IJnte schreef op maandag 31 december 2018 @ 00:20:
[...]
Ik denk dat de video waar je naar refereert de situatie weergeeft waarbij de transitie naar L2 niet slaagt of dat je in L1 transitie moet maken. Je komt daar tot stilstand voor het eerste SMB en je moet vervolgens je MA ophalen omdat je die niet vanuit de RBC krijgt maar je moet een balise lezen. Dit lijkt me niet de dagelijkse praktijk. Ik denk dat als ze daar een infill-loop plaatsen voor dat SMB dan hoef je niet eerst naar het SMB te 'kruipen' maar kan je gelijk vaart maken. Dat die loop er niet is/ligt zal ook wel een reden hebben.
Kijkende naar deze rit, dit geeft het beter weer (de normale 'rit'):
[
YouTube: Cabinerit Eindhoven - Den Haag Centraal via de HSL]
Ik start de rit bewust wat eerder om ook te laten zien hoeveel afstand je nodig hebt voordat je überhaupt in de 'transitiezone' komt. Voordat je bij sein 526 aankomt liggen er al een zwik balises en je hoort al wat onboard geluiden die aangeven wat er wat gebeurd. Sein 526 is er alleen om de wissel die erachter af te dekken (523, 521). Daarna heb je dus weer een minimale blok afstand nodig voor sein 510 (het laatste NS-54 sein) die toegang geeft to de HSL. Dat sein, 510, staat weer op een x-afstand voor het eerste SMB.
Ik denk dat als wissel 521/523 er niet waren geweest dat de transitie zone voor de HSL een stuk naar voren was ontworpen waardoor je idd niet in de situatie komt dat je met 10-15 km/h een viaduct op moet rijden in het geval dat je transitie naar L2 niet slaagt.
De situatie uit de video is echt wat ik al opschreef: Thalys is te laat/jij bent te laat, en de Thalys krijgt voorrang. Het eerste SMB is ook direct het laatste sein voordat je echt de HSL 'op' gaat, dus je moet wachten tot dat blok vrij is. Helaas daadwerkelijk een dagelijkse praktijk. Ik heb het deze week ook weer mogen doen. Is dus een normale Geel->Rood-situatie (zoals het in NS-54 genoemd zou worden).
Van een infill loop/balise is een tijd geleden sprake geweest, maar ik heb geen idee van de status van dat plan. Een ruim jaar geleden zou het ding er 'binnenkort' neergelegd worden, maar het ligt er nu nog altijd niet. Wellicht dat het toch lastiger was dan er werd gedacht.
In de praktijk kan je het dankzij routelint al zien aankomen (of belt de treindienstleider de machinist zelfs op om te informeren dat de Thalys voorlangs moet) en wordt de trein al vóór het gele sein gehouden tot die groen toont. Echter is dat niet populair bij de treindienstleiders, aangezien je daarmee dus het baanvak Breda - Lage Zwaluwe bezet houdt. Zeker met de hoeveelheid (goederen)treinen die daar momenteel rijden, kan dat behoorlijke opstoppingen veroorzaken.
Waarom een L-NTC -> L1 -> L2 transitie gekozen is voor HSL weet ik echt niet. Dat zal met de kennis van toen bedacht zijn, of misschien wel een vereiste van de ERTMS versie die ze op HSL gebruiken (kan me het niet voorstellen, maar who knows..). Ook waarom HSL geen L2 only lijn is, is me ontschoten.
Mij is ooit verteld dat er bij de aanleg nog geen officiële oplossing was voor een gecombineerde L1/L2 lijn. Er is dus geknutseld aan de ERTMS versie om het alsnog mogelijk te maken. Als ik het goed heb begrepen:
Op deze manier kan met de switchable balises onder L1 wel of geen opdracht gegeven worden om naar L2 over te schakelen. Als de baan dus in L1 geschakeld is, wordt die opdracht niet gegeven.
Kort door de bocht zou je dus misschien kunnen zeggen dat de basis van de HSL L1 is, met L2 als een soort van 'optionele overlay'.
Echter weet ik ook hoe het gaat met dit soort verhalen in de spoorwereld, dus als iemand meer juiste informatie heeft over de correcte technische werking en de keuzes, kom maar op

