valves bend. Carefully follow the replacement schedule and the condition of the belt.
- Often under the hood you can hear the loud clatter of hydraulic lifters. Use only engine oil recommended by the manufacturer.
Maar als dat alles is, prima.
Tja, dan ben ik denk ik toch wel een paar foto's 'verschuldigd' van de oude en de nieuwe auto, al is er helaas van de oude niet zoveel van.
Oud:
Nieuw:
Voorlopig kunnen we dan even door, misschien even een nieuwe afstandsbediening bestellen bij de garage en een nieuwe dakantenne en verder even het reguliere goed doornemen, en als het kan volgend jaar nog eens preventief de distributieriem, dis is wel bij 100K vervangen maar dat was inmiddels al weer in 2017.
Core i9 13900K @5.8Ghz: https://valid.x86.fr/16dnkm | Core i7 3930K @ 4.4Ghz: https://valid.x86.fr/div8y2 | Core 2 Quad Q9550 @2.91Ghz: https://valid.x86.fr/27vbj8