Omdat je je strategie keuze in die post laat afhangen van Long-Covid. Ik kan op dat moment niet inschatten dat je de probelemen zoals geschetst door de GGD even zwaar meeneemt, want je noemt ze niet.
Ik noem je ook niet harteloos, ik zei direct "lijkt", want ondanks dat je die indruk geeft dat je het niet meeneemt kan ik dat niet goed inschatten.
Je had het ook kunnen vragen. Overigens onderbouw je een aantal van je voorbeelden niet hoewel ze ongetwijfeld in meer of mindere mate zullen voorkomen.
Ik kan een link dump doen (Van CBS tot GGD tot the Lancet), maar ik vond dat in mijn kritische noot niet zo relevant. De socio-economische effecten heb ik wel eerder naar gelinkt en ze zijn gewoon dramatisch.
Dat is uiteraard een zelfvervullende voorspelling, want de R is dalende maar ondertussen gaat Nederland weer versoepelen waardoor indammen weer moeilijker wordt. De strategiekeuze moet je vooraf laten gaan aan je beleid en niet andersom.
Het kernprobleem van indammen is dat Nederland dat niet alleen kan doen. We kunnen niet reizigers preventief twee weken in quarantaine zetten (we hebben niet genoeg faciliteiten en barakken rondom Schiphol gaat het niet halen).
Heb je het BNR interview ook geluisterd? Daarin wordt uitgebreid toegelicht waarom een voortdurende mitigatiestrategie een slechte keuze is.
Ja, ik ken de materie wel een beetje, alleen blijft het probleem dat Nederland bij uitstek ongeschikt is om in te dammen. Als persoon had ik het ook graag gezien, maar er zijn zoveel praktische problemen zodat je uiteindelijk weer terug komt op mitigatie.
Dat we te snel versoepelen en te laat ingrijpen ben ik het mee eens, (je kan mijn post historie controleren), maar de keuzes van de regering kan ik (helaas!) helemaal volgen.
Oh, je bent nu ineens wel helderziend? Helaas klopt het alleen niet. Daarmee doel ik op de schijnbare situatie dat beleidsmakers zich niet lijken te bedenken dat er op de lange termijn gezondheidseffecten kunnen voordoen. Dat heeft echt niks met minachting te maken, maar fijn dat je nog even doorattributeerd.
Sorry, dat ik dat zinnetje van minachting vind druipen heeft niets te maken met helderziendheid. Hoe wil je dat ik het interpreteer? Je zegt niet "het lijkt erop dat ze zich de lange termijn effecten niet realiseren". Je zegt na een doorspekt relaas opeens heel volks: "Je weet het niet, he". Als ik als beleidsmaker zo zou worden aangesproken snap ik wel hoe die persoon over me denkt.
Je vraagt om een voorbeeld van een besmetting die zich na jaren openbaart. Die geef ik je (SSPE hoewel gelukkig zeldzaam). Dat schuif je zonder argument weg als te lange horizon (raar, want daar vroeg je zelf om).
Ik vroeg het je en bedankte je voor je informatieve antwoord.
Alleen gaat dat om 5-20 jaar na besmetting... daar kan je niet op sturen.
Dan wijs ik onder verwijzing naar het citaat uit de technische briefing op een case/control studie van vorige week en ondertussen heb ik dat aangevuld met een Nature publicatie van eergisteren. Maar ook dat is blijkbaar niet relevant.
Waar zeg ik dat het niet relevant is? Jee maakt weer de sprong van "effect A is erg", dus het beleid moet daarop worden afgestemd. Er is ook nog steeds effect B (c,d,e,f,g, etc.). Het beleid zal daar keuzes in moeten maken.
Dat bevestigde effecten (met bekende lange termijn gevolgen) daarin zwaarder wegen dan
mogelijke lange termijn effecten is compleet rationeel. Dat betekend niet dat die effecten worden genegeerd, het betekent dat ze in de weging minder zwaar mee zullen tellen.
Ik heb je verder eerder in dit topic een lijst met ziekten gegeven die allen al jarenlang stuk-voor-stuk succesvol worden ingedamd, hoewel dat voor het een makkelijker gaat dan het ander uiteraard. Maar Schiphol is er nooit voor gesloten geloof ik.
Je geeft het al zelf aan, die ziekten zijn anders van natuur. Betreft Schiphol, reizigers in quarantaine zetten is steevast een centraal onderdeel van containment.
Dan houdt het wat mij betreft wel een beetje op met argumenten aanvoeren, want je stelt vooraf zonder argument dat indammen niet kan,
Het argument Schiphol is gegeven, evenals de afhankelijkheid van de Europese partners. Ik kan nog wel wat andere zaken noemen, maar dan gaan we ook weer snel naar de discussie over jongeren en die is uit den treure gevoerd.
lange termijn effecten (uiteraard) nog niet zijn aangetoond en negeert nu geloof ik ook de Oxford studie (hoewel preprint en dus nog onderhevig aan mogelijk commentaren etc.). Dat is een manier om de zaak te beschouwen, maar dus niet de mijne.
Hoewel we in herhaling vallen; er zijn helaas andere belangen die ook hun eigen intrinsieke waarde hebben. Lange termijn effecten die nog niet zijn aangetoond hebben op dat punt voor mij minder gewicht dan de gevaren die we nu al zien. En beleidsmakers lijken zelfde keuzes te maken.
Dat heeft niets te maken met negeren, dat heeft te maken met lastige keuzes. Zoals John Maynard Keynes zei "in the long run we are all dead".