[...]
Eigenlijk zou je dus niet op geel naar de HSL moeten rijden. Ik ken de exacte details niet van deze koppeling tussen NS 54 en ERTMS maar dit doet me vermoeden dat 'Geel' aangeeft dat het volgende sein op 'stop' staat en er dus nog geen route voor je ingesteld is. Ik kan het compleet verkeerd hebben natuurlijk.
[...]
Achter het SMB is inderdaad nog geen rijweg ingesteld, omdat daar dus de Thalys nog voorlangs moet. Het is dus in dit geval gewone reguliere seinopvolging en zou ook geen enkel probleem zijn, als die spanningssluis daar niet was geweest.
Uiteraard is het nu ook niet per definitie een probleem, maar je hoeft maar een foutje te maken, en je staat alweer stil. Dán heb je wel een uitdaging

Die 90 seconden kan een section timer zijn in de MA, maar ik snap de link niet met de oprijlamp. Misschien dat ze willen voorkomen dat je in L2 bent, een MA gekregen hebt, tot stilstand bent gekomen en dan nog op die oude MA weer de HSL oprijdt terwijl in de tussentijd de route alweer weg is. Puur een gedachte gang, en geen feit. Nogmaals ik ken de configuratie /specials van de HSL niet.
Ik kan tegenwoordig mooi met routelint zien dat de rijweg er gewoon al in ligt. De reden van de timer op de oprijlamp is eigenlijk absurd eenvoudig: er is gekozen om alle oprijlampen onder L2 op zwart te laten staan. Voor de eenduidigheid is daarom dus de oprijlamp van het eerste SMB onder L1 ook donker.
Als je meer dan 90 seconden over het blok hebt gedaan, terwijl er wel een rijweg achter het SMB in ingesteld, gaat men er van uit dat de trein gestrand is, een reset heeft moeten doen en daarom dus de MA in SR moet gaan ophalen. Van een reguliere geel-rood-situatie wordt dus niet uitgegaan, en kost dus in de dagelijkse praktijk een hoop tijd.
Je zou bijna de MA gaan 'weggooien' om zo met hogere snelheid de nieuwe MA op te gaan pakken. Helaas loop je dan echter weer tegen een ontwerpfoutje in de baan aan "waar je normaal nooit tegenaan loopt" (ik heb 'm inmiddels twee keer meegemaakt omdat ik op die locatie moest keren): er kan in dat geval geen verbinding gemaakt worden met het RBC omdat de verkeerde/onvoldoende gegevens naar de trein gestuurd worden voor het succesvol opzetten van de verbinding. Gevolg is dus dat de trein wordt neergezet met 'RBC verbindingstime-out'.
Alleen als je vóór het SMB (dus in L1 gebied) al direct L2 kiest en handmatig dus inbelt, krijg je wel verbinding, maar krijg je bij het SMB een 'Train trip' aan je broek omdat je daar niet in L2/SR mag rijden, dus dat is ook geen optie.
Je komt daarna dus gegarandeerd vlak voor de spanningssluis tot stilstand en mag dus standaard laten bijschakelen, de loc een volledige reset geven om alle foutieve gegevens weg te gooien, daarna opnieuw handmatig inbellen en in mode SR door de spanningssluis, met 10 km/u door de wissels, en daarna via een TAF request de MA weer binnen harken bij het eerstvolgende SMB dat voor de verandering vlak voor de fasescheiding ligt

[...]
Ja, die is wel erg krap ontworpen. Waarschijnlijk omdat spanningssluis er moet liggen en je maar heel weinig ruimte hebt tot aan het wissel wat je op de HSL in laat voegen. Lastige materie. Kan je niet in SR door de spanningssluis komen, of die is die sluis niet schakelbaar ?
De sluis is gewoon schakelbaar. Het is inderdaad ruimtegebrek, en gelukkig zal je dit niet vaak tegenkomen. In mijn geval was er spanning-aarde gereden door een collega in de spanningssluis boven, dus die moest gecontroleerd worden. Ik moest even wachten op een Thalys (verrassing

) voor ik de HSL op mocht.
[
Voor 3% gewijzigd door
EDIT op 31-12-2018 01:37
]