Ivow85 schreef op vrijdag 20 januari 2023 @ 19:05:
[...]
Een gemiddeld gezin is eerder anderhalf verdiener dan tweeverdiener.
En ja, je zou daarvan wel wat moeten kunnen sparen, normaal gesproken. Alleen stapelen de prijsstijgingen zich op dit moment in rap tempo op. Stel dat een gezin met de zonnepanelen de elektriciteitsrekening naar 0 saldeert, maar nog wel 1200kuub gas per jaar gebruikt. Dan is de energierekening nu met het prijsplafond en gestegen netbeheerkosten al zo'n 100 euro per maand hoger dan in 2021.
Dan nog elke maand 100 euro meer kwijt aan boodschappen, 10% inflatiecorrectie op internet+telefoon, verzekeringen en dergelijke, gestegen zorgpremie en van de 300 euro die men eind 2021 nog elke maand kon sparen is niets meer over.
Althans: niet als de salarissen van dit beschreven vrij doorsnee gezin, zoals bij veel mensen, sterk achter blijven ten opzichte van alle prijsstijgingen. Dan is nog eens honderden euro's per jaar aan hogere kosten op een gegeven moment wel (te)veel voor de doorsnee anderhalf verdieners met kinderen. Het betekent op een gegeven moment kiezen tussen het betalen van je energierekening, of de contributie voor de sport/hobby van je kinderen. Zodra de noodzaak tot dat soort keuzes in zicht komt, is elke 100 euro aan extra lasten héél veel geld. Ongeacht het inkomen.
Gelukkig wordt in januari een deel van de achtergebleven loonsverhogingen gecompenseerd met een gestegen arbeidskorting. Daardoor zullen de anderhalf verdieners er netto ruim 150 euro op vooruit gaan en ontstaat er in dit gezin wat voorheen 300 euro kon sparen weer wat financiële ruimte. En is er nu dankzij het prijsplafond zekerheid dat energiekosten in elk geval dit jaar niet nog verder zullen stijgen. Mensen die hun maandelijkse spaarruimte van 300-400 euro (7,5-10% van het netto inkomen voor 'anderhalf modaal') vorig jaar zagen verdampen kunnen dankzij die twee maatregelen nu weer normaal ademhalen.
Je bent nog redelijk mild,
De energie rekening is verdrievoudigd de benzine prijs gestegen, vergoeding(en) gelijk gebleven, OV (met kids) of andere zaken, nauwelijks woonruimte te vinden.
energie maatschappij die over de kop gaat ,
Daarbij de mensen die nu 55+ zijn, kennen nog "het appeltje voor de dorst" spaar principe (bufferen) alles wat jonger is .. leeft "nu" nu ja de meeste ervan. is wel snel de pineut. maar iedereen voelt helaas de pijn
Hoewel ik vorige post al aangaf niet trots ben op bij de "voedselbank" jaren terug gelopen te hebben
hoe je er inkomt is niet moeilijk .. althans de schuld (hoe je daaraan komt bedoel ik)
maar voordat je zover bent heb je over het algemeen meer opgebouwd door financieel gat A met via een nieuwe (groter) gat (achteraf) te vullen ..
Nee de voedselbank daar moest ik eerst "bewijzen" wat logisch is dat ik onder het minimum over hield, oftewel ga maar eens alles in kaart brengen en overzichtenlijk maken (dat doet men niet voor je)
Dan krijg je maar x tijd (bijvoorbeeld een jaar) om ervan gebruik te maken
wellicht een verplicht als uitkering/werk oid
Het gaat niet om "voedsel" teminste .. als je allergisch bent/medisch of gewoon over je nek gaat van bepaalde produkten .. tja jammer. kan je het eten wel voor x tijd bewaren ? .. als crea-bea kok kom je er wel.
Ondertussen zit je als werkzoekende met het probleem "vervoer" want hoe kom je van A naar "verweg" werk ? want daar geeft zowel de werkgever en UWV geen moer om .. al ga je kruipend, en elk werk is na x tijd passend. dus ja onder je niveau werken is niet fijn.
Of je hebt al werk en er word loonbeslag gelegd (ook niet fijn + werkgever zit met gedemotiveerd personeel)
wat ik toen niet had en sinds corona wel ontstaan is dat je "restjes" aan kan bieden en men het op kan halen .. of andere alternatieven die het dragelijker maken. (lees niet aan de grote klok hangen)
Maar soms kan je niet anders dan op school van je kids melden dat je "te kort komt" omdat ze zelf ook daar dan mee ondersteunen .
Het meest erge van het verhaal is dat de na-sleep jaren duurt en dat is best zuur zeker met opgroeiende kinderen, die je veel gunt.
Als je echt mensen wilt helpen, is giften aan voedselbank handig, maar probeer ook eens lees wat je eventueel kan aanbieden op marktplaats eens via de voedselbank aan te bieden. of in gratis weggeef groepen te spotten wie actief anderen helpt .. die hebben vaak mensen op het vizier die het goed kunnen gebruiken.
En je eigen eten aanbieden (kook wat meer en bied het aan).
Geld maakt niet gelukkig is echt een ding! zeker als je samen bent kom je er wel sterker eruit.
ps sorry voor de offtopic dwaling ...