Lucht/lucht warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen Vorige deel Overzicht Laatste deel

Dit topic is onderdeel van een reeks. Ga naar het meest recente topic in deze reeks.

Pagina: 1 2 ... 25
Acties:
  • 2.384.602 views

  • Glashelder
  • Registratie: September 2002
  • Niet online

Glashelder

Anti Android

Topicstarter
Mede-auteurs:
  • HarmoniousVibe
  • Registratie: September 2001
  • Laatst online: 16-03 14:13

HarmoniousVibe

  • Speedy-Andre
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 13:33

Speedy-Andre

  • antonboonstra
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 30-03 14:26

antonboonstra

  • Notna
  • Registratie: November 2002
  • Laatst online: 13:42

Notna

  • kevineppo
  • Registratie: Mei 2013
  • Laatst online: 30-03 19:35

kevineppo

Lucht/Lucht warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen (airco)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/fotoalbum/image/xHcMja1J0ETJoQq4kucdpb4q.jpg
Welkom in het vernieuwde topic over lucht/lucht warmtepompen, in de volksmond beter bekend als de airco. Het topic voor iedereen die geen zin heeft om badend in het zweet 's nachts wakker te worden in de zomer. Of voor die mensen die gewoon niet tegen warmte kunnen :p. Maar, nu ook voor mensen die willen besparen op hun energierekening. Dit topic gaat nu niet langer alleen over koelen, maar ook over verwarmen. Het is bedoeld als opvolger van onderstaande topics.
Voorgangers:
Koelen
Het grote airconditioning topic
Het grote airconditioning topic - Deel 2

LET OP: dit topic is oud. Hier vind je deel 2:
Lucht/lucht warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen - #2

Verwarmen:
Huis verwarmen met een lucht/lucht warmtepomp

Merkspecifieke topics:
In dit topic kan je terecht omtrent specifieke instellingen en gebruik met MHI (Mitsubishi Heavy Industries) lucht/lucht warmtepompen: MHI instellingen topic

Hoe werkt het?
De meeste mensen denken bij airco's al snel aan de grote, energieslurpende, luide apparaten uit Amerika. Alleen wat wij hier een airco noemen, noemen ze in Amerika een "mini split". Een relatief kleine warmtepomp die tot ver beneden het vriespunt warmte uit de omgeving onttrekt en verplaatst. De vloeistof die in de airco wordt opgewarmd wordt vervolgens naar binnen of naar buiten gepompt, afhankelijk van of je aan het verwarmen of koelen bent. Voor een wat diepere duik in de werking van een airco als warmtepomp, kijk eens naar deze video van Technology Connections. Maar in het kort kunnen we het als volgt samenvatten:

Een airco is eigenlijk vrij simpel: men neme een gesloten circuit van leidingen dat gevuld is met een koudemiddel. In dit circuit bevinden zich vier onderdelen: een compressor (4), een condensor (1), een ventiel (2) en een verdamper (3). De compressor comprimeert het gas en zet het onder een hoge druk zodat het kookpunt verhoogd wordt. Tijdens dit proces ontstaat warmte. Omdat het gas nu onder hoge druk staat, zal het gas bij een hogere temperatuur kunnen condenseren. Dit gebeurd in de condensor waar het gas wordt afgekoeld. Hierna vervolgt de vloeistof zijn weg naar de verdamper. Hier zit een speciaal ventiel (2) waar de vloeistof doorheen stroomt. Aan de andere kant van dit ventiel is de druk lager: het gevolg is dat de vloeistof verdampt en warmte opneemt van zijn omgeving. Nadat het gas de verdamper weer heeft verlaten, wordt het door de compressor weer aangezogen en onder druk gezet: het gas wordt hierna weer een vloeistof.

Het proces is vergelijkbaar met hoe water zich gedraagt in een snelkookpan. Door de hoge druk blijft het water ook bij hogere temperaturen dan 100 graden vloeibaar. Haal je de druk eraf (wat niet aan te raden is bij een snelkookpan), dan wordt al het water omgezet in stoom. In de verdamper van een airco gebeurd hetzelfde, maar dan gecontroleerd en met een koudemiddel waarvan de kooktemperaturen aanzienlijk lager zijn (+/- 7 graden Celsius).

Dit proces kunnen we gebruiken om een ruimte af te laten koelen of om deze juist te verwarmen. Het mooie aan dit proces is dat we meer warmte kunnen transporteren dan we aan elektrische energie van het net onttrekken. De ratio tussen opgenomen energie en verplaatste energie noemen we de COP, oftewel de Coefficient of performance
Verwarmen met een airco
De stelregel is eigenlijk wel dat je met alleen koelen met veel meer weg komt dan met verwarmen. Hier komt de eerder genoemde COP om de hoek kijken. Je zou het wellicht niet direct denken (de airco wordt al enkele decennia verketterd als energievreter) maar koelen kost slechts een fractie van de energie die je spendeert aan verwarmen. De reden daarvoor is logisch: in de zomer is het buiten vaak een graad of 25/30 en willen we het binnen een graad of 21~23 hebben. Een relatief klein verschil. In de winter daarentegen willen we het binnen graag op 21 houden terwijl het buiten rond het nulpunt zweeft. Dat grotere verschil zorgt ervoor dat we in de winter veel meer een beroep doen op het systeem. En daarom willen we met verwarmen graag een systeem dat zo goed als mogelijk is toegespitst op het huis. Een ander reden is wat technischer: bij temperaturen in de lagere regionen moet het systeem met hogere drukken werken om genoeg warmte te kunnen transporteren. Dat kost meer energie.

Indien je wilt verwarmen met een airco is het zeer aan te raden om te kijken naar een van de A-merken (Mitsubishi en Daikin). Deze hebben over het algemeen een hogere COP en zijn dus aanzienlijk efficiënter. Verder is de regeling van deze merken voor verwarmen vaak beter, wat een rustigere binnen- en buitenunit tot gevolg heeft.
Wat voor systeem moet ik nemen?
Nu wordt het verhaal helaas een stuk lastiger, omdat dit grotendeels afhankelijk zal zijn van je persoonlijke situatie. Er zijn drie soorten airco waarin we onderscheid kunnen maken. Single-split, multi-split en mobiel. Een mobiele airco kan over het algemeen enkel gebruikt worden om te koelen. Verder maken ze erg veel lawaai en is het stroomverbruik behoorlijk veel hoger dan een split unit. Kan je écht, absoluut geen split kwijt en wil je wel actief koelen en/of verwarmen? Kijk dan eens naar een monoblock airco. Meer informatie over dit type airco kan je onder andere vinden in het Innova 2.0 monoblock airco topic. In tegenstelling tot een mobiele airco heeft deze 2 luchtdoorvoeren, waardoor je ruimte niet op onderdruk komt te staan. Omdat de compressor binnen staat maakt deze wel meer lawaai dan een split unit en de efficiëntie is over het algemeen lager.
Multi- en single-split
Dan blijven er twee serieuze opties over die allebei gemeen hebben dat ze onder de categorie split-unit vallen. Er is sprake van een buitendeel en een of meerdere binnendelen. Bij multi-splits is er sprake van een buitendeel, en meerdere binnendelen. Single splits hebben een binnendeel en een buitendeel. Vanuit esthetisch oogpunt (bij veel Tweakers speelt ook de WAF factor een grote rol) is een multi-split vaak wenselijk. De keuze voor een multi-split is echter niet voordehandliggend.
Multi split voor en nadelen
Een multi split heeft als grootste voordeel dat er maar één buitenunit nodig is voor tot wel 4 binnenunits. Om deze meerdere binnendelen van genoeg koudemiddel te voorzien, hebben ze vaak zwaardere compressoren ten opzichte van de single broertjes en zusjes. Dit kan betekenen, als slecht 1 van de binnenunits aan staat, dat de airco gaat pendelen. Daarnaast is bij vrijwel iedereen de warmtevraag het grootste in de woonkamer. Slaapkamers worden vaak niet of heel weinig verwarmd, en dan helpt die grote compressor niet. Verder heeft een multi split last van 'bleeding', wat betekent dat een deel van de warmte of koelte van de ene unit 'lekt' naar de andere units, ook als ze niet aan staan. Als laatste is een multi split vaak duurder dan meerdere single splits

Bij veel koelen kan de multi juist weer een schaalvoordeel bieden. Ik kan hier mijn eigen situatie mooi als voorbeeld hanteren. Er hangen hier drie single splits die allen een minimumvermogen hebben van zo'n 150W. Als die alle drie in de winter aan staan, dan verbruiken ze samen 450W. Dat is vaak meer dan het minimumvermogen van een multi split in de zomer. Die kan zijn minimumvermogen netjes verdelen over alle units die aan staan. Staan de binnenunits vaak tegelijk aan zoals bijvoorbeeld 2 binnenunits in dezelfde (woon)kamer? Dan kan een multi split een goede oplossing zijn.
Hoeveel vermogen heb ik nodig?
Liefst zo min mogelijk :). Een belangrijk feit om in het achterhoofd te houden is dat een aircosysteem net als een CV ketel een minimum en een maximum vermogen heeft. Je CV ketel buffert deze warmte in water, wat samen met je radiatoren of vloerverwarming uitstekend in staat is om energie op te slaan en langzaam af te geven. Hiermee is het dus relatief eenvoudig om de temperatuur in een kamer redelijk constant te houden, ondanks dat je ketel niet constant aan staat. Een aircosysteem heeft dit niet. Deze verplaatst energie in de lucht, en als het minimumvermogen wat hij minimaal kan transporteren teveel is voor de ruimte, dan wordt het setpoint in de ruimte inherent overschreden. Het gevolg is dat de compressor in je buitenunit, net als je CV ketel, aan en uit zal gaan. Dit gedrag noemen we pendelen. Het vervelende aan een pendelend aircosysteem is dat dit vaak merkbaar is aan het comfort in de ruimte omdat de temperatuur aanzienlijk kan fluctueren.

Er wordt vaak gezegd dat pendelen een negatief effect heeft op de levensduur van de compressor. Graag verwijzen we daarvoor naar deze post. Pendelen heeft geen effect op de te verwachte levensduur van de compressor:
Hespy schreef op dinsdag 27 december 2022 @ 11:19:
[...]


De uitleg die je geeft klopt totaal niet, een compressor is zuiggas gekoeld en zal door het draaien de olie en de windingen kouder hebben dan wanneer hij stil staat, dit is een misvatting die de mensen zonder koeltechnieshe achtergrond maken. 95% van de compressor is lage druk enkel vanaf de persklep zal het warm worden waar de compressie gebeurt.

Het pendelen met een inverter compressor heeft totaal geen invloed op de levensduur. De mensen leggen een link van vroeger toen er nog een hoofd en een start wikkeling in de compressor zat met een start relais en een contactor. Door het veel starten en stoppen kwam er slijtage aan de relais en contacten. Maar sinds de inverter speelt dit geen rol. Een compressor van een frigo star ook tussen de 4 en 6 keer per uur. Het enige nadeel van pendelen is dat het comfort minder zal zijn omdat de temperatuur niet constant blijft.
Dat gezegd hebbende, wil je ook niet te weinig vermogen hebben natuurlijk. Concreet, hoeveel vermogen is er nu benodigd? De meeste accurate berekening vermogen voor verwarmen wordt bereikt door een extern bureau een op maat berekende warmteverliesberekening te laten maken. Dit is kostbaar en de ervaring leert dat als we de gegevens hier https://bouw-energie.be/n...n/warmteverliesberekening invullen we tot een goed resultaat komen. Vraag je installateur bij grote afwijking hoe hij aan zijn waardes komt. Ervaring leert dat ze bijna altijd te grote vermogens willen plaatsen. Better safe then sorry, maar groter is met warmtepompen niet beter.

Voor verwarmen kan een parallel getrokken worden met een bestaande CV installatie. Houdt er daarbij wel rekening mee dat veel CV installaties _zwaar_ overbemeten zijn en daardoor minder efficient zijn. Ter vergelijking: ik verwarm hier met 2 x 3,5 kW waarbij de unit op de eerste verdieping doorgaans uit zijn neus zit te eten. Het CV systeem wat hier hangt is 36kW.. Dit komt omdat het vermogen vooral nodig is voor warm water tappen. Een ander dingetje wat belangrijk is: het opgegeven vermogen is doorgaans het koelvermogen. In verwarmingsmodus kunnen ze vaak meer leveren. Beneden hangt hier bijv. een 3.5, die in warmtemodus 4.2 kan produceren. Op de max draaien is echter wel killing voor je COP, dus als het je hoofdverwarming wordt, ga dan niet voor het kleinst mogelijke. Mocht het eens -10 worden buiten dan bestaat de kans dat je unit te weinig warmte kan leveren. Hier kan je zien dat dat soort omstandigheden vrij uniek zijn: https://www.wintergek.nl/...lde-temperatuur-nederland

Om een inschatting te maken hoeveel vermogen je nodig hebt voor je totale woning zou je, net als bij het berekenen voor een lucht/water warmtepomp, kunnen beginnen met de Koevlaas formule (let op, betreft hier verbruik voor je hele woning inclusief SWW). Let hierbij dus wel op dat je alleen het gasverbruik voor verwarming hier invult. Als je weet wat je verbruikt in de maanden dat je je verwarming niet gebruikt weet je wat je verbruik is voor warm water en koken. Dit verbruik trek je dan van je totale verbruik af en dat is dan je gasverbruik voor verwarmen van je huis.

Koevlaasformule is: Aantal m3 gasverbruik per jaar x 8 KW warmte uit een m3 gas. Dit deel je door 1650 > Afronden naar boven.

Voor een gemiddelde (tussen)woning kan je denken aan een 3.5 kW of 2x2.5 kW unit voor de woonkamer, en 2kW tot 2.5 kW units voor de slaapkamers (welke meestal al overbemeten zijn gezien de relatief lage warmtevraag, maar kleiner is er meestal niet).
Verhaal over koelmiddelen: R410A en R32
In elke warmtepomp, zo ook de airco's, zit een koudemiddel. Dit middel is zo ontworpen dat het precies verdampt en condenseert met een bepaalde temperatuur en druk, om zo effectief warmte te kunnen verplaatsen. Koudemiddel als broeikasgas is zeer potent. Hoewel een goed afgeperst en gevacumeerd nauwelijks lekt, is het verstandig om te kiezen voor een warmtepomp met bijvoorbeeld R32. Dit heeft een lagere 'global warming potential' dan bijvoorbeeld R410A.
Om de afbraak van de ozonlaag tegen te gaan wordt sinds eind jaren 90 van de vorige eeuw het koudemiddel R410A veel gebruikt. R410A bestaat uit een combinatie van R125 en R32. Dit koudemiddel zorgt echter wel voor CO2-uitstoot, waardoor R410A een relatief grote impact heeft op de opwarming van de aarde. R410A heeft een Global Warming Potential (GWP) van 2.090. R32 brengt net als R410A geen schade toe aan de ozonlaag, maar stoot fors minder CO2 uit. R32 heeft namelijk een GWP van 675. Naar verwachting wordt er op grote schaal overgestapt op R32 als koudemiddel.

Voordelen
Het gebruik van R32 biedt ten opzichte van R410A verschillende voordelen:

• R32 biedt een 10% hogere efficiëntie dan R410A. Dit leidt tot een hogere prestatiecoëfficiënt en hogere score op de Energie Efficiëntie Richtlijn (EER).
• R32 is weliswaar ontvlambaarder dan R410A, maar biedt een lage verspreidingssnelheid van 1,9 km/h. Om te ontbranden is daarnaast een concentratie van 0,3 tot 0,6 kg per m3 nodig en een ontstekingsbron met directe vlam van meer dan 640 °C.
• R32 biedt betere prestaties dan R410A bij extreme buitentemperaturen.
• Het aardverwarmingsvermogen (Global Warming Potential) van R32 (675) bedraagt slechts een derde van de GWP van R410A (2.090).
• R32 bestaat uit slechts èèn bestandsdeel, waardoor het koudemiddel eenvoudig kan worden gerecycled en hergebruikt.
• R32 is makkelijker in gebruik voor installateurs en onderhoudsmonteurs dan R410A. Het koudemiddel kan zowel als vloeistof als gas worden gevuld.
• De werkdruk van R32 is vrijwel gelijk aan die van R410A.
Kortweg: R410A vermijden tenzij je de airco praktisch gratis krijgt. Oudere middelen als R407C moet je niet eens overwegen :)
Kosten drukken met gedeeltelijke zelfinstallatie
Een beetje doe-hoe-zelver zal weinig moeite hebben met de installatie. In de basis is dat vrij simpel:
• Ophangen van de binnenunit. Zorg ervoor dat deze WATERPAS hangt! Een binnenunit die niet waterpas hangt gaat (waarschijnlijk) water uitspugen.
• Plaatsen van de buitenunit. Liever heb je deze ook waterpas, maar veel maakt het hier niet uit. De buitenunit produceert ook condens als je de airco laat verwarmen. Je wilt niet dat dit water langer in de buitenunit blijft staan dan nodig is.
• De elektra. Zie hiervoor de FAQ: Over het aanleggen van elektra
• Een gat in de buitenmuur boren. Zie hiervoor de FAQ: Ik laat een nieuwe airco installeren, maar doe het voorwerk zelf. Zo wil ik zelf alvast de gaten gaan voorboren. Welke diameter heb ik nodig?
• Goten monteren aan de buitenmuur. Is optioneel en moet je zelf weten.
• Het spannende deel: de leidingen! De leidingen zijn gemaakt van koper en voor de apparaten waar we het in dit topic over hebben zijn deze doorgaans van het formaat 1/4 (trekleiding) en 3/8 (persleiding). Deze leidingen laten zich relatief makkelijk buigen, doch vereist dit wel wat finesse. Wat je kan doen is een stuk leiding opofferen om even te oefenen. Dan kan je makkelijk voelen hoeveel kracht je op zo'n leiding kan zetten voordat hij knikt, en uit ervaring kan ik zeggen dat dat best wel veel is. De truc achter het buigen van deze leidingen is om niet teveel in een keer te willen buigen. Voor een 90 graden bocht is doorgaans zo'n 10cm nodig, probeer zo'n bocht niet in een kleinere radius te buigen, dat gaat vaak niet goed. Als je je daar aan houdt en stukje voor stukje de leiding tussen je twee duimen en wijsvingers buigt, dan kan er weinig mis gaan. Als je de leiding knikt, dan voel je dit onmiddellijk omdat de leiding direct meegeeft. Buig in dat geval de leiding direct terug en kijk of je de bocht een stukje verderop kan maken. Vaak is zo'n leiding nog wel te redden. Maar eigenlijk ben je gewoon een hork geweest.. ;) Heb je perse een hele scherpe bocht nodig, dan zit er weinig anders op dan een stuk isolatie te verwijderen en een pijpenbuiger te gebruiken. De weggesneden isolatie moet uiteraard wel weer terug!
• Nu wordt het toch echt tijd om een STEK-monteur in te schakelen. Deze zal de benodigde koppelingen aan het systeem lassen, de leidingen vullen met stikstof (druktest, en om alvast alle 'troep' uit de leidingen te verdrijven), vacumeren en tenslotte het systeem in bedrijf stellen. Met meetapparatuur wordt vastgesteld of de goede hoeveelheid koudemiddel in het circuit aanwezig is. Dit is cruciaal, want bij een tekort aan koudemiddel zal het koudemiddel gaan verdampen voordat het de verdamper bereikt heeft. Je kan dit makkelijk zien als de leidingen bevriezen voordat ze in de binnenunit verdwijnen. Een teveel aan koudemiddel zal weer tot gevolg hebben dat het middel halverwege of erger nog, na de verdamper gaat verdampen. Dan koelt het apparaat wel, maar bij lange na niet op volledig vermogen. Dit zuipt ook energie, want de compressor zal maximaal gaan werken omdat de verdamper in de binnenunit niet de verwachte temperatuur haalt. In het ergste geval bereikt koudemiddel in vloeibare vorm de compressor. Vloeistoffen zijn niet comprimeerbaar dus dan schakelt het systeem uit (of raakt de compressor defect).

Graag wil ik benadrukken dat we in dit topic GEEN support leveren op het zelf doen van handelingen die normaliter alleen door gecertificeerde monteurs gedaan mogen worden. Theoretisch gezien mag je wel je eigen unit dichtlassen als je dat wilt, maar doorgaans zijn de monteurs daar niet happig op: zij zijn immers verantwoordelijk voor het lekdicht opleveren. Het koppelen van de leidingen en vrijlaten van het koelmiddel is zelfs strafbaar.
Zijn er installaties zonder STEK monteur?
Dat kan. Je kan een airco nemen met snelkoppelingen. Daar is geen monteur voor nodig. Een alternatief is om bij de bouwmarkt een simpele Tristar split-unit te halen. Deze zijn zelf te installeren. Zie bijvoorbeeld hier voor een voorbeeld van de installatiehandleiding. Let erop dat je GEEN garantie kan claimen op deze apparaten als je ze zelf installeert. Uit ervaring weet ik echter dat het prima kan werken. Mijn Tristar heeft het 5 jaar bij mij thuis gedaan en hij doet nu zijn werk bij een vriend van mij. Of de installatie van deze systemen legaal is laat ik in het midden.

Ik noem Tristar specifiek omdat ik er ervaring mee heb. Wellicht heeft jouw bouwmarkt andere merken in de aanbieding (doorgaans zijn het toch gewoon apparaten van het Chinese Chigo).
Real-life energieverbruik van verwarmende tweakers!
TweakerRuimte in M3EnergielabelSetpoint24/7 of tijdVerbruik
Glashelder110A2316 h/d 23, 8 h/d 21<Linkje>


*Idee is om hier linkjes op te nemen waar tweakers zelf hun verbruik kunnen bijhouden volgens een standaard template.



FAQ

In de handleiding staat dat een C30A groep nodig is voor een single split. Dat lijkt me veel te zwaar?
Dit wordt inderdaad vaak aangegeven, maar is hopeloos voorzichtig. Waar rekening mee gehouden moet worden is het aanloopvermogen van een airco systeem. Omdat het een compressor is, kan er kortstondig een stevig piekvermogen gevraagd worden, al helemaal als er geen soft start op het systeem zit. Een 3.5 kW Mitsubishi Heavy lijkt bijvoorbeeld ongeveer 1.5-2 kW aan stroom op te nemen tijdens de start. Aangezien er 16*240V=3840W maximaal op een groep mag past dit dus prima. Zit je daar net tegenaan, ga dan voor een 20A groep. Een B-karakteristiek aardlekschakelaar 30A is voor de meeste standaard woonhuizen prima.

Het is dus verstandig om een (grotendeels) aparte groep voor je airco's te hebben, met een werkschakelaar als je het echt netjes wilt doen volgens de regels. Mocht je ècht niet een nieuwe groep kunnen aanmaken en moet je werken vanaf een bestaande groep (of stopcontact!); zorg dan dat deze groep veelal 'kort' gebruikers heeft en/of laag vermogen vragen. Werken met een werkschakelaar is dan wel een prè.
Ik wil graag mijn hele huis c.q verdieping verkoelen. Kan ik op zolder, in de overloop, een unit plaatsen en verwachten dat dit werkt?
Deze vraag komt erg vaak terug. Als het even kan, probeer dan in elke ruimte een kleine binnenunit op te hangen. Dan weet je niet alleen zeker dat het comfort is zoals je verwacht, maar kan je ook nog eens per kamer instellen wat de temperatuur moet zijn. Wil/kan je geen binnenunit in elke kamer hangen? Overweeg dan de kanaalairco. Deze worden langzaamaan vaker aan consumenten aangeboden. Zo heeft Daikin bijvoorbeeld een systeem met Airzone. Hiermee heb je 1 buiten en 1 binnenunit die gekoppeld zit aan een plenum. Vanaf die plenum gaan er +-200 mm buizen naar elke kamer. In elke kamer kan je dan een thermostaat ophangen, waarmee je per kamer de temperatuur kan bepalen. Zie bijvoorbeeld
lemming_nl in "Lucht/lucht warmtepomp om mee te verwarmen en te koelen"

Kan/wil je dit ook niet? Dan zou je een unit op de overloop kunnen hangen. Maar weet dat dit waarschijnlijk niet het effect gaat hebben waar je op hoopt. Als je alle deuren open laat en de unit bijtijds aanzet, zal de algehele temperatuur dalen dan wel stijgen. Echter; je zal temperatuurverschillen kunnen ervaren en de airflow is natuurlijk verre van ideaal. Je zal in sommige situaties noodgrepen moeten doen om de lucht goed over beter verspreid te krijgen. Denk aan het plaatsen van ventilatoren in de deuropeningen van kamers om de lucht aan te zuigen en de kamer in te blazen vanuit de gang etc.
Er zijn verscheidene Tweakers die met een dergelijke set-up prima resultaten halen. Maar als je dus in de nacht de deur van een slaapkamer dicht doet, zal die kamer onherroepelijk weer opwarmen/afkoelen. Het zal ook wellicht minder efficiënt zijn (zowel in verbruik als in ervaring) dan een unit in elke kamer. Maar het is nog altijd beter dan een mobiele airco :+
Ik laat een nieuwe airco installeren, maar doe het voorwerk zelf. Zo wil ik zelf alvast de gaten gaan voorboren. Welke diameter heb ik nodig?
We gaan er dan even voor het gemak van uit dat èèn unit, 4 buizen heeft, te kennen:
• Èèn (vloeistof) aanvoer
• Èèn (vloeistof) afvoer
• Condensleiding
• Stroom- c.q sturingskabel
Per 'pakket' moet je zo een 25 tot 30 mm rekenen. Het eea is nog wat 'flexibel' omdat de mantel van de koelvloeistofbuizen in te drukken is. Als je de buizen bij elkaar taped op het punt dat door de muur gaat, dan heb je zo een paar mm speling. [/quote]
Wat zijn goede merken?
Ah, een discussie zou oud als dat AMD en Intel aan het strijden zijn met hun CPU's :+. Kort gezegd heb je premium merken en niet premium merken:

Premium:
• Daikin
• MHI
• Mitsubishi
• Toshiba

Iets minder premium:
• Fujitsu
• Samsung
• LG
• Panasonic

Helemaal niet zo premium:
• Midea
• Chigo/Tristar

Nu willen we hiermee niet meteen zeggen dat je troep koopt als je voor de 'iets minder premium' merken gaat. Waar de meeste het wel over eens zijn, is dat de WiFi controller van Daikin een hele simpele, OOTB integratie heeft met Domoticz (en zit tegenwoordig standaard bij de wat uitgebreidere modellen), waarbij de controller van MHI en de bijbehorende app weer redelijk matig zijn. Voor de Home Assistant liefhebbers heeft MHI dan weer een doe-het-zelf oplossing met een Wemos D1 mini. LG heeft ook een hele goede app integratie. Uiteindelijk gaat het om de volgende formule:

• WAF/HAF (Wife Acceptance Factor / Husband Acceptance Factor)
• Budget
• Waar leg jij de nadruk op ? (SEER/SCOP waardes, geluid, uiterlijk etc.)
• Wat is het je waard?
• Wat is er beschikbaar?

Het is dus een antwoord met nog meer lagen dan de gemiddelde ui. En het is ook nog eens afhankelijk van je installateur (als je die hebt) omdat die ook erg merkvast zijn bijv. Dus zoals alles wat je via advies van Tweakers wilt kopen: maak een lijstje met voor en tegen en trek daar je conclusie uit!
Mijn airco heeft een (enorme) afwijking als ik kijk naar de gemeten temperatuur bij de unit vs mijn eigen metingen in de kamer. Klopt dit?
Kort gezegd; ja. En dat heeft vaak te maken met de manier waarom er gemeten wordt. Vaak gebeurt dit middels een sensor die de temperatuur meet van de aanzuigende luchtstroom van de binnenunit. Aangezien die vaker tegen het plafond zit (en warmte stijgt) zal daar een verschil in zitten. Bij sommige merken kan je een 'offset' instellen (dus een afwijking handmatig toekennen aan wat de unit meet), maar vaak is het een kwestie van even wennen en er zelf rekening mee houden.
Wat vinden we van condenspompen?
Simpel; het is een noodzakelijk kwaad. Maar als je ze enigszins kan vermijden moet je dat vooral doen. Condenspompen maken veelal best wat lawaai en zijn èrg storing gevoelig.
Heb ik een onderhoudscontract nodig?
Onderhoudscontracten heb je al voor 120 euro per jaar. Hiervoor krijg je èèn keer per jaar een schoonmaakbeurt van binnen en buiten unit en doen ze een F-gassen lek test. Daarnaast rekenen ze vaak geen voorrijkosten indien er problemen zijn. In sommige gevallen is het zelfs noodzakelijk om af te nemen om de verlengde garantie te krijgen.

Moet je het dan afsluiten? Dat ligt er enorm aan. Voor particulieren wordt het niet heel veel gedaan. Vergelijk de airco unit met je koelkast. Dat is immers ook een warmtepomp. Naast zo nu en dan goed schoonmaken is er weinig écht onderhoud nodig. Als je zelf dus regelmatig de roosters schoonmaakt (binnen en buiten), wat lekbaktabletten koopt en weet hoe je die plaatst en gewoon zorgvuldig met de units omgaat, is er zeker de eerste 3 tot 5 jaar geen onderhoud nodig. Je kan de onderhoudsmiddeltjes die de monteurs gebruiken ook zelf aanschaffen en er zijn best wel wat tutorials te vinden die uitleggen wat je kan doen om bijv. de condensor schoon te maken. Het ligt dus vooral aan je eigen kunnen en of je zekerheid wilt afkopen voor een bedrag per jaar.
Hebben jullie nog adviezen voor installateurs in regio X?
Wordt nog aan gewerkt!
Zijn er ook installateurs die eigen gekochte onderdelen willen installeren (of alleen in gebruik willen stellen)?
Ja, die zijn er, maar schaars. En dat heeft veelal te maken met de marges en garantie perikelen. Zo zijn er best veel mensen die middels dit topic Airco bestellen in het buitenland airco's uit het buitenland halen, zelf installeren en dan tot de conclusie komen dat er niemand is die het in gebruik kan nemen. Je kan dan de weg bewandelen van het zelf vacuümeren en afpersen van de leidingen door een setje te kopen op Amazon, maar weet wel dat dit tegen de wetgeving is (mag hier ook niet besproken worden!). Niet dat de F-gassen controleur je aan je kraag de gevangenis in gaat slepen, maar als er iemand komt controleren of de unit veroorzaakt schade aan het huis, dan kan je een boete krijgen c.q fluiten naar je verzekering
In de handleiding staat dat de leidinglengte maximaal X meter mag zijn voor hij bijgevuld moet worden. Dienen beide leidingen bij elkaar opgeteld te worden bij de totale leidinglengte?
Nee :)
Die berekeningen en adviezen zijn leuk, ik kom uit op 3 kW, maar er wordt mij 6 kW geadviseerd?
Helaas zien we dit wel vaker.

Monteur zijn over het algemeen redelijk conservatief. Dat is ook enigssinds logisch. Als de monteur precies genoeg vermogen installeert, loopt die het risico op klachten als het in een ruimte niet snel genoeg koud danwel warm wordt. Hetzelfde zie je bij CV monteurs: die installeren een nieuwe ketel en zetten de CV-water temperatuur op 80 graden, dan is het lekker snel warm binnen. CV monteurs zijn straks overigens verplicht om een installatie waterzijdig in te regelen.

Meerdere tweakers op dit forum kunnen je vertellen dat het berekende vermogen echt genoeg is. Twijfel je alsnog? Overweeg dan een warmteverliesberekening uit te laten voeren. Dan weet je het 100% zeker :)


Handige videos en links



Stappenplan schoonmaken van een unit

Nog wat meer videos over schoonmaken

Kanaalunit project

Schoonmaak van een FTXM, gemaakt door @Notna



Schoonmaken van een buitenunit
[YouTube: How to Clean Air Conditioner Outside Unit at Home || Step by Step ||]

[ Voor 128% gewijzigd door Glashelder op 14-03-2023 11:27 . Reden: Quote over levensduur compressor bij pendelen opgenomen ]

PV 4915wp op oost, 2680 wp op west, 1900 wp op zuid. pvoutput - AUX 8 kW bi bloc


  • Maandag1987
  • Registratie: September 2012
  • Laatst online: 10:49
Ik lees al enige tijd mee, bedankt voor alle bijdrages. En super dat de twee topics zijn samengevoegd.
We hebben op dit moment een oude airco op zolder hangen die we gaan vervangen. Dit is een mooi moment om ook op de begane grond (woonkamer, eetkamer, keuken) een airco te hangen om mee te koelen en te verwarmen. De multi-split komt op de eerste verdieping te hangen met een leiding naar de zolder en een leiding naar de woonkamer. Ik heb zelf onvoldoende technische kennis om in te schatten of de twee aangeleverde opties goed zijn. Kunnen jullie hier ons bij helpen?

Ik heb begrepen dat Mitsubishi Electric kwalitatief iets beter is dan Mitsubishi Heavy. De buitenunit van offerte 1 lijkt mij te groot aangezien die voor 3 binnendelen is, en we er maar twee hebben. Het bedrijf geeft aan dat deze capaciteit nodig is, ook wanneer we willen verwarmen met temperaturen onder de 0. Er is schijnbaar geen buitenunit met twee aansluitingen die voldoende capaciteit heeft.

Beide bedrijven willen de airco aansluiten op een stopcontact op zolder (waar nu de oude airco op aan is gesloten). Dit is geen aparte groep. Kan dit problemen opleveren?

Offerte 1 heeft een zwaardere binnenunit op de zolder (3,5kwh vs 2,5kwh). Dit lijkt me wenselijk omdat koude lucht zakt en we daarmee ook temperatuur op de eerste verdieping kunnen verminderen. Mijn vrouw wil geen airco op de slaapkamer. Wanneer de temperatuur buiten boven de 30 gaat, ga ik op zolder slapen bij de airco. Verder staat mijn bureau op zolder en ben ik daar veel. WAF is sowieso een punt, zij weet niet of ze airco warmte prettig gaat vinden, het is veel geld, airco op de zolder is voornamelijk voor mij, etc.

Het betreft een rijtjeshuis uit 1986 met redelijke isolatie (bijna overal HR++ glas, zolder geïsoleerd van binnenuit met piepschuim). Grootste isolatie punt wat we nog moeten doen is de schuifpui op de begane grond. Plattegrond begane grond:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/C6uFFVxK4L1fGQQejojHrTKg_hc=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/JuL882IEN1sYYrfvcjB3dw4d.jpg?f=fotoalbum_large

De airco wordt geplaatst bij de rode rechthoek. De deur van het toilet en de deur naar boven staan op een kier.

Offerte 1:
Multisplit Mitsubishi Electric MXZ-3F68VF
Binnendeel woonkamer Mitsubishi Electric MSZ-AP42VKG incl. wifi
Binnendeel zolder Mitsubishi Electric MSZ-AP35VKG incl. wifi
Incl. alles (verwijderen huidige airco, montage, etc.)
Kosten € 4.448

Offerte 2:
Multisplit SCM 50 ZS-W Mitsubishi Heavy.
Binnendeel woonkamer SRK 50 ZS-W Mitsubishi Heavy.
Binnendeel zolder SRK 25 ZS-W Mitsubishi Heavy.
Incl. alles (verwijderen huidige airco, montage, etc.)
Kosten €3.985

Wat is jullie mening over beide offertes?

  • evtje
  • Registratie: Augustus 2017
  • Laatst online: 18-05-2025
Jeroen.br schreef op zondag 3 januari 2021 @ 11:47:
Ik lees veel metingen over het gebruik van de airco's. Gebruik zelf oa. Enelogic om elektra en gas bij te houden, maar kan daarin niet de onderverdeling zien wat dan het specifieke verbruik van enkel de airco's was. Enkel dus het totaal verbruik aan elektra op een gegeven moment.

Hoe meten jullie het verbruik van enkel de airco's?
Ik heb dit.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/E5Te80lvdmQzgsjKlyxE6RqWw8Y=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/OmSNdbMdjbPgUHZVvGe2ekp7.jpg?f=fotoalbum_large

Hyundai Ioniq Sep 2017-2022.Tesla MY Dec 2022 Daikin Emura 2 Jun 2014. Mitsubishi MHI SRK-25ZSX Jun 2020


  • Speedy-Andre
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 13:33

Speedy-Andre

Sony ZL, XA, Nokia XR20

Topicstarter
Een oude bekende :)
Iets jonger op 868MHz:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/_sH34u44rygXZ2njcV0Wee2H2RE=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/b3t9BeouzjieIVVsLX9hPtxB.jpg?f=user_large

Jammer dat die lastig te ontvangen en decoderen is.
Verder meer van deze op 433MHz die ik met een Rfxcom in Domoticz log:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/q294GWh2kY6apBY7TRHIzWLjJGk=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/N3xgMb0O7Eup0Os97A5HkB00.jpg?f=fotoalbum_medium

Bovenstaande schakelen niet maar meten alleen.
Heden is een wifi plug een leuk alternatief, handig als je er Tasmota in kan flashen zoals de Blitzwolf SPxxx.

PVoutput 2x Toshiba Daiseikai 8 3,5kW, Atlantic Explorer V3 200l coil. Gasloos aug 2016, 8620Wp, Monoblock Panasonic J 7kW met radiatoren


  • Armin
  • Registratie: April 2001
  • Laatst online: 08-03 18:18
Echt? Ondanks dat je weet dat er hier op het forum users rondlopen die niet verwarmen met hun dikke multi omdat het of helemaal niet zuinig is of heel oncomfortabel?

Dat verbaasd me dan wel wat :).
Vooral ook omdat 1 bak buiten minder lelijk is. Dan had ik waarschijnlijk één zo'n grote Afbeeldingslocatie: https://meyerair.com/wp-content/uploads/2015/03/outside-ac-unit.jpg kunnen nemen.

Ikzelf merk niks van pendelen vooral ook omdat ME units niet stoppen met blazen tijdens een pendel. Het is dan niet veel anders dan mijn niet modulerende oude gas luchtverwarming. :*) Maar in de huiskamer had ik graag een maatje zwaarder gehad. Voor koelen - waar ik ze voor neergezet had - is het allemaal werkzaam, maar verwarmen komt die in de huiskamer nét te kort in bepaalde perioden.

Vandaar dus een maatje zwaarder en op 1 unit als ik het nog een keer mocht doen.

Maar iedereen moet doen wat die zelf het beste lijkt. Mijn punt is dus vooral het tegengeluid laten horen zodat men zelf een keuze kan maken.

  • SmoothTweaker
  • Registratie: Januari 2004
  • Laatst online: 07:11
Deze airco afgelopen mei geïnstalleerd om de zolder te koelen/verwarmen.
Op zolder kan het in de winter nog wel eens 14-15 graden worden als de wind erop staat. Nu met de airco is het heerlijk warm met zo'n 19 graden op de zolder. Het is nog nooit zo lekker egaal warm geweest daar.

Betreft een 2,5kw Haier op 19 graden in quiet modus.
Verbruik is ongeveer 2 á 3 kWh per dag meer dan regulier en slaat ongeveer om het uur even aan voor zo'n 20-30 minuten.

Ben erg te spreken over deze Airco en het bedrag dat deze gekost heeft.
Maar hoe meten jullie exact wat de SCOP/SEER is van het apparaat?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/S2GOcnjuMOcGN1Zb5vL9q-sIdWI=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/AfagPtwuky0QAd4ILGcCXxZY.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/9H3N3esW4XAV6kemHgbYCh4_5PA=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/U5qi0sDIyxO3fLtpp9oedTMZ.jpg?f=fotoalbum_tile

[ Voor 7% gewijzigd door SmoothTweaker op 05-01-2021 16:11 ]


  • Trebbors
  • Registratie: Augustus 2000
  • Laatst online: 07:08

Trebbors

Failure is no option!

mr_evil08 schreef op dinsdag 5 januari 2021 @ 19:30:
[...]


1500watt voor 12 minuten was de laatste keer, het is niet heel spannend gaat om hoe frequent je een defrost krijgt, om de 1 uur, 2 uur, 5 uur whatever en hoe lang.

Een defrost gebeurd heel weinig.
Door monitoren kom je daar dus achter(als je niet aanwezig bent zoals snachts bijvoorbeeld aan slapen) en bij welke weersinvloeden het vaker gebeurd en wanneer niet.

Deze buitenunit staat ook beschut en zal ongetwijfeld uitmaken.
Hier ook een zeer beschutte unit. Voor mijn gevoel te vaak defrosts. Compressor frequentie is dan niet eens hoog, laten we zeggen tussen 20/30. Weinig logica te vinden van defrosts in combi met temperatuur en relatieve luchtvochtigheid die ik volg via KNMI waarnemingen. Wat me wel opvalt is dat een defrost vaak al wordt ingezet wanneer alleen de onderste tien centimeter van de radiator dichtgevroren is. Zou dit een sensor issue kunnen zijn?

Wel ooit eerder dit gevonden:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/HvT3Tpw2oLK1RJiBhg_WZyiz020=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/fW1T8utx9IjOapL6RwFkuA5p.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Wja0i4y5g25d0bAxzX9cWwf68_I=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/FXwMGiYxhljxw3Fp67dPEbbk.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 8% gewijzigd door Trebbors op 05-01-2021 21:20 ]


  • ThijsAms
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 21-02 18:28
Hi allemaal,

Met veel interesse volg ik dit topic al geruime tijd.

Ik wil graag een split airco unit installeren. De koelleidingen en condensafvoer zullen aan de linkerkant van de binnenunit, door de muur naar buiten moeten gaan lopen.

Nu staat er in de Daikin handleiding het volgende "De getrompte aansluiting moet buiten worden geïnstalleerd" (zie plaatje).

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/1FbtFSe5bI1SGzW_HBRdcJxBobI=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/cQvy4x8MIwURI7gJJ1rGHpnv.jpg?f=user_large

Voor zover ik weet zitten de leidingen in de binnenunit altijd aan de rechterkant. Zijn deze dan niet te kort om ze aan de linkerkant naar buiten te laten gaan en de aansluiting buiten te realiseren? Of is het mogelijk deze naar de linkerkant te verplaatsen, zodat de getrompte aansluiting toch buiten gerealiseerd kan worden?

Hoor het graag. Bedankt alvast! Groet, Thijs

  • bloedcel
  • Registratie: Augustus 2016
  • Laatst online: 28-03 20:52
revolution-nl schreef op maandag 4 januari 2021 @ 09:20:
[...]


Ik ben benieuwd, ik zit met mijn schema nu ook op 22/23
Helaas, dit heeft geen effect.
Minimale vermogen beneden de 5 graden is 575 Watt. Ik heb het volgende gevonden in de service manual van deze systemen:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Z90jVWCKTeJVUJvlIebeKcqzXy8=/800x/filters:strip_exif()/f/image/Dk02An5cug1Y3eu2gZcbNLLX.png?f=fotoalbum_large

Ik heb er niet veel verstand van, maar volgens mij een hogere rps betekent ook een hoger vermogen.

Mijn dank aan @Kloekie om hierop te wijzen.

[ Voor 9% gewijzigd door bloedcel op 07-01-2021 18:51 ]


  • ik222
  • Registratie: Maart 2007
  • Niet online
RonJ schreef op vrijdag 8 januari 2021 @ 13:30:
[...]


Welk model binnenunit gaat het om? Bij de meeste modellen kan dat over links (dan zit de koppeling wel binnen ipv buiten), maar bij de stylish bijvoorbeeld weer niet, dan moet je echt onder of bovenlangs met een gootje...
Hier gaat bij een van de Stylish units het leidingwerk ook gewoon links naar buiten hoor. Zonder gootje of wat dan ook. Installateur heeft de koppelingen die er standaard aan zaten eraf gesneden en de leiding er direct aan gelast. Leiding loopt inclusief isolatie vervolgens gewoon onder door de behuizing en gaat links naar buiten.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/xfYMQ2erPL0f4dogKNVNeTm_MsA=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/dpnLf9Vk3aMpZUDg4zAmKRNi.jpg?f=fotoalbum_large

  • Tsurany
  • Registratie: Juni 2006
  • Niet online

Tsurany

⭐⭐⭐⭐⭐

Notna schreef op vrijdag 8 januari 2021 @ 18:31:
[...]


Energiebespaarstand toevallig aan laten staan in de app?
Nee, staat volledig uit. Heb ook het idee dat de buitenunit echt op vol vermogen draait.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/YYGWvPiTzZNsWN346KTwHYfrU60=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Lyie8ioIh3cGDkAADKJ1K00O.jpg?f=fotoalbum_large

Staat gewoon op verwarmen met 22 graden en fan level 1.

Via Get Sensor Info krijg ik deze data:
ret=OK,htemp=18.0,hhum=40,otemp=2.0,err=0,cmpfreq=39

[ Voor 6% gewijzigd door Tsurany op 08-01-2021 18:40 ]

SMA SB5.0 + 16x Jinko 310wp OWO + 10x Jinko 310wp WNW |--|--| Daikin 4MXM68N + 1x FTXA50AW + 3x FTXM20N


  • stijn1995
  • Registratie: Maart 2015
  • Laatst online: 05-06-2024
revolution-nl schreef op maandag 4 januari 2021 @ 09:16:
[...]

[...]


Een minimum vermogen van 1.3kW in een goed geïsoleerde 2018 woning welke slechts 108m3 hoeft te verwarmen wordt echt een pendelfeestje ben ik bang.

Als je dat geen probleem vind is het een prima setup, anders zou ik toch echt verder kijken.
Hey, ik was na aanleiding van je reactie nog even verder gaan kijken, en kwam nog een Mitsubishi tegen. Volgens de specificaties kan de buiten unit 4,2 (1,1– 4,4) koelen en 4,5 (1,0– 4,8) verwarmen. Ik had gekeken naar de diamond lijn, en deze kan tot 0,8 koelen en 1,0 verwarmen. Maar ga er van uit dat die dat niet kan halen ivm de buitenunit beperking. Denk je dat dit een beter oplossing is? of maakt die 0,3 zo weinig uit dat het het overwegen niet eens waard is?

Tenzij ik natuurlijk 2 buiten units neem, dit vinden wij alleen minder mooi aangezien we een tussenwoning hebben en dus al niet de meeste ruimte hebben. En ik zal dan moeten praten als brugman om dat voor elkaar te krijgen haha. Zoals in de afbeelding staat, zijn er modellen met hyper heating, deze zouden dan in nog lagere temperaturen kunnen verwarmen en de 2,5 nog lager koelen. Ik kan alleen niet duidelijk vinden of het pakket wat ik zag met hyper heating was, daar zal ik eens een mailtje aan wagen.

En zijn mensen tevreden over mitsubishi en dan voornamelijk de diamond lijn?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/WO72YXmnrdL4oyz13VPbn9Cbcxw=/800x/filters:strip_exif()/f/image/JvTDEnm08QEozNf8xulJV1IT.png?f=fotoalbum_large

[ Voor 3% gewijzigd door stijn1995 op 08-01-2021 23:19 ]


  • bloedcel
  • Registratie: Augustus 2016
  • Laatst online: 28-03 20:52
Milas82 schreef op zaterdag 9 januari 2021 @ 10:00:
[...]


Goeie vraag, geen idee. Mijn dagverbruik inclusief normaal gebruik is de afgelopen 24 uur ongeveer 19kwh geweest. Met 2x airco slaapkamer, 1x woonkamer / keuken. Totaal 110m2 huis uit 1960 redelijk goed geïsoleerd, alle kozijnen en glas nieuw en meerdere isolatie maatregelen genomen.

Helaas kan je bij mhi niet zien op welke frequentie hij loopt. Maar ik denk dat hij in ze laagste stand zit. Totaal loopt er nu 360w volgens de meter in de groepenkast. De uitgeblazen temperatuur is 38c
Thnx. Oh, dat is netjes. Zoals eerder vermeld komt mijn systeem niet lager dan 575 Watt. Komt jouw systeem uit 2019/2020 (R32)?

Mijn systeem komt namelijk uit 2017/2018 (r410a) en heeft het volgende regelingsmechanisme:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Z90jVWCKTeJVUJvlIebeKcqzXy8=/800x/filters:strip_exif()/f/image/Dk02An5cug1Y3eu2gZcbNLLX.png?f=fotoalbum_large

Maar het nieuwere type heeft het volgende regelingsmechanisme:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/MNm8Z580RiSCLLy9YxTR4wKWzIs=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/msuS3l5rS2FWiO2irUqpnIwS.png?f=user_large

Dan zou het verschil kunnen verklaren, denk ik.

  • Kire88
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 26-01 22:12
Komende week maar eens kijken hier :)
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Iq_GkjDR1-vQoShcxPWjI2jLLlw=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/hHQJZOmtb8LF18zIFSKfPQSo.jpg?f=fotoalbum_large

3.05 kWp Zuid - https://pvoutput.org/list.jsp?userid=80995 - Daikin Comfora FTXP 3.5 kW


  • mr_evil08
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 13:49
Hier even verschil tussen aan/uit stoken en doorstoken, doorstoken neemt weliswaar iets meer verbruik(pas wel kleine nachtverlaging toe) maar het is minimaal en je krijgt comfort terug zoals objecten voelen veel minder koud aan.

De meting is van 9-1 en 10-1 voor degene wat de buitentemperaturen wil weten kan dat opzoeken.
Foto 1 De Daikin compressor(gedrag), naarmate langer gaat verwarmen gaat die rustiger draaien(defrosts zijn goed te zien de pieken van 70).
Foto 2 De Daikin energiemanager(dag verbruik en het grijs is vorige dag van aan/uit stoken).
Foto 3 Slimme meter, gezien weinig thuis waren is de meting aardig accuraat, defrosts valt niet te zien ondanks elke 1 minuut uitgelezen blijkbaar valt het verbruik wel mee.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/cRVw5sTnPtkYNb0-n0a6WSoDxFI=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/nffxYrArZYZ3c2yw3kRCP8ab.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/S-mE1eTePZNGf8p4M84P-Mc9EFU=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/PMRxo8qPyN58elmTP4JnEQsc.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/2LCT4nm1d1uFCWGJErlq3QIDxQo=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/sKBGxUuA8IpRrrmsLqRZtqkU.jpg?f=fotoalbum_tile


Als het echt een keer -5 of -10 weer wordt zal ik nog eens mijn verbruik laten zien, dit was dus rond -2 in de nacht.
> Een Daikin 3,5kw A+++ 77m3, tussenwoning 1986 met HR++
> Jaarverbruik van warmtepomp ligt rond 700 kwh.

@hansvw "huis is slecht te isoleren" is een beetje een breed begrip houd rekening dat luchtverwarming meer variabelen kent waardoor je sneller kouval/tocht zult krijgen indien er iets niet klopt, radiatoren bijvoorbeeld hebben er minder invloed op omdat ze geplaatst worden op plekken waar de kouval vandaan komt oftewel meestal bij ramen zitten, met een "airco" ga je van 1 punt warme lucht blazen.

Bijvoorbeeld slecht geisolleerd glas kan aanvoelen alsof er een raam open staat dan.

[ Voor 23% gewijzigd door mr_evil08 op 10-01-2021 16:52 ]

WP | SP, Daikin FTXM35M/RXM35M


  • antonboonstra
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 30-03 14:26

antonboonstra

8815Wp | WP | Tesla | Zero

Topicstarter
Doordat ik afgelopen jaar veel heb thuis gewerkt, is dit ook terug te zien in het verbruik van mijn warmtepomp. Ligt toch iets hoger dan voorgaande jaren, als ik dit uitzet tegen de gemiddelde buitentemperatuur.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ZJRZ4LyhqwfWHznT-hl_5ijR9jk=/800x/filters:strip_exif()/f/image/L0kSBA8O3P4paPj70QUZ4BRX.png?f=fotoalbum_large

📸Canon EOS 5D IV 🚁DJI Mavic Pro 🏍️Zero SR ⚡Tesla M3 LR 🌡️Daikin US 3.5kW ☀️8815Wp 🔋Marstek Venus-E 5,12 kWh Tweakers PVOutput lijst


  • Cavalera125
  • Registratie: December 2003
  • Laatst online: 08:46
Beetje aan het oriënteren op een airco voor de slaapkamer. Zie schets hieronder. De slaapkamer is ongeveer 4.8 meter hoog tot aan de nok. Aan de slaapkamer grenst een inloopkast. Boven de inloopkast / achter de hoge muur in de slaapkamer is een vliering. Buitenunit zou op plat dak komen te staan op ongeveer 3 meter hoogte. Vanuit daar de leiding onder de pannen via de vliering naar de binnenunit.

Ik zie twee opties om de binnenunit te plaatsen:

A - aan de hoge wand. Wand unit zal dan op ongeveer 4 meter hoog hangen.
B - in de inloopkast. Plafond / onderbouw unit hangt dan op 2.6 meter onder het plafond en kan vanuit de inloopkast de koude lucht ook kwijt richting slaapkamer.

Zijn er voor of nadelen aan deze oplossingen waar ik rekening mee moet houden?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GUoZLJiCDdbSmmvMINsvQ6mSGXE=/800x/filters:strip_exif()/f/image/t7JRMcgCfGjHf21D3JdrYUXv.png?f=fotoalbum_large

  • Regi_2
  • Registratie: November 2020
  • Laatst online: 18-05-2021
mr_evil08 schreef op maandag 11 januari 2021 @ 13:36:
@Regi_2
Daikin 3MXM68 Piekverbruik 2400watt, een 16A groep kan tot 3600watt.
Vanwaar zo zwaar afzekeren op 20 of 25A ?

Mis ik iets waar zien jullie dat staan?
Je moet niet het verwarm vermogen + koel vermogen bij elkaar optellen, als het jouw lukt om tegelijk verwarmen en koelen laat het mij even weten hoe je dat doet.
Ja ik weet het ook, vandaar mijn vraag. Dit is hetgene wat ze in de installatiebeschrijving vertellen (4mm2 en afzekeren op 25A) !! Ziehier in snapshot

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/VLNQFCRrkgSDl0vNhVhXjSJVVFM=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/bkowITDHyapUKB1cpMm5BoL4.jpg?f=user_large

  • Scooper
  • Registratie: Juni 2001
  • Laatst online: 13:22
Over voorschriften gesproken... Ik ben aan het zoeken waar ik onze binnenunit het beste kan gaan hangen in de woonkamer.

We wonen in een 2-onder-1-kap. De woonkamer is een U-vorm, waarbij ik hem het beste in het midden van de kamer kan hangen, zodat beide kanten van de U (zitkamer, keuken) bereikbaar zijn voor de unit.

Nu is dat ook meteen de lastigste plek om de aircoleidingen weg te werken, gezien je dan tegen de muur met de buren aan zit. Mijn eerste gedachte was om de leidingen in te frezen en naar de kruipruimte te laten lopen. De condensafvoer kan daar het riool in. Het is alleen lastig en veel werk om de muur daarna weer netjes te krijgen (spachtelputz en grijze muur).

Het is vast onorthodox, maar ik vroeg mij af of het niet mogelijk is de aircoleiding via de spouw naar de kruipruimte te leiden. De buren en wij hebben een gescheiden vloer, we hebben nooit contactgeluiden.

Het zou er dan zo uit zien:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/eE0I7Umn7Gd1fnniDggjMdY36bg=/800x/filters:strip_exif()/f/image/lSoTI0OhCGngbpPpGWGbz88y.png?f=fotoalbum_large

Is zoiets toegestaan? Zijn er nadelen? Ik denk dat het me erg veel werk kan schelen.

Ik weet dat de spouw ter hoogte van de woonkamer niet gevuld is. Ik heb daar perongeluk een keer te diep gefreesd voor het wegwerken van een media-kabelpijp :X . Maar ik kan mij herinneren dat ik destijds wel brokken steen met mijn hand tussen de spouw uit heb kunnen vissen. Kan het zijn dat de spouw ter hoogte van de kruipruimte gevuld is met zand of iets dergelijks?

SRK35ZS-W


  • Scooper
  • Registratie: Juni 2001
  • Laatst online: 13:22
Glashelder schreef op dinsdag 12 januari 2021 @ 15:39:
[...]

No way in hell dat je dat voor elkaar gaat krijgen sorry :o

Ik heb hier leidingen door de centrale koof lopen (vanaf eerste etage naar beneden en naar zolder) en dat was al een rotbocht om te maken met die leidingen.

Die koof is zo'n 30cm diep denk ik. De muur een dikke 10cm. Daar moest al een aardig gat voor gemaakt worden om de bochten te kunnen maken (vergeet niet dat je ze er ook weer 'uit moet buigen' als de leiding door het gat gevoerd wordt). Ze zijn veel te stug hiervoor. Je zou dan een gat van 20 bij 20 moeten maken in je muur naar de spouw en er een stuk leiding op moeten persen/solderen. Maar dat gaat allemaal wel erg ver denk ik :+
Vanuit de kruipruimte heb ik vrij veel ruimte tussen fundering en vloer om schuin naar boven te boren. Daarmee zou de bocht makkelijker moeten worden:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/buHnBnoH8ELinCLidMx0B6mK1Sc=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/dp9cic4L1sCiuqO0uv44848Q.jpg?f=fotoalbum_large
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/kV0ZNkzozuAeoVWUh4EtuFCa-Xw=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/0MfgrDrABGXS6qsLxGqtdE55.jpg?f=fotoalbum_large
Let niet op het puin, er moet nodig eens de bezem door de kruipruimte ;)

In de woonkamer zal de hoek krapper worden, maar daar kun je wellicht wel weer meer bijsturen.

Maar gezien jullie reactie moet ik niet al te optimistisch zijn. Binnenkort maar eens kijken als ik de aircoleiding in handen krijg... :+
Speedfightserv schreef op dinsdag 12 januari 2021 @ 15:44:
[...]
Dit ga je niet redden, daarnaast mocht je het op een bepaalde manier voor elkaar krijgen en de leiding zit tegen de muur van de buren aan ga je contact geluiden overbrengen.
Wel een belangrijk punt, dat wil ik inderdaad niet. Ik had het idee dat dit misschien zou meevallen door de isolatie die om de leidingen heen zit.

SRK35ZS-W


  • Menno1234
  • Registratie: Januari 2002
  • Laatst online: 29-03 16:57
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/qWdgBlsBAuxhWvn6b_FIeWVQQ1A=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/E0g7uDHy6Uwmw2RfhG9fXtni.jpg?f=fotoalbum_large


Iemand ervaring met dit soort kasten van een Duitse club? Of wellicht alternatieven? Zijn er nog nadelen?

Alles van Apple


  • jpvk007
  • Registratie: September 2001
  • Laatst online: 29-03 16:06
Menno1234 schreef op dinsdag 12 januari 2021 @ 20:22:

Iemand ervaring met dit soort kasten van een Duitse club? Of wellicht alternatieven? Zijn er nog nadelen?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/8kJLUk6ltQ8XbTRt0A_E6UWOxV4=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/jor0Rlz3Hlh2FKjZka6xWQ75.jpg?f=fotoalbum_large
Deze onlangs besteld bij een kachelmaterialen zaak uit midden van het land. Ik kan er niets nadeligs over vertellen.

[ Voor 67% gewijzigd door jpvk007 op 12-01-2021 20:33 ]


  • Kire88
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 26-01 22:12
Ik kom weer terug op een probleem met regelgedrag wat ik al eerder heb beschreven. Het gaat hier om gedrag waarbij de unit voor een periode van ongeveer een uur op een hele hoge compressorfrequentie loopt, terwijl de binnenunit niks doet. In deze periode wordt dus ook niet verwarmd.

Eind november heeft @mr_evil08 mij de tip gegeven om de bespaarspand aan te zetten. Dit toen gedaan en vanaf dat moment dit gedrag niet meer gezien. Nu is het echter vanaf gisteren rond het middag uur weer raak.

Sinds een aantal dagen heb ik Home Assistant werkend, en ik kan nu de binnen en buitentemperatuur van de unit zien. Op onderstaande grafiek is te zien hoe de binnentemperatuur in blokken van ongeveer een uur zakt naar de 20 graden.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/qPOWtNW0xhgpcTEo1abl5Be5O0E=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/b8isUmsp0aBOZV0Rstm6Kj3V.png?f=user_large

Mijn indruk is dat het gedrag beter wordt als het weer iets kouder wordt, maar helemaal zeker ben ik niet. Daarnaast redt de unit het in de periodes dat hij verwarmt het prima.

Ik blijf het maar vreemd vinden. Er zijn in december genoeg dagen geweest dat het rond het vriespunt was en toen kwam dit gedrag niet voor.

Het is dat ik de airco voor bijverwaming gebruik en dus de vloer ook een buffer is zodat het niet onaangenaam wordt. Maar ik blijf dit gedrag bizar vinden.

Nog mensen die dit gedrag herkennen en nog suggesties hebben?

3.05 kWp Zuid - https://pvoutput.org/list.jsp?userid=80995 - Daikin Comfora FTXP 3.5 kW


  • rsbroer
  • Registratie: Augustus 2011
  • Laatst online: 25-03 15:12
Notna schreef op dinsdag 12 januari 2021 @ 23:28:
[...]


Vandaar dat ik zelf weer wat ga maken in het voorjaar als de houtzaken weer open zijn (hoop ik). Netjes in de kleur van het houtwerk van het huis schilderen en dat gaat jaren mee. Voor een fractie van de prijs overigens.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/n6CUDOv-stoipEsU9TsLFxO3EOQ=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/1NpeZ31cgeplCNnkn5aJyy7X.jpg?f=fotoalbum_large

Mijn idee ook (op het schilderen na dan).
Liet me inspireren door wat commercieel beschikbaar was en DIY-de dit.

8x 370 Wp Zuid, Growatt 2500-S, 2x 370Wp Oost-West, APS 600Y, 2x Marstek Venus 5.12 kW, CT-003, HW P1, Daikin PERFERA FTXM35N, Mitsubishi Heavy SRK 35ZS-W, Jaga DIY DBE 12x 14cm, 6x 14cm, Tado V3, bridge, thermostaat, 6x radiatorknop


  • mdecramer
  • Registratie: Mei 2016
  • Laatst online: 15-06-2024
Hallo allen!

Wij zijn van plan om onze 5 jaar oude halfopen woning met plat dak te voorzien van verfrissende airco (wellicht met Compacte wandunits MSZ-AP van Mitsubishi); Wij hebben ondertussen een offerte ontvangen en hebben hier en daar nog wel wat denkwerk voor we terugkoppelen; Daarom hoop ik om hier mss nog het een en het ander op te steken :-)

- In onze kamers boven worden 3 toestellen van 2.5KW (MSZ-AP25VGK) voorgesteld (max 90m³), terwijl deze elk +- 30m³ zijn, kan dit problemen geven? Ik las hier al dat men niet teveel mag 'overpoweren'...
-Bij voorkeur hebben we wel zo stil mogelijke toestellen, op elke toestel staat bvb 19-36db of 21-35db, zit hier een merkbaar verschil tussen? Kamer2 (home-cinema) heeft een vaste beamer die bij gebruik in hartje zomer de kamer in 1-2-3 onleefbaar maakt=> zal de airco hier snel de hoogste db's opzoeken? Of is dit bij een toestel van 2.5KW dan veel minder snel het geval tov 1.5 of 2KW?
-In kamer 1 zou er een condenspomp moeten gemonteerd worden bij de airco, deze zou via een leiding door kamer2 onze technische ruimte ingaan; Zijn er methodes om zoiets te vermijden? Ik lees dat met deze pompjes altijd de eerste problemen worden vastgesteld...
- In onze L-vormige leefruimte (living+keuken) wordt een 3.5KW toestel (MSZ-AP35VG) voorgesteld met vertikale flow (zoals de units boven), is een toestel met horizontale flow in dergelijke ruimte hier beter of maakt dit helemaal niets uit? (bvb MSZ-LN35VG)
- Wanneer koelen dus de hoofdzaak is, is het dan aan te raden alle units (3 boven,1 beneden) op 1 grote buitenunit aan te sluiten? Ik las hier dat dit soms wordt opgesplitst...
Onze aangeraden buitenunit voor dit alles is een MXZ - 4F83VF, (max 6 binnen-units), zou ik hier niet met een MXZ-4F72VF (4 binnen-units) weg kunnen?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/l8GyyaGf3DLrlLiCW23aId8OYJs=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/4xQT1bqQxRcL7clg5JZI3wZx.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/b6lYn6WFO13-hEwqYGri3e8as_c=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/TtdXRjafqpWmPeUooAahUeRn.jpg?f=fotoalbum_tile

Bedankt alvast voor enige feedback!
Michael

  • Kire88
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 26-01 22:12
Kire88 schreef op woensdag 13 januari 2021 @ 08:25:
Ik kom weer terug op een probleem met regelgedrag wat ik al eerder heb beschreven. Het gaat hier om gedrag waarbij de unit voor een periode van ongeveer een uur op een hele hoge compressorfrequentie loopt, terwijl de binnenunit niks doet. In deze periode wordt dus ook niet verwarmd.

Eind november heeft @mr_evil08 mij de tip gegeven om de bespaarspand aan te zetten. Dit toen gedaan en vanaf dat moment dit gedrag niet meer gezien. Nu is het echter vanaf gisteren rond het middag uur weer raak.

Sinds een aantal dagen heb ik Home Assistant werkend, en ik kan nu de binnen en buitentemperatuur van de unit zien. Op onderstaande grafiek is te zien hoe de binnentemperatuur in blokken van ongeveer een uur zakt naar de 20 graden.

[Afbeelding]

Mijn indruk is dat het gedrag beter wordt als het weer iets kouder wordt, maar helemaal zeker ben ik niet. Daarnaast redt de unit het in de periodes dat hij verwarmt het prima.

Ik blijf het maar vreemd vinden. Er zijn in december genoeg dagen geweest dat het rond het vriespunt was en toen kwam dit gedrag niet voor.

Het is dat ik de airco voor bijverwaming gebruik en dus de vloer ook een buffer is zodat het niet onaangenaam wordt. Maar ik blijf dit gedrag bizar vinden.

Nog mensen die dit gedrag herkennen en nog suggesties hebben?
Nog even een toevoeging. Hele dag weer dit gedrag vertoont:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/m6QaY4ZMoZbR3mE-cYKM1v4QfwM=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/9cSSIiVNUlNsu6K30jyGMgZD.jpg?f=fotoalbum_large

Heb rond 16:00 het setpunt verhoogt van 20 naar 21,daarna maakte hij een iets langere run. Ondertussen loopt hij nu weer met deze settings en lijkt er niet veel aan de hand:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/_qipWI5AtKYeL0s1stoy5WyEzY4=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/vXakYyHVMGFg3yfQlMLSgDJL.jpg?f=fotoalbum_large

Voor mijn gevoel is hij bezig om de boel op druk te krijgen oid in die tussenperiode, maar dat is maar een gok.

Misschien koelmiddelvulling na laten kijken?

3.05 kWp Zuid - https://pvoutput.org/list.jsp?userid=80995 - Daikin Comfora FTXP 3.5 kW


  • eggiebert
  • Registratie: December 2005
  • Laatst online: 19-12-2024
Het vraagstuk overloop blijkt altijd moeilijk te zijn in aircoland maar toch wil ik hier ook nog om advies vragen.
Ik ben super tevreden met mijn MHI SRK-50ZSX in de woonkamer / open keuken maar nu wordt het dus in de rest van het huis best wel koud. Dus besloten om voor nog een airco te gaan voor boven.
Dit is moeilijk vanwege meerdere kleine kamers en technisch gezien heb ik maar 1 goede plek, zie foto.
Hiervoor wil ik de 25ZSX gaan aanschaffen gezien zijn toch redelijk grote bereik van min 0,8 tot max 6kW verwarmen en niet te zwaar ivm pendelen. Koelen zal vast wel lukken denk ik (max 3,8kW).
Zou dit werken om de kou er af te halen en vd zomer de boel boven wat koeler te krijgen?
Gaat met name om slaapkamer 1-2 en 3, deur van 4 kan dicht / is inloopkast.
Totaal +- 90M3.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/EcDFWGQtxlb_QIe2hZZ3lUdUcHE=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/ezVWkaicwRiha60ViIaGoW47.jpg?f=fotoalbum_large

  • mdecramer
  • Registratie: Mei 2016
  • Laatst online: 15-06-2024
Glashelder schreef op vrijdag 15 januari 2021 @ 10:25:
[...]

Bij multisplit maakt dit minder uit. Het minimumvermogen van de buitenunit is daar veel meer van belang. De meest gebruikte multisplits leveren vaak al meer minimaal vermogen dan een 1,5kW model aan kan dus dan zal er koudemiddel 'gelekt' (bleeding) worden naar andere units.

[...]

Toen ik nog bij mijn ouders woonde had ik een cheape Tristar multi-split en die stoorde niet tijdens filmavonden in de zomer :p Zou me dan niet druk maken over 19 over 21 dB. In een slaapkamer daarentegen.. :)

[...]

Er zijn schijnbaar condenspompen die op enige afstand van de binnenunit gemonteerd kunnen worden. Dat zou helpen tegen het geluid. Maar niet tegen de storingsgevoeligheid. Enige is eigenlijk een andere plek of weg vinden zodat het water via natuurlijke wijze kan weglopen.

[...]

Ben zelf meer fan van horizontaal. Met koelen werkt dat naar mijn ervaring beter omdat de kou dan beter verspreid door de ruimte.

[...]

Voor koelen zou ik zeker een multisplit nemen. Splitsen raden we voornamelijk aan als er één unit is die veel zal verwarmen. Vanwege de grotere temperatuurverschillen in de winter (0/5 buiten vs 20/22 binnen) willen we voorkomen dat de unit regelmatig aan en uit gaat. In de zomer zijn deze verschillen kleiner en maakt het wat minder uit. Sowieso is het minimumvermogen bij koelen altijd lager dan bij verwarmen.

[...]

Ik denk dat je hier wel wegkomt met die MXZ-4F72VF.

Overigens nu ik de tekeningen van je woonkamer bekijk zou ik zeker voor horizontale flow gaan. Vrees dat je de luchtstroom teveel gaat voelen met een unit die voornamelijk verticale flow doet.
Hartelijk dank voor je antwoorden! Ben al een pak wijzer! O-)

Wat betreft het condensprobleem was ik nu wel plots aan het denken of ik zo'n wandunit naast mijn verwarming zou kunnen hangen onder het raam, zo kan de condens zonder pomp direct naar buiten door de gevel en kunnen de andere kabels
a) ofwel langs de buitengevel richting oostmuur naar de multisplit buitenunit
(wel een stuk langere afstand)
b) ofwel ook naar beneden richting een aparte (singlespit) buitenunit op de grond
(vraag me wel af of we hier dan geen geluidshinder zouden van hebben)
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/zxpXE-Y4HZN_iM1JA-AjkjoSxpg=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/odLNhRWJrutpbBJ0lnO5YOLG.jpg?f=fotoalbum_tile

Een 3de alternatief is dat ik met de condenspomp en kabels direct naar de kant van de nachthal opga...

In alle geval mag ik dus stellen dat ik met 4 binnenunits gerust met 7,2kw buitenunit verder kan en dus met 3 binnenunits 5,4 kan volstaan?

[ Voor 10% gewijzigd door mdecramer op 17-01-2021 17:18 ]


  • Kire88
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 26-01 22:12
Het lijkt erop dat de buitentemperatuur indicator van mijn Daikin Comfora niet verder gaat dan -9. Hij weet wel dat het kouder is gezien het pijltje. Het is hier nu -14 (warschau, polen):
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/0M0BwAKXt_81vJE8vEZxPgGXgIU=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/swD9pPBSDlwx5EY1UQmfAS2A.jpg?f=fotoalbum_large

Als bijverwarming voldoet nog steeds de energiebesparingsstand medium:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GemdoGaYGWYRAcidLv8HrTbOM9I=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/b2pjQc1JPBTEcdecAy9nXZl3.jpg?f=fotoalbum_large

Het gedrag van de lange runs op hoge cmpfreq wat ik een aantal dagen eerder beschreef vind nu helemaal niet meer plaats. Elke 3 uur een defrost maar hij pikt het daarna vlot weer op, zonder een uur lang rond te draaien op hoge cmpfreq. De defrosts in beeld op de binnenunittemperatuur voor vandaag:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/79bGtsIzLfpprR7P8ZLfdGpsS00=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/2AueDzOKTZf991M2nFdHzo1H.jpg?f=fotoalbum_large

Waar dus eerder dit het beeld was:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/414AtxWwaEw5eZaV-KXVwvAqaG8=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/iM9L5WHZ5ao0OlG5FVvVgVyH.jpg?f=fotoalbum_large

3.05 kWp Zuid - https://pvoutput.org/list.jsp?userid=80995 - Daikin Comfora FTXP 3.5 kW


  • rescla
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 13:51
DaLass schreef op maandag 18 januari 2021 @ 09:37:
[...]

Dit ziet er interessant uit! Je krijgt als ik het goed lees dus behoorlijk uitgebreide info van je unit als je met dit zelfbouw project je airco uitleest?

Bij mij is er in december een MHI SRK-35ZS geplaats op de benedenverdieping en in februari komt er ook eentje op de bovenverdieping. Voor beide komt er in februari ook een wifi module, maar als ik dit zo lees, denk ik dat ik die maar moet cancellen. Is het aansluiten een beetje eenvoudig te doen (lees: hoever moet de binnenunit uit elkaar om erbij te kunnen)?
Ik heb hier een stukje geschreven over mijn ervaring: https://github.com/absalo...28#issuecomment-761839248 Daar staat ook een linkje in naar de pagina in de handleiding voor het uit elkaar halen van de unit. Is best goed te doen, behalve als je dus zoals ik een gat in de zijkant hebt zitten voor de koelleidingen, maar zelfs dan is het nog wel redelijk simpel. De clipjes aan de bovenkant van de unit kan je blind voelen en indrukken om het boven/voor paneel los te maken. bij het opnieuw installeren zorg je er voor dat alles goed uitgelijnd is en dan 'sla' je er zacht op om hem weer vast te krijgen.

Netto krijg je dit op je MQTT broker:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/vUm1ke0aDzjOzm8k1SitAy2FgEs=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/rGtPjBUG1HQPDaAClqiajzko.png?f=user_large

Wat uitleg over wat elke waarde betekent kan je hier vinden: https://github.com/absalo...aster/SW-Configuration.md

  • -Tim-
  • Registratie: Januari 2006
  • Laatst online: 09:50

-Tim-

Niet geraakt is altijd mis.

Met een tweeling op komst zijn wij inmiddels bezig de bovenverdieping af te bouwen. We willen hier een slaapkamer (30m3), babykamer (20m3) en een overloop (20m3) maken. Er is een dubbel schuin dak wat goed wordt geïsoleerd, maar schat isolatiewaarde op de 35 ivm dubbel dak.

Graag zouden we de boel elektrisch verwarmen en hierbij dachten we aan elektrische (vloer)verwarming. Met wat proefberekeningen kom ik dan op 2400W nodig voor de drie kamers (1700W zonder de overloop). Met puur elektrisch verwarmen kan je dat verbruik dus 1:1 nemen en zal dat aardig aantikken qua verbruik.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/htd85Y3pLQVqSoxrORolJNHCPQs=/800x/filters:strip_exif()/f/image/JzyCk3WjEtmEyNMG2F8DbMLX.png?f=fotoalbum_large

Een lucht-lucht warmtepomp zou dus wellicht ook een optie zijn, al loop ik nog tegen een paar dingen aan:
  • Elektrische vloerverwarming zal rond de 600 euro zijn. Qua energie hebben nu nog een flink salderingsoverschot van de zonnepanelen, maar dat zal over een paar jaar dus afgebouwd worden. Toch lijkt een pomp een hoge aanschafprijs te hebben t.o.v. hoe vaak we de verwarming aanzetten, wat de terugverdientijd gaat beïnvloeden.
  • Het betreft vrij kleine ruimtes, een multi-split lijkt me wat overkill voor bijvoorbeeld een babykamertje van 20m3. Is het ook mogelijk om een single split uit te laten komen op de overloop en die met luchtkanalen te verbinden naar de twee kamers (en eventueel de overloop)? Misschien met zoiets op de oranje plek met ducts naar de blauwe plekken? Of ga je dan problemen met overdruk krijgen?

  • stijn1995
  • Registratie: Maart 2015
  • Laatst online: 05-06-2024
Binnetie schreef op maandag 18 januari 2021 @ 20:04:
[...]

Dankjewel. Heb even de residetial app geïnstalleerd maar de Ururu Sarara wordt niet ondersteund. Alleen een paar nieuwere modellen. Kan hem ook niet toevoegen.
Oh, op de site van daikin staat wel dat het kan. Heb je geprobeerd via het ip adres ?

Edit: even de site nagekeken, maar het staat er vreemd. Iemand in de appstore is het wel gelukt, dus het moet mogelijk zijn.Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/DSoKShR7K_gnZwsOqaVs4TbNHQc=/x800/filters:strip_exif()/f/image/4LN7C5nb4foiDnQHKkyEgnVd.png?f=fotoalbum_large

[ Voor 38% gewijzigd door stijn1995 op 18-01-2021 20:12 ]


  • AlKoholiK
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 18-03 21:09

AlKoholiK

Mr. Dope E. Fish

Headshot_NL schreef op woensdag 20 januari 2021 @ 07:05:
[...]


Bij mijn LG Unit had ik de keuze om hem rechts of links achter de binnenunit naar buiten te laten gaan, in het midden is daar simpelweg geen opening voor.
Ik denk dat het niet mogelijk is om hem precies in het midden van de kamer op te hangen EN de leiding buiten precies in het midden te laten lopen.
Ik denk dat het een en ander wel duidelijker wordt als ik de units eenmaal binnen heb. Ik kan helaas geen installatiehandleiding voor LG monosplits vinden, ze hebben op lg.com de documentatie echt niet op orde. Maar afgaande op de genoemde video lijkt me dat er tussen de 'pootjes' van de muurbeugel genoeg ruimte zit om het gat te maken.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/jirOBJOLGS-v6q07n4MSDbh2GLc=/800x/filters:strip_exif()/f/image/Zt1IIbEkYCYiVmX8R5hHhQd8.png?f=fotoalbum_large
De leidingen lopen toch (toch?) vanaf een vooraf gemonteerde plek in de binnenunit richting het gat. Als die plek rechts zit en het gat zit links (want je hebt keuze tussen links en rechts) dan lopen de leidingen langs de ruimte tussen de 'pootjes' en kan dat gat daar net zo goed worden gemaakt. Is mijn redenering nu }:O ?

DOPEFISH. The second-dumbest creature in the universe. This creature's thought patterns go "swim swim hungry, swim swim hungry". They'll eat anything alive and moving near them, though they prefer heroes.


  • evtje
  • Registratie: Augustus 2017
  • Laatst online: 18-05-2025
@revolution-nl
De allergen functie zover ik weet is alleen na het koelen. Hij gaat dan dicht en de fan gaat langzaam draaien. Dus hij is hem aan het drogen. Ik heb dat de laaste paar keer gedaan . Maar of het helpt geen idee. Ik denk dat ik van de zomer het alle dagen laat doen. Hier nog even een plaatje van de werking.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/vkAFex5Zr60Nr3KiOdtPJPeWXgY=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/TwJVhOueBye980Owk5UcXivb.jpg?f=fotoalbum_large

Hyundai Ioniq Sep 2017-2022.Tesla MY Dec 2022 Daikin Emura 2 Jun 2014. Mitsubishi MHI SRK-25ZSX Jun 2020


  • bvanwijk
  • Registratie: September 2012
  • Laatst online: 31-03 08:15
Beste mensen,

Graag zou ik jullie om een advies willen vragen:
We willen op termijn (er moet voor gespaard worden 🤓 ) het huis verwarmen d.m.v. een aantal lucht/lucht WPs maar we zitten er mee dat we niet precies weten of we 2 of 3 units nodig zullen hebben.

De begane grond is namelijk verdeeld in een voorkamer en achterkamer / keuken met daartussen een bakstenen muur met daarin twee deuren (zie ook het plattegrondje). Nu dacht ik eerst dat één wat grotere unit boven die tussendeur er wel voor kan zorgen dat de hele begane grond verwarmt kan worden. Met de deur open uiteraard 😉. Echter kwam mijn schoonvader ermee dat we beter twee units konden ophangen, om zo de temperatuur beter te kunnen regelen (de achterkamer ligt op de zuidwestkant en dus komt daar best wat zon binnen). Het zijn alleen wel twee betrekkelijk kleine ruimtes, dus vraag ik me af of dat dan niet een pendelfestijn zou worden...

Boven hebben we één unit van ± 3,5 kW in gedachten om de hele ruimte te verwarmen; hij zou dan m.n. gericht zijn op de werkkamer van mijn vrouw. Ik heb er nu als test een 2 kW ventilatorkachel hangen en die krijgt het geheel met wat tijd een paar graden omhoog, ook in de achterste kamer (daar zit momenteel ook geen deur in). Het is niet het doel om de bovenste verdieping persé op 20 graden te krijgen; 16-18 is ook goed.

Maar zou dit werken? Alvast bedankt voor het meedenken!

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/FH12cV8lZD0KYUj5KzyA332Cz-Y=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/qmLsD3Cn7ggeYs8krfxfup6p.png?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/iXLiwv5rZCihFIo4ITwtenC2Csg=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/A0DxJRqRo6YKWcH7FHnIqk8K.png?f=user_large

  • Freakie1NL
  • Registratie: Februari 2012
  • Laatst online: 08:50

Freakie1NL

Grote Baas

DeV0uReR schreef op zondag 3 januari 2021 @ 21:37:
Vraagje, ik krijg over een paar maanden een Daikin multi-split (3MXM68N met stylish binnendelen 1*3,5kw en 1*5kw) op aparte groep. Ik ben benieuwd of de Daikin zelf energieverbruik meet die ik uit kan lezen (API/app) of dat ik beter zelf een losse kwh meter in de meterkast kan plaatsen.
Kan je zien in de app.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/rZF_Dhx37CiXaCvOUjMgnVzHhSU=/x800/filters:strip_exif()/f/image/l1ebiblXK68JF53cVr6knp6Y.png?f=fotoalbum_large

11*310 WP (3410) op ZO (~140°) @ ~41° hoek , Growatt 3000 MTL-S


  • ZuinigeRijder
  • Registratie: Oktober 2009
  • Niet online
bvanwijk schreef op zondag 24 januari 2021 @ 17:43:

De begane grond is namelijk verdeeld in een voorkamer en achterkamer / keuken met daartussen een bakstenen muur met daarin twee deuren (zie ook het plattegrondje). Nu dacht ik eerst dat één wat grotere unit boven die tussendeur er wel voor kan zorgen dat de hele begane grond verwarmt kan worden. Met de deur open uiteraard 😉. Echter kwam mijn schoonvader ermee dat we beter twee units konden ophangen, om zo de temperatuur beter te kunnen regelen (de achterkamer ligt op de zuidwestkant en dus komt daar best wat zon binnen). Het zijn alleen wel twee betrekkelijk kleine ruimtes, dus vraag ik me af of dat dan niet een pendelfestijn zou worden...
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/FH12cV8lZD0KYUj5KzyA332Cz-Y=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/qmLsD3Cn7ggeYs8krfxfup6p.png?f=user_small
Ik zou voor zo kleine ruimtes maar 1 unit beneden hangen en de deuren gewoon open laten. Ik zou ook de unit in de achterkamer/keuken hangen, omdat daar de meeste zon naar binnen komt, dus waarschijnlijk wil je daar ook het meeste koelen in de zomer. 8) Hoewel voor verwarmen je het aan de voorkamer zou hangen, omdat je het daar het warmste zou willen hebben. In ieder geval bij 1 unit aan een van de buitenmuren hangen op de positie van de middendeur, zodat de luchtstroom daar makkelijker doorheen kan. Om de luchtstroom niet meteen bij de bank te hebben, lijkt het in de keuken het beste. Daar is nu plek, net naast de badkamer op de buitenmuur boven de kast?

[ Voor 6% gewijzigd door ZuinigeRijder op 25-01-2021 08:58 ]


  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 13:58
bvanwijk schreef op zondag 24 januari 2021 @ 17:43:
Beste mensen,

Graag zou ik jullie om een advies willen vragen:
We willen op termijn (er moet voor gespaard worden 🤓 ) het huis verwarmen d.m.v. een aantal lucht/lucht WPs maar we zitten er mee dat we niet precies weten of we 2 of 3 units nodig zullen hebben.

De begane grond is namelijk verdeeld in een voorkamer en achterkamer / keuken met daartussen een bakstenen muur met daarin twee deuren (zie ook het plattegrondje). Nu dacht ik eerst dat één wat grotere unit boven die tussendeur er wel voor kan zorgen dat de hele begane grond verwarmt kan worden. Met de deur open uiteraard 😉. Echter kwam mijn schoonvader ermee dat we beter twee units konden ophangen, om zo de temperatuur beter te kunnen regelen (de achterkamer ligt op de zuidwestkant en dus komt daar best wat zon binnen). Het zijn alleen wel twee betrekkelijk kleine ruimtes, dus vraag ik me af of dat dan niet een pendelfestijn zou worden...

Boven hebben we één unit van ± 3,5 kW in gedachten om de hele ruimte te verwarmen; hij zou dan m.n. gericht zijn op de werkkamer van mijn vrouw. Ik heb er nu als test een 2 kW ventilatorkachel hangen en die krijgt het geheel met wat tijd een paar graden omhoog, ook in de achterste kamer (daar zit momenteel ook geen deur in). Het is niet het doel om de bovenste verdieping persé op 20 graden te krijgen; 16-18 is ook goed.

Maar zou dit werken? Alvast bedankt voor het meedenken!

[Afbeelding]

[Afbeelding]
Ik weet niet precies wat er in die ruimte in het midden staat? Wasmachine en Droger? Je zou nog kunnen overwegen daar een kanaalunit (van 3,5kw schat ik in) tegen het plafond aan te plaatsen die dan alle omliggende ruimtes kan bedienen. Evt met een extra koof om 2 extra uitblaasopeningen te creeren en waardoor je mooi de koelleidingen naar de buitenmuur kan wegleiden. Niet de goedkoopste oplossing, maar t scheelt je wel weer een extra binnenunit en je kan t vrijwel onzichtbaar wegwerken.

Plaatje:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/oN21xEXeXhfQBDWbfJ97cXLFUNo=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/4WZjldEv8aV7PYTnJqO6fNJ3.png?f=user_large

[ Voor 5% gewijzigd door RonJ op 25-01-2021 12:04 ]

All-electric.


  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 13:58
StevenPH schreef op woensdag 27 januari 2021 @ 14:34:
[...]


Bedankt voor de tip.

Is er iemand anders die met succes een ombouw van een binnenunit heeft weten te realiseren? Of een integratie met een vaste kast ofzo?
Hier toch nog even 2 foto's van een geintegreerde installatie boven een vaste kledingkast, maar kijk vooral ook even verder hoor ;).

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/n2B2S1Tq9ZabMNMZ2qS33GfJrZY=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/z7xP5FM7CgqWxGvYV8x5HTcY.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dL-Pe2U0uuje2bQMLGpmg-m7Gso=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/8XGrtecEQADQVVjeqpkyrptx.jpg?f=fotoalbum_large

All-electric.


  • Voske89
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 23-01-2023
@flippy

En uiteraard ook andere

Ik heb even een foto erbij gevoegd dat maakt me vraag misschien duidelijker.

@flippy
Gaf aan dat een zo klein mogelijk toestel te nemen, alleen volgens de boeken is dus de min. Verwarmingswaarde tussen de 3 kleinste modellen hetzelfde


Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Y7MSgMJY_-t-5KkXsUXJ2IpYIXk=/800x/filters:strip_exif()/f/image/NmiOKkr3OieXVJKJApeNInXj.png?f=fotoalbum_large

  • Voske89
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 23-01-2023
revolution-nl schreef op woensdag 27 januari 2021 @ 21:43:
[...]


Ik zag vorige week een auto van ennatuurlijk voor mijn huis stoppen, de man zat mijn huis /perceel te bekijken, en stopt daarna weer korte om de zijkant te bekijken, waarschijnlijk heeft hij toen de snorrende mitsu ontdekt 8)

Ik vroeg mij af of ze polshoogte nemen bij een afwijkend verbruik, vooral bij verse nieuwbouwwijk kan een laag verbruik best als afwijking naar boven komen drijven. Ik vond het in iedergeval opvallend :P

@Voske89 ik zou voor de 3.5 gaan, meerprijs zal iets van 100 euro zijn, min vermogen is gelijk en dan is wat extra power nooit weg 8).

Een 2.5 ZSX is ook het overwegen waard, heeft een wat hogere SCOP dan de ZS en zit qua vermogen dacht ik tussen de 2.5ZS en de 3.5ZS in (geen zin om de datasheet er weer bij te pakken :O )

Ternminste.. je had het over een een mitsu toch?
Nee ik had het over een Panasonic etherea
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Y7MSgMJY_-t-5KkXsUXJ2IpYIXk=/800x/filters:strip_exif()/f/image/NmiOKkr3OieXVJKJApeNInXj.png?f=fotoalbum_large

  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 13:58
flippy schreef op donderdag 28 januari 2021 @ 12:59:
[...]


uitgang van het slangetje moet VRIJ hangen van de grond voor een cm of 5 minimaal en het water moet makkelijk eruit stromen zonder dat er wat schterblijft. doe je dat niet bevriest het water weer voor het wegstroomt en bevriest het weer in het pijpje omhoog en dan vriest je hele unit vol.
als het kan: buisje zien te voorkomen of zo kort mogelijk houden. glad pvc heeft de voorkeur over geribbeld slang.
Eens hoor, daarom zei ik ook zo kort mogelijk. Maar af fabriek zit er alleen een tuitje bij, als je dan alles zo over je balkon laat lopen dan krijg je één grote ijsbaan.

Ik heb er hier een heel kort stukje slang met pvc pijp aanzitten, om t condenswater wat van de muur af te krijgen, anders spettert ie m'n buitenmuur de hele winter nat, met een groene mosmuur en afbrokkelende voegen als gevolg. Ze zijn nu net kort genoeg om (meestal) niet dicht te vriezen. Als ie dat wel doet zitten er trouwens nog zat andere gaten onderin waar het dan wel uitkomt, maar dat is idd niet handig.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/00GWoRlzNWOcpjNTn2ACe4xIVWQ=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/ym16N8VZMyKOIlXPoyywsLy7.jpg?f=fotoalbum_large

All-electric.


  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 13:58
Even praktisch gezien, je zet die pomp dus op de L en N AC-voeding van je binnenunit. Bij daikin zijn die gelabeld met 1 en 2 (vaak zitten die op de buitenunit "recht boven" de L en N, zie plaatje), daar prik je m dan gewoon bij op het aansluitblok van je binnenunit. Draad 3 is dan je stuurkabel en blijf je vanaf. Bij twijfel even nameten.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/j1vXvF-AP0iquzR4ROISJGIX7cI=/800x/filters:strip_exif()/f/image/4j3tYimUQUGBmoTuDU9N16ns.png?f=fotoalbum_large

Die pomp heeft verder geen sturing nodig van je binnenunit, die schakelt zichzelf gewoon in zodra het vlotterbakje is volgelopen met water en weer uit als die leeg is. Sommigen hebben een extra relaisdraad die je kan aansluiten op de on/off of alarm input van je binnenunit (zie boekje van jouw model), zodat ie de binnenunit uitschakelt als de pomp een fout/verstopping/lek detecteert. Volgens mijn leverancier/monteur gaf dat nog wel eens rare problemen en hij knipte die draad dan ook vrijwel altijd gewoon door.

[ Voor 22% gewijzigd door RonJ op 28-01-2021 14:25 ]

All-electric.


  • FrankHe
  • Registratie: November 2008
  • Laatst online: 31-03 15:42
Bijgaand een schets van hoe ik de situatie voor mij zie.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/gKqM0jxWO7gDnwcl-TQXK4VNTFk=/800x/filters:strip_exif()/f/image/WarztA0eXCqcfDSQQm400Tgy.png?f=fotoalbum_large

Links de slaapkamer met binnenunit tegen de wand. Boven de unit een stukje koker of indien mogelijk direct door de muur naar de gang alwaar een verlaagd plafond is. De gang oversteken en dan in de werkkamer hoog langs de wand / plafond. Er is dus geen sprake van natuurlijk verval. We gaan heuvel op! Na een meter of zes gaat het naar beneden naar de vloer en steken we door de muur naar buiten alwaar de buitenunit staat.

Begrijp ik het goed dat een condenswaterpomp niet los naast / onder de binnenunit hoeft maar ook 'onderin' de binnenunit geplaatst kan worden? Of is dat alleen bij bepaalde modellen het geval? Ik vraag dit omdat ik pompen tegenkom die in de koker, naast de binnenunit, geplaatst moeten worden.

Zoals gezegd ik ben een hoop nieuwe kennis aan het opdoen.

  • MZwier
  • Registratie: Maart 2017
  • Laatst online: 27-03 15:24
Beste Tweakers,

Pas geleden heb ik mijn eerste huis (1992) gekocht, een van de dingen die ik mezelf heb beloofd na een aantal (te hete) zomers is dat er een airco moest komen. Het gaat er in dit geval om, om vooral het scherpe randje eraf te halen. Hierbij wil ik graag de vrede met de buren bewaren, dus zoek ik naar een "stil" airco merk.

Nu heb ik in gedachten om de airco in de overloop op de 1e verdieping te plaatsen, zie afbeelding voor de layout. De gedachte is om een unit van ca 3.5 kW koelcapaciteit te nemen waarmee ik hoop de gehele verdieping een aantal graden koeler te maken. Ik ben hiervoor bereid de airco gedurende langere tijd (dagen) aan te laten staan zodat de massa koel blijft. Ik begrijp dat het een stuk optimaler is om de airco op te hangen in de ruimte die je wil koelen/verwarmen echter is dit kostentechnisch niet mogelijk.

Daarnaast wil ik de airco in de winter gebruiken om de bovenverdieping (bij) te verwarmen aangezien ik van plan ben een monoblock te installeren en de radiatoren boven dus aanzienlijk minder vermogen zullen leveren.

Ik heb de volgende vragen:
  • Is 3.5kW een realistisch vermogen om bovenstaande te bereiken?
  • Is de plaatsing enigzins okay te noemen?
  • Is er iemand met een soortgelijke plaatsing welke zijn ervaring kan delen?
  • Welke merken en modellen zijn aan te raden voor deze situatie(geluid/plaatsing)?
Alvast bedankt!

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GJmEiDQHm-sG-bm2ifYTafevsM4=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/IcevGhGIfmXU11GPpY3EtwWf.png?f=user_large

  • flippy
  • Registratie: December 2001
  • Niet online

flippy

Alle rechten voorbehouden.

Voske89 schreef op vrijdag 29 januari 2021 @ 08:22:
[...]


Ik zie nu dus dat er verschil is.

In heb een foto genomen van het boekje dat op Panasonic Nederland staat.

Echter in het boekje van de nstallateur (ook officiële boek van Panasonic) staat dat de 3.5kw een maatje groter is
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dK3UxaF-nt4n2ooVpv7WkA7VrFM=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/NmiOKkr3OieXVJKJApeNInXj.png?f=user_large

volgens mij zijn de 25 en 35 exact hetzelfde.

als dit niet klopt en in de handleiding staat wel een fysiek verschil in maten dan moet je alle specs goed vergelijken. met name de COP grafieken.

[ Voor 11% gewijzigd door flippy op 29-01-2021 08:33 ]

wat een geheim agent toch allemaal niet moet doen om incognito op zijn werk te verschijnen


  • Voske89
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 23-01-2023
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/i1kxKy-OWJVB7MQ5VV8PXeyRXJo=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/lJbVyNtcp4afqTafJOgItKNV.jpg?f=fotoalbum_large

Uit het boek van de installateur

Gaat er iets mis dan?

[ Voor 59% gewijzigd door Voske89 op 29-01-2021 08:43 ]


  • FrankHe
  • Registratie: November 2008
  • Laatst online: 31-03 15:42
Graag ontvang ik inzichten en tips!

Onderstaand een schets van de situatie en mijn gedachten voor plaatsing lucht/lucht warmtepomp voor een beetje koeling tijdens warme dagen. Het is luxe, niet meer dan dat :)

Het betreft een appartement met balkon op het zuiden. Het balkon van de bovenburen hangt recht boven mijn balkon. De breedte van het balkon is 2,0 m en de pui is 2,5 m hoog. Daardoor zal de woonkamer naar verwachting iets meer schaduw zien en de slaapkamer zuid en werkruimte iets meer zon omdat het balkon daar smaller is. Woonkamer zal in de ochtend wel wat zon hebben van het raam aan de oostkant.

Verwarming van het appartement gebeurt middels vloerverwarming / warmtenet en dat is wat mij betreft prima zo. Het ding met warmtenetten is dat het een 'verplicht' contract betreft. Ik kan het wel buiten werking stellen maar dan betaal ik alsnog 500 euro per jaar voor een niet actieve aansluiting op het warmtenet. Dus verwarming middels een lucht/lucht warmtepomp is hier niet van toepassing. Uitsluitend koeling en wellicht af en toe ontvochtigen indien dat nodig is maar dat verwacht ik niet.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Q8TcRJmNQaHbTOHCyg-CVbvoK4Q=/800x/filters:strip_exif()/f/image/6oZ12eWCvlvStQgq4lVKmmiE.png?f=fotoalbum_large
  • De maten zijn bij benadering en afgerond maar geven wel een goede indruk van de situatie.
  • Plaats van buitenunit lig zo goed als vast.
  • Slaapkamer noord met unit binnen C is een WAF-vereiste. Iets zegt mij dat deze unit nooit echt in gebruik zal zijn.
  • De units binnen A en binnen B zullen als taak hebben op warme dagen de temperatuur een tikkeltje omlaag te brengen. Een binnentemperatuur van 23 tot 25 graden is voldoende. Dit op basis van ervaringen met reizen en wonen in het buitenland. Ben geen fan van airconditionings op standje ijskast met temperaturen van 21 graden of lager.
  • Ik vind het geen probleem om in de '1m' opening tussen de werkruimte en slaapkamer zuid een ventilator op de grond te zetten zodat de lucht netjes wordt verdeeld.
  • Het idee is om de units A en B op warme dagen 24 uur per dag te laten pruttelen zodat mijn hoofd niet oververhit raakt ;)
  • het bouwjaar is ongeveer vier jaar geleden, energielabel A, HR glas en dergelijke.
In dit topic heb ik het nodige gelezen over het vaststellen van de benodigde capaciteit en het pendelen van het systeem. Gevoelsmatig zou ik voor en 4 kW buitenunit en 2 kW binnenunits willen gaan. De achterliggende gedachte is dat dergelijke units een lage minimale capaciteit hebben, hoe verder ze zichzelf kunnen terugregelen hoe beter het volgens mij is. Klopt deze gedachtegang?

Graag ontvang ik inzichten en tips!

Schopje: @flippy

[ Voor 1% gewijzigd door FrankHe op 30-01-2021 23:28 . Reden: leeftijd appartement, edit schopje ]


  • SmoothTweaker
  • Registratie: Januari 2004
  • Laatst online: 07:11
Ik kan jullie advies denk ik ook wel gebruiken.

Afgelopen jaar een split unit geïnstalleerd en ben daar erg over te spreken. Betreft een Haier 2.5kw die voor zowel koelen als verwarmen gebruikt wordt op zolder.

Medio oktober krijgen wij de sleutel van onze nieuwe woning en dat wil ik in één keer goed doen. Ik twijfel alleen erg over de setup. De woning zelf is voorzien van een Nibe warmtepomp en alle vertrekken op de zolder na hebben vloerverwarming.
De Airco wil ik gebruiken om te koelen en waar nodig 'snel' extra te verwarmen. (woonkamer, zolder)
Unit's kunnen of op de uitbouw, of garage dak komen te staan (voorkeur is garage dak)

Vertrekken:
Woonkamer: 55m2
Slaapkamer 1: ~12 m2
Slaapkamer 2: ~13 m2
Zolder wordt voorzien van een dakkapel en verdeeld in 2 kamers
Kamer 1: ~ 30 m2
Kamer 2: ~ 10 m2

Idee:
Single split: Woonkamer voorzien van een small duct airco 5kw welke in een koof gebouwd wordt.
Multisplit: slaapkamer 1&2 (2x 2,5kw)
Multisplit: zolderkamer 1&2 (2x 2,5kw)


Of alle ruimtes op 1 grote multisplit (4x 2,5kw)


Let even niet op de quick paint skills. Moet de boel nog intekenen in sketchup.
De gele 'blokken' zijn de binnenunits in concept idee
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/x5ezGK7m-bZ9aeL3oxJTh3JTtpE=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/rsGrah7r2ErNEeylrWR7Th6w.png?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/UPmXeU1G87uDdmxPTZXe8CkK4ik=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/jAbTcPwkx1Xu3mnLW6myTVfu.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/-lKrl0SjvPlE0983v26vBrQq8hQ=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/TxEZgwhjmETMLYfcWmEvpDeG.jpg?f=user_large

[ Voor 3% gewijzigd door SmoothTweaker op 30-01-2021 17:07 ]


  • Jeroen.br
  • Registratie: Juni 2020
  • Laatst online: 19-04-2023
Goedemorgen,

Ik heb sinds een paar weken problemen met mijn MHI's, of eigenlijk met de afstandsbediening. Als ik ze aanzet, dan komt er een knipperende 1 op het beeldscherm te staan, waarna er een reset heeft plaats gevonden. Alle programma's zijn bijv. gewist. Af en toe krijg ik hem ook nauwelijks meer in de normale modus, en vliegt dus ook meerdere keren naar deze '1'. Ontzettend vervelend.

Jullie een idee hoe ik dit kan voorkomen en wat het probleem is?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/YG12eyMn2SA820pMHu33EQ4Rz70=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/LFYwPEqRg27HYwf1ULlSZXHx.jpg?f=fotoalbum_large

  • ZuinigeRijder
  • Registratie: Oktober 2009
  • Niet online
Voske89 schreef op maandag 1 februari 2021 @ 10:26:
Mijn vraag op de aangepast regelgeven voor 40DB op erfgrens, werd beantwoord met:

Dat dit Vanaf 1 april ingaat.

Geld dit voor overdag en savonds?
Weet iemand want een buitenunit in deellast voor DB produceerde?
Overal staat de maximale DB, maar nergens de minimale DB.
Volgens deze site:
Overdag maximaal 45db(A) geluidsdruk op de erfgrens

Het meetpunt voor geluidsdruk wordt de erfgrens, de scheiding tussen jouw terrein en dat van de buren. De geluidsdruk mag op de erfgrens overdag (van 07:00 tot 19:00) niet hoger zijn dan 45dB(A), gemeten bij maximaal vermogen van de warmtepomp. In de nacht (van 19:00 tot 07:00) moet de geluidsdruk lager zijn, maximaal 40 dB(A). In de nacht wordt de geluidsdruk gemeten als de warmtepomp draait in de ‘stille modus’.
Het maakt dus niet uit of in deellast het minder is (behalve de stille modus voor 's nachts), de meting geldt voor max vermogen. Ik weet ook niet hoe men dan controleert of men 's nachts de stille modus gebruikt :+

en
Met wat marges kun je wel stellen dat een warmtepomp van 65 dB(A), zonder extra maatregelen, bij voorkeur 4 tot 5 meter van de erfgrens moet worden geplaatst. Binnen 3 meter wordt het zonder maatregelen bijzonder lastig om minder dan 45 dB(A) geluid te produceren.
In het segment tot 6 kW produceert de stilste warmtepomp slechts 53 dB(A). En vrijwel alle merken bieden in deze klasse modellen aan onder 60 dB(A). In plaats van op de berekende 5 meter van de erfgrens (bij het maximum van 65 dB(A)) kunnen warmtepompen onder 60 dB(A) bij gelijke omstandigheden op de helft van die afstand worden geplaatst. Dat geeft veel meer plaatsingsmogelijkheden!
Nu zet ik zelf de airco uit met verwarmen tussen 22:00 en 05:30, zodat zeker niemand er last van heeft. Alleen als het heel koud is over 24 uur gemeten (dat is niet vaak) laat ik de airco wel 's nachts aanstaan.

In de specs van mijn Daikin Ururu Sarara 3.5 kW staat voor de buitenunit (dus is al redelijk stil):

Sound power level cooling: 61 dBA
Sound pressure level cooling: 48 dBA
Sound pressure level heating: 48 dBA

Afbeeldingslocatie: https://www.dropbox.com/s/4yd8onux1mx4tpj/RXZ35NSoundPressureSpectrumHeating.jpg?raw=1

[ Voor 23% gewijzigd door ZuinigeRijder op 01-02-2021 10:55 ]


  • Headshot_NL
  • Registratie: Oktober 2007
  • Laatst online: 12:16
Tsurany schreef op maandag 1 februari 2021 @ 13:45:
[...]

Het is wel wat ik al sinds begin december zie, de laatste twee maanden constant tegen de 1,5kW aan verbruik. Enkel wanneer ze zon echt flink schijnt neem het wat af. Wel is het zo dat ik een probleem had met de temperatuur sensor, wellicht verklaarde dat het hogere verbruik in december.


[...]

Netto lever ik nog steeds terug naar een heel jaar gekeken. Echter over 10 jaar zijn we van het hele salderen af en is een kWh kopen in de winter duurder dan een kWh verkopen in de zomer. En dan ben ik wel 0 op de meter maar niet 0 op de energierekening helaas.


[...]

Wel een vergelijkbaar verbruik dus. Maar verwarm jij boven ook flink? Bij mij is het enkel beneden en de slaapkamers worden nauwelijks verwarmd. Onze eigen slaapkamer is zelfs 16 graden continue.
Gas zit rond de 0,7 cent per m3 en elektra rond de 0,23 cent per kWh. Dus 20 kWh stroom is even duur als ~3,5 kuub gas.

[...]

Ik heb hem een hele tijd zonder power saving laten draaien, dan loopt het verbruik ook eigenlijk niet terug merkte ik. Hij blijft continue rond die 1,5kW zitten. Daarom dat ik nu probeer om het zelf eens terug te dringen, maar dan verlies je het qua temperatuur.


[...]

Bij mij is die ~150m3 enkel de beneden verdieping, is dat bij jou ook het geval?
Ik zit daar iets onder, ongeveer 135m³
Hoe stook je? Ik heb hem op 19 graden staan, dan merk ik dat het daadwerkelijk 20,5 tot 21 graden is uiteindelijk. Elke avond zet ik hem uit, doorverwarmen kost bij mij meer dan een beetje verlagen en de volgende ochtend weer op temperatuur brengen.

Als je 800 watt gebruikt op enkel de unit beneden en de lucht is niet warm dan gaat er denk ik toch wat mis. Je zou met een cop van 4 meer dan 3kw aan verwarmingsvermogen moeten hebben.

Edit:
Dit was mijn verbruik van gisteren. Enkel beneden met ongeveer 135m³
2 of 3 keer een defrost gehad in de avond.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/VTxqUdcTEKt7WYr80-uL7HvMG4I=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/vOV3M6GAocpF5Lk8bbANGJAY.jpg?f=user_large

[ Voor 13% gewijzigd door Headshot_NL op 01-02-2021 14:01 ]

🚗 Hyundai Ioniq electric premium 28kWh | ☀️ 4350Wp oost, 1005Wp zuid, 2940Wp west | 🌡️ LG 3,5kW + 2,5kW warmtepomp | 🔋 Marstek Venus 5,12kWh v154 + HW P1


  • B2
  • Registratie: April 2000
  • Laatst online: 31-03 22:21

B2

wa' seggie?

Ik wil deze maand ook een aantal offertes op gaan vragen voor airco in onze woonkamer. Deze zal alleen in de zomer gebruikt worden om te koelen (verwarmen doen we middels een pelletkachel)
De woonkamer heeft een oppervlakte van ongeveer 48m2, met een hoogte van 2.70m. Dus zeg maar 130m3.

De doorgang naar de keuken is wel open (enkele deur breedte), waardoor er feitelijk een ruimte van 65m2 en 175m3 ontstaat

De airco zou ik eigenlijk op de plek willen hebben welke ik op de plattegrond in het blauw heb aangegeven, en dan een vloermodel. Heb ik dan een 5kW nodig, of zou het met minder kunnen?

Het huis heeft een redelijke spouwisolatie, is geheel voorzien van zonwering en we hebben veel bomen rondom, waardoor er hoogzomer alleen in de ochtend en pas later in de middag directe zon inval is. Temperatuur loopt in de woonkamer ook niet snel op en is afgelopen zomer op het heetst misschien max 25/26 graden geweest.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Jtrj8TO99ayVk5wKIRFGm95Hvyg=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/OD2EvqkY46fwHyQwCExP6vUn.jpg?f=fotoalbum_large

  • Sander-B
  • Registratie: November 2002
  • Laatst online: 13:16
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/zoxzzw4asJu7yUSRsLqS70eWr7I=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/qAJ0RrX6j4hr0PzBynTaCjd6.jpg?f=fotoalbum_large

De defrosts van gisteren en vandaag zijn duidelijk zichtbaar in de temperatuur in huis. Misschien toch maar wat aan isolatie gaan doen hier...

  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@mr_evil08 Ik monitor mijn Daikin Pefera 3,5Kwh doormiddel van Home Assistant met Grafana. Ik ben er zeer tevreden over mijn stroom verbruik voor het verwarmen van mijn woonkamer 120M3.

Ik heb tot nu toe maximaal 8 defrost gehad. Die dag was het erg mistig.

Hier informatie tijdens defrost: (je ziet dan een dip die duurt gemiddeld 5minuten.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/XYQ9cmZ3KTJ77fa77fZ0Y0Z2zEA=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/JQy8RVo8kNmfN9emLCq3P90N.jpg?f=fotoalbum_medium

Heb zelfs tijdens een defrost gefilmt dan komt er een dikke straal water uit de buiten unit.

Ik verwarm standaard op 22 graden, fan snelheid stand 3, lamellen naar beneden toe vast stand. (geen 3d modus).

Home Assistant:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GGNwJiB3HZPYHn_ZlvQ0m53WuJE=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Z4SfwnqQzzNuD0Rs4TB2nemY.jpg?f=fotoalbum_medium

Grafana grafiek:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/7AXICcqXU8WK1vfzyKQ7rDHyupM=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/QyZyzTzHn73oDXTJ8r2rilel.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin Pefera 3,5 Woonkamer:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/QqhJNx5HlLxJZ8AUQaSrnKfqcWM=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Xo0WXNKAUQ6521WuM8pRKwZG.jpg?f=fotoalbum_medium

Buiten unit Daikin Pefera:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/43PCrzokXoqY8hxRCUDzZM5gqao=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/VEaZYsWM6XKydgLypUHTJpvC.jpg?f=fotoalbum_medium

[ Voor 38% gewijzigd door Dolbyadt op 02-02-2021 12:26 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 13:58
Sander-B schreef op dinsdag 2 februari 2021 @ 11:37:
[Afbeelding]

De defrosts van gisteren en vandaag zijn duidelijk zichtbaar in de temperatuur in huis. Misschien toch maar wat aan isolatie gaan doen hier...
Je zal het denk ik altijd wel duidelijk zien hoor, zeker als je op 0,1 graden resolutie meet. De vraag is of de uitslag hoog genoeg is om als oncomfortabel te worden beschouwd.

Ik vind dat "energielaadsysteem" van de panasonic Heatcharge VZ serie wel heel innovatief wat dat betreft. Zou mooi zijn als de rest dat ook weer even kopieert (wat dat betreft zijn t net duitse autofabrikanten gelukkig :+). Die functie zou ik iig zeker meewegen als ik de huidige units ooit moet vervangen. Hoe je het ook went of keert, dat ontdooien blijft gewoon een nadeel.

Hier ook wel duidelijk zichtbaar, maar veel minder temperatuuruitslag. Ik hoor het ontdooien trouwens eerder dan dat ik het echt voel. (schaal: 1 streep = 1 graden C)
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/1pXdimTtZy4XuD8AC23s9HQB0l0=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/DdJ4fy1NsweqKrXutaZfPqhp.png?f=user_large

En anders blijft t op de compressorfrequentie nog veel beter te zien (schaal 0-100hz):
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/xQZHW3Gi0G-spPHhGOJ1jMw2k3s=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/9A7IKnK90G50MXRhnhnhhxPZ.png?f=user_large
Notna schreef op dinsdag 2 februari 2021 @ 11:59:
Ook als de leidingen niet binnen zitten, hoor ik geluid uit de unit zelf komen met een dergelijke opstelling. Je kan het dus eventueel wel verminderen, maar ik vraag mij af of het de moeite waard is :)

Dat gezegd hebbende lijkt mij dit materiaal er uitstekend voor, hoewel enorm aan de prijs.
Eens. Dat borrelende geluid (alsof je bevroren bitterballen in de frituur legt) komt uit de radiator, niet uit de leidingen.

En het is een peRfera ;)

[ Voor 13% gewijzigd door RonJ op 02-02-2021 12:41 ]

All-electric.


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@TigerXtrm Ik heb de Buiten unit RXM35N5V1B9 Binnenunit FTXM35n2v1B model 2020.

Hierbij de intergraties voor Home Assistant:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/WNe6MTZOy-IA02DlIuhRCYyDPls=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/jgleBxYB7SRIVo4wBVuGM8S2.jpg?f=fotoalbum_medium

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GU__7Zrg2ZN4b2gpUpNJ5Bgu6Gw=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/GwkpJ7CMmjsjp6Vo58yRRe7I.jpg?f=fotoalbum_medium

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/wD4bDVoJGZ6nudmTm0N6Zds7WkU=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/JcRpyXrbGhQfRMwG28yYwCJS.jpg?f=fotoalbum_medium

Ik heb dit ook pas kunnen gebruiken nadat ik zelf deze informatie heb toegevoegd.

Met deze informatie kan je een mooi dashboard maken voor Home Assistant met de TP Link HS110 smart plug met energy monitoring.
https://www.smarthood.com...tant-influxdb-and-grafana
TigerXtrm schreef op dinsdag 2 februari 2021 @ 12:56:
[...]


Welk model Perfera heb je precies? Op basis van je foto's heb ik volgens mij precies het zelfde model, maar ik krijg dat ding met geen mogelijkheid in Home Assistant, en krijg ook niets nuttigs uit de API. Ik heb een donkerbruin vermoeden dat ik een gloedje nieuw 2021 model heb waarbij van alles anders is ofzo.

[ Voor 61% gewijzigd door Dolbyadt op 02-02-2021 13:31 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@RonJ Ik gebruik op dit moment versie.

Mijn Daikin Pefera heeft wifi module: BRP069B41


Daikin versie 2.5.1 (Android):
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/8Azr6fg8xbm9BUUBeceflG78T6c=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/TsflkO50tLU6me51fRk1mQbf.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin firmware versie 1.2.54:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/NQ_ey5i2Tdu_9kzJ-1HhUKFuRD0=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Crp8GG117pEE4L2n1BFV3llt.jpg?f=fotoalbum_medium
RonJ schreef op dinsdag 2 februari 2021 @ 13:22:
[...]


Ik zag in de daikin-local plugin voor homebridge (homekit) dat er recent een configuratie optie toegevoegd was voor een "Client UUID token" als "32 digit hex-string". Dat zag ik bij eerdere versies nog niet, dus dat zou een voorbereiding kunnen zijn op die nieuwe apps/besturing met up-to-date beveiliging. Wellicht moet de authenticatiecode hiervoor worden aangepast in Home Assistant?

Ik heb hier de wifi modules nog steeds niet geupdate, ondanks dat je de app nu niet meer kan gebruiken zonder te updaten. Bedien ze nu wel even met homekit zolang t me niet duidelijk is of in de toekomst de (lokale) API-toegang verdwijnt. Daikin en communiceren.... :X

Misschien willen ze een x-percentage geupdate hebben voor ze die overstap in gang zetten? Niet ongebruikelijk bij dit soort IT migraties. Veel mensen hebben de units nu natuurlijk nog uitstaan en gaan eind Mei weer eens kijken of t nog werkt, dus dan kan dat nog wel even gaan duren.

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • mr_evil08
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 13:49
Hier nog even een kleurplaat, om de 4u ongeveer een defrost met 24u geleden.
In de nacht wordt het huis op 19c gehouden, kleine nachtverlaging dus.

De unit begint als een "zaagtand" overdag, snachts "klap" ik automatisch de begrenzer erop met energieverbruik laag dit gebeurd automatisch via schema, overdag gaat deze naar energievebruik optie hoog, rond 17.30 stond energiebespaarstand even uit en was aan het prutsen.

Stroombesparingsstand
cmpfreq max:
84 = Boost (powerfull of kan defrost zijn maar niet altijd maximale wat mogelijk is).
66 = Uit
44 = hoog
34 = middel
24 = laag

Richting de avond geven we de thermonstaat een slinger, bijna gehele middag was het hier 20.5c.

Die pieken zijn defrosts dat is afhankelijk van buitentemperatuur en luchtvochtigheid.
Gat tussen 20:00 / 21:00 was server issue met logging. :+

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/r19WMzfvU5PBXIKPuGLy6gHQNlI=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/k9DPw2jRUXWdUaGivLJL5jC7.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 223% gewijzigd door mr_evil08 op 02-02-2021 19:45 ]

WP | SP, Daikin FTXM35M/RXM35M


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
Vandaag hier geen defrost gehad zie mijn grafiek

Grafana grafiek vandaag:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/DPrMvsUCeJnpFaCctA3_djqC36s=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/n8UxEJk4pnlW2ajPvHB0lvrp.jpg?f=fotoalbum_medium

Momentueel verbruik:
http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_sensor_info
ret=OK,htemp=24.0,hhum=-,otemp=10.0,err=0,cmpfreq=24,mompow=4


Daikin App stroom verbruik:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/MLsoUTU3CTy5tXOnTmlWNG7gS-s=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/8O5oMrZLhdROwdISSoXoM2JL.jpg?f=fotoalbum_medium

TP link HS110 smartplug stroom verbruik:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/75k7JtyO7TlYRvYpHwyLErVOPxE=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/4y8dN4jy4PURntA6N1x47Xmb.jpg?f=fotoalbum_medium

[ Voor 41% gewijzigd door Dolbyadt op 02-02-2021 20:08 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@mr_evil08 Hier heb ik wel bewijs van dat er wel degelijk defrost woorden waargenomen door grafana


Defrost in grafana grafiek:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/XYQ9cmZ3KTJ77fa77fZ0Y0Z2zEA=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/JQy8RVo8kNmfN9emLCq3P90N.jpg?f=fotoalbum_medium

Defrost heb ik in rood gemarkeerd. Ik weet op dat moment met 100% zekerheid dat er toen een defrost
bezig was. Dit omdat de binnen unit stopte met verwarmen. En de buiten unit flink water via de afvoer
aan het lozen was. Het proces duurt gemiddeld +/- 5 minuten. Heb zelfs van een defrost het gefilmd.
mr_evil08 schreef op dinsdag 2 februari 2021 @ 20:04:
[...]


Mijn ervaring met Grafana etc was dat defrosts helemaal niet te zien zijn, ik logde ook via slimme meter maar zelfs in de nachturen zag ik niks terug toen het huis in rust was, van mijn koelkast zag ik het wel maar mijn warmtepomp liet niks zien, terwijl ik zeker weet dat er defrosts zijn geweest.

Vandaar dat ik op cmpfreq log dan weet ik het zeker, de Daikin app kon ik het ook niet zien omdat die het uitsmeert over tijdsblokken van 2u.

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • ZuinigeRijder
  • Registratie: Oktober 2009
  • Niet online
mr_evil08 schreef op dinsdag 2 februari 2021 @ 21:42:
[...]


Oke, hier valt het amper te zien en blijft het gok werk, ik log per 5 minuten zal eens aanpassen.
Vanuit slimme meter log ik energieverbruik dat is dan wel het hele huis daar valt het tot nu toe niet echt op te zien.
Ik zie op de geluidsmeter van mijn Netatmo weerstation goed de defrosts vannacht, 3 grotere, 1 kleinere. En dat bij nachttemperatuur van rond de 2 graden :o

Afbeeldingslocatie: https://www.dropbox.com/s/oft1rsbyncbvhwa/20210202Defrosts.jpg?raw=1

  • Kire88
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 26-01 22:12
mr_evil08 schreef op dinsdag 2 februari 2021 @ 20:04:
[...]


Mijn ervaring met Grafana etc was dat defrosts helemaal niet te zien zijn, ik logde ook via slimme meter maar zelfs in de nachturen zag ik niks terug toen het huis in rust was, van mijn koelkast zag ik het wel maar mijn warmtepomp liet niks zien, terwijl ik zeker weet dat er defrosts zijn geweest.

Vandaar dat ik op cmpfreq log dan weet ik het zeker, de Daikin app kon ik het ook niet zien omdat die het uitsmeert over tijdsblokken van 2u.
Ik zie ze wel degelijk terug, maar dan inderdaad op cmpfreq:Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ctvoXi4-Hw4oGuJdNPzhk5P2IDU=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/MpZoOHe7M0vgJNmvRnFsAvXk.jpg?f=fotoalbum_large

3.05 kWp Zuid - https://pvoutput.org/list.jsp?userid=80995 - Daikin Comfora FTXP 3.5 kW


  • Kire88
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 26-01 22:12
Dolbyadt schreef op woensdag 3 februari 2021 @ 08:18:
@Kire88 @mr_evil08 Hoe loggen jullie op cmpfreq dan kan ik dat nog bij mijn granafa grafiek toevoegen. Want dan log ik volgens mijn echt alles. Nu kan ik alleen handmatig via de

commando:
http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_sensor_info
ret=OK,htemp=24.0,hhum=-,otemp=9.0,err=0,cmpfreq=26,mompow=4


[...]
Dit is de code in mijn configuration.yaml file die ik gebruik voor zowel de cmpfreq en de mompow logging.

code:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
sensor:
  - platform: rest
    resource: http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_sensor_info
    name: Daikin Compressor frequency
    value_template: '{{ value.split(",")[5].split("=")[1] }}'
  - platform: rest
    resource: http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_sensor_info
    name: Daikin mompow
    value_template: '{{ value.split(",")[6].split("=")[1] }}'


Daarnaast haal ik ook het verbruik van vandaag en gisteren nog op:

code:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
  - platform: rest
    resource: http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_day_power_ex
    name: Daiking daily consumption
    value_template: >
     {{ ((float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[0])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[1]) 
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[2])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[3])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[4])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[5])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[6])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[7])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[8])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[9])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[10])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[11])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[12])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[13])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[14])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[15])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[16])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[17])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[18])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[19])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[20])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[21])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[22])
     +  float(value.split(',')[1].split('=')[1].split('/')[23])) ) /10 | float }}
    unit_of_measurement: "kWh"
    scan_interval: 880
  - platform: rest
    resource: http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_day_power_ex
    name: Daiking consumption yesterday
    value_template: >
     {{ ((float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[0])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[1]) 
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[2])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[3])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[4])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[5])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[6])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[7])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[8])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[9])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[10])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[11])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[12])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[13])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[14])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[15])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[16])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[17])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[18])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[19])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[20])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[21])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[22])
     +  float(value.split(',')[2].split('=')[1].split('/')[23])) ) /10 | float }}
    unit_of_measurement: "kWh"
    scan_interval: 880


Het resultaat op mijn lovelace dashboard is als volgt:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/NcpDR6duYp7QqkZdIY6RoLzVlOg=/800x/filters:strip_exif()/f/image/jLOtDRBdZN2ahwnA3kJU27qb.png?f=fotoalbum_large

3.05 kWp Zuid - https://pvoutput.org/list.jsp?userid=80995 - Daikin Comfora FTXP 3.5 kW


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@mr_evil08 @Kire88 Ik zit op tweakers maar weet zelf ook niks van code af. Hoe ik nu alles monitor komt omdat ik zelf een persoon ben die graag alles monitor is een hobby van mij. Dat ik HA gebruik is omdat ik heb gezocht naar monitor tools en daar ben ik uit gekomen bij HA. Alles is opensource en gratis te gebruiken. Ik heb dit draaien op een oude raspberry Pi 2 hangt netjes in mijn meterkast samen met nog een raspberry Pi 3 die P1monitor draait om mijn stroom en gas verbruik en zonnen panelen te monitoren.


Hier een screenshot van P1monitor:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/JJUBFvSY2isnVz281WfM8hNZm_I=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Fg8v1cmJVGmwArlpnnTCdAC6.jpg?f=fotoalbum_medium
Kire88 schreef op woensdag 3 februari 2021 @ 10:43:
[...]


Ik snap je punt. De code die ik hierboven deelde heb ik ook maar weer ergens anders vandaan gehaald en het werkte in mijn geval direct. Dit is inderdaad niet altijd zo en heb al een paar keer wat advies gekregen in het Home Assistant topic omdat ik zelf totaal geen kennis van yaml heb. Maar op deze manier kom je toch een heel eind merk ik tot nu toe.

Maar met de setup die @Dolbyadt nu al heeft in Home Assistant lijkt het me dat het wel moet lukken om de cmpfreq te loggen zonder dat hij moet overstappen om totaal iets anders.

[ Voor 15% gewijzigd door Dolbyadt op 03-02-2021 11:12 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@Idefix70 Het duurde even bij de android. Maar het is eindelijk gelukt naar lang wachten. Daarna mijn Daikin Pefera FTXM verbinden ging ook zonder problemen. Daarna meteen een firmware update gekregen en alles werkt. De beta app ziet er goed uit. Heeft zelfs automatisch mijn schema's meegenomen. Vooral is de app nu veel makkelijker in gebruik qua instellingen heel duidelijk op een scherm zichtbaar en bereikbaar.

Ik heb al van alles getest qua opties en uiterlijk. Zou iemand het leuk vinden als ik hiervan een uitgebreid test van maak met foto's erbij hoe de nieuwe app uit ziet en werkt?

Nieuw uiterlijk Daikin beta android versie 1.7.0.4696:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/KFOoK71PPM8FyDiZo4jrE742GSY=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/MIFYWxwWAVMVDAHaXS6p6Pyg.jpg?f=fotoalbum_medium


Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/2sMg3G6bV8FHCgYDAxTLj2wwfSY=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/53hzmrHsSVmjULWCoDLpJoXo.jpg?f=fotoalbum_medium
Idefix70 schreef op woensdag 3 februari 2021 @ 16:42:
[...]


Dat had ik ook met iOS. Met Android lukte het daarna wel. Ik mis de zone indeling....

[ Voor 48% gewijzigd door Dolbyadt op 03-02-2021 17:05 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • revolution-nl
  • Registratie: December 2011
  • Laatst online: 09:17

revolution-nl

B≡ TH≡ CHANG≡

De warmtepompen mogen volgende week waarschijnlijk flink aan de bak, ik ben nu al benieuwd hoe de mitsu het gaat houden oOo

Misschien mogen we zelfs onze buitenunits uit de sneeuw graven _O-

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/1Yfo6Vk.png

[ Voor 16% gewijzigd door revolution-nl op 03-02-2021 22:04 ]

Vroemt met EV | 10.000WP | 14kWh Thuisaccu | 2x MHI SRK/SRC 35 ZS | LG-WH27s Boiler


  • Notna
  • Registratie: November 2002
  • Laatst online: 13:42

Notna

Moderator General Chat / Wonen & Mobiliteit

Where are you?®

Topicstarter
ik222 schreef op woensdag 3 februari 2021 @ 22:53:
[...]

Energie gegevens zijn hier netjes meegenomen naar de nieuwe app.

Eco stand zit er inderdaad niet in maar die gebruik ik zelf niet.
Hij zit er prima in, maar de extra opties (low, medium, high, auto) niet

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Qfjy2-eFfuNBNNRy343a7U9Bbik=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/16DYndCv5JfPvx8mk2Yo2NM9.jpg?f=fotoalbum_large

Xbox Live ID:Notna8310


  • ik222
  • Registratie: Maart 2007
  • Niet online
Notna schreef op woensdag 3 februari 2021 @ 22:58:
[...]


Hij zit er prima in, maar de extra opties (low, medium, high, auto) niet

[Afbeelding]
Hier met een stylish unit echt niet.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/7l7J2ZnVbdfPSFuZH5Sof0H2dbI=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/JtUqFcMRVirLjPBJbbwfokWm.jpg?f=fotoalbum_large

Edit: Op de manier zoals bij jou staat dat bij mij ook niet in de oude app.

[ Voor 4% gewijzigd door ik222 op 03-02-2021 23:24 ]


  • Notna
  • Registratie: November 2002
  • Laatst online: 13:42

Notna

Moderator General Chat / Wonen & Mobiliteit

Where are you?®

Topicstarter
ik222 schreef op woensdag 3 februari 2021 @ 23:16:
[...]

Hier met een stylish unit echt niet.

[Afbeelding]

Edit: Op de manier zoals bij jou staat dat bij mij ook niet in de oude app.
Dat is apart? Hier gaat het om een FTXM overigens. In de oude app heb je 'Power saving mode' welke je vervolgens weer apart kan instellen.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/hPREdIZ-FJ-fH3TYB5ODvbt1gNU=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/nNyc0XrLIPTzhskVzXVWT4To.jpg?f=fotoalbum_large

Xbox Live ID:Notna8310


  • koelkast
  • Registratie: Juni 1999
  • Niet online
Binnenkort wordt er hier mogelijk een MHI SRK-35ZS aangesloten op de benedenverdieping. Ophangen doe ik zelf. Nu vraag ik me af wat de beste plek is voor het apparaat. Het zou natuurlijk het meest ideaal zijn als 'ie halverwege de woonkamer zou komen, maar dat staat de WAF en de electra-aansluiting niet toe.

Ik heb in de keuken al een gat waar de leidingen doorheen kunnen (zat eerder buis voor afzuigkap). De binnenunit zou in de hoek kunnen (is 92 cm ruimte in de breedte), maar ik vraag me af of dit voor de werking van de airco goed is (er zit nl een klein muurtje tegenover).

Hij zou ook op de koof kunnen (leidingen er doorheen richting gat rechts), dan kan hij de lucht ook beter kwijt lijkt me, toch komt hij dan minder ver de woonkamer in (kan minder schuin).

Wat zou nu de beste plek zijn? ik gok op de plek op de koof (blauw). Of gaat de plaats in de keuken sowieso problemen of laag rendement opleveren omdat hij niet goed in de woonkamer kan komen?

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/PZzWqllE_kh-nc5_0hy_liCqBUA=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):gifsicle():strip_exif()/f/image/cTNMwRF7KmJ0BVBYq9zN6Lmc.gif?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/E7fcBwbW805Ux6AKS-BD4gwmmIY=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/muY95A61qwIjxp2F5HKmEfab.jpg?f=fotoalbum_large

  • Bartje1983
  • Registratie: Augustus 2008
  • Laatst online: 13:35
Medetweakers,

Mag ik wat praktische vragen stellen?
We zijn bezig om een huis te gaan verbouwen. En willen het huis voorbereiden op Airco voor verwarmen en op extreme dagen te koelen. Eigenlijk willen we dus in het hele huis dit kunnen faciliteren.
Omdat het hele huis nog gestript moet worden, en een gedeelte aangebouwd moet worden kan ik nu bijv het leiding + stroom al meenemen. En in een later stadium de daadwerkelijke apparatuur aanschaffen.

Richtlijnen van het huis: 13m lang en 6,6 meter breed.
  • Als we alle ruimtes willen voorzien van een airco, over wat voor buiten en binnen units praten wij dan over?
  • Plafond unit zie ik niet zitten, omdat de vloer niet diep genoeg is.
  • Is 1 buiten unit voldoende? Of is het op te delen in twee units hier beter? (kleiner zodat hij minder pendelt?)
  • Aan welke kant van de ruimtes moet de airco staan voor optimaal gebruik / Airflow?
  • Aan welke kant van de ruimtes is het meest praktisch, maar wel werkbaar?
Bedankt voor jullie input alvast! O-)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/XNGQZqSgPMJpyfCRO3IuzgMJLAs=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/GneML5ejs10WiBIBHYWKzHuS.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/JEq3m96lVOQl7Asd1PQuUU4d8cY=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/bc8TvGtNTONsyHwpCOrhiUNm.jpg?f=fotoalbum_largeAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/awWkNVVK9Ce7JA4-5mNMRnubMdI=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Kmj3o9k5vGQrn1TQOfBhq5ry.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 4% gewijzigd door Bartje1983 op 04-02-2021 12:02 ]


  • JackBol
  • Registratie: Maart 2000
  • Niet online

JackBol

Security is not an option!

RonJ schreef op donderdag 4 februari 2021 @ 17:19:


Wat een onzin, die binnenunit kan prima aan een gasbeton wandje hangen (hier 2 stuks) als je maar de goeie pluggen gebruikt. De doorsnede van 1 leiding is ong. 3cm, het hele pakketje 5-6. Een gewone dozenboor is meer dan genoeg iig, dat pastte hier makkelijk met nog een luchtslang van ~40mm erbij voor de ururu’s. In gasbeton kan je zo ook nog vrij makkelijk invrezen/hakken zelfs als je eea onder elkaar laat lopen.
Ok, ik heb hulp nodig.
Bijgevoegd is hoe de W-installateur de airco wil opleveren.
B = buitenunit (op plat dak).
1234 = binnenunit (er is ook nog een binnenunit op de begane grond in de leefkeuken, die geeft geen probleem).


Het is nieuwbouw een gaat dus via de aannemer. De aannemer geeft aan dat vanwege de WTW ze niet de airco leidingen door de vloer kunnen leggen en dat ze via de spouw moeten. Daarom moeten alle units op de linkermuur.

Voor unit 1 is dat geen probleem.
Voor unit 2 is dat wel een probleem, aangezien daar een hoge inloopkast tegen die muur komt.
De muur waar unit 3 & 4 zouden komen is slechts 1.6m hoog (vanwege het schuin aflopende dak). Daar wil ik ze ook niet hebben omdat daar kasten of wellicht een bed komen. Dat is niet comfortabel.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/1HI8RgT2E9ysqLfdtsFb6t0DAg4=/800x/filters:strip_exif()/f/image/mKKgkGmnJQ4FnFEwHw31xd3T.png?f=fotoalbum_large

Nu heb ik een paar opties:
1) Akkoord gaan met dit plaatsingsvoorstel
2) Alleen de unit in de leefkeuken en unit 1 laten plaatsen. Beide units hangen in ruimtes op het zuid-westen, dus in ieder geval de warmste ruimtes. Daar wordt het wat goedkoper van. Nadeel is dat de master bedroom en het kantoor (slaapkamer 3) niet geconditioneerd zijn. Maar deze zijn op het noord-oosten dus ook niet het grootste probleem.
3) Alles na oplevering laten plaatsen door een 3e partij. (kan dan niet meer door de spouw, dus lelijke schachten op de gevel.

4) Een combinatie van 2 en 3. De aannemer de keuken unit en unit 1 laten plaatsen, maar wel met een buitenunit voor 5 binnenunits. Vervolgens een 3e partij de overige 3 units laten plaatsen.


Ik heb hier zo weinig verstand van dat ik echt niet kan zeggen wat de meest wijze optie is. Of dat er wellicht nog een betere optie is die ik niet zie. Alle input is welkom!

Opbrengst van mijn Tibber Homevolt met externe kWh meter. | Opbrengst van mijn Tibber Homevolt volgens de Tibber Data API.


  • Kire88
  • Registratie: Februari 2018
  • Laatst online: 26-01 22:12
Voor de mensen met een Daikin.

Nadat de defrost heeft plaatsgevonden en de binnenunit weer aangaat loopt de buitenunit een tijdje op hogere compressor frequentie. Het gevolg is dat de kamertemperatuur oploopt en een tijdje later de unit uitgaat.

Zodra de unit daarna weer opstart doet hij dit weer op lagere cmpfreq waarop hij rustig verder hobbelt, terugregelt indien nodig, zonder de kamertemperatuur te overschrijden.

In beeld:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/8FjnbLusc4RqvA5xWq0dm8q9cdk=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/67TyCdHUyajdyLA6LdlqGM3L.png?f=user_large

En de temperatuur:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/5buCbYP4xBL_A3F4IbrN6c5VyRE=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/kH0DOaI6SUJiDzxdtHZQNOH6.png?f=user_large

Idealiter zou de unit gewoon rustig terugschakelen om zo geen overshoot op de kamertemperatuur te krijgen.

Zien jullie hetzelfde gedrag na een defrost?

[ Voor 17% gewijzigd door Kire88 op 05-02-2021 12:13 ]

3.05 kWp Zuid - https://pvoutput.org/list.jsp?userid=80995 - Daikin Comfora FTXP 3.5 kW


  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 13:58
mwk schreef op vrijdag 5 februari 2021 @ 12:21:
[...]


Het zou betekenen dat de buitenunit als hij draait minimaal 4.1kW aan warmtevermogen levert. Dat vermogen moet geleverd worden door de binnenunits. Je moet dus goed kijken naar de gelijktijdigheid waarmee de units aanstaan. Heb je bijvoorbeeld alleen de 5 aanstaan of 2 keer een 2.5 dan ga je veel aan/uit gedrag krijgen.

Echter, als ik de combinatietabellen lees dan moduleert hij wel degelijk verder terug.
Waar zie je dat dan staan?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/rEQjWOmTqf0avsROY9Fn8zgqgtE=/800x/filters:strip_exif()/f/image/twRfXRrg14Lhz92eTXyt0yZl.png?f=fotoalbum_large

All-electric.


  • RonJ
  • Registratie: December 2009
  • Laatst online: 13:58
mwk schreef op vrijdag 5 februari 2021 @ 12:38:
[...]


Dat is het minimaal vermogen als alle units een warmtevraag hebben.
Ah helder, dank en stom dat ik dat zelf niet bedacht heb :X. Als die uitstaan is het in de tabel dus alsof je maar 1 unit hebt aangesloten, dus:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/LZ1yN5MNtCATd2ZN0F8wcfYaJaI=/800x/filters:strip_exif()/f/image/iHtrBdvLqAVgSzGT1mwleSiL.png?f=fotoalbum_large

Neemt niet weg dat je in een middelgroot nieuwbouwhuis nooit 14kW warmte of 10,8 aan koeling gaat vragen, dus hij is nog steeds wat te groot/onzuinig eigenlijk. Maar wellicht is er geen kleinere 5-poorter? Ik zie wel de 15/18/20 en 22 units onder de 2,5 staan maar het minimaal vermogen lijkt verder gelijk, dus dan heeft kleiner gaan ook geen zin. Ik begrijp alleen niet helemaal hoe het minimaal stroomverbruik hoger is voor de kleinere units? Voor een woonkamer is een 3,5 iig meer dan zat in mijn ogen.

[ Voor 13% gewijzigd door RonJ op 05-02-2021 12:56 ]

All-electric.


  • Droogtrommel90
  • Registratie: Augustus 2020
  • Laatst online: 09:00
lk lees al enige tijd mee om kennis te vergaren, maar wil graag onze situatie voorleggen.

Huidige situatie:
Bouwjaar: 2010
Isolatie: goed.
Bovenverdieping.: 4 slaapkamers worden verwarmd d.m.v. CV/radiatoren, in badkamer vloerverwarming + radiator voor handdoeken.
Benedenverdieping: Wordt op dit moment volledig verwarmd d.m.v. vloerverwarming.

Doel bovenverdieping:
Verdieping wordt uitgebreid d.m.v. een opbouw (met plat dak) op de garage. 1 slaapkamer zal verdwijnen, dit zal een overloop worden naar de opbouw. De 2 nieuw te realiseren kamers (slaapkamer 23m2 en een kantoorruimte 10m2) worden niet voorzien van CV. De installatie zal deze kamers dus ook het gehele jaar moeten kunnen koelen/verwarmen tot +- 20 graden. De overige 3 slaapkamers willen we ook voorzien van airco en wil ik de CV uitzetten voor zover mogelijk.

Doel benedenverdieping
Hier willen we ook een airco laten plaatsen om de benedenverdieping te koelen/verwarmen tot +- 21,5 graden. Doel om de vloerverwarming uit te zetten voor zover mogelijk en alleen te gebruiken als bijverwarming. Buitenunit zal direct aan de andere kant van de muur van de binnenunit worden bevestigd (zo hoog mogelijk tegen de dakrand.

Ik heb de airco's op de volgende plekken bedacht (beperkte opties i.v.m. schuin lopend dak en slaapplekken):
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/zfprFBVyuOV3EhcSPuAG8upfHfw=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/n57imuNIaN44BUCHTeoUmRfi.jpg?f=fotoalbum_large

Doel plat dak opbouw:
Hier komt de buitenunit (Daikin 5MXM90N) van de bovenverdieping op te staan, overige ruimte wordt aangevuld met zonnepanelen. Daarnaast wordt op het hellende dakdeel zonnepanelen geïnstalleerd. Totale opbrengst installatie in onze situatie +- 7500kWh. Huidig verbruik 5.000kWh, dus +- 2.500 kWh beschikbaar voor de airco's.


We hebben de volgende offerte ontvangen voor het plaatsen van Daikin airco's:
Bovenverdieping:
Buitenunit: 1x Daikin 5MXM90N
Binnenunit: 5x Daikin Comfora FTXP20M

Benedenverdieping:
Buitenunit: 1x Daikin RXP50M
Binnenunit: 1x Daikin Comfora FTXP50M

Prijs inclusief installatie: € 9.250 ex btw.

Mijn vragen:
- Is de installatie van de benedenverdieping niet te groot (pendelen)?
- Is de installatie op de bovenverdieping goed verdeeld? Overal komen dezelfde binnenunits van 2,0kw, maar de m2 en m3 van de ruimtes zijn nogal verschillend.
- Wanneer de zonnepanelen zijn geïnstalleerd hebben we +- 2.500 kWh over om te gebruiken voor de airco's. Wat is jullie schatting hoever we hiermee komen indien we de airco's als hoofdverwarming gebruiken? Snap dat het lastig schatten is.
- Vinden jullie de prijs redelijk?
- Verdere aandachtspunten?

  • BenEco
  • Registratie: Januari 2014
  • Niet online
Grvy schreef op zaterdag 6 februari 2021 @ 18:38:
Ik heb een vraag en ik heb gezocht maar kan niks vinden.

Ik heb de optie tussen 2 buitenunits (voorkant huis, en achterkant) of 1 buitenunit. Prijsverschil is natuurlijk flink.
Het is eigenlijk meer een gevoel kwestie atm. Ik ken de voordelen en nadelen maar hoe normaal is het dat 1 huis.. 2 buitenunits heeft? if that makes sense..
Is heel normaal. :)
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/R_CJj1OVnB35HuADLjvVbb_OUP0=/full-fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():fill(white):strip_exif()/f/image/5SAMxHPzdFuamjYU9Ik2EFk9.jpg?f=user_large

En zoals @TigerXtrm ook al aangeeft, in mijn geval waren 2 losse units goedkoper dan 1 multisplit. Los van de andere voordelen van 2 single split warmtepompen.

@Leffunk Contact geluid is een groter aandachtspunt bij plaatsing aan een wand.
Door goede trillingsdempers te gebruiken voorkom je dit.
Geluid van de buitenunits zelf hoor ik binnen niet.

[ Voor 20% gewijzigd door BenEco op 06-02-2021 19:33 ]


  • Jeroen.br
  • Registratie: Juni 2020
  • Laatst online: 19-04-2023
Grvy schreef op zaterdag 6 februari 2021 @ 18:38:
Ik heb een vraag en ik heb gezocht maar kan niks vinden.

Ik heb de optie tussen 2 buitenunits (voorkant huis, en achterkant) of 1 buitenunit. Prijsverschil is natuurlijk flink.
Het is eigenlijk meer een gevoel kwestie atm. Ik ken de voordelen en nadelen maar hoe normaal is het dat 1 huis.. 2 buitenunits heeft? if that makes sense..
Hier zelfs 4 buitenunits icm 4 binnenunits. Was wat goedkoper, kan iets beter terug modeleren en had de ruimte :)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/gxLexmtN-jh9luUTpF-Pf4bOUxE=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/89fksThjQBY7HLtetr8xtGtl.jpg?f=fotoalbum_large

  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
Kire88 schreef op vrijdag 5 februari 2021 @ 12:05:
Voor de mensen met een Daikin.

2x airco op muurbevestigd:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/43PCrzokXoqY8hxRCUDzZM5gqao=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/VEaZYsWM6XKydgLypUHTJpvC.jpg?f=fotoalbum_medium


Airco monitoring:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/F9fMiPbf4uzmZO7SKuDmG9XuejA=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/3upjfMj9oiszO3gI4xtHSKMA.jpg?f=fotoalbum_medium

Grafana monitoring:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/DPrMvsUCeJnpFaCctA3_djqC36s=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/n8UxEJk4pnlW2ajPvHB0lvrp.jpg?f=fotoalbum_medium


Nadat de defrost heeft plaatsgevonden en de binnenunit weer aangaat loopt de buitenunit een tijdje op hogere compressor frequentie. Het gevolg is dat de kamertemperatuur oploopt en een tijdje later de unit uitgaat.

Zodra de unit daarna weer opstart doet hij dit weer op lagere cmpfreq waarop hij rustig verder hobbelt, terugregelt indien nodig, zonder de kamertemperatuur te overschrijden.

In beeld:
[Afbeelding]

En de temperatuur:
[Afbeelding]

Idealiter zou de unit gewoon rustig terugschakelen om zo geen overshoot op de kamertemperatuur te krijgen.

Zien jullie hetzelfde gedrag na een defrost?

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • Y10
  • Registratie: Juni 2020
  • Laatst online: 19-10-2025

Y10

Ik ben benieuwd hoe het mij vergaat, 2x single split MHI SRK35ZS-W sinds juni.
Een in de woonkamer en een op de overloop van de verdieping.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/brFq_fC2z4XbGfmN3y3XYRLgSGs=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/uN1saTgvGbkVkeCFgArHptVm.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/dtUg6rpW0vEIImTwRXwCh5eUsoQ=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/CRWNGAoJDsMTrqUyQZxPS4l0.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/tIJUWZGUxOZzs4XONSebhw5fFYk=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/CQHiYL4Dm2uvOFZ8NRsl4S4i.jpg?f=fotoalbum_large

Tot nu toe nog geen CV-ketel aan gehad voor verwarming,
Gasverbruik was eerder 1250m3 per jaar, waarvan 1050m3 voor verwarming.
Ik ben in Oktober begonnen met verwarmen en heb tot vandaag 1200kW gebruikt.

Vandaag het programma met nachtverlaging (19°C) uitgezet en op constant 21°C gezet, zowel boven als beneden.
Boven in maar een verdieping, en hangt ie op een overloop waardoor ie wat meer pendelt met verwarmen, en het op de slaapkamers zo'n 17°C blijft.
Grote voordeel is dat de badkamer recht tegenover de unit zit en het daar dus aangenaam warm is.

[ Voor 45% gewijzigd door Y10 op 06-02-2021 21:07 ]


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@BeQuietAndDrive Ik snap totaal niet waarom mensen Eco programma hebben aan staan in deze periode. Dan ga je alleen maar vermogen verminderen. Waardoor ja naar mijn mening alleen maar meer problemen kunt krijgen. Daarmee bedoel ik dus het niet warm genoeg krijgen. Omdat je de airco te veel hebt begrenst.

Ik monitor mijn LG & Daikin airco via de app zelf en energie smart plug en via Home Assistant. En vind dat de airco zeer energie zuinig is met verwarmen de afgelopen maanden.

Stroomverbruik:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/DPrMvsUCeJnpFaCctA3_djqC36s=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/n8UxEJk4pnlW2ajPvHB0lvrp.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin Beta App instelling:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/2sMg3G6bV8FHCgYDAxTLj2wwfSY=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/53hzmrHsSVmjULWCoDLpJoXo.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin stroom verbruik Beta app:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/6aUPhK6tqqFzxPJYmmn3jDZnv14=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/gz7LiHakYZZZobjLIY3XKfmO.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin Compressor frequency:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Qh9WRYRzkkWH6_X3f23bkbwhkTY=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/DyA9EPhdmABNin67IPtAVEhC.jpg?f=fotoalbum_medium

Mindergas:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/nHjlzaQk36mqtFdvLZm0vgqoqZg=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/s25yjdhBaFS1kQHn5Tk18Cwm.jpg?f=fotoalbum_medium
BeQuietAndDrive schreef op zaterdag 6 februari 2021 @ 23:24:
Ik heb via de Daikin app de energiebesparing aanstaan op stand M. Is het verstandig deze uit te schakelen bij de komende lage temperaturen? Ik lees hier verschillende meningen, maar ik kom er nog niet helemaal uit.

[ Voor 40% gewijzigd door Dolbyadt op 06-02-2021 23:54 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@Cobalt De 150907Kwh is totaal vanaf ik het Home Assistant werkend heb gekregen.


Dit is het totaal stroom verbruik van de afgelopen 30 dagen: (TP link smartplug HS-110).

Ik moet zeggen dat het verschil tussen energie meter, TP smartplug hs-110 & Daikin app. Stroomverbruik
zeer goed klopt. De Daikin app geeft zelfs iets meer aan. Dan het stroomverbruik via de stroomverbruik meter & TP Smartplug hs-110.

Daikin Pefera (FTXM35N-RXM35N) model 2020.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/5IiVHUJblIFPjzI9y2gEuoea5fs=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/joWHApiQPA7oDjW1XA7TV224.jpg?f=fotoalbum_medium

Stroomverbruik afgelopen week volgens Daikin Beta app:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/io4qNRkGizg_DR0rjLiMe6Vt4CA=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/oXIeH2IOtmiJCnA9v8hY26d0.jpg?f=fotoalbum_medium
Cobalt schreef op zaterdag 6 februari 2021 @ 23:52:
[...]

is dat totaal 150907kWh van 1 maand? Of is het 150,907kWh dat is gelijk aan 15,44 m3 gas

[ Voor 46% gewijzigd door Dolbyadt op 07-02-2021 00:19 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • BeQuietAndDrive
  • Registratie: November 2000
  • Laatst online: 18-03 21:12

BeQuietAndDrive

Big Kahuna

Volgens mij hoef ik dit niet uit te graven. Ze staan aan de westzijde van de woning, dus mooi in de luwte van de oostenwind.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/qxzsh5b53prR-FT7wblglVVKmNA=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/05yexPVcoqGk76RwlkaKWZH4.jpg?f=fotoalbum_medium

I'm only responsible for what I say, not for what you understand.


  • Chickendorp
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
Zo, er zat een gigantische laag ijs op de buitenunit toen ik vanochtend even op de garage keek waar ze staan.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ADhKTcE8xOdNzRA02f0k_N_iZK8=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/z0ZXvtibqAYQZqgZNsU33PXD.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/DhVFDQGf8uqPY4DLUe2nye47ME0=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/aMzl2MnML4627cLbZQwEsHZi.jpg?f=fotoalbum_large


Na de defrost en wat handmatige hulp gaat ie nu weer vrolijk verder: _/-\o_


Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/CimgWBSVNfURM4jwYGdKi8a1DPU=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/xHXSkdLzydJBpZEZqbWYpxTB.jpg?f=fotoalbum_large

  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
Op dit moment draait de Daikin Pefera FTXM35N wat harder dan wat we gewend zijn. Maar dat is ook logies qua weer op dit moment. Het sneeuwt nu hier en het is -1 graden met 95% luchtvochtigheid. De afgelopen 3uur al 3x defrost gehad.

Home Assistant stroomverbruik monitoring:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/aw716wgJF7LQUIy_mIfb_bOho-g=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/gsk7R5aLGEHvkagCxD0wfAyx.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin compressor frequency:
http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_sensor_info
ret=OK,htemp=23.0,hhum=-,otemp=0.0,err=0,cmpfreq=40,mompow=6

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • Jeroen.br
  • Registratie: Juni 2020
  • Laatst online: 19-04-2023
mwk schreef op zondag 7 februari 2021 @ 12:09:
[...]


Mooie opstellingen. Is er een reden dat de leidingen niet in een goot zitten op de zijgevel?
Is enkel dat laatste stukje. De rest zit allemaal in goten verwerkt. Er komen er meerdere samen, dus ze hebben 1 'dikkere' goot gemaakt waar er 2 in lopen en 1 'normale' goot.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Rh45Zo6GTCl1lLxKg5nOs3L5xKc=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/NqP3xtLUUyCQ3iDNbjBTo5RL.jpg?f=fotoalbum_large

Had het liefst hier ook gewoon de buitenunits gehad, minder goot/leidingwerk nodig. Maar is boven het dak van de buren. Wist ook niet hoe veel geluid die units zouden geven, dus daarom alles aan 1 zijde geïnstalleerd. Als we alle 4 de units aan hebben, dan resoneert er wel het eea. Niet echt vervelend, maar 's nachts hoor je het wel (met koelen minder dan bij verwarmen). Misschien op termijn eens kijken of er betere dempers tussen kunnen dan de standaard dempers.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/j7Q8gC0wTF_3-x311lDJlidtw7I=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/S7EaoiLWYd3k05tpmU6pT5j3.jpg?f=fotoalbum_large

Alles onderlangs laten leggen, zodat je vanuit de tuin de goten niet ziet.

[ Voor 19% gewijzigd door Jeroen.br op 07-02-2021 12:40 ]


  • SmoothTweaker
  • Registratie: Januari 2004
  • Laatst online: 07:11
Vandaag niks met de buitenunit gedaan. De zolder wordt nog steeds verwarmt op 20 graden auto en het gemiddelde verbruik is zo'n 400 - 450 watt.

De unit wel een aantal keer een defrost zien maken. Zolang hij draait laat ik hem lekker draaien.`

Paar foto's als aanvulling voor het topic :9
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/7gpjTB53Xu3X75_3QHg0Jkr3ovo=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/BkMIP6LSkDKowctalqPKXrZf.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/P5ZaqOPjDlWKpq1P0bBuP8ahZNE=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/1MXLzLH2ja1ilvWhwjbSbcf8.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/mJa5XYzvLhwG1eQdiK9yH3ZJvBg=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/DV2VAJtHzy8zTwXd7On6kJ4V.jpg?f=fotoalbum_large

  • Y10
  • Registratie: Juni 2020
  • Laatst online: 19-10-2025

Y10

Hoe gaat het met het verbruik bij jullie?
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/LNXPPJImc3AV_xqfR2T_1GbiJYQ=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/2lh2LD4djA97s5UNboK4lFrT.jpg?f=fotoalbum_large
Dit is bij mij tot nu toe.
2x MHI SRK35ZS-W
Hoekwoning uit 1960 met kunststof kozijnen en HR++ glas
Kelder, begane grond en 1 verdieping.
Een unit op de verdieping (120m3) en een in de woonkamer en open keuken (100m3)
Constant op 21 graden sinds gisteravond.

  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@Y10 Hoekhuis bouwjaar 1945 met kuntstof kozijnen en standaard oud dubbelglas. (geen spouw isolatie, dak isolatie & vloer isolatie). Kelder en begaande grond 1ste verdieping. Daikin Pefera hangt in de woonkamer (120m3). Airco ingesteld op 22 graden. Fan stand 4,

Helaas wel al 10x defrost gehad tot nu toe. Bij -2 graden 95% luchtvochtigheid.

Stroomverbruik vandaag:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/S32QGug2OBQddo-nBnELpwpV_Jg=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/WDml7cDybieuNBk63lH4AvsK.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin Beta app instellingen:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/gL63yGKmhkcZSROitQ5PYsb8ZrU=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/stCumbJ9qkmZqAdtn21Bt1yE.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin beta app stroomverbruik:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/VKEMytDGtLiKmViNWnza-eNz-g4=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/YcxG9rOXvEqrDKPrg819PiiH.jpg?f=fotoalbum_medium
Y10 schreef op zondag 7 februari 2021 @ 18:29:
Hoe gaat het met het verbruik bij jullie?
[Afbeelding]
Dit is bij mij tot nu toe.
2x MHI SRK35ZS-W
Hoekwoning uit 1960 met kunststof kozijnen en HR++ glas
Kelder, begane grond en 1 verdieping.
Een unit op de verdieping (120m3) en een in de woonkamer en open keuken (100m3)
Constant op 21 graden sinds gisteravond.

[ Voor 4% gewijzigd door Dolbyadt op 07-02-2021 20:46 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@Rob roelofs 1 Ik verwarm nog steeds met de Daikin Pefera FTXM35N. Alleen heeft de gas ketel vandaag in de ochtend heel even aan gestaan omdat de airco toen nog uit stond. Mijn gas verbruik vandaag is 3m3 dat is inclusief dochen vandaag van het hele gezin.

@Voske89 Dat verschild zie hier mijn defrost totaal vandaag al 10x stuks gehad. De 2x punten naar 0 watt zijn per keer een defrost. Een defrost duurt gemiddeld bij mijn Daikin Pefera +/- 15minuten.


tot nu toe al 11x Defrost:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/S32QGug2OBQddo-nBnELpwpV_Jg=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/WDml7cDybieuNBk63lH4AvsK.jpg?f=fotoalbum_medium
Voske89 schreef op zondag 7 februari 2021 @ 20:17:
Om de hoeveel min/uren hebben jullie op dit moment een defrost?

[ Voor 14% gewijzigd door Dolbyadt op 07-02-2021 20:53 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • rescla
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 13:51
Sinds kort een MHI 3.5 unit hier, en ben er wel blij mee want de CV heeft het opgegeven :+ Wel warmwater gelukkig. CV druk wordt als 0 bar getoond, en dat gaat ook niet omhoog na bijvullen. Dus denk een kapotte sensor of klep of zo.

Overdag elk uur een defrost, de laatste 2x zat er 2 uur tussen. Buitenunit maakt wel wat herrie op de hoogste outdoor fan stand, maar niet super storend. Ik denk dat hij zo rond de 50% zit van het vermogen op basis van het verbruik, en hij draait nog niet continu. Hoek appartement op de 3e verdieping van 2018 met 42m2, dus best goed geïsoleerd.

Wat grafiekjes:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/iLvZXNEo1-jLURiM_j0tntWquLo=/800x/filters:strip_exif()/f/image/3Ff7RYdR4h16KefY0Qq9BzPs.png?f=fotoalbum_large

  • ChiMan
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 09:21
Heb 4 Daikin Prefera (voor het koelen en verwamen van de 1e en 2e verdieping) die aangesloten zijn op 2 buitenunits.

Om 18:00 gaan de units aan op de 1e verdieping en het vandaag werkte 2 units niet.
Bleek dat 1 van de buitenunits helemaal ingesneeuwd was.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/N7s2d_bsd83UTDJ6SK_lwo1IcMk=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/Vlk9gdpwsi2daQkxgrn4UJ1j.jpg?f=fotoalbum_tileAfbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/LnoLSGU2YUbAb5mgWUWtF0ntkUs=/232x232/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/HfPqzq1IjE4ppgW3Jcfx60Wh.jpg?f=fotoalbum_tile


Nadat ik het sneeuw binnenin en eromheen had verwijderd deden de binnenunits hun werk weer.

Iemand een idee hoe ik dit probleem kan voorkomen?
Misschien de binnenunits continue laten draaien?

  • antonboonstra
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 30-03 14:26

antonboonstra

8815Wp | WP | Tesla | Zero

Topicstarter
Glashelder schreef op zondag 7 februari 2021 @ 21:40:
Inderdaad laten draaien, dan bouwt er zich niet zo’n lading sneeuw op in het apparaat. En als het toch gebeurd, dan ontdooit ie zichzelf.
Nou... niet helemaal. Voor de unit blaast ie de sneeuw misschien wel grotendeels weg, maar achter de unit, wordt het juist aangezogen. Zo moest ik vanmorgen maar even sneeuwscheppen om nog een beetje warmte in huis te krijgen.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/9gtGqvmNFWnjYZb289MQNIcyVg0=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/u2TP57ekbjD8I0cEGZWs8M4c.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/_4IUMwOSRv_RFDQTcCDClRPeCY8=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/ckjKZ7upFsZi1YnjOm5eQnCn.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/PikYj6OhjMr56yiOZr1n2pypB5Y=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/aZHqNoR3yecwlWQI0XYAHQWg.jpg?f=fotoalbum_large

📸Canon EOS 5D IV 🚁DJI Mavic Pro 🏍️Zero SR ⚡Tesla M3 LR 🌡️Daikin US 3.5kW ☀️8815Wp 🔋Marstek Venus-E 5,12 kWh Tweakers PVOutput lijst


  • Tsurany
  • Registratie: Juni 2006
  • Niet online

Tsurany

⭐⭐⭐⭐⭐

DARKviper123 schreef op maandag 8 februari 2021 @ 09:38:
[...]


Die paneeloriëntatie heb ik nog nooit gezien... levert dat een beetje? Nieuw type gevelbekleding :P
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/PJfnFulve1CnW8JsyDfl2UbIMxQ=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/q90L4UhWPpgVpCJ80YiZ0vZk.png?f=user_large
Kan je de panelen goedkoop krijgen en zelf monteren dan is gevelbekleding eigenlijk een prima optie en kan het op de juiste oriëntatie nog genoeg opleveren om winstgevend te zijn. Het houd de zon op warme dagen van je gevel af en op koude dagen heb je een mooie stilstaande luchtlaag tussen panelen en gevel.

Ik zou wel een vlak van 20+ panelen tegen de zijgevel erbij willen. Mooi op het zuiden en het levert toch weer wat extra's op om in de herfst en lente die warmtepomp gevoed te houden :)

SMA SB5.0 + 16x Jinko 310wp OWO + 10x Jinko 310wp WNW |--|--| Daikin 4MXM68N + 1x FTXA50AW + 3x FTXM20N


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@Wilke Ik heb het zelfde vandaag met mijn Daikin FTXM35n2V1B - RXM35N5v1B9. Ook om de 40 minuten een defrost. Hier op dit moment -5 graden met 92% luchtvochtigheid volgens weerstation.

Grafana grafiek Daikin stroomverbruik:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/4Kjc7PvUxxf5YfhZALErWT8-hYA=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/cbMKhYPaH4hEJ9jpUg8M5gVP.jpg?f=fotoalbum_medium

Daikin aircon commando:
http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_sensor_info
ret=OK,htemp=23.0,hhum=-,otemp=-3.0,err=0,cmpfreq=52,mompow=8
Wilke schreef op maandag 8 februari 2021 @ 10:09:
Ik snap de defrost-regeling van Daikin RXM-N9 niet.

Deze was gisteren om het half uur aan het defrosten. Dan heb je er effectief dus zo goed als niks meer aan, en is efficientie ook ver te zoeken.

Nu heb ik 'm vanochtend eens een half uurtje uitgezet (gewoon met de afstandsbediening, niet de spanning er af o.i.d.), en toen weer aan. En tot nu toe loopt 'ie anderhalf uur zonder defrosts. De weersomstandigheden zijn de laatste uren erg constant, dus daar kan het 'm niet in zitten. De condensafvoer is wel bevroren, maar ook dat is al anderhalve dag zo, dus niets aan veranderd. Dat is alleen onderin de unit, tijdens defrosts loopt het water er wel af dus ik vermoed dat dit er uiteindelijk niet zo veel toe doet.

Dus, ik snap niks van de regeling.

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • evtje
  • Registratie: Augustus 2017
  • Laatst online: 18-05-2025
Hier ook 13 kWh maar dan in 24 uur. Overdag 20c avond 21c nacht 19c. Klein appartement. Ook de defrost zijn laag. Overdag/avond maar 2 stuks. Mhi zsx 2.5Kw
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/cd-giFRq4rbKEyC3JAufUx6EWTE=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/zUFRRyr1DNnjydKjoOIW9f8y.jpg?f=fotoalbum_large

Hyundai Ioniq Sep 2017-2022.Tesla MY Dec 2022 Daikin Emura 2 Jun 2014. Mitsubishi MHI SRK-25ZSX Jun 2020


  • Mattie112
  • Registratie: Januari 2007
  • Laatst online: 31-03 14:10
The Wizard schreef op maandag 8 februari 2021 @ 11:26:
[...]


Ik heb een vergunning aangevraagd voor de losstaande unit aan de voorkant van de woning. Toen ik meer details moest aanleveren heb ik aangegeven dat het om een losse buitenunit ging met een kast er om heen, het is toen omgezet naar vergunningsvrij.
En ging dat ook om op "hoogte"? Of los in de voortuin zegmaar. Als ik de check doe voor "bijgebouw bouwen" is het vergunningsvrij op voorerf indien < 1m hoog en < 2m²

Ik begreep hier dat het al ~200 euro kost puur om de aanvraag in te dienen en dat je dat geld sowieso kwijt ben. Wil best geld betalen maar in verhouding is het wel een hoop geld voor niet eens zekerheid.
Freakie1NL schreef op maandag 8 februari 2021 @ 11:33:
[...]


Heb hier de unit voor de woonkamer boven op de luifel van de voordeur. Gecheckt en dit is vergunningsvrij.
Maarja dat verschilt natuurlijk per gemeente.

Overigens als het vergunningsvrij is (wat onder de door jouw benoemde voorwaarden zo is, bij jouw gemeente) dan heb je niets te maken met het bestemmingsplan. Vergunningen zijn juist om te matchen met het bestemmingsplan. Is iets vergunningsvrij dan mag je dit zonder melding / aanvraag plaatsen.
Ja ja ik zie bij mij ook niet in waarom het niet vergunningsvrij zou zijn (ok dat van "alle vlakken" kan best kloppen maar dan zou een dakgoot ook niet mogen).

De check zegt dat je op moet letten op het bestemmingsplan vandaar dat ik dat aanhaal. Als ik het goed begrijp kan het dus vergunningsvrij zijn maar nog wel in strijd met het bestemmingsplan

Afbeeldingslocatie: https://upload.mattie-systems.nl/uploads/6827-image003.png
Speedfightserv schreef op maandag 8 februari 2021 @ 12:34:
[...]


Heb hem gewoon neergezet, staat los op de grond, wel met een slot er aan en een soort kooi er omheen. Deze zomer doe ik wat houten planken er omheen(wel met genoeg ventilatie uiteraard), paar plantjes er in en het is een plantenbak :)

Heb gekeken of het een probleem was in onze gemeente, kon niets vinden dus maar gewoon gedaan, buren iets verderop hebben er ook 1 los in de tuin staan.
Ja dat zou hier ook mogen (zie hierboven) maar dan heb je weer een flinke kabelgoot aan de gevel en dat vind ik dan een nadeel vandaar dat ik hem liever aan de gevel hang.

3780wP (18x 210wP EC Solar) | 2x Marstek Venus E (5.12kWh)


  • Dolbyadt
  • Registratie: Januari 2013
  • Laatst online: 02-10-2025
@mr_evil08 Ik ben dus vanochtend het dak op gegaan waar de buiten unit hangt aan de muurbeugel. Maar heb ontdekt dat bij de buiten unit de afvoercondens helemaal dicht met ijs zit. Er komt nu tijdens een defrost helemaal geen water meer uit de buiten unit. Wat een paar weken geleden wel gebeurde en dan komt er ook behoorlijk veel water uit de buitenunit lopen. Nu lijkt het er ook op dat de defrost cylces niet helemaal af word gemaakt. Mijn buitenunit is wel helemaal vrij van sneeuw of ijs. Het enige probleem wat ik op dit moment heb is dat de condens afvoer dicht zit met ijs.


Nu bezig met de 12x defrost:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/CHEOWT08ozXDE5zL5G1Z5wVOjJQ=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/F4uboM2C8T419cUTa4yHX00D.jpg?f=fotoalbum_medium

Defrost gegevens van Daikin:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ulupbsYvfLHvHBssMFNdAriwjtA=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/4CIiF6bg5oskS0n9huGJSEjM.jpg?f=fotoalbum_medium


Daikin informatie:
http://192.168.xxx.xxx/aircon/get_sensor_info
ret=OK,htemp=22.0,hhum=-,otemp=-3.0,err=0,cmpfreq=70,mompow=4
mr_evil08 schreef op maandag 8 februari 2021 @ 16:00:
@Dolbyadt @RonJ


Ik heb geen echte condensafvoer of gootje bij de buitenunit, water stroomt gewoon op de tegels tijdens defrost maar zoveel komt er niet vanaf dat is zeer minimaal en het water is redelijk warm.
Achterkant van de buitenunit zit een soort van mini gootje maar die is gewoon open.

Bij mij lag er dus een bak sneeuw achter wat bij elke defrost steeds meer ijs wordt.

[ Voor 11% gewijzigd door Dolbyadt op 08-02-2021 16:16 ]

SolarEdge SE3000HD Wave Totaal 3600WP (ZO 180°) 35°Dak. Daikin Pefera FTXM35n - RXM35N 3,5Kw, LG S09ET Split Airco 2,5KW


  • Nolitecho
  • Registratie: Maart 2017
  • Laatst online: 12-03 10:53
Dag iedereen. Ik lees al een hele tijd mee. Veel respect voor jullie kennis. Na het doorlezen van zeer veel van jullie posts kom ik ook even advies vragen. Ik heb enkele installateurs uitgenodigd om een voorstel te doen. Deze komen vanaf woensdag. Graag zou ik toch al een idee hebben van de ervaringsdeskundige hier.

Doel in de eerste plaats is om te koelen. Tijdens warme zomerdagen warmt het de eerste dagen amper op, mits het sluiten van de deuren. Door de isolatie geeft meerdere dagen warmte wel problemen. De temperatuur in de woonkamer en keuken gaat dan naar +-29 graden. Boven zitten we dan aan 31 graden. De warmte krijgen we dan niet uit het huis. We zouden graag rond 22-23 kunnen koelen. Het moet geen frigo worden in huis, wel aangenaam koeler. Als we boven zijn om te slapen hoeft beneden niet max te koelen en omgekeerd.

In verband met het verwarmen bekijken we of dit ons kan helpen. Er is een baby op komst die we graag in een gelijkmatige temperatuur laten slapen een 2de volgt waarschijnlijk later. Ik, de papa heb tijdens deze frisse dagen ook wel een koude neus in bed :-) We hebben radiatoren op de kamers boven. De thermostaat hangt op het eerste verdiep in de badkamer. De andere radiatoren boven vallen stil als die op temperatuur is. Op het gelijkvloers bekijken we de mogelijkheid om deze als bijverwarming te gebruiken tijdens de ochtend bv.

Het gaat om een vrijstaand huis gebouwd in 2016 volgens strenge eisen. Het gebouw is zeer goed geïsoleerd + inclusief ramen en dak. We stoken op gas via vloerverwarming en radiatoren in de kamers boven (deze staan zo goed als nooit op). Boven het eerste verdiep is er nog een zolder die niet gebruikt wordt.


Hieronder het plan van het huis (let niet op mijn tekenskills):

Gelijkvloers
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/J9EzmX5QSQZRZeZytyNzEGZhK-E=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/7IfYoXons75fYsH6bHdlZPe8.png?f=user_large

Eerste verdiep
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/vGRkypYvKz3yMHTq4mR23F_FyHo=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/1aS0Gp5Iu4mudCUbMdtUwPTe.png?f=user_large


Het dak dat ik naast het huis teken is om aan te geven dat het daar verlaagd plafond is, door de afloop van het dak.


Hieronder berekening die ik zelf gedaan heb:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/4EbDzz05i6H4CyzSCjK_MKdhdd0=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/cuyzLgqINHpYoCOB26cmckvg.png?f=user_large


Slaapkamer 1 en 2 + de keuken en de living zijn belangrijk voor nu. Slaapkamer 3 zal pas over +-2 jaar in gebruik genomen worden.


Vragen:
1) Op slaapkamer 1 gaan we tegen de buitenste muur onvoldoende ruimte hebben om de binnenunit op te hangen. Ik heb hem voorlopig op papier tegen de de muur van de dressing geplaatst. Dit is wel een gyproc muur. Dan hangt die wel tegenover ons bed. Zien jullie een betere manier om dit eventueel op te hangen? In de dressing zal slechte koeling geven? Liever geen pompjes in huis voor het water af te voeren.
2) Wat denken jullie verder van de plaatsing van de units?
3) Welke verwarming gebruiken we boven best tijdens deze koude dagen en om een aangename gelijkmatige temperatuur te behouden tijdens gewone dagen? Airco of onze huidige radiatoren (deze gaan we dan wel moeten uitrusten met een evohome). Deze verwarming is maar enkele dagen per jaar.
4) slaapkamer 3 wordt pas pas over +- 2 jaar in gebruik genomen. Plaatsen we deze al of wachten we beter? Tot die tijd zullen we er niets mee doen. Stel dat we deze binnen 2 jaar installeren. Laten we dan alles naar de rechter buitenunit gaan of hangen we beter een singlesplit links aan de buitenkant?
5) Gaat de airco in de woonkamer tijdens gewone dagen (10 – 15 graden) efficiënt en zuinig zijn als bijverwarming? Deze bijvoorbeeld in de ochtend even laten bijverwarmen voor we naar het werk vertrekken en daarna laten terugvallen. Er is vloerverwarming.
6) Welke units zouden verstandig zijn? Ik dacht aan:
Binnenunits:
3 x Daikin Perfera 1.5kW CTXM15N op de slaapkamers (1 daarvan dus eventueel later te plaatsen)
1 x Daikin Perfera 3.5kW FTXM35R voor in de living (die de keuken meepakt)

Buitenunits zullen afhangen naar aanleiding van jullie advies. Voorstel mag altijd.

Bedankt voor het meedenken.
Ik volg topic zeker mee op.
Pagina: 1 2 ... 25

Dit topic is gesloten.

Let op:
Een vraag over een offerte, plaatsing of uitzoeken van een L/L WP bij jou thuis hoort in een nieuw, eigen topic.
We respecteren elkaars keuzes over energiegebruik en verschillen in comfort.
Laat bij een 'snelle vraag' wel even weten wat je al gevonden hebt, dat voorkomt herhaling van zetten.
Veel relevante informatie en principes zijn ook te vinden in het Het ik-wil-een-warmtepomp FAQ topic , waar je ook een template kan vinden voor een nieuw adviestopic.
Voor MHI vind je veel tips en tweaks in MHI instellingen topic