Ik denk dat ik eruit ben. Nu is deze maand een beetje krap met de financiën maar mogelijk voor volgende maand of ergens na januari wil ik 3 systemen vervangen door 1.
Ik heb hier in het verleden al een post over geschreven maar heb nu een opstelling waar ik wel blij van word. In het kort:
- Systeem waarop EVE-NG draait kan sowieso weg, deze gebruik ik nog amper.
- Systeem waar al mijn VM's en containers op draaien kan uit, infra verplaatsen naar nieuw te bouwen NAS / server
- Huidige NAS vervangen met nieuw te bouwen NAS
Mocht ik aan de slag gaan met een nieuw systeem en alle onderdelen kopen betekend dit het volgende voor mijn setup:
- Bespaart stroom: zuinigere chip in nieuwe NAS en i.p.v. 3 systemen maar 1 aan. En dus maandelijks minder geld naar de energieboer
- Bespaart ruimte: Leuk want dan kan ik mijn NAS naar mijn krappe meterkast verplaatsen. Dit opent de weg om iets luidere maar goedkopere schijven te gebruiken. Dit zou niet handig zijn in mijn kantoor waar hij nu in staat.
- Speelt geld vrij: bij de verkoop van de 3 machines welke toch wel leuke specs hebben maar simpelweg overkill zijn voor mijn situatie, te veel stroom vreten en ruimte in mijn appartement innemen.
- Toekomstbestendiger: Nieuwe zuinige Intel chip is behoorlijk efficiënter en zal meer resources kunnen dragen dan bijvoorbeeld de Ryzen 3200G welke ik nu heb draaien in mijn NAS.
Wat heb ik bij elkaar gesprokkeld:
Producttype | Naam | Prijs | Aantal | Totaal |
Mobo + CPU Intel N305 | ODROID - H4 Ultra | €259,95 | 1 | €259,95 |
Geheugen | Crucial CT48G56C46S5 | €116,50 | 1 | €116,50 |
SSD | WD Blue SN580 1TB | €61,57 | 1 | €61,57 |
PSU | ODROID Voedingsadapter - 19V / 7A | €45 | 1 | €45 |
USB Stick als bootable medium | Willekeurige USB 3.0 stick van 32GB. Waarschijnlijk iets van Sandisk | €10 | 1 | €10 |
SATA data en stroomkabels | ODROID SATA Data en Power Kabel voor H Serie - 200mm | €4,95 | 4 | €19,8 |
Stroomknop | ODROID LED Power Knop | €10,95 | 1 | €10,95 |
Fan | Mogelijk Noctua, afhankelijk van grootte (120 / 140) | €15 | 1 | €15 |
Totaal (exclusief verzendkosten) ~€538,77
Voor schijven denk ik voor nu aan 2x deze 16TB schijven:
uitvoering: Seagate Exos X18 (SATA, Standard model), 16TB. Nog wel even opletten naar deze schijven en hoe ze lekker energie efficient kunnen draaien met Linux. Daar zijn al een aantal artikelen over gemaakt:
https://forums.unraid.net...shutdowns-or-read-errors/.
Waarom deze combi: De N305 lijkt mij een fijne processor voor mijn applicaties. O.a. home assistant, plex, een download straat met de nodige *Arrrrs, unifi controller en natuurlijk in de core dataopslag. Ook biedt het Mobo genoeg toekomstperspectief met 2,5gb/s connectiviteit en 4 SATA poorten.
Ik draai nu 4x4TB en wil migreren naar 2x16TB. Ik vermoed dat dit an-sich niet zeer veel energie gaat besparen (je gaat van 4 naar 2 schijven maar die 2 schijven zijn wel wat moderner en moeten mogelijk sneller spinnen voor die extra TB's etc.) maar het levert wel 4TB extra op. En dan heb ik nog ruimte over voor nog 2x 16TB schijven om later bij te prikken mocht dit nodig zijn. Vandaar ook de 4x SATA kabels in de build. Verder een 1TB SSD voor de nodige applicatie opslag (alle containers en VM's) zodat deze de schijven niet belasten en deze in ruststand kunnen gaan. Mocht ik ooit naar 4x16TB gaan lijkt mij de 48GB dan ook voldoende voor de setup + applicaties / containers / VM's.
Gezien ik nu jaarlijks enkel al aan stroomkosten 100 euro kwijt ben en ik verwacht dat deze build serieus veel minder gaat verbruiken lijkt mij 80 euro winst per jaar niet onrealistisch. Dat betekend dat deze build zich na ~7 zichzelf al zou hebben terug verdient. En dat is nog los van alle flexibiliteit, eenvoud, minder ruimte en toekomstbestendigheid wat voor mij ook waarde is.
Met een berekening op een bierviltje kom ik voor het systeem ongeveer uit op 14 a 15 watt idle met 2 schijven. Dat zou een besparing van 85% moeten zijn onder idle verbruik op de energierekening.
Nu ontbreekt er nog wel iets: het lijkt mij erg leuk om samen met een maatje een case te 3D printen

Vandaar ook de stroomknop! Lekker compact zodat ik hem gemakkelijk kan bevestigen in mijn meterkast. Vierkante box, bovenin het moederboard met kabels naar beneden naar een 4 bay HDD ruimte (non hot-swap.) Aan de zijkant een ventilator om het bordje en de harde schijven te koelen en dan zou alles in een compact, goed geventileerde box moeten werken met enkel een 133 watt voedingsadapter

Ik heb nog geen idee hoeveel dit mij gaat kosten (waarschijnlijk kwa grondstoffen zal het nog wel mee vallen. Tijd en energie daarin tegen... Maar het moet vooral een leuk projectje zijn.)
Ik ben benieuwd wat jullie ervan vinden

Voor mij is dit een heel mooi pakketje welke energie zuinig / efficient en CPU kracht (voor die Plex 4K transcoding CPU taken met bijv. obscure ) combineert met een compacte vormfactor en mogelijkheden tot uitbreiding in de toekomst.
[
Voor 9% gewijzigd door
Yariva op 01-10-2024 12:17
]