Om even in te haken op de discussie hierboven. De beste COP haal je inderdaad niet bij de minimum compressorfrequentie (en dus modulatiebereik).
Onderstaande plaatjes heb ik eerder gepost en zijn gebaseerd op metingen/databoeken van een Toshiba Estia 8 kW versie. Links het modulatiebereik tussen de groene en rode lijn, waarbij de gele lijn het nominale vermogen is. Bij +7 buiten is het modulatiebereik van deze WP van 1 kW thermisch tot 11 kW thermisch (die 11 kW komt door de binnenunit, de buitenunit kan nog verder, maar de warmtewisselaar is niet groot genoeg).
Rechts de COP bij gegeven Tlift, dus Ta-Tb. De zwarte lijnen komen uit het databoek en zijn voor een Ta van 35. Je ziet direct dat de optimale COP bij 50% compressorfrequentie ligt, tot een Tlift van 25 graden. Daarboven kruipt het allemaal wat naar elkaar toe en maakt het niet veel uit of je nu 30% of 100% vraagt. Bij die Tlift spelen blijkbaar andere factoren een rol.
De 10% lijn is in ieder geval niet optimaal. Tussen de 15 en 22 graden Tlift is 10% beter dan 100% of 70%, maar 30% en 50% hebben een betere COP. Vanaf 22 graden Tlift is de 10% curve zelfs slechter dan vol vermogen.
Kortom, het theoretische modulatiebereik is leuk, maar niet per se nuttig. Bij +7 buiten is mijn Ta zo'n 29 graden. Een Tlift van 22 dus. In de COP grafiek zie je bij die Tlift dat de WP een COP haalt tussen de 5.5 en 6.5 op uurbasis (uitschieters daargelaten) en dus dat het vermogen daar steeds rond de 40% ligt en niet op 10%. Dat regelt de WP verder zelf.
WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